5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Navrátil Josef 9.3.2008 21:54

Re: Re: Tedy žádné dutiny, ale pořádně nabourané vakuum

Jaké testovatelné předpovědi je možné z té éterové teorie logicky odvodit?

Sokratés 9.3.2008 21:58

Re: Re: Tedy žádné dutiny, ale pořádně nabourané vakuum

Jen ty nejzajímavější: neměnnost frekvence fotonu v gravipoli, stálost (nezničitelnost) čtyř materiálních  elementů tvořících spolu univerzální prvek vakua - kvarton; (všechny známé transmutace leptonů a hadronů je možné popsat

jako „bezodpadové“ přeskupování 4 zákl. elementů  (n),(n‘),(p),(p‘), neexistuje žádné "zrození" a zánik hm. elementů, anihilace.) Neplatnost t.zv. reciprocity relativistických efektů dilatace a kontrakce plynoucí z STR. Dilatace vlastního času tělesa a jeho prostorový pohyb  je sekundárním projevem jeho nadklidové, asymetrické hmotnosti, která je jevem primárním. Gravitační  kontrakce tělesa končí na poloměru Rg/2, kdy je gravitační interakce nasycena; není fyzikální důvod k další kontrakci. Pohyb tělesa, částice, v gravitačním poli je vyvolán naprosto stejnou asymetrií jeho hm. pole jako každý jiný pohyb. Stačí?

ZEPHIR 9.3.2008 22:25

Re: Re: Re: Tedy žádné dutiny, ale pořádně nabourané vakuum

Mě stačí jen jedna jediná testovatelná předpověď, zato demonstrovaná čistou posloupností logických kroků (pokud...pak). Závěr musí být nový, ale testovatelný současnými technologiemi.

Sokratés 10.3.2008 23:57

Re: Re: Re: Re: Tedy žádné dutiny, ale pořádně nabourané vakuum

Chcete jednu testovatelnou předpověď, zde ji máte: gravitační pole zeměkoule má současnými prostředky měřitelnou asymetrii ve směru orbitálního pohybu. Předozadní asymetrie činí řádově 1nano normálové intenzity gravitačního pole. Měřitelné to bude přesnými cesiovámi hodinami průběžnou selektivní sumarizací jejich chodu vpředu, t.j. ve směru orbitálního pohybu a sumarizací jejich chodu vzadu t.j. na opačné "závětrné" straně zeměkoule.

Přidám ještě další: Svazek elektronů urychlený na vysoké relativistické rychlosti prolétající vakuovanou komorou, zakončenou displejem by měl, podle STR, zaznamenat různé rozptyly stop dopadu na displeji podle pozice pozorovatele. Příčný  rozptyl z pohledu klidové SS elektronů by měl být  y-krát větší než z pohledu klidové SS komory i displeje. Obojí se vylučuje, experiment prokáže pouze jednu verzi rozptylu elektronů na displeji.. Tím bude vyvrácen princip reciprocity relat. efektů STR.

ZEPHIR 11.3.2008 0:27

Re: Svazek elektronů urychlený na vysoké relativistické rychlosti

No dobře, ale jak jste to odvodil? Bez odvození toto může být závěř úplně jiné teorie s vlastní sadou postulátů. Z ničeho mi nevyplývá, že je to zrovna ta vaše.

Sokratés 11.3.2008 21:54

Re: Re: Svazek elektronů urychlený na vysoké relativistické rychlosti

Jak jsem to odvodil? Chytře. Vy víte o nějaké teorii, která předpovídá asymetrické gravitační pole Země? A nebo invarianci fotonu v gravipoli? Kdyby nějaká taková byla, směšně dogmatičtí apologeti STR, pánové peak a Pbla by mi to dávno otloukli o hlavu, tak jak Vy otloukáte pana Navrátila Wheelerem.

ZEPHIR 12.3.2008 1:37

Re: teorii, která předpovídá asymetrické gravitační pole

Jasně, třeba tahle teorie teorii, která předpovídá asymetrické gravitační pole dokonce předpovídá odpudivou gravitaci u rychle se pohybujících objektů. A jak vidíte, nepotřebuje k tomu žádné vakance.

Vy si nejspíš pletete teorii s hypotézou. Hypotéza také něco předvídá, ale nemá žádný vnitřně konzistentní systém postulátů, hypotézu můžete klidně odvodit i z existujících teorií a nemusíte kvůli tomu zavádět žádné postuláty. Takže dokud neodvodíte tu asymetii z vakanční teorie, jde o zcela nezávislou předpověď, založenou na nějakém  dílčím úsudku  a je úplně jedno, jak chytrej nebo hloupej ten úsudek je. Teorii dělá teorií jednoznačná sada postulátů, pak jednoznačně odvozené předpovědi z těchto postulátů jsou teoretické předpovědi, ne hypotézy.

Navrátil Josef 12.3.2008 8:35

Re: Re: teorii, která předpovídá asymetrické gravitační pole

(citace) : “Hypotéza také něco předvídá, ale nemá žádný vnitřně konzistentní systém postulátů“

(reakce) : Jaké vnitřně konzistentní  s y s t é m y  postulátů má teorie éteru. ? Když neodpovíte, vůůůbec mi to nevadí, spíš naopak, protože když odpovíte, bude to jako vždy : „já o koze, ty o voze“…

ZEPHIR 12.3.2008 14:38

Re: Jaké vnitřně konzistentní s y s t é m y postulátů má teorie éteru

Vlnová teorie éteru je založena na těchto postulátech:

1) generace vesmíru jsou tvořeny nehomogenním inerciálním prostředím s nekonečnou hustotou energie a hmoty

2) Vztah mezi hustotou hmoty a energie v každém místě a okamžiku splňuje vlnovou rovnici pro nekonečný počet dimenzí.

Sokratés 12.3.2008 22:52

Re: Re: teorii, která předpovídá asymetrické gravitační pole

Stránka nenalezena / Page not foundStránka neviditelnypes.lidovky.cz/teorii, která předpovídá asymetrické gravitační pole bohužel na webu neviditelnypes.lidovky.cz neexistuje. Tohleto mi dává Váš odkaz na "tahle teorie" . Děkuji, velice poučné.

Určitě už jste slyšel, že fotony v gravipoli stáčejí svoji dráhu dovnitř, nikoliv ven z gravipole. Co myslíte, pohybují se fotony vůči gravipoli dost rychle aby se u nich projevilo gravitační odpuzování? Nespletl jste si to s bájnými tachyony? Moje vakance se určitě neodpuzují, jsou velice družné až nám to někdy vadí. Např. při lezení do kopce.Vy zřejmě vakance nepotřebujete. Já a svět ano.

Asymetrie hmotového pole vakancí je základní podmínkou veškerého pohybu těchto vakancí vůči kvartonové struktuře vakua. Když je těch  vakantů něurekom vytvoří spolu  složené hmotové alias gravitační pole. Pohybuje-li se ten hafol vakantů stejným směrem, (třeba jako Země) pak z jejich dílčích asymetrických polí složíte zas jen asymetrické pole gravitační. To mi věřte.

Chtěl jste si přečíst mých několik předpovědí, které neplynou z dosavadních fyzikálních poznatků. Stalo se. Teď bych si rád přečetl něco o předpovědích, které plynou z Vaší teorie, (nebo hypotézy?) Čím obohatí Vaše myšlenky svět?

ZEPHIR 12.3.2008 23:08

Re: Re: Re: teorii, která předpovídá asymetrické gravitační pole

Omouvám se za chybu, zkuste prosím ještě jednou tento link. Ale tuhle teorii byste znát měl, pokud jen trochu děláte do fyziky. Čím víc teorií znáte více, tím snáze se vyvarujete chyb a omylů, kterých se dopustili vaši předchůdci.

Překrucujete moje slova, nechtěl jste si přečíst několik předpovědí, které neplynou z dosavadních fyzikálních poznatků, ale předpovědi, které plynou z vaší teorie. Pokud není znám způsob jak je odvodit, nelze to odvození zreprodukovat. Nelze-li v éteru něco zreprodukovat, je to atemporální, chaotické a v duchu klasické fyziky to vlastně ani neexistuje. Lidská empirie se zabývá jen reprodukovatelnými jevy a teoriemi, co nelze zopakovat prostě "není".

Navrátil Josef 13.3.2008 10:09

Re: Re: Re: Re: teorii, která předpovídá asymetrické gravitační pole

Nabízený link mi háže "FORBIDDEN" ... proč ?

ZEPHIR 13.3.2008 12:36

Re: Nabízený link mi háže "FORBIDDEN"

Je to Petráskův web, takže je možné, že vás blokuje.

Sokratés 13.3.2008 22:50

Re: Re: Re: Re: teorii, která předpovídá asymetrické gravitační pole

Chtěl jste si přečíst mých několik předpovědí, které neplynou z dosavadních fyzikálních poznatků. Stalo se. Teď bych si rád přečetl něco o předpovědích, které plynou z Vaší teorie, (nebo hypotézy?) Čím obohatí Vaše myšlenky svět?

Přečtěte si, prosím, předešlé  ještě jednou a napište mi, co je na tom překroucené. Zopakuji mé toužebné přání: rád bych si přečetl něco o novátorských předpovědích plynoucích z Vaší éterové teorie

Navrátil Josef 13.3.2008 10:06

Re: Re: Re: teorii, která předpovídá asymetrické gravitační pole

Pane Sokrate, prosím, napište mi do mé soukromé pošty  j_navratil@volny.cz  vysvětlení-pojednání  "co to jsou vakance".

Děkuji

Navrátil Josef 9.3.2008 22:11

Re: Re: Tedy žádné dutiny, ale pořádně nabourané vakuum

Zephire : Toužil jste včera po konkrétní otázce, máte jí mít : Jaké testovatelné předpovědi je možné z té éterové teorie logicky odvodit? Jenže Vy na ní opět odpovíte stylem "já o koze , ty o voze", na to dám svůj jednoměsíční důchod.

ZEPHIR 9.3.2008 22:23

Re: Re: Re: Tedy žádné dutiny, ale pořádně nabourané vakuum

Vy uý jste svoji otázku vyčerpal.

Navrátil Josef 9.3.2008 22:33

Re: Re: Re: Re: Tedy žádné dutiny, ale pořádně nabourané vakuum

Jinou odpověd jsem nečekal ...než takovou, která vždy bude "já o koze, ty o voze" .Položil jsem Vám mnoho otázek a neodpověděl jste na žádnou. A nikdy ani neodpovíte !!!!!!

ZEPHIR 9.3.2008 22:35

Re: Re: Re: Re: Re: Tedy žádné dutiny, ale pořádně nabourané vakuum

Pane Navrátil, vy pro mě nejste osoba, se kterou bych se chtěl o něčem smysluplném bavit.

Pochopíte to už konečně?

Navrátil Josef 10.3.2008 9:22

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tedy žádné dutiny, ale pořádně nabourané vakuum

Myslel jsem já ( a určitě nejen já ), že je fuk jaká osoba otázky klade, ale rozhodující jsou ty odpovědi na ty otázky a Vaše >odpovědnost< hájit svou éter-teorii. Je fuk zda uhájíte svou teorii otázkami od Penrose, nebo do uklízečky ... Takže jste opět  "já o koze, ty o voze"... nic jiného od Vás ani nečekám. Kdyby se stalo, že přijde něco jiného než  "já o koze ty o voze", pak tento zázrak vyvěsím na mnoho měsíců na svém webu červeným velkým písmem...ale myslím, že to nehrozí...

ZEPHIR 10.3.2008 10:59

Re: Myslel jsem já ( a určitě nejen já ), že je fuk jaká osoba otázky klade

Proč by to mělo být fuk? Když mi ty otázky bude klást cvičený papoušek, nahraný magnetofon, nebo prokázaný schizofrenik, jaká pak to bude asi debata?

Já svoji teorii hájit před nikým nemusím a už vůbec vám nemusím odpovídat na žádnou otázku.

ZEPHIR 8.3.2008 0:50

Re: Zajímá-li Vás to, mohu zítra pokračovat

Na rozbor všech možných alternativních teorií zde není prostor. Pokud jste přesvědčen, že vaše teorie je nosná, napište o ní vlastní článek a můžeme se pak o ní v diskusi pod článkem pobavit. Zde jste OT.

Jinak myslím, že Dirac na základě úvah o elektronu se zápornou energií objevil pozitron,  takže si nemyslím, že by zrovna jeho přístup neměl fyzikální smysl. Jak jsem už ale řekl, nehodlám zde obhajovat alternativní teorie, i když na každé je leccoss zajímavého, co se dá éterovou teorií interpretovat, protože k tomu tato debata není určena. To bychom tady mohli za chvíli probírat nesmrtelnost chrousta a diskuse by se rozbředla do ztracena.

Mě zajímají modely, které pro popis přírody pokud možno žádné předpoklady (mřížky, vakance) neobsahují. Čili můžeme se tu bavit o mřížce a vakancích pěny, tvořené částicemi, tvořenými fluktuacemi hustoty další pěny, atd. Takový model vyžaduje jen prostředí, lokálně splňující vlnovou rovnici. Určitý aspekt chování takového prostředí bude vysvětlovat a popisovat určitou třídu jevů - nic více, nic méně se od něj nedá čekat.

Éterová teorie koncept mřížky nevyvrací, naopak jeho vznik vysvětluje fázovými přechody éteru, protože koncept pěny má sám o sobě chování mřížky. V kontextu vlnové teorie éteru však jde o koncept dílčí a stěží bych ho připisoval éteru jako takovému. Ten žádnou mřížku z definicie insintricky neobsahuje, při kondenzaci jeho částic se mohou v určitém rozsahu poměru hustot energie a hmoty tvořit houbovité fluktuace, které vlastnosti mřížky mají. Jak ale vidíte, nemám zrovna na tomto chování žádnou potřebu stavět obecný model éteru.

Navrátil Josef 8.3.2008 13:22

Re: Re: Zajímá-li Vás to, mohu zítra pokračovat

Vážení všichni, jste hluší. Pan Petřík už několikrát řekl, že je to jeho článek a je o éteru a že si nepřeje sem vnášet jinou vědu než éterickou…; tak ho pochopte a bavte se pouze o éteru. Jasný ??!! Jako já např. :

Pane Petříku, může něco ( to „něco“ je podle Vás prostředí tvořené částicemi hmoty ) co je neuspořádaný a amorfní vypadat jako divergující síť gradientů ? Je časoprostor také prostředí anebo pouze éter ?

Sokratés 9.3.2008 0:19

Re: Re: Zajímá-li Vás to, mohu zítra pokračovat

Pane Petříku, alias ZEPHIRE, o seznámení s vakantním modelem fyzikálního vakua a elem. částic, pro Vás éteru, mne vyzval pan Schneider (Datum: 06.03.2008 06:47). Teď ovšem nereaguje, tak svůj výklad teorie vakantů končím.

 Z Vašeho vyjádření že „nehodláte zde obhajovat alternativní teorie“ (to by bylo od Vás opravdu pošetilé a nikdo to po Vás nežádá), jsem pochopil, že naopak hodláte alternativní teorie z diskuse striktně vyloučit. Patrně je ta Vaše teorie tak dobrá, že nesnese srovnání s jinou, konkurenční. Tuhle vizitku jste si namaloval na vývěsní štít Vaší teorie sám. Mě potěšilo, že jste poměrně brzy rozpoznal nebezpečí, které Vaší teorii hrozí ze strany vakantního modelu. A to jsem se vůbec nedostal k principu pohybu a principu gravitace.

ZEPHIR 9.3.2008 2:08

Re: vaše teorie tak dobrá, že nesnese srovnání s jinou, konkurenční

Nevím, jestli je dobrá, ale je zjevně obecnější. Koncept éterové pěny pokrývá jak představu éteru jako tuhé látky (pěna je tuhá fáze, která se chová jako látka s krystalickou mřížkou), tak vakanční mechanismus vzhledem k tomu, jakým způsobem se přesouvají bubliny v pěně. Kdybyste jste si napřed něco přečetl o mé teorii, určitě byste se sem tolik nehrnul s tou vaší.

Sokratés 9.3.2008 21:13

Re: Re: vaše teorie tak dobrá, že nesnese srovnání s jinou, konkurenční

Připouštím, že jsem Váš diskusní téměř monolog příliš nesledoval; oponentura byla, tuším, mizivá. Ale dá se to napravit. Začněme Vaším termínem 'pěna'. Ve fyzice se tím označuje toto. pěna je plynou fází přesycená fáze kapalná a obě fáze jsou tvořeny hmotnými útvary zvanými atomy. Tato pěna je lehce stlačitelná a zcela jistě to není tuhá (přesněji, pevná)fáze hmoty.

Z jakých hmotných komponentů se skládá Vaše 'éterová pěna'? Čím jsou vyplněny bubliny Vaší pěny? Z čeho je jejich "obal"?

ZEPHIR 9.3.2008 21:52

Re: Re: Re: vaše teorie tak dobrá, že nesnese srovnání s jinou, konkurenční

Hehe, já se ptal první.

Jaké testovatelné předpovědi je možné z vaší teorie logicky odvodit?

Sokratés 10.3.2008 0:50

Re: Re: Re: Re: vaše teorie tak dobrá, že nesnese srovnání s jinou, konkurenční

Na Váš dotaz jsem odpověděl příspěvkem 09.03.2008 21:58. Teď je na Vás, abyste odpověděl na můj dotaz

ZEPHIR 10.3.2008 1:25

Re: Z jakých hmotných komponentů se skládá Vaše 'éterová pěna'

Éter je nehomogenní prostředí s nekonečnou hustotou hmoty a energie by definition. To co v něm pozorujeme jako bubliny jsou fluktuace hustoty / energie. Bubliny éterové pěny jsou vyplněny dalšími bublinami, rekurzívně. Ale tak hranice bublin není ostrá, hranice malých bublin přesahují obrysy těch velkých a tvoří tak nekonečně propletený systém bublin, jejiž struktura odpovídá uzlům kořenového systému transformační grupy E8.

Éter je ve skutečnosti zcela náhodný systém fluktuací, to že se nám jeví jako houba nebo pěna je důsledek toho, že jako vysoce deterministické bytosti přednostně vnímáme vlny energie, které se šíří kauzálně po povrchu těch fluktuací. Při tom se nám indeterministický šum mění v deterministický, jeho fluktuace se zakulacují a vnímáme je jako částice.

Stručně řečeno, vesmír je zcela náhodný systém fluktuací, ale v každém chaosu lze vystopovat pravidelnosti, které vypadají jako houba nebo pěna. Když se nashromáždí několik úrovní těch fluktuací, jejich struktura a chování se stane tak složité, že mohou začít pozorovat svoje okolí jako živé bytosti. Ale jejich pohled je deformovaný: z chaosu především vnímají gradienty, jelikož jsou jimi tvořeny. Takže drobné fluktuace nevnímáme a z těch velkých vnímáme jen ty největší pravidelnosti: proto se nám i nepravidelný blob jeví jako krásně kulatá planeta.

Pokud tedy chceme pochopit jak vypadá vesmír, stačí pochopit zákonitosti chování inerciálního chaosu. Dobrým modelem je kondenzující superkritická pára, protože její houbovité fluktuace si umí každý představit.

ZEPHIR 10.3.2008 1:46

Re: Zákonitosti chaosu

Skryté zákonitosti chaosu vyplývají z teorie pravděpodobnosti: např. v řadě vrhů kostek se občas za sebou opakují stejná čísla ve skupinách. Ale pravděpodobnost jejich výskytu je tím menší, čím je uvnitř takové skupiny větší počet těch jednotek - pokud by tam takové rozložení nebylo, nebyla by ta řada naprosto náhodná.

Takže když si ta čísla vyneseme na osu, budou opakující se skupiny tvořit fraktální ostrovy, tím řidčeji rozseté, čím více stavů se v nich bude opakovat za sebou. A to už není náhodný šum, to je závislost a z této závislosti se odvíjí veškerá další pzoorovaná kauzalita  ve vesmíru.

Když si podobným způsobem vyneseme závislost hustoty stavů na četnosti opakování do dvou či trojrozměrného grafu, dostaneme Perlinovu mapu. Tak se z chaosu vynořují stále větší a komplikovanější struktury a to jen na základě zákonů pravděpodobnosti. Čili náš vesmír je zákonitý právě proto, že je ve své podstatě úplně náhodný. Ovšem ta zákonitost je velice, velice vzácná, tím více, čím je složitější. My, jakožto velmi vysoké úrovně té náhodnosti jsme vlastně fluktuacemi kauzality a to ve velmi široké oblasti chaosu.

Myšlenka, že vesmír je jen náhodná fluktuace je ve skutečnosti velmi stará, objevuje se např. v konceptu Boltzmannova mozku (Boltzmann ho ve skutečnosti připisoval svému asistentovi). Teorie éteru jen usnaďnuje pochopení, jak z naprostého chaosu může vzniknout něco pravidelného a zákonitého. Skutečná teorie všeho nesmí do modelu vkládat nic umělého, žádné struktury, vakance, časoprostory apod., i když takové modely často zjednodušují chápání určitých souvislostí, ve skutečnosti brání celý model zobecnit.

Současná fyzika zakysla na čarovné moci matematických souvislostí teorie relativity a kvantové mechaniky, která jí pomohla odvodit spoustu nových vztahů. Ale tyto vztahy nám současně sto let bránily uvažovat o vesmíru úplně svobodně.