28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jan 26.6.2006 1:05

Re: Krátké shrnutí o víně, cukru a kyselinách

Hele nevite esi se da v cr sehnat tohle jakysi vietnamsky vino s hadem http://www.vychytavky.eu/index.php?itemid=60

Drobek 25.6.2006 3:04

Re: Re: Re: ty rybičky

Ale jasne si pamautju, oficielne se to jmenovalo ABC pomazanka a nikdy jsme neprisli co s tim, aby se to dalo spolknout. Hlad je sice nejlepsi kuchar, ale ma taky sve slabiny. Tohle se proste nedalo.

František 24.6.2006 10:13

To ještě za Čepičky

jsem narukoval také na letiště. Žrali jsme jak ministři až do doby, kdy Čepička šel od válu. Pak to bylo naopak. Bojové dávky ještě nebyly ,ale místo nich kus starýho špeku a takzvané protitankové suchary, absolutně nepoživatelné ( později jsem získal informaci, že se musí rozvařit ve vodě na kaši ). Zbylý rok trestanecké stravy, kdy jsme brali sekačku jako nedělní lahůdku, docházelo na samozásobování. Topinky byly běžná denní dorazka a na neděli jsme sháněli hafánka, nebo kocourka. Měli jsme u roty pár kluků z hospody, co uměli stahovat, nakládat a vařit. Spolubojovníci ze Slovenska nám nadávali a posměšně mňoukali, štěkali a žužlali suchej chleba. Pro informaci labužníkům: mladý kocourek je výborný na škvarkách.

Pamětník I. 24.6.2006 7:46

Re: Veliká omluva za neúplnost

Opomněl jsem ve svém příspěvku předeslat, že se týká bílých vín středoevropské provenience a být pomůckou pro žáhaře jak se dle etikety vyhnout kyseláčům. A už vůbec jsem nechtěl pomlouvat německé vinaře, že dělají jen sladké cecky, ale je třeba vybírat dle alkoholu. Originál trocken Rhein Riesling je pro mne nejchutnější víno na světě, ale žernosecký se mu často vyrovná, bohužel někdy i cenově. Ještě poznámka k moravské specialitě modrému portugalu - umí být nádherný, ale jen za mlada, je třeba jej vypít do dvou let a neschovávat ve sklepě jako krásnou vzpomínku.

Rpuť 24.6.2006 6:34

Aido, mrzí mne, že jste se nenaobědvala, ale ono jde opravdu o něco jiného.

aida 24.6.2006 0:15

Rputi, reaguju se zpožděním, byla jsem off-line

a omlouvám se, asi jsme si nerozuměly, měla jsem pocit, že se o těch dusičnanech a vyšetření na ně chcete něco dozvědět, proto jsem to místo oběda hledala.

Pokud jsou v EU nějaké normy dané, dodržují se, a to tak, že velmi (samozřejmě, že nejlíp v "nových" členských státech). Divila byste se. To, že něco neznáte, opravdu neznamená, že to neexistuje. Proto jsem vám poslala tolik odkazů, aspoň pro přiblížení.

Jo a pokud někdo (z tzv. třetí země=nečlenského státu) chce do EU něco dovážet, ty normy (předpisy) se na něj samozřejmě vztahují, on je to docela složitý proces.

Jediné, v čem jsem dnes tápala, byly ty potraviny rostlinného původu, tam si opravdu jistá nejsem a přiznala jsem to, já jsem "doma" v těch živočišných. Zabývám se tím už 7 let.

Pokud se budete chtít na něco z výše zmíněného zeptat, ráda odpovím.

doxa 24.6.2006 0:02

Re: Re: Re: Re: V dobách dávných, kdy ještě smělo se po vlastech českých stanovat, - lípy

V Čárdách byla příměs černého tabáku, když se nehnaly kubánské Liguerosky nebo Partagasky. (o francouzských Gitaneskách se nám mohlo jen zdát)

Ale teď už je to stejně jedno

ZW 23.6.2006 23:47

Re: Krátké shrnutí o víně, cukru a kyselinách

Holt každýmu ta mlsná huba narostla jinak. Vy říkáte "krásné kyselinky", pro jiného je to "kyselý jak šťovík". Váš "sladký cecek" je pro jiného "příjemný pití".

Mimochodem, v jedné oblasti staré dobré Anglie se za královský nápoj považuje střemchové víno, zatímco vína révová jsou vnímána jen jako cosi podružného. Když jsem tento vyhlášený "ovocňák" ochutnal, musel jsem uznat, že na tom něco je. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že révové víno je nejrozšířenější jen proto, že se z těch bobulí dá snadno vytlačit velké množství sladké vody. A že vína z jiného ovoce (třešní, višní, rybízu, ostružin...) mohou být mnohem lahodnější, pokud se jejich výrobě věnuje patřičná péče. Čímž naznačuji, že nemám na mysli žádné "čůčo"...

ZW 23.6.2006 23:25

Re: Re: Re: V dobách dávných, kdy ještě smělo se po vlastech českých stanovat, - lípy

Též "čisté seno, tráva, papír".

ZW 23.6.2006 23:24

Re: Re: Re: V dobách dávných, kdy ještě smělo se po vlastech českých stanovat, - lípy

Ano, na Slovensku Detvy a ještě Čárdy (zelenobílá krabička, myslím že za 3,50 Kčs). Rozhodně lepší než Zorky.

autor 23.6.2006 18:02

Re: Jenže!!!

Máte recht, nejlepší bylo že nám bylo dvacet! A sežrali jsme fšecko. A moje maminka to řešila tak,když jsem kušnil, že mi něco nejde, že  mi sebrala talíř a děla:" Víš co? Změň hospodu! "

Brblos 23.6.2006 17:24

Poklona autorovi za krasnou vzpominku

Ja jsem slouzil 1958-1960 v Kralovicich u Rakovnika u spojaru a mel jsem "teplej flek" na ustredne, protoze jsem byl jedinej vyucenej spojar u roty.  Taky jsem tam mel kaminka "Petry".No a kuchari chteli telefonovat, tak jsem jim nacerno daval mezimestskou s pomoci devcat z mistni posty a oni na oplatku davali vajicka,slaninu a cibuli a cesnek.  A tak byly vajicka na slanine a cibulce ke snidani a k veceri taky ty topinky.  Problem byl ten, ze ustredna byla v prizemi velitelsky roty, kde bydleli soferi, zdravotaci a jini uzitecni lide a ti proste vybirali u mne "najemne" za ustrednu v podobe mnou vyrabenych lahudek.  Sakra, tam to vonelo.  Takze na mne se mnohdy nedostalo, protoze udelat na vrsku od essusu 10 porci vajicek na slanine bylo nad lidske sily.  Tak jsem je byl nucen prevezt.  A to sice tim, ze jsem si delal ty dobroty v noci.  A byli namydleni.  Dneska v mym veku bych si to uz na noc netroufnul.  Ale kdyz bylo jednomu 18 tak snesl vsecko, i tu vojnu.

AeroKarel 23.6.2006 16:51

Re: Jenže!!!

Já se raději naučil vařit a experimentuji si sám. Nejen s roštěnou!

AeroKarel 23.6.2006 16:49

Nepochopím,

že v kdejaké hospodě sice topinky dělají, ale na oleji. Což smrdí, že je to pro mne nepoživatelné!

Rpuť 23.6.2006 15:46

Aido, vy sice najdete příslušná čísla příslušných norem, tvrdíte, že se to určitě kontroluje,

a jedním dechem mi řeknete, že  je to v pořádku, když se mrkev odporující normám prodává, neboť to je ten trh.

Ta mrkev byl jen příklad.

Jde o to, že EU deformuje trh normami, které  se dodržují jen selektivně a neplatí pro nečleny Unie. V důsledku toho dochází k v Eunii k omezování výroby a zvyšování nezaměstnanosti.

Konkrétnější už být neumím. Šlus!

Lenka 23.6.2006 15:13

Re: Krátké shrnutí o víně, cukru a kyselinách

No nevím jak je to s kyselinkami, které víno je prokvašenější než jiné, atd. nicméně faktem zůstávám, že kdykoliv jsem měla nějaké moravské víno, tak mi prostě nechutnalo a přes to nejede vlak. Když mi něco nechutná, nepiju to.

Osobně tedy dávám přednost vínům moldavským, australským a chilským, občas i něco francouzského se dá pít.

Lenka 23.6.2006 14:54

Re: Re: Re: Re: Re: prase

:-)) koukám, že to bylo všude stejný. Mě zase děda vyhrožoval kapitalismem :-)). Bohužel mi bylo tak asi 8 - 9 a netušila jsem, co to je ten kapitalismus.

YGA 23.6.2006 14:51

Re: Re: Krátké shrnutí o víně, cukru a kyselinách

Snad v Kobylí, ne.- kobyláci Vám ho rádi prodají do pěťáku.

YGA 23.6.2006 14:37

Re: Re: Re: Re: prase

A naši stařeček kontrovali, říkali - Hitlera na vás, červavci (červavec byla jejich nejoblíbenější nadávka).

G. Pašek 23.6.2006 14:34

Máma mě posílala povidlové buchty . . . . provianťák kámoš Milan R. za každé 3 buchty mě dal fungl novou košili . . .

Za mámy povidlové buchty jsem vyšmelil co jsem chtěl . . . . .

Příšera 23.6.2006 14:33

Co se na vojně žere

:-Dmy jsme bičkům říkali "marinovaný krámy", ale ještě horší byla tzv. ABC pomazánka, prý podle obsahu vitaminů. A tý se říkalo, dámy prominou, Anča-Píča. Ale ještě jsem si vzpopmněl na dvě historky. Jedna je o tom, jak mi táta poslal olivy ve vlastní štávě nebo jak se to jmenovalo. Olivy jsem snědl a hořkoslanou vodu nalil do flašky od Becherovky. Byl jsem dozorčí u vchodu. Přijel jistý pplk. Němec, zvaný Bukva (díky malému vzrůstu, asi), okamžitě mě zjebal že chlastáme ve službě a nalil to do sebe, přes moje úpěnlivé výslovné varování. Stalo se na Týnci u Klatov, cca 1967. A druhá příhoda z opačného břehu je ta, když mi nastávající tchám poslal slivovici smrtící koncentrace a jistý Pepa Čechura, zvaný Chobot, jí do sebe tzv. hrknul. Ona byla totiž ve flašce od sodovky  s tím starým patentním uzávěrem Zátka.  Okamžitě  se divil a málem se obrátil naruby. Jestlipak si nato Pepo z Plzně pamatuješ? PŘÍŠERA.(Y)

aida 23.6.2006 14:25

Re: Aido, nemáte pocit, že mluvíme každá z jiného vesmíru? (Tedy otázka čistě řečnická)

?

Já nevím, poctivě jsem se Vám snažila najít příslušné informace (koneckonců, taky mě to zajímalo), kde je chyba? 8-o

ptakopysk 23.6.2006 14:20

Re: Re: Re: to je to, co mi na nich šmakuje

třeba australský vína jsou některý aprosto úžasný. Kromě těch průmyslovejch co se sem vozej, existuje produkce, kterou si klokani pijou sami a tutlaj to. Švára jednou obkládal koupelku jedné dámě, která vypadala, jako když má pořád malilinkatou špičku od rána do večera. Chystal se k nám do evropy a nevěděl co mi přivézt jako dárek a zeptal se dámy na radu. Dáma poradila, ba dokonce sehnala láhev čehosi suchého bílého a pivní švakr bez problémů propašoval. Pane, něco tak dobrýho jsem jakživo v zobáku neměl a asi už mít nebudu! Ale věřím, že Pamětníci by pohrdavě huhlali cosi o nedostatku kyselinek, o moc silném pugétu vůní, atd. atd. De gustibus ante disputantum.

Rpuť 23.6.2006 14:18

Aido, nemáte pocit, že mluvíme každá z jiného vesmíru? (Tedy otázka čistě řečnická)

Yarda 23.6.2006 14:07

Re: Krátké shrnutí o víně, cukru a kyselinách

Nejsem znalec vín, pod pojmem viničná trať si představuji úzkokolejku z vinice do vinařského závodu:-/.

Nedavno jsem se dostal k láhvi červeného - jak se tak člověk dostane k vínu když si jej nekoupí, nejspíše jej dostane darem a po čase si na něj vzpomene - asi nepatřilo k těm dražším značkám. Pilo se dobře. Měl jsem ještě jednu lahev ale jiné značky a když jsem si dal doušek z ní, zašpuntoval jsem ji na příště a šel jsem si polknout jedlou sodu.

Medvídek 23.6.2006 14:04

Re: Re: to je to, co mi na nich šmakuje

Mně rovněž a to nejsem žáhař ani žaludkář, ani nic podobného. A jestli budu kvůlivá tomu u Pamětníka nebo jiných za troglodyta, já se s tím nějak vyrovnám, už jsem velkej.:-)

krmič 23.6.2006 14:00

Re: Re: ty rybičky

Ano, já mám dojem, že si pamatuji bički spíš z civilu a že snad nebyly tak špatné. Z vojny si je nějak nepřipomínám. Zato nezapomenu na ty sýrové konzervy, to byla opravdu síla. Věřili jsme, že je v tom jako plnidlo použitý kaolin (kvůli zvýšení váhy).:-)

Medvídek 23.6.2006 13:59

Re: Krátké shrnutí o víně, cukru a kyselinách

Kvalifikaci do toho prosím netahejte, chutnat to zkrátka každému nemusí i kdyby byl sebekvalifikovanější. My jsme prostě řekli že nám to nechutná a to se jistě smí, není-liž pravda ?;-) Vám by také někdo mohl ve stejném duchu odpovědět abyste "nepomlouval" německá vína. Přeji hezký den a více nadhledu.:-)

ptakopysk 23.6.2006 13:58

Re: dovolte mi,

:o))) ožralou kvočnu jsem už viděl, ale ožralýho psa... :o)

ptakopysk 23.6.2006 13:56

Re: Re: Re: prase

moje babička, která se narodila za Rakouska, přežila obě světové války, krizi ve třicátých letech a notný kus socialistického budování, měla pro nás děti, nežeroucí tlusté maso, toto: "Bídu na vás, parchanti mlsný!" Do konce života měla v paměti, jak za krize její manžel chodíval každý týden pěšky dvacet kilometrů do města pro deset korun podpory v nezaměstnanosti pro čtyřčlennou rodinu.