23.1.2022 | Svátek má Zdeněk


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Důsledky nastávajícího obratu ve světě

Na horizontu událostí ve světě se pomalu, ale jistě rýsuje významná energetická změna, která by mohla ovlivnit jak hospodářské, tak politické poměry v řadě zemí, především však ve většině velmocí. Jedná se aplikaci metody, které se říká anglicky fracking a znamená těžbu nafty a plynu z podzemních břidličných vrstev.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Zeman 19.2.2013 16:35

Vražedný optimismus

I po všech optimistických veletočích s čísly kolem plynu z frackingu jsou tyto odhadované zásoby plynu v USA, největšího to hráče v této oblasti, cca na úrovni ~4,5 - slovy čtyři a půl - roku současné světové spotřeby plynu a méně než jednoho roku celkové současné světové spotřeby energie. Ta dosud neustále roste cca o pětinu za dekádu.

Uhlí a ropa, které jsou nejdůležitější fosilní zdroje energie, pokrývající zhruba dvě třetiny světové produkce energie zvolna dochází, jejich zásoby jsou celkem velmi podrobně známé a je víceméně jisté, že už se nebudou nalézat další zásadně významná ložiska.

Nechápu tedy příliš, kde autor bere svůj optimismus. Zřejmě v sladké nevědomosti a neschopnosti spojit si dostupná data o fosilních zdrojích a jejich světové spotřebě dohromady. Pak by totiž zjistil, že i rychlé využití všech ložisek břidličného plynu a ropy na světě by oddálilo globální fosilní peak jen o méně než jednu dekádu - tedy pokud to budeme brát stejně optimisticky jako autor a zanedbáme technické, ekonomické a environmentální problémy. Např. Evropa - tedy kde žijeme - nemůže být při své populaci a energetické spotřebě ani při okamžitém využití všech břidličných ložisek na jejím území nikdy dlouhodobě energeticky soběstačná pokud svůj energetický mix zásadně neposílí jadernou energií (-o OZE nemluvím, protože ty jasně ani náhodou nemají reálně kýžený potenciál, přinejmenším ne v dohledné době).

Tvrdit tedy něco o "energetickém obratu" a že prý si můžeme "strčit Temelín za klobouk" hraničí podle mě se slabomyslností.

B. Uhlich 19.2.2013 21:30

Re: Vražedný optimismus

Naprostý souhlas...lépe to nepsat nejde. Také se domnívám, že tanečky okolo břidlicového plynu mají spíš hod-notu politickou než reálnou energetickou...  :-(

B. Rybák 20.2.2013 19:18

Re: Vražedný optimismus

Myslíte, že američtí investoři jsou hlupáci? Plynový byznys (břidlicový) je už teď zajištěn (současnými nálezy) na 30 let. Odhaduje se minimálně na několik století. Technologie hloubkových vrtů a vrtů z mořského dna teprve začínají. A čerpání ještě mnohem větších zásob metanhydrátu se teprve připravuje. Používejte informace ze seriózních zdrojů.

P.S. A poučte se spíš z toho "nic" které říkali vaši "proroci" o břidličném plynu před cca 15 lety.

J. Zeman 21.2.2013 1:46

Re: Vražedný optimismus

Milý pane, právě proto, že vycházím ze seriózních zdrojů - tj. EIA - která odhaduje zásoby břidličného plynu v USA na ~13.6 miliard kubíků (odhad EIA z r. 2012), mohu si dovolit se tomuto odvětví posmívat a považovat  jeho propagaci jako "energetický obrat" za naprostou bublinu, která nemá ve světové energetice víceméně žádný podstatnější význam kromě snad oddálení fosilního peaku o pár let.

Opakuji: 13.6 miliard kubíků je ekvivalentem cca 4.5 roku světové spotřeby plynu a ekvivalentem méně než roku současné světové spotřeby energie z fosilních zdrojů. Na ostatních kontinentech to není lepší. Tak nám tady prosímvás nevykládejte nesmysly o několika staletích.

V energetickém mixu se břidličný plyn jistě krátkodobě promítne, zvláště s onou klamavou reklamou, a bude to nesporně i byznys, ale v celkové bilanci energetiky lidstva už ve střednědobém výhledu se zřejmě jedná o téměř zanedbatelný energetický zdroj jehož strategický význam je minimální.

O metanhydrátu v článku řeč nebyla, proto ho sem prosím netahejte.

J. Zeman 21.2.2013 1:57

Re: Vražedný optimismus

pardon chtěl jsem samozřejmě napsat  13.6 biliónů ne miliard kubíků, ale jinak to na věci nic nemění - 13.6 biliónů kubíků plynu je ekvivalentem méně než roku světové spotřeby energie z fosilních zdrojů.

J. Zeman 21.2.2013 1:59

Re: Vražedný optimismus

pardon chtěl jsem samozřejmě napsat 13.6 biliónů kubíků ne miliard - ale jinak to na věci nic nemění - 13.6 biliónů kubíků je ekvivalentem méně než roku světové spotřeby energie z fosilních zdrojů.