24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ptakopysk 23.6.2006 13:48

Re: Krátké shrnutí o víně, cukru a kyselinách

a hele! O dělení konzumentů vína podle toho, jak reagují na obsah kyselinek v konzumované přiboudlině, čtu poprvé :o))) Škoda že konzument nereaguje barevně jako lakmus. To by stačilo strčit do nabízeného patoku prst a hned bych věděl, jestli to můžu nebo nemůžu vypít. Je pravdou, že u moravských vinařů byl byl hned za blbce, ale to bych celkem v klidu rozchodil. Jinak máte pravdu - ta absence krásných kyselinek v jižanských vínech to je to, co mi na nich šmakuje a je dobře, že je lze dnes koupit, abych si mohl smočit zobák bez obav o svůj pajšl.

Kresinka 23.6.2006 13:45

dovolte mi,

abych posloužila historkou z vojny (mého muže). Vojákoval se Slováky a těm maminy posílaly pečené husičky nebo kačičky a uvnitř byla uložena lahvinka kořaličky. Pošta s balíkem ale mlátila jak jen Česká Pošta umí a slivovička se rozbila. Kluci byli hodně hladoví, ale husičku pečenou se slivovicovou omáčkou nemohli. Nakonec jí darovali psovi jednoho lampasáka, který ji shltnul a příšerně se ožral

Kresinka 23.6.2006 13:42

Re: Krátké shrnutí o víně, cukru a kyselinách

když tak všechno víš, Pamětníku, řekni mi, kde koupit Modrý Portugal z Kobylí, 1 a půl litrovou láhev. Úžasné víno, strašně nám chutnalo, zmizelo

Pamětník I. 23.6.2006 13:28

Krátké shrnutí o víně, cukru a kyselinách

Pro ptakopyska i ostatní (bez urážky) vinařsky nepříliš kvalifikované účastníky diskuse o víně.Přírodní vína se bez ohledu na odrůdu dělí podle obsahu zbytkového cukru do 4 g/l , 4-40 g/l a vyšší nedoslazovaná nebo slazená řepným cukrem. Lze tedy koupit vína jakostní nebo přívlastková i za vysoké ceny tak suchá, že mají velmi nízký obsah zbytkového cukru a  obsah alkoholu přes 13% ve kterých vyniknou krásné kyselinky, charakteristické pro naše vína, které u jižních vín zcela chybí. Totéž odrůdové víno méně prokvašené na obsah alkoholu pod 11,5 % může být pro někoho chuťově příjemnější kvůli obsahu zbytkového cukru a v německých zemích může mít alkohol pod 10% a být např. pro mne zcela nepoživatelným sladkým ceckem např.Liebefraumilch. Žáhaři, nepomlouvejte proto naše krásná vína jen proto, že vám vadí kyselinky a radši si vybírejte neryzlinkové odrůdy přívlastkové s obsahem alkoholu do 11,5%. Obsah kyselin udává na etiketě jen malokterý výrobce a jen proto, aby zdůraznil, že jich jeho pozdní sběr nebo bobulový výběr má dostatek a nebude tudíž nudný. Ale to už jsme v kategorii nad 200 Kč za lahev.

ptakopysk 23.6.2006 13:10

Sice se tu řeší většinou válečná strava, ale

strava školních jídelen stála taky občas za ehm! Vzpomínám si na svého spolubydlícího na privátě, který docházel do průmyslováckého intru na snídaně, obědy i večeře. Já tehdy dělal nástavbu a s námi se život nemazlil. K snídani maximálně kyselou okurku, na svačinu opečenou klobásku a pivo v mladoboleslavském bufetu Čas (dejž pámbu věčnou slávu výčepnímu Jožkovi Černášovi - takovou Plzeň uměl málokdo natočit), k obědu další klobáska a dvě pivča - prostě utrpení a těžkej život chudýho študenta. Můj buržoazní spolubydlící jednou při snídani nafasoval k svačině plátek tlačenky mezi dvěma chleby. O velké přestávce ho pojal hlad i vylovil nafasovanou krmi z pytlíku. Puzen zvědavostí odklopil horní chleba. Z prostředka tlačenky na něj nehnutě zíralo vepřové oko... Je pravdou, že ten den nejen že nesvačil, ale ani neobědval. Ba dokonce před ním v restauraci drahnou dobu nesměl nikdo konzumovat tláču s cibulí. Nebohý hoch okamžitě zelenal a komunikace s ním vázla.

ptakopysk 23.6.2006 12:58

Májka z darů naší země

když si uvědomíte, že země nikdy nikomu nic zadarmo nedala, tak se nemůžete divit :o) Já tyhlety paštiky taky nějak nerad. Zejména od té doby, co se stalo módou mlít do nich vepřový kůže i se štětinama. Socialistický mlejnky byly nejspíš tupý, takže štětiny zůstaly v původní dýlce a po namazání paštiky na chleba rozkošně trčely z hmoty ven, jako by tomu chlebu byla zima. Eště teď se mi dělá blbě, když si na to vzpomenu...

fojt23 23.6.2006 12:49

Re: Re: Re: ty rybičky

Jo Májka z darů naší země - kyž tu reklamu vidím, je mi šoufl ještě teď - taky jsem se jí najedli více než je zdrávo.

aida 23.6.2006 12:31

Re: Aido, jenže to souvisí se zvyšováním nezaměstnanosti - ono by se mohlo stát, že by neměl komu prodávat.

No jo no, právě k tomu ale slouží ty nenáviděné dotace, ne? Jak vidno, na trh nejde spoléhat, zemědělce neochrání. Nebo jo?

A ohledně těch dusičnanů jsem už něco málo vyštrachala. Příslušný evropský předpis je nařízení 466/2001, viz. http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001R0466:EN:HTML ale stanoví normy jen pro listovou zeleninu a dětskou výživu. Údajně má být mírnější než naše původní normy. Vyšetření zeleniny na dusičnany provádí SZPI, vyšetřuje i jinou zeleninu než listovou. Přehled výsledků monitoringu (nebyla jsem si jistá, jestli se dělá i u těch rostlinných potravin, u živočišných se dělá léta ze zákona) za loňský rok jsou tady: http://www.mze.cz/Index.aspx?&&ch=75&typ=1&val=37441&ids=2149 a za rok 2004 tady: http://www.mze.cz/attachments/OPM_Mon04_.doc  Zajímavý článeček o vyštření na dusičnany je tady: http://ekonomika.idnes.cz/test.asp?r=test&c=2003M107U05A - ale nějak blbě se to otevírá. A vůbec nejpřekvapivější je jeden článeček z Vesmíru, ony jsou nakonec ty dusičnany snad potřebné ;-), to jsem fakt nevěděla: http://www.vesmir.cz/clanek.php3?CID=4182

Alk 23.6.2006 12:17

Re: ptakopysku, ona taková šedá Rulanda, Tramín, Modrý Portugal...

Jsou vinaři a vinaři. Byli jsme na podzim na Kraví hoře. Víno dobré, přivezli jsme si domů spoluse slivovicí a ořechovicí. Po čtvrt roce se oni samiozvali, jesli něco nechceme. Chtěli jsme. Jenže to co nám přivezli sem dalo pokládat spíše za vinný ocet. Bylo nás hodně a ti co si objednali tři čtyři litry nevědli co s tím dělat. Nevím co si o nás myslí, že vypijeme všechno? To byly nějaké zbytky, nebo se jim to nepovedlo. Naštěstí slivovice a ořechovice byly chuťově stejné.

Rpuť 23.6.2006 12:15

Aido, jenže to souvisí se zvyšováním nezaměstnanosti - ono by se mohlo stát, že by neměl komu prodávat.

Jde o to, že rezignovat na vlastní výrobu v Eunii a vše jenom dovážet nelze. Nebylo by za co dovážet!

jdu jen tak kolem 23.6.2006 11:49

Jenže!!!

Pane Vlku, nepochybně jste od té doby několikrát měl možnost, a jistě jste jí i využil, udělat si a jíst topinky na sádle a s česnekem, potažmo s česnekovou pastou. Ale upřímně: chutnala Vám stejně, jako tehdy ve společnosti "spolutrpících" vojclů? Mám jeden krk, ale dám ho na špalek, jestli řeknete, že ano. Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, to platí i tady. Můžete si je dát v super podniku, zaručeně zdravě nepřepálené, ale tu tehdejší chuť nepochybně dělala atmosféra, a topinky takto ukuchtěné Vám chutnaly přesto, že byly smažené na tuku pochybného původu a kvality. Nějakým cholesterolem a karcinogeny jste se nezabýval, že, po požití jste se nemusel trapně omezovat, jako by tomu bylo např. v období líbánek, zkrátka-  mládí byla ta nejpodstatnější a nejvýraznější ingredience, která ochutila topinky tak, že na ně nezapomenete stejně, jako na nejvýraznější mistrovské kousky maminčiny kuchyně. Z vlastní zkušenosti vím, že moje paní (výtečná kuchařka) má dodnes mindrák z roštěné. Když jsem byl mladý a blbý, tak jsem jí vyčítal, že neumí roštěnou, jako její maminka, protože vždycky ji něčím "vylepšila". Tu tymiánek, ondyno něco jiného, na čem spočinulo její oko, když chtěla jen dosolit: Na to měla moje žena okamžitou odpověď: Měl si vzít moji maminku, když ti šlo o roštěnou. Vzal sis mně, tak budeš jíst moji roštěnou nebo nech bejt, neubyde. Abych byl spravedlivý, tu čistou roštěnou bez přídavků uměla stejně dobře a dělá ji dodnes. Historie se opakuje: synek dnes citýruje snachu, že chce tu pravou maminčinu...... Ale žena dnes, když řekne, že bude roštěná, udělá roštěnou, ale já bych dneska docela rád zjistil, že opět zapojila fantazii a do poslední chvíle tajila, co bude na talíři.

 

aida 23.6.2006 11:44

Re: Re: Re: Re: Re: Aido, nehledě k tomu, že ceny polské zeleniny a brambor je, prachsprostý, dumping,

:-):-D

Hacker Rudolf 23.6.2006 11:33

Re: Re: Re: Re: Aido, nehledě k tomu, že ceny polské zeleniny a brambor je, prachsprostý, dumping,

Dneska je to týden-dva kluci a holčička, tedy Hynek, Vilém Jarmila

aida 23.6.2006 11:30

Re: Aido a už jste viděla normálně pěstovanou mrkev, která by měla půl kila?

Kontroluje, věřte mi, protože zrovna tímhle se zabývám. Teda u živočišných potravin, ne rostlinných.

Jo a tu mrkev bych si samozřejmě nekoupila, docela si vybírám. No ale když se najdou lidi, kteří to koupí, tak by ten obchodník byl sám proti sobě, aby to neprodával, ne? To je ten trh.

Jinak, divila byste se, ale taková ta dobrá domácí vlastnoručně vypěstovaná zelenina kolikrát obsahuje těch dusičnanů víc než kupovaná... (A na ty předpisy o dusičnanech se mrknu, jestli něco najdu, zrovna mám chvilku klid. Taky by mě to zajímalo.)

Yarda 23.6.2006 11:29

Re: Kampaň vytvořila mezi stěžejními stranami příkop tak hluboký, že o přemostění veřejnost ani nestojí?

Sorry, to mělo být jinde.

Yarda 23.6.2006 11:28

Kampaň vytvořila mezi stěžejními stranami příkop tak hluboký, že o přemostění veřejnost ani nestojí?

Proč si to autor myslí. Za současné povolební situace je nějaké přemostění IMHO nezbytné. Také si myslím že je rozdíl mezi tím co politická strana hlásá v předvolební kampani a tím co chce nebo může udělat po volbách pokud náhodou utrpí volební vítězství.

Rpuť 23.6.2006 11:21

Aido a už jste viděla normálně pěstovanou mrkev, která by měla půl kila?

A zkusila jí jíst? To můžu zrovna tak žvejkat flašku od mlíka -  chuť a výživnou hodnotu to má stejnou!

Předpisy jsou vydané, ale nedodržují se! A Eu to nekontroluje!

aida 23.6.2006 11:13

Re: Re: Re: Aido, nehledě k tomu, že ceny polské zeleniny a brambor je, prachsprostý, dumping,

Jejdamane, když se narodili? Musejí být strašně roztomilí...:-) Pozdravy vyřídím, Ty pro změnu pozdravuj ty svoje, včetně Bártíka. ;-)

aida 23.6.2006 11:12

Re: Aido - právě o to jde, že se to nedělá!!!!!

No, já myslím, že se to dělá plošně, padni komu padni. Jinak, u nás se taky za odebrané vzorky poskytuje náhrada a za vyšetření v rámci dozoru se neplatí (vlastní kontroly výrobce jsou něco jiného, ty si každý hradí sám - a v tom Polsku tu musejí mít zrovna tak, ty předpisy o kontrolách jsou v celé EU stejné).

HomzaD 23.6.2006 11:11

Re: ptakopysku, ona taková šedá Rulanda, Tramín, Modrý Portugal...

Chlapi,za kolikze penez je flaska? Za 40-69-110-150 ??? Osobne mam vyzkouseny postup,kdy koupim "testovaci" lahev dane odrudy od kazdeho vyrobce,co mne zaujme,vyzkusim s prateli a pak hopsa hejsa koupit nekolik flasek stejneho,nez nam je doprodaji nebo vybali jinou sarzi tehoz.Osvedcene.A verte nebo ne,uprava ph je dnes uz velmi rozsirena, i u soukromych pestitelu ve sklipku.OK?

Hacker Rudolf 23.6.2006 11:10

Re: Re: Aido, nehledě k tomu, že ceny polské zeleniny a brambor je, prachsprostý, dumping,

Aido, zdravím,včera jsem měl veltlínek a je mně fajn;-D;-D;-DPozdravuj rodinku, jo a máme 3 malilinkatý josefčíky8-o8-o

Rpuť 23.6.2006 11:07

Aido - právě o to jde, že se to nedělá!!!!!

Za to u našich pěstitelů se to dělá a je to jeden z důvodů, proč to mají dražší a krachujou!!! O zdravotním a důchodovém pojištění nemluvě - Polákům to platí stát a proto mohou mít ty dumpingové ceny.

aida 23.6.2006 10:56

Re: Aido, možná jsem se jen nevyjádřila zcela jasně.

No tak zrovna ohledně těch dusičnanů jsou myslím ty normy pro všechny stejné (ale přesně to nevím, zrovna tímhle se nezabývám). Takže by pro nějakou inspekci (asi SZPI nebo ÚKZUS?)neměl být problém nějakou tu namátkovou kontrolu semtam provést, pokud se to už nedělá.

kik 23.6.2006 10:55

Re: Re: ty rybičky

My jsme zrali jatrovou pastiku 4 mesice denne ke svacine. Proviantak si chtel usetrit starost s vyberem. Dodnes tuto konzervu moc nemusim - domaci pasticka je ale neco uplne jineho.

Jojin 23.6.2006 10:53

Re: Re: ty rybičky

My jsme zase na péešce v Liberci(5.rota)fasovali do stráže KD sušenky.Jelikož tam tenkrát stálo jídlo za prd tak jsme i to pozřeli.Chutnalo to dost divně ale velkým překvapením pro mne bylo když přítel mojí dcery mě nabídl nějakou sušenku z USA která byla určena pro sportovce jako vitamínovo-proteinová ňamka a chutnalo to dost podobně!

kik 23.6.2006 10:52

Re: Re: Sádlo přece bylo vždycky.

Mel jsem stesi, ze jsem byl v te dobe ve Valmezu, kde sidlila vojenska stredni skola a proto i jidlo bylo ponekud lepsi. Parada ale byla, kdyz jsme byli na stavbe mimo utvar, protoze to lampasaci meli stejnou stravu jako my. Takze byval smazeny kvetacek, veproknedlozelo, opravdovej gulasek apod. Jedinej problem byvala nedelni snidane, jejiz kvalita zavisela na tom, jak moc se kuchar vecer predtim ozral, takze obvykla, takze obcas bylo okoli tabora poseto vyhozenymi michanymi vajicky.

Rpuť 23.6.2006 10:47

Aido, možná jsem se jen nevyjádřila zcela jasně.

Takže jeden příklad za všechny: Polská zelenina a brambory - vzhledem k přehnojení zajisté neodpovídá evropským normám o dusičnanech - což se mlčky přechází. Znevýhodňovat jednoho člena EU tvrdými normami a u druhého je nedodržovat je právě to, čemu by EU měla bránit.

kik 23.6.2006 10:46

Re: Re: V dobách dávných, kdy ještě smělo se po vlastech českých stanovat, - lípy

Nekdy zacatkem let 80. jsem vedl asi 3 mesice armu (byli jsme jako spravna "bachma" na stavbe). nejvetsi zajem byl o Marsky za 5 a Startky za 4 koruny. A kdyz se mi podarilo sehnat Zorky po 3 korunach za krabicku, byly pryc behem nekolika minut. Mam takovy dojem, ze partyzanky se uz tenkrat nedelaly, ale detvy si snad jeste Slovaci obcas privazeli.

kik 23.6.2006 10:40

Re: Re: Re: Re: Re: ptakopysku, ona taková šedá Rulanda, Tramín, Modrý Portugal...

na me obcas podobnym zpusobem funguji moravske bile odrudy. zena ma dodnes neduveru k zelenem veltlinu, protoze dve sklenky ji ponekud vice narusily zazivani - lidove receno blila jako alik

aida 23.6.2006 10:31

Re: Re: Re: Re: Re: Re: ptakopysku, ona taková šedá Rulanda, Tramín, Modrý Portugal...

:-):-D