30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Varování amerického konzervativce.

Výzkum The Wall Street Journal zjistil, že Bidenova administrativa od začátku vládního programu moderní ropy a zemního plynu propachtovalala méně státní půdy pro vrtání, než kterákoli jiná vláda. I když je to výsledek vědomého politického rozhodnutí prezidenta Bidena, nezabránilo mu to pozitivně zobrazovat růst cen plynu a nazývat jej součástí „neuvěřitelného přechodu „ .

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 21.1.2023 20:44

Ano.

Dovedete si představit pražskou MHD nebo třeba Třinecké železárny fungující výhradně na občasné zdroje energie?

J. Jurax 21.1.2023 20:42

Růst cen dramaticky podpořil obnovitelné zdroje. Ovšem obnovitelné zdroje - pokud tedy trváme na stabilní rozvodné síti - jsou dražší než klasické. Takže cena nemůže klesnout, pokud jich budeme dál masově využívat.

J. Jurax 21.1.2023 20:38

Jojo, i pazourek byl obnovitelný zdroj, protože pralidé přežili ... :-)

P. Rada 21.1.2023 20:37

Toho co mi úvodem podsouváte si vědom nejsem. Systémově je totiž pro potenciální nestabilitu nejzranitelnější celek, kde zdroj leží bez náhrady ve velké odlehlosti od spotřeby.

ČR se naopak už desetiletí chová jak energetický skansen uprostřed oceánu změn především směrem k rozmanitosti a decentralizaci s cílem udržitelnosti:

https://faktaoklimatu.cz/infografiky/elektrina-na-osobu-eu

R. Tichý 21.1.2023 20:33

Ty demente. Dokud nebudou REALNE baterie, tak jsou OZE v nasich podmínkách k nicemu.

Uz tu prestan omilat ty svoje ekofasisticke poucky do dobreho pocasi.

P. Rada 21.1.2023 20:31

Váš příměr nesedí předně proto, že prakticky všechny živé organismy co je kolem sebe vidíme byly odjakživa přispůsobené na obnovitelné zdroje a přežily. Naopak evidentně neuspěly ty, které se zkusili oriemtovat na zdrojové pomíjivosti. K tomuto typu se žel ze značné části nyní začlenili i hominidé co si samolibě říkají sapiens a to přesto, že masivnost jejich celkové spořeby doposud naopak od příměru s koněm roste! To až na několika-řádové násobky proti předkům. Takto i lidnatostí přetížený pozemský systém už začíná ztrácet stabilitu.

Zprvu si hlavně ti rozumější lidé situaci ospravedlnovali nadějí, že fosilní a poté štěpná eneretická injekce urychlí technologický pokrok směrem k čistým energetickým zdrojům, které lidstvu odpravěků předvádí slunce a následně se při dostatku nových možností podaří obnovit stabilitu prostředí a třeba se i vznést ke hvězdám...

Technologický rozvoj se sice částečně podařil ale zejména v jiných oborech než klíčová energetika kde efektivita těžby EROEI v dominanci už STOLETÍ klesá!

https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

Lidská pohodlnost a chtivost hnaná reklamou do až několikasetnásobné spořeby než je biologická nutnost, vedly u jaksi fosilně zdrogované společnosti, k všeobecnému růstu měrné spotřeby a nastolení nerecyklovatelností i v dalších oblastech.

Civilizační chceteli "chcípnutí" které hrozí zřetelněji už od dob Římského klubu je aktuálnější. Ř.K. neudržitelnost situace sice hlasitěji pojmenoval už před zhruba půlstoletím - něco se začalo lepšit... - ale doposud bez adekvátně intenzivní reflexe.

Porovnejme si vývoj za poslední desetiletí:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze

J. Majzlík 21.1.2023 20:19

V minulosti jsme několikrát zažili, kam taky mohou vést Německé cesty. S národem je to někdy podobné jako s jedincem - v něčem vyniká, ale v něčem naprostý zoufalec.

V. Petr 21.1.2023 20:07

A přesto budou naši pitomí voliči volit probruselského kolaboranta Pavla...

J. Majzlík 21.1.2023 20:03

Pohleďte, prosím do Vaší skleněné koule a prozraďte mi, zda se toho kýženého snížení cen energií dočkají i ti, kdož ještě stihli chodit do předúnorového Sokola. Dík.

J. Majzlík 21.1.2023 19:58

Vážený pane, jako odborník přes energetiku jste si jistě vědom toho, že tento technologický obor se m. j. vyznačuje jednou zákonitostí: Ekonomická i energetická efektivnost elektrárny jakéhokoliv typu se se zvyšováním její výrobní kapacity zpravidla zvyšuje. Jde o výhody objemové koncentrace jednotky, o efektivnost provozních nákladů, o dosažitelnost personálu a pod. Pokud se jedná o provoz ostrovní jednotky, tam jsou hlediska užitečnosti jinak postavena. Avšak ČR není ostrovem uprostřed oceánu, doslovně myšleno.

J. Majzlík 21.1.2023 19:43

R^

J. Vintr 21.1.2023 19:38

O ruské příjmy z prodeje surovin nemusíte mít obavy. I bez Evropy mají zákazníků víc než dost. Kdo se bez ruských surovin podělá bude naopak Evropa (ve které bohužel leží i naše země).

J. Vintr 21.1.2023 19:34

To "odvykání" západního světa fosilním palivům připomíná jeden starý vtip o sedlákovi, který odnaučoval svého koně žrát tím, že mu dával každý den méně a méně žrádla. A už se mu to málem povedlo, ale ten kůň mu bohužel chcípl....

P. Skřivan 21.1.2023 18:17

Tzn. ten, kdo se naučí efektivně vydržet s obnovitelnými zdroji a tyto technologie bude schopen vyvážet, vyhrál jackpot větší, než kdyby našel u sebe na dvorku ropu. :-)

P. Skřivan 21.1.2023 18:11

Pane Kučero, to se velmi pletete. Uhlí není u nás rentabilní a nebylo už ani za totality a uran má ve stávající podobě své značné problémy, které většina lidí nevidí nebo ignoruje. Německá cesta je o využití OZE všude tam, kde nevadí, což kupodivu násobně stačí na pokrytí celkové spotřeby. Čili ne místo louky, ale např. na střechách, parkovištích, apod. Zbývá řešit výkyvy, kde německá cesta je nejprve o plynových elektrárnách na pokrytí špiček a cílově o různých baterkách a odložitelné spotřebě (např. na výrobu vodíku).

Jádro má ten problém, že odstavení reaktor nevypne, ale sníží výkon na 10% a tento výkon musíte umět za normálního provozu využít a v případě havárie chlazení i nejlépe pasivně uchladit. Pasivní havarijní chlazení mají prakticky všechny nové modulární reaktory, ale určitě ne VVER1000. Využití pomalého poklesu výkonu je pak problém ne nepodobný špičkám u OZE.

U jádra je také velký problém s přepracováním, tj. aby to skutečně fungovalo jak to má fungovat, které se dosud ale u nás nedělá vůbec, Konečně nemáte ani to "hloupé" hlubinné úložiště. Obojí správně požaduje EU.

P. Skřivan 21.1.2023 17:55

Cílem je, aby žádná energetická válka nebyla. Také nebude, protože po krátkém výkyvu, půjde cena dolů. Růst cen dramaticky podpořil obnovitelné zdroje, čímž cena fosilních půjde dolů. Rus si sám připravil perfektní fintu, jak sám sebe připravit o příjmy a kontrolu. Líp by to nikdo nedokázal. Přitom oni z toho žijí od carského Ruska, a tedy déle, než např. Saúdové. Baku je nejstarší zdroj světa. Mají ovšem smůlu, že dávno ne jediný.

P. Rada 21.1.2023 15:30

To, že slunci nejde "poroučet", může být (v souladu s obsahem článku který poprávu za nejohroženější považuje ekonomicky nejslabší) celospolečensky podstatnou výhodou OZE.

Typy obnovitelných zdrojů jako FV nebo tepelný solár lze totiž škálovat na meší/komunitní celky při relativně malé změně měrné energetické efektivity.

Jinými slovy moci-chtivci se u některých typů málo koncentrovaných OZE nemohou tak snadno zmocnit jejich ovládání, jak to s principu koncentrovanosti usnadnují fosily či jádro a následně si pak až teroristicky podmanovat relativně slabší ale rozsáhlou populaci.

V. Kučer 21.1.2023 14:33

Nejlevnější zdroj energie je u nás uhlí a uran, v Americe je to ještě ropa a zemní plyn. OZE jsou drahé, větru a dešti poručit nedokážeme natož slunci.

P. Rada 21.1.2023 12:50

Výstižněji pro našince jak americký konzervativec, hodnotí situaci s cenou plynu a energií český expert:

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-odbornik-plyn-zlevni-o-tolik-ze-stropy-uz-budou-zbytecne-40420575

P. Rada 21.1.2023 12:47

Odpověd může tkvět ve velikosti vlivu dominantních hráčů na těžbu a distribuci surovin.

Pokud se totiž jakákoli komodita vyskytuje s celosvětově omezený rozsahem a přitom je relitivně snadno transportovatelná, přestává platit, že její cenu může určovat trh.

USA jsou sice velice bohatou zemí ale právě američani byli průkopníky globalizace nejspíše proto, že si jejich úředníci a další odpovědní za zřízení ministerstva energetiky už od roku 1977 začali uvědomovat dočasnost bohatství neobnovitelných zdrojů.

P. Sura 21.1.2023 11:25

Nerozumím tomu, JAK Putinova drahota může ovlivnit ceny energií v USA ??

F. Navrátil 21.1.2023 9:33

Energetická krize, zdražování a inflace sice nejvíce dopadají na chudší vrstvy, ale na druhé straně umožňují vládám rychleji tisknout peníze a rozdělovat je ve formě dotací, příspěvků a sociálních dávek. Tím si vytvářejí lehce zmanipulovatelnou vrstvu závislou na vládách. Ostatně i ve starém Římě césar a senát poskytovali římskému lidu gladiátorské zápasy a obilí zdarma tak dlouho, až zdegeneroval . Pak přišli barbaři a vymlátili to všechno.

R. Langer 21.1.2023 6:14

Hrách na stěnu. :-(