1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

EVROPA: Co s Kosovem?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Alois 25.2.2008 19:25

Re: Re: Re: Jen je nechte žít, užili si se Srby dost

Zajímavé "definitivní hranice Československa (české části)..."

Hnyk 25.2.2008 20:41

Re: Re: Re: Re: Jen je nechte žít, užili si se Srby dost

Definitivní rozdělení Rakouska - St. Germain. Definitivní rozdělení Uherska - Trianon. (Definitivní rozdělení Německa - Versailles ) Mírové dohody uzavřené r. 1919.

Mirek F. 25.2.2008 21:20

Re: Re: Re: Re: Re: Jen je nechte žít, užili si se Srby dost

Úpravy hranic české části ČSR byly velice malé a ani nějakénapětí s Rakouskem mezi válkami nevyvolávaly.

Jenda 25.2.2008 23:38

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jen je nechte žít, užili si se Srby dost

Ono na nejak napeti Rakousko jaksi nemelo silu.

neutrální 25.2.2008 12:07

začátek krize demokracie

Pane Drápal.Pokud by jste si udělěl rozbor podle skutečných faktů o prvním problému v Kosovu za Miloševiče, zjistil by jste, že na straně UCK bojovali američtí žoldnéři s Us. Lad. a jeho organizací za přímé podpory USA.A když Miloševič tvrdě proti nim zakročil bylo ze strany USA a záp. zemí proti němu zakročeno voj. silou.Toto kdyby se stalo obráceně v USA a pod. by bylo samozřejmě nesmyslné,že.A z tohoto vše původně vzniklo.A%t to má důvody ekonomické např. nerostné suroviny ,nebo politické např. napětí a nestabilita v a kolem Evropy.Ale pro logicky uvažujícího z toho vyplývá jasná podpora neuznání samostatnosti Kosova.A tak , jak se chová naše diplomacie v této věci ,potvrzuje pouze to , že v r. 1989 to nebyla žádná revoluce a tuzdíž u moci zústali a dostávají se politici špatných lidských vlastností,kteří lezou vždy za tím, který projevuje pouze sílu.Ale to začíná být po celém světě.Zákony se obracejí podle síly lží a podvodem a toto pak s realitou vyvolává krize v politice , ekonomii i v tzv. demokracii.Děkuji za pozornost.

ocelin 25.2.2008 11:52

Zjednodušme to,

uznejme zároveň Kosovu a zároveň odtržení srbských pohraničních enkláv od Kosovy. Každému stejným metrem.

vita 25.2.2008 16:22

Re: Zjednodušme to,

A RS od BiH.

A Pridněstrovja od Moldovy. A Abcházie a Jižní Osetie od Gruzie.

A Náhorního Karabachu od Ázerbajdžánu - ajajaj, to radši ne, to by Alijev mohl zavřít kohoutky s ropou... Tak Karabach ne. A Kurdistán taky ne, Turci by se zlobili...

Malý Aston 25.2.2008 11:14

Nejlepší jak si zajistit dotace z EÚ tedy našich daní je vyhlásit nezávislost!

Není nutné do pokladny EÚ platit ani žádat o dotace,nejlepší je dělat bordel a pak vyhlásit samostatnost.Evropská Unie schválila zatím 1 miliardu EUR pro chudáčky kosovské albánce.Takže kromě ležících palestinců si ještě budeme vydržovat ležící kosovské albánce.Jsem přesvědčen,že se mafii nemá ustupovat a ten jejich premiér již své schopnosti prokázal.Kosovští albánci nikdy nepracovali a pracovat nebudou ale množení jim jde dobře.Co bude až jich bude zase více? Vyhlásí samostatnost  celé Evropské unie?A na řadu příjdou chudáčci Kurdové a zase je budeme živiti,nebo vyhlásí samostatnost v některé Spolkové republice Německa? Je jich tam jak vší,ještě bude velká sranda.:-D

Edmont Dante 25.2.2008 11:05

Když se zamyslíte hlouběji

zjistíte, vypustíte-li konkrétní spor, což je Kosovo, že buď se prosadí právo jako takové, jehož se všichni dovolávají a jehož uplatněním může slabší zvítězit nad silnějším nebo pouze právo silnějšího a pak mají pravdu USA, Německo, Francie, Itálie, Británie, Rusko, Čína atd. a je jedno na čí straně stojí!

Naše zem patří mezi slabé a proto by měla preferovat co? Ale je zde ještě druhá možnost, stát  se vazalem silnějšího, papouškovat jeho nesmysly, třeba o třídním boji. Křiváků v našem státě přežívá ještě dost, ovšem kdo si chce zachoavt rovnou páteř teď má příležitost dát najevo svůj postoj.

neutrální 25.2.2008 12:15

Re: Když se zamyslíte hlouběji

Pěkné, ale volba je vždy ve prospěch těch silných, bohatých i když v menšině a v neprospěch chudší většiny, aby mohli zase ti v menšině stále bohatnout.

ok 25.2.2008 11:04

4 muslimské státy

Tak to máme už 4 muslimské státy v Evropě - Bosnu, Turecko, Albánii a Kosovo. Ale brzy to budou jen 3 muslimské státy  po vzniku Velké Albánie.

oliver 25.2.2008 11:02

zajímavý komentář Pata Buchanana

Zajímavý komentář Pata Buchanana ke Kosovu je tady (resp. jeho český překlad): http://cz.altermedia.info/ze-zahranici/nastane-nove-kolo-balkanizace_3915.html

Určitě to stojí za přečtení, Pat to vidí jasně a navíc umí dobře psát :-D

ok 25.2.2008 11:01

pár oprav

1. irové svůj jazyk nezapoměli, to jenautor článku o tom neví

2. vzestup Irska je způsoben i zvláštním vztahem Ameriky k této zemi

3. Němci dodnes připomínají, že Prusko bylo německé, zato dnes tam roste jen bodláčí. Zjevně si říkají "es kommt der Tag"...

ondra 25.2.2008 12:42

Re: pár oprav

ad 3. Zkus zajet se podívat na to "bodláčí" a budeš se divit.

ok 25.2.2008 13:46

Re: Re: pár oprav

To bodláčí je jen virtuální, Němci tím chtějí říct, že za nich bylo líp a že by je tam měli nechat hospodařit. ;-D

Současné Východní Prusko je ovšem jen ruská vojenská základna, hospodářsky skutečně silně zanedbané.

JK 25.2.2008 13:34

Re: pár oprav

Vzestup Irska souvisí s přemisťováním výrob do zahraničí. Jakmile ten outsourcing začal být sociálně i morálně přijatelný, musela se země geneticky i jazykově dobře vybavená, pouze o něco zpozdilejší ve smyslu uchování poctivosti a dobrých mravů, dostat dopředu. Američtí Irové pěkně dokládají, že dříve by bylo překládat výrobu pryč z Ameriky nemyslitelné a nepředstavitelné.

Vydra 25.2.2008 10:59

Srbsko není Miloševič.

To, že (doufám) uznáme Kosovo až tehdy, až jeho existence bude reálným, nezvratným a všeobecně přijatým faktem, tedy že je uznáme až to udělají ti ostatní, považuji za naprosto správné. V diskusi se vyskytlo ještě další kriterium - chování k menšinám (také k Romům). Náš stát není dost silný na to, aby určoval vývoj událostí a vývoj mezinárodního "práva". To však není důvod k tomu k "hujerismu" a řiťolezectví. Ostatně zde vůbec nejde o uznání Kosova. V důsledku jde o uznání rozšíření hranic Albánie. Jde o řešení otázky, zda mohlo být multietnické Srbsko nebo "multietnické" Kosovo. Jde o to, zda velké státy budou mít v budoucnu dosti vůle a sil pacifikovatt další část Balkánu. Jde o ... to, zda velké státy budou mít vůli a schopnost potlačit jiné separatisty. kteří mají k separatismu stejně dobré důvody, nebo důvody jiné. Mimochodem, uznáme v budoucnu multietnické Jihoslovensko (Severemaďarsko jistě ne) ?

alfaman 25.2.2008 10:35

Pozdrav autorovi,

Velmi dobrý článek!

Petr Benes 25.2.2008 10:18

ja navrhuju uznat Kosovo az pote,

co ho uzna Srbsko, kdyz uz chceme pockat, az ho uznaji ostatni. ;-)

roman 25.2.2008 9:29

re: co s Kosovem

Na jednu stranu chapu , ze Srbsko prohralo valku a UCK ji vyhralo i kdyz z toho vysledku nemam radost , protoze myslim, ze zvitezil horsi z tech dvou. Ale nemyslim, ze z toho vyplyva nase povinnost uznat nove vznikly stat.Chapu sice autora, ze by rad slysel jasne stanovisko nasi vlady k uznani nezavislosti Kosova ( urcite je zastancem biblickeho "At je vase slovo Ano,ano nebo ne,ne".

Ale proc? Proc mame mit jasny nazor na situaci v Kosovu.(nebo v Iranu, Cine, Burundi,Ghane.......a co ja vim kde jinde ). Mozna vam to prijde jako lhostejnost nebo ignorance , ale mne je situace v tech zemich zas tolik nezajima, pokud tam nepojedu na dovolenou. I kdyz to neznamena , ze na ty zeme nenam nazor.

Myslim, ze pokud by podobny krok jako UCK udelal Hamas , tak by mel autor naprosto odlisne stanovisko a radil by nove vznikly stat neuznavat, to je ale jen moje spekulace.

Ja myslim, ze by nejlepsi bylo se Kosovem vubec nezabyvat. Stejne jako stat je Kosovo malo zivota schpne a bude do znacne mire zavisle na podpore ze zahranici. Pokud se logicky pripoji k Albanii , tak problem zmizi sam.

Jenda 25.2.2008 21:47

Re: re: co s Kosovem

Pripojenim problem nezmizi, pouze se rozsiri. Srbsko to Kosovo jakztakz utahlo, Albanie to nezvladne.

milkom 25.2.2008 9:26

Války o území jsou minulostí

Když někdo chce vlastní nový stát, musí si ho vybydlet ve smyslu národnostního či rasového klíče, nebo vymodlit, ve smyslu nesmlouvavého rozšíření svého náboženství - nejlepší metodou je kombinace obou metod. ;-)

David 25.2.2008 8:45

S českým postojem to je jinak.

Nechceme Kosovo uznat. Nemůžeme se schovat za argument o riziku separatismu jako Slováci, Španělá, atd. Tedy uznáme Kosovo, až nebude zbytí, protože ho uznali (skoro) všichni. 

A zárověň řeknem to hlavní, o co jde a co je naším kriteriem (kdybychom nemuseli hledět na ty ostatní) - kriterium je, jak Albánci budou zacházet s menšinami, v prvé řadě se Srby.  (A neoficiálně tušíme, jak to dopadne, ale to v rámci diplomacie a politické korektnosti nelze říct ani polohlasně).

A finálně - slouží Schwanzerbergovi ke cti, že nejen našel sílu se odchýlit od "většinové" linie EU, ale že za účelem hledání postoje ČR neváhal tam zajet a na míst ěse seznámit se situací.

liberal shark 25.2.2008 7:38

Český postoj ke Kosovu

Myslím, že i ve světle zde přednesených argumentů, v tomto případě neexistuje správné řešení. Proto mi vyčkávací postoj české diplomacie připadá docela adekvátní.

Malý Aston 25.2.2008 8:39

Re: Český postoj ke Kosovu

Souhlasím,není kam pospíchat.Samostatnost,to je změna měny,výměna pasů a spousta věcí které musí kosovští albánci udělat.A protože většinou leží,spí a jen se množí počkejme jak to zajistí. A Evropská Unie,nejen že podporuje spící a ležící palestince ale bude mít i na krku spísí,ležící a množící se albánce.To co vydělají na drogách a děvčatech jistě nebudou platit do jejich státního rozpočtu. Takže vyčkejme co albánci dokáží a pak se rozhodněme.:-D

David 25.2.2008 8:49

Jaká změna měny???

Mají EUR. A pochybuji, že by zaváděli cokoliv jiného.

A výměna pasů a ty jiníé věci??? Vždyť je jedno, že nic nedělají. Právě rpto tam posíláme ty tisíce policajtů, celníků, soudců atd. - aby to za ně udělali. A upříměn řečeno - také proto, že EU+USA přes líbivé řečičky papalášů dobře ví kdo ten stát řídí. A tak chce soudy, kriminálku, celníky, vydávání dokaldů atd. udržet mimo dosah mafie.

Malý Aston 25.2.2008 8:55

Re: Jaká změna měny???

Děkuji,že jste to potvrdil,budeme to všechno platiti.:-D

David 25.2.2008 9:33

Re: co zaplatíme

Jedna miliarda EUR. Nikdo u nás to nenašel odvahu zveřejnit, BBC a CNN to minulé pondělí ocitovala - to je částka, na které se shodla ona slezina ministrů zahraničí členských zemí EU. S dovětkem, že je to jen pro začátek - pak se uvidí. Cca 1/30 je jakoby český příspěvek.

Mimochodem - poměřováno na lidnatost příjemce, to je cca 4x více, než cpeme do Arabů z Palestiny. :-(

Hnyk 25.2.2008 1:54

Jestli Česko Kosovo uzná a nebo neuzná, to nemění zbla na běhu světa.

Ale pro samostatné Kosovo jsou USA a většina západoevropských zemí. Proti je Rusko, komunistická Čína, socialisty řízené Španělsko a pár dalších vcelku bezvýznamných zemí. Tak si každý může rozmyslet na které straně stojí.  

J.G. Pašek 25.2.2008 2:53

Re: Jestli Česko Kosovo uzná a nebo neuzná, to nemění zbla na běhu světa.

R^