30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Varování amerického konzervativce.

Výzkum The Wall Street Journal zjistil, že Bidenova administrativa od začátku vládního programu moderní ropy a zemního plynu propachtovalala méně státní půdy pro vrtání, než kterákoli jiná vláda. I když je to výsledek vědomého politického rozhodnutí prezidenta Bidena, nezabránilo mu to pozitivně zobrazovat růst cen plynu a nazývat jej součástí „neuvěřitelného přechodu „ .

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Diviš 22.1.2023 17:34

Tyhle kecy a brecení už tu slyším a čtu přes půl století a o $ je zájem stále.

P. Diviš 22.1.2023 17:31

Čím více panelů zapojených do sítě, tím horší stabilita sítě a větší nutnost zálohování.

P. Skřivan 22.1.2023 15:18

Pokud byste si rozebral tu německou politiku, že ta jejich logiku má. Rozhodně ta naše ji v hlouposti zcela jistě trumfuje. U nás si někde uděláte solární panely na rodinný domek a soudruzi vám je ani nepřipojí do sítě. Prý nemají kapacitu. Asi až teď zjistili, že existují i jiné zdroje, než jejich ruské rektory a elektrárny z dob totality. :-)

J. Jurax 22.1.2023 14:30

No, MHD by se dala suplovat koňkou, ale ty železárny ... :-)

P. Rada 22.1.2023 14:25

Odkdy si tykáme hulváte?

https://www.srovnejto.cz/blog/5-nejvetsich-blackoutu-v-historii-co-se-deje-kdyz-zhasnou-cela-mesta-/

L. Novák 22.1.2023 13:34

"Zelený" idiot Rada to dokáže! ;-D

L. Novák 22.1.2023 13:29

Nejspíš mají v USA hodně "zelených" ;-O idiotů jako jsi ty, kteří šíří osvětu "jaderná energie je fuj"... Proto mají v "zelené" Kalifornii nejvyšší počet blackoutů na světě za posledních 10 až 15 let. :-P

V. Novak 22.1.2023 10:32

Dovedu.

Bohižel...

J. Majzlík 22.1.2023 10:00

Přírodní zákony a pravidla užitečnosti lidské činnosti nelze oblafnout.

R. Tichý 22.1.2023 8:59

Lzes, demente. Rakusaci jsou naprosto zavisli na jaderne energii z okolnich statu!

Kolik "dlouhych strani" lze postavit, hlupaku? V nasi zemi nejde opravit dalnice, protoze ekofasisti jako ty chrani cčolka a ty chces urezavat kopcum podel velkych rek vrcholky? Krome demence jsi i ekopokrytec!

P. Rada 22.1.2023 7:59

Donat a předehnat? Vždyt zásadní energeticko-politické prvenství stojí v USA už od roku 1979 na tom, že od té doby v této zemi kde běží relativně nejvíce JE na světě, nebyl zprovozněn žádný další civilně energetický štěpný reaktor.

Lidem jako je L.N. ale takováto zásadní fakta zřejmě unikají a tak vnímají svět na ruby od reality.

Diskusně zajímavé by mohlo být, pokud by sdělili, jaká je podle nich "chytrá" energetika?

Jiní si totiž "chytrost" vykládají po svém:

http://www.hticluster.eu/cs/chytra-energetika

P. Rada 22.1.2023 7:35

Jsem zřejmě jiný - pro některé zde konzervativně "bučící" až s nepochopitelným náhledem. Rozrůzněnost náhledů se může zvláště úzkoprsým jevit "blbá".

L. Novák 22.1.2023 6:34

Koukám, že USA se snaží "dohnat a předehnat" NEJHLOUPĚJŠÍ ENERGETICKOU POLITIKU NA SVĚTĚ, kterou provozuje Německo a v jeho závěsu celá EU/EK). :-)

L. Novák 22.1.2023 6:02

Chyba v překladu?

"Zatímco průměrná domácnost utratí za účty za energie asi 7 % svého příjmu, nejchudší domácnosti utratí téměř trojnásobek této částky – téměř pětinu svého příjmu – jen na udržení elektřiny a vytápění svých domovů."

Správně mělo být ...utratí téměř trojnásobný PODÍL (...ze svého příjmu, ne částky). V další větě podobně.

L. Novák 22.1.2023 5:58

Rado, proč dáváš neustále všem na vědomí, že jsi idiot bez mozku? Tušíš vůbec, o čem to tady meleš? Rv 8-o

L. Novák 22.1.2023 5:55

;-D Rado, ty seš blbej, až to bučí... Rv!! A žvanit nesmysly nepřestane...

P. Rada 22.1.2023 1:11

Tak proč to nezkusit hodnotit podle jiného kritéria? Pro mnohé jsou sice peníze doposud všemocné i když v makroekonomice už jsou mareriálnostmi dlouhodobě nekryté.

Třeba podle ENTROPIE systému...

Autor je ale prý konzervativec a od takových bych nové náhledy neočekával.

Svého času ve snaze nalést objektivnost zkoušeli u velkých investic čínané ručit za hodnoty namísto penězi materiálními zdoji - např zásobou mědi...

Problém prý ale i tam příznačně nastal v lidmi navozeném účetním švindlování kdy stejnou masou bylo kryto více aktivit... Tak se i tam doposud úspěšnost ekonomiky hodnotí fyzicky nekrytými penězi.

Peníze takto leckde věcněji vypovídají jen o míře zatím převažující společenské důvěry ve smysluplnost života na menší či větší DLUH.

P. Rada 22.1.2023 0:43

Zásadní pro vlivnost člověka na okolí (někdy se tomu říká životní úroven) se už desetiletí vědě jeví efektivita těžby energií (EROEI) spolu s celkovou masivností těžby.

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

Může to ale dojít až tak daleko, že kde-kdo by měl rád pod kontrolou takové energie a možnosti - alespon jako soused..., pro které by se všichni mohli rovnat rozmarným bohům... Trochu s nadsázkou soudobé možnosti vykreslil film "Bohové musejí být šílení".

Jen úroven materiálnosti ale sama o sobě nenavyšuje úroven lidskosti, citových prožitků, vjemů tedy míru kulturnosti.

K životnímu prostředí bezohledná realizace momentálního supermanství realizovaného na nadužívání zdrojů, nutně snižuje šanci pro smysluplný život dalších generací v dodnes prakticky uzavřeném planetárním prostředí s omezenou nosnou (tedy i recyklační) kapacitou. Tedy šance na pokračování biologického ba bytostného rozvoje který může trvat mnoho generací.

Jakkoli si to pro zainteresovanost nechceme připustit, tak vědě není znám doložitelný princip, podle kterého by inteligentní život měl mít nutně větší šance na existenci než zbytek biosféry - ze které vzešel.

Z. Lapil 22.1.2023 0:29

Máte pravdu, neodolal jsem a poněkud jsem to zjednodušil.

Panoramatický pohled vypadá tak, že se energie v minulých letech spíš zlevňovala, takže nutné přišla doba zdrazovani.

Asi se shodneme na tom, že dotované zavádění nespolehlivé h a neefektivní zdrojů a škrceni zdrojů vyzkoušených věci fakt nepomohlo.

J. Majzlík 21.1.2023 23:48

Alespoň pokus.

J. Majzlík 21.1.2023 23:45

Z vlastní zkušenosti mohu doložit, že se v ostrovním režimu náhodně pracujících zdrojů elektřiny anebo bez elektřiny dá žít neomezeně dlouho, třeba i celý život. Ale dá to fušku, namátkou třeba při psaní domácích úkolů malých školáčků při petrolejce v době zimních měsíců a za bezvětří.

J. Majzlík 21.1.2023 23:33

Budu rád, když se Vaše optimistické výhledy vyplní. Chtělo by to však panoramatický pohled na krajinu dnešních dnů. Ale jinak dobrý.

J. Majzlík 21.1.2023 23:26

Není podstatné, zda je nestabilní, náhodně pracující, nespolehlivý zdroj el. energie umístěn poblíž spotřebiče nebo je od něj příliš vzdálen. (Nemám na mysli rozdíly ve ztrátách na vedení). Závažným problémem jeho připojení na síť je nutnost zálohování jeho výpadků. Omlouvám se za úmorné opisování tohoto triviálního argumentu, jehož zvážení by mohlo vést k rozvážnějšímu posuzování vhodnosti náhrady klasických elektráren diskontinuálními zdroji elektřiny.

Ideální by bylo, kdybychom měli dostatečnou energetickou kapacitu vodních toků. Pak by bylo možno energetiku i decentralizovat.

Omlouvám se za přemíru užití podmiňovacího způsobu, ale jinak nelze.

Pak se nabízí i otázka sumárního porovnání energetické účinnosti a ekonomiky klasických a NZE. V některých oborech lidské činnosti jsou tato kritéria považována za zásadní.

Z. Lapil 21.1.2023 23:21

Přesně naopak: sluneční a větrné elektrárny mají jakous takous funkčnost v alespoň kontinentální měřítku, protože až někde v těchto rozměrech platí, že sviti ci fouká ASPOŇ někde.

Z. Lapil 21.1.2023 23:14

Do budoucna nevidím, ale všiml jsem si, že cena energetického zdroje "benzín u pumpy" klesla ze skoro padesati na necelých čtyřicet (dobře, tak skoro čtyřicet) korun za litr. Neboli o pětinu.

P. Rada 21.1.2023 21:14

Zásadně se můžete mýlít. Konec levného života na fosilní dluh je ale přesto nablízku:

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-odbornik-plyn-zlevni-o-tolik-ze-stropy-uz-budou-zbytecne-40420575

P. Rada 21.1.2023 21:08

Dobrý postřeh, že i nástroje se opotřebovávají, mění...

Obnovitelnost energetická je ale charakterizovaná vzhledem k časovému měřítku lidského života. Pazurek takové období výrazně přesahuje ale hlavně není zdrojem energie - jen nástrojem na její těžbu.

Pralidé také netvořili civilizace charakterizované pevnými sídly a dělbou práce, která podminuje rozvoj technologičností....

V. Kučer 21.1.2023 20:59

Pane Skřivane, uhlí nastartovalo průmyslovou revoluci a díky tomu začala evropská civilizace ve světě dominovat, jediná náhražka je v současnosti uran. EU hází jaderné energetice klacky pod nohy a přitom je to nejbezpečnější zdroj výroby elektřiny ale rozhodují o tom historici a lékaři kteří preferují OZE což stojí ohromné prostředky a vede to k deindustrializaci čímž ztratí Evropa také svou obranyschopnost. Výroba vodíku je velice drahá a je s tím spojeno mnoho problémů při transportu a skladování. Baterky vydrží akumulovat elektřinu hodiny nikoliv dny nebo měsíce, mají omezenou životnost není vyřešena jejich likvidace a jejich výroba je značně neekologická. Nezbývá nic jiného než vzít přes všechny potíže na milost jádro pokud nedojde k nějakému zázraku (černá labuť).

P. Rada 21.1.2023 20:54

"Demence" kterou sám předvádíte je o tom, že "dementujete" reálnou situaci v okolních zemích (Rakousko, Bavorsko...), které už desetiletí dokáží oproti ČR reálně využívat i více jak řádové násobky OZE.

Technologicky zvládnutou, dostatečně výkonnou a už více jak 25let osvědčeně fungující "BATERIÍ" je přitom i u nás např. systém přečerpávací el. Dlouhé stráně.

https://www.dlouhe-strane.cz/

P. Brecík 21.1.2023 20:50

Co má tento reálný článek, podepřený čísly dělat na "Pejskovi"? Já bych jen dodal, že 19.1. překročili USA svůj dluh 30 BILIONU USD. Zatím !! byli za skvělého dlužníka. To ovšem končí, protože USD / petrodolary už skoro nikdo nechce. A když je nechce, tak nikdo!! nebude kupovat dluhopisy, rating půjde .. do Brusele a asi bude veselo.