18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Schneider 17.2.2008 9:35

Re: Počátky vlnové teorie éteru

Rád bych se ještě, stejně naivně, zeptal: Je existence fluktuací empiricky prokázána, nebo jde stále jen o teoretický předpoklad, byť teorií silně podložený?

Schneider 17.2.2008 9:12

Re: Re: Re: Chaos nemůže přeci nikdo pochopit, musí v něm najít nějaký řád a ten se tam skutečně nachází

 V chaosu je skutečně řád. Rozdíl mezi chosem a řádem, začátkem a koncem entropie, je v měřítcích. Při dostatečně malém měřítku lze zjistit v chaos uřád, protože i v něm musí probíhat entropie. toto entropie je podstatně menším příspěvkem k celkové entropii než má entropie

probíhající v řádu. To je zjednodušené protože není absolutního chaosu a řádu. Jestliže by měla být a asi je celková energie v nekonečném prostoru, tak jako v akumulátoru, vyvážená, tedy nulová, tak taková musí být i jeho entropie. Aby taková byla musí docházet současně ke vzniku i zániku. K tomu evidentně jeden Vesmír nestačí. Tedy musí docházet k zániku dosažením řádu a současně vzniku nového chaosu. Důvod proč tvrdím, že není absolutního chaosu a řádu je, že nikdo nikdy nerozhodne kdy takoý stav nastal a zda trvá a kolik takových stavů v prostoru je. Entropie je statistická veličina a pro celý prostor nemůže mít žádnou šipku času, to samé platí o času jako takovém.

Schneider 17.2.2008 8:30

Re: Re: možnost existence živé hmoty, tedy i naše je možná jen v černých dírách

Nechtěl byste si přečíst knihu Tkáň života od Fritjofa Capra, Tam se dovíte jak asi s nejvyšší pravděpodobností vzniká živá hmota. Ale vážně, co všechno už dnes může být černou dírou.

Vzhledem k průběhu voleb prezidenta, asi už všechno i náš Vesmír. Pro mne, stejně jako zmíněné volby, by musel být náš Vesmír tou nejbizardnější černou dírou s naprosto neobvyklými vlastnostmi. I když proti užijete argument součtů přes historie a nemožnost pozorovat Vesmír jako celek, tak nevyvrátíte fakt, že Vesmír musí být úplně novým prototypem rozpínající se černé díry.  

Schneider 17.2.2008 8:08

Re: Re: Nebe, peklo a povrch černé díry

Je skutečně úžasné, když se nám vesmír, co by černá díra jeví zevnitř na své hranic (horizontu událostí)i, coby blankytné zrcadlo a zároveň žádný okraj nemá, viz Váš příspěvek na předcházející stránce. Efekt odrazu se netýká horizontu událostí černé díry, ale zcela odlišné záležitosti. A je to stejně jen nepotvrzený předpoklad. 

ZEPHIR 17.2.2008 3:58

Thomase J.J. See - předchůdce vlnové teorie éteru

Mezi teoriemi éteru zaujímá významné místovlnová teorie magnetismu (1, 2) a teorie éteru (1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18) astronoma Thomase J.J. See., který věřil, že všechny síly jsou přenášeny vlnami éteru a stal se tak jakýmsi ideovým předchůdce vlnové teorie éteru. Je tak příkladem známé skutečnosti, že každý koncept má své ideové kořeny nejméně o století dříve.

See se mj. snažil dokázat, že Měsíc vznikl jako planeta zachycením Zemí. Bohužel se stačil zdiskreditovat již dříve svým výkladem gravitačních odchylek ternárními systémy a proto mu bylo zakázáno publikovat v astronomických časopisech, což See velmi těžce nesl. Na autoritě mu nepřidaly ani jeho útoky proti teorii relativity ve 20. letech, které Einstein v zásadě přezíravě ignoroval.

ZEPHIR 17.2.2008 3:52

Počátky vlnové teorie éteru

Koncept hustého éteru je překvapivě starý a na začátku minulého století se o něm zmiňuje i známá klasická monografie "Magnetism and electricity"  E.E. Brooks & A.W.Poyese, vydaná v Londýně 1914, kde se výslovně uvádi:

"We have implicitly assumed the existence of a medium, which is the seat of the phenomena denoted by the terms electric and magnetic lines of force. ... For instance, if the ether is incompressible, as it is usually assumed to be, we are driven, by one line of argument, to the conclusion that it is 2000 million times denser than lead and possesses enormous energy of internal motion. On the other hand, if it is compressible, it may be much rarer than the rarest gas. There is no intrinsic difficulty in either view, but at present no method is known by which we may hope to discriminate between them. The whole subject of the ether is in that state of uncertainty and apparent confusion, which in other branches of science has usually preceded some great advance in knowledge."

Tím víc zaráží přístup tzv. mainstream vědy, která koncept vakua jako částicového prostředí programově ze svých úvah vypouští a dnes se k němu jen zvolna a velmi neochotně vrací v tzv. free - fermion modelech strunové teorie, jako by nebylo na první pohled zjevné, co asi může struny tvořit jiného, než fluktuace částicového prostředí? Někteří fyzici (Will & Nordtvedt 1972, Gasperini 1987, Jacobson & Mattingly 2000) na éter nahlížejí jako na vektorové pole, které se projevuje právě narušením Lorentzovy symetrie, tedy na jakýsi protipól teorie relativity. To je ovšem pohled chybný, protože koncept hmotného prostředí nijak Lorentovy symetrii neimplikuje, jak vyplývá z chování kapilárních vln na vodní hladině.

ZEPHIR 17.2.2008 2:33

Re: Re: Re: veškerou hierarchickou komplexitu vesmíru

Z hlediska éterové teorie jsou všechno fluktuace éteru: planety, hvězdy. Ale tím nevysvětlíte specifika toho pozorování. Co dělají hvězdy mimo galaxie? Pokud jsou to fluktuace, proč se nevyskytují v houfech, jako ostatní?

ZEPHIR 17.2.2008 1:54

Re: běžný teoretik je přinucen se sklonit před sílou experimentu

Moc si teoretickou fyziku idealizujete. Jsou teoetici běžní a méně běžní.

Např. strunová teorie je vyvíjena 40 let a dodnes nedisponuje jediným experimentálním důkazem, protože vlastně nepředpovídá nic, co je za současné úrovně technologií testovatelné. Některé varianty strunové teorie (ve skutečnosti jsou jich desítky a mnohdy si vzájemně si odporují, což zjevně nikomu nevadí) předpovídají např. narušení gravitačního zákona na malých vzdálenostech. Toto se experimentálně nepotvrdilo v mezích, které by teorii splňovat měly  - nu a karavana strunových teoretiků s klidem táhne dál. Podobně třeba teorietické předpovědi kosmologické konstanty se liší od reality o čtyřicet řádů - no a vzrušuje to někoho?

Vy sám nejspíš o těchto diskrepancích ani nevíte, protože se s  nimi strunoví teoretici nijak nechlubí a nikdo jiný jejich výpočtům nerozumí. Jen občas je vytáhnou na světlo jejich názoroví oponenti, zpravidla z řad LQG. Proč si myslíte, že je třeba Luboš Motl na L. Smolina nebo P. Woita tolik nasraný? Protože pouze ti dva jsou dostatečně kvalifikovaní na to, aby dokázal na nesmysly strunových teoretiků poukázat. Ostatní teoretici jsou rádi, že se na výzkumu uživí aspoň pod hlavičkou teorie strun - a zbytku světa je v podstatě jedno, že platí z daní nesmyslné výpočty.

ZEPHIR 17.2.2008 1:38

Re: po včerejším dnu mají všechny pavědcké živly

Zbytečně paušalizujete. Konkrétně já jsem zastánce vědecké teorie globálních poruch klimatu a Klause považuji za nekompetentního omezence, který nechápe, že díky konečné rychlosti šíření informac má ekonomie má problém ušéfovat sama sebe, natož aby se mohla stát relevantním arbitrem např. v otázkách ochrany životního prostředí.  Podle éterové teorie je vznik hospodářských krizí zapříčiněn stejnými mechanismy, jako periodické fázové transformace vakua. Trh se těžko může kdy stát relevantním kritériem ochrany životního prostředí, protože  nezohledňuje náklady ani vývoj cen v budoucnosti.

Takže tržně uvažujícímu ekonomovi je jedno, jestli vymře nějaký druh, který třeba obsahuje lék na rakovinu, když je v současné době pro lidstvo bezcenný. Tím pádem mu je jedno, jestli je planeta zelená nebo modrá, ergo zatopená vodou z roztopených ledovců. Klausova rodina je úzce propojena s palivoenergetickou lobby rabující přírodní zdroje téhle země na úkor životního prostředí, takže se nedivím, že Klaus veřejně vystupuje tak, jak vystupuje. Ale rozhodně bych ho kvůli tomu nevolil.

ZEPHIR 17.2.2008 1:25

Re: jeho teorie zůstávají neustále platné

Např. pokud se neprokáže, že částice jsou tvořeny ze strun, pak pak bude mít problém i éterová teorie, která struny vysvětluje jako fluktuace hustoty částic éteru, podobné fluktuacím v kondenzující superkritické páře.

Sam 16.2.2008 22:42

Pošuk není jen tak někdo..

Pošuk je cosi jako invariant o sobě (Invariant an sich :-), zatímco běžný teoretik je přinucen se sklonit před sílou experimentu a změnit teorii, pošuk-badatel toto nedělá, jeho teorie zůstávají neustále platné...:-)

Dušan Streit 16.2.2008 20:49

Re: Re: veškerou hierarchickou komplexitu vesmíru

Neřekl jsem, že se ty nehomogenity vyskytují až někde na horizontu, nebo že se od něj odrážejí. Jsou všude. Ty, které lze ztotožnit s horizontem, mají po rotředění expanzí teplotu 2,7K. Ty ostatní z ní vyčnívají v různých spektrech.

ZEPHIR 16.2.2008 16:41

Re: všechny pavědcké živly a různí pošukové

Ano, máte pravdu, už se tu začínají někteří houfovat. Bohužel, tím že vás označím za pošuka ještě nic nevyvrátím a nedokážu. A přitom bych si to tak přál...;-D

Sam 16.2.2008 10:28

Re: Bezmezná chvála bláznivosti

Musím uznat, že máte v něčem pravdu, pozoruji tu vlastnost taky na sobě;-) Možná by neškodilo provést sociologicko psychologický průzkum na toto téma, možná jsme nějak poškozeni z dob minulých dob a hlavně totality kdy my, naše rodiče atd. jsme byli intoxikováni mnoha jedy jak psychicky tak fyzicky. Kupř. takový Švejk a Jára Cimrman takové postavy přeci nikdo nemá asi jsme ti "fušéři" do čehokoliv dokonce se to týká i mnohých vědců :-) Je taky fakt, že jsem byl svědkem mnoha ironických posměchů od zahraničních spolupracovníků. Já tomu říkám, české kabaretní nadání to nemá jen tak ledaskdo ;-)

Russ 16.2.2008 8:35

Bezmezná chvála bláznivosti

Po včerejším dnu mají všechny pavědcké živly a různí pošukové požehnání na další řadu let rozvíjet už proslulé čecháčkovské podivínství, usilovně žvanit do všeho čemu ani za mák nerozumí.

ZEPHIR 15.2.2008 20:41

Re: veškerou hierarchickou komplexitu vesmíru

Co je na bránových světech sofistikovaného? Struny a brány byly do současných teori zavedeny ad hoc. Éter a "pěnový mustr" zavádím do fyziky právě proto, abych tyto koncepty vysvětlil. Dokud koncept nevysvětlíte, zůstává hypotézou, vytrženou ze souvislostí.

Kolik světla se může vzájemně odrazit rozptýlit od objektů vzdálených deset miliard let? Řekl bych, že vám schází smysl pro fyzikální realitu, když můžete šířit taková vysvětlení.

Dušan Streit 15.2.2008 10:53

Re: Re: Různé nehomogenity vznikají napětím

Každá nehomogenita alespoň minimálně odráží (nebo ovlivňuje) světlo - záření.

ZEPHIR 14.2.2008 23:32

Re: Různé nehomogenity vznikají napětím

Proč by ty nehomogenity měly svítit? Vždyť ani nevíte, co komentujete.:-/

Dušan Streit 14.2.2008 19:33

Re: Re: Tak naturalisticky absurdní vesmír přece jen není.

Absurdní jsou vaše nástroje. Vy chcete letět do měsíce na dělové kouli. A co takhle odvozovat přírodní zákony z kávové sedliny (analogie s těmi mraky)? Uvědomte si, že na veškerou hierarchickou komplexitu vesmíru je třeba použít sofistikovanější nástroje, třeba ty bránové světy.

Na váš dotaz: Různé nehomogenity vznikají napětím mezi lineární expanzí a kvadraticky klesající gravitací v 3n+1 rozměrném (v prostoru kladně zakřiveném) expandujícím vesmíru.

ZEPHIR 14.2.2008 16:49

Re: Tak naturalisticky absurdní vesmír přece jen není.

Za prvé to bez důkazu nemůžete tvrdit. Podle éterové teorie vesmír může být tak absurdní, jak to jen náhodný charakter povoluje. Nehledě na to, že kdybyste se vylíhl jako baktérie uprostřed nějakého termitště, připadal by vám okolní svět ještě mnohem absurdnější.

Za druhé strunové teorie operují s multiverzi, bránovými vesmíry apod. a vedou k ještě divočejším představám. Éterová teorie je významně ořezává např. principem nejmenší akce.

Za třetí zkuste navrhnout pro to pozorování vlastní přijatelnější intepretaci.

Dušan Streit 14.2.2008 13:55

Re: Re: Nebe, peklo a povrch černé díry

Kdyby byl horizont v nekonečnu, měl by teplotu 0K. Takže musí být blíž.

Ty "archetypální představy" však už  alternativní kosmologii diskreditují. Tak naturalisticky absurdní vesmír přece jen není.

ZEPHIR 14.2.2008 13:06

Re: Nebe, peklo a povrch černé díry

Před časem mě napadlo, že archetypální představa nebe jako gigantického stříbrolesklého baldachýnu, pokrytého obláčky může mít reálný fyzikální základ - povrch černé díry by totiž při pohledu zevnitř měl odrážet světlo jako modrolesklé zrcadlo a současně se přitom vlnit a tvořit bloby a oblaka podobně jako vodní hladina. Zatímco tentýž povrch zvenku vypadá jako temná, rudě žhnoucí díra, odkud není návratu. Takže archetypální představa nebe a pekla může pocházet odněkud z naší velmi dávné zkušenosti. Možná jsme potomky bytostí, kterým se povrchem černé díry nějak podařilo protunelovat. Ale to jsou hodně divoké extrapolace - jaká je současná realita?

V současné době je od nás horizont událostí velmi vzdálen a navíc se rychle vzdaluje a proto obrazy objektů, které se od něj odrážejí vykazují silný rudý posuv. Nicméně některá astronomická pozorování lze interpretovat jako pozorování odrazu vzdálených objektů od vnitřního povrchu naší černé díry. To by znamenalo, že náš vesmír není až tak velký, abychom ho nemohli aspoň v některých směrech přehlédnout.

ZEPHIR 14.2.2008 10:30

Re: možnost existence živé hmoty, tedy i naše je možná jen v černých dírách

Přesněji řečeno jen někde poblíž povrchu, kde se podmínky dynamicky, ale nepříliš rychle mění - hmota se vypařuje na záření a ne obráceně a kde charakter vakua umožňuje největší komplexitu, nutnou pro vývoj organizované hmoty. I pro černé díry patrně platí podobná antropocentrická kritéria jako pro vývoj života v galaxiích, okolích hvězd a na povrchu těch správných planet.

Při pádu do černé díry se existující generace částic rozpustí na záření, zatímco nová zkondenzuje. Oba procesy mohou probíhat "současně" (s přihlédnutím ke konečné rychlosti šíření energie, samozřejmě) - takže vypařování vzdálených kvasarů a jejich kondenzace na hmotu může být viditelným dozvukem inflace, čili fázové transformace, která naším vesmírem proběhla před cca 10 mld. let. Jelikož je tento vývoj symetrický, měla by nás podobná událost zasáhnout za dalších cca 10 mld let znovu a měli bychom tudíž mezitím odpádlovat pryč. A měli bychom být hodní a tichý jako myšky, což mj. znamená, že bysme se neměli pokusy na urychlovačích pokoušet snažit vyvolávat fázové transformace vakua.

Schneider 14.2.2008 7:44

Re: Re: K čemu je vákum je-li éter

 Člověk by si myslel, že uvnitř černé díry panuje smrt a děs. Zatím, jak je vidět, když se taková černá díra vyvede, není to uvnitř ní až tak špatné. Když si uvědomím, že možnost existence

živé hmoty, tedy i naše je možná jen v černých dírách, začínám tu svou mít doopravdy rád.

Zejména, když v ní žiji současně s černou hmotu a černou energií. Teď už je mi konečně jasné,

proč je v noci tma.     

ZEPHIR 14.2.2008 3:25

Re: modely černých děr pouze přibližné se bere odkud?

Z faktu, že modelů černých děr je spousta (gravastary, preonové hvězdy, atd.) a fyzici dodnes nejsou zajedno ani v tom, zda existují tzv. nahé singularity nebo bílé díry.

Mezi experimentální predikce vlnové teorie éteru patří narušení Lorentzovy symetrie v oblasti velmi nízkých a velmi vysokých energií, detekce houbovité struktury vakua a elementárních částic a kosmologie založená na vypařování hmoty z masívních černých děr..

To může zahrnovat velmi různorodé spektrum pozorování: např. fakt, že hmota ve vesmíru je soustředěna do kvasarů tím více, čím dále do minulosti pozorujeme, že i v okolí nejstaších kvasarů nalezneme těžké atomy, ačkoliv kolem nich chybí hvězdy, že se vzhled galaxií s věkem mění od kulovitých přes placaté s jety až po eliptické se studenou černou dírou uprostřed. 

Nejjednodušší potvrzení éterové teorie ovšem spočívá v tom, že je schopna vysvětlit relativistické, kvantově mechanické jevy i vlnový charakter světla jediným fyzikálním modelem, založeným na šíření energie v pěně. Zatímco současná fyzika musí kombinovat těch teorií více a způsob jejich kombinování je neurčitý a vede např. k rozptylu v odhadech kosmologické konstanty v rozpětí mnoha desítek řádů.

pbla4024 13.2.2008 19:02

Re: Re: Žádnou pěnu jsem nezaznamenal.

Tvrzení, že jsou modely černých děr pouze přibližné se bere odkud?

Když jsem se naposledy díval na řešení vně horizontu vakuové a uvnitř bez singularity, nevypadalo příliš odolné vůči perturbacím.

Ps.: Žádnou predikci experimentu se nedozvíme?

sejtan 13.2.2008 18:21

Re: Belzebub to ví

btt *:o)

Navrátil Josef 12.2.2008 22:28

Belzebub to ví

kdyby jste nevěděli jak vzniká hmota, tak Belzebub Vám to řekne

http://www.hypothesis-of-universe.com/index.php?nav=g

ZEPHIR 12.2.2008 14:51

Re: Žádnou pěnu jsem nezaznamenal.

Současné rovnice pole jsou jen velmi přibližné, modely černých děr rovněž. O pěnových modelech vnitřku černých děr viz např. zde.

Evidence for a membrane-like behavior of black holes has been known for two decades, in work pioneered by Kip Thorne and his colleagues,” said Cardoso, who came to UM last fall. “This membrane paradigm approach makes calculations easier.

Jak vidíte, zatímco čeští fyzici o takových modelech ani neví a hlasitě se jim diví, ti na západě už podle nich dva roky počítají svoje modely. To jsou prostě dva různé světy, jako kdybych vykládal divochům o raketové technice.

pbla4024 12.2.2008 13:49

Re: Re: uz vas nebudu koukat. Peter

Existence dvou horizontů je obsažena v Reissner-Nordstromově řešení, u Kerra či Kerra-Newmanna je celá situace daleko složitější. Žádnou pěnou jsem nezaznamenal.