26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

VĚDA VERSUS ROZUM: Ozonová díra do nebe

V několika článcích připomínám případy z posledních let, kdy se vědci a věda podíleli na vytváření celosvětových kampaní, které sice ovlivnily životy všech, ale byly postaveny na faktech, která se nepotvrdila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Metelka 18.4.2023 9:01

Netřeba. V troposféře se chlor velice dobře vymývá ze vzduchu srážkami, případně reaguje s dalšími látkami. Freony bohužel ne, ty se dostanou až do statosféry a chlor uvolní až tam. A ve stratosféře vymývání srážkami neexistuje.

M. Kocián 18.4.2023 8:43

A neměl by se podle stejné logiky udělat pořádek se Savem a jinými čistícími prostředky na bázi chlóru, trichloru a tetrachloru, které za pandemie tekly proudem?

M. Kocián 18.4.2023 8:41

Vědci nikdy netvrdili, že je Země placatá. S vědci je ta potíž, že aby mohli zkoumat, potřebují grant, a ten nedostanou, když jejich práce nikoho nezajímá. A obvykle jsou dost chytří, aby věděli, jak si ten zájem sjednat, a bohužel i dost 'specializovaní', aby mohli přehlížet, co tím způsobí. A opět bohužel, jejich přirození spojenci jsou politici, protože ti jejich příjmy ovlivňují a zároveň se rádi svezou na popularitě někoho jiného.

L. Metelka 18.4.2023 8:01

https://ozonewatch.gsfc.nasa.gov/meteorology/figures/ozone/to3area_0907-1013_toms+omi+omps.pdf

L. Metelka 18.4.2023 7:54

Rozdíly z roku na rok tam jistě jsou. Důležitý je ale trend.

L. Novák 18.4.2023 2:46

Ozonová díra nad Antarktidou patřila k největším za 40 let

8.1.2021

Ozonová díra nad Antarktidou se zacelila v posledních prosincových dnech (roku 2020), vloni však patřila k největším za posledních 40 let. Uvedla to tento týden Světová meteorologická organizace (WMO). Ozonová díra se vloni rozrostla kvůli velice nízkým teplotám ve stratosféře, ze stejného důvodu se vyskytla i nad Arktidou. ... :-P

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/wmo-ozonova-dira-nad-antarktidou-patrila-k-nejvetsim-za-40-let

L. Novák 18.4.2023 2:43

Nutkavá potřeba psaní totálních kravin je u J. Vintra příkladná... ;-D

J. Vintr 18.4.2023 0:09

Bohužel představa, že lidé, kteří se živí vědou, jsou oddaní objektivně prokazatelné pravdě, je naprosto mylná. Drtivá většina takzvaných vědců je ochotná tvrdit to, co zrovna frčí a za co se platí a svou vědeckou "erudici" věnují výhradně tomu, aby těmto lžím dali punc vědecky prokázané pravdy. Není to nic nového. Svého času třeba všichni "vědci" tvrdili, že je Země placatá (a měli pro to jistě i důkazy)....

V. Braun 17.4.2023 21:57

"Existují však důkazy, že začíná zcela mizet a že se ozonová vrstva obnovuje, říká Solomonová. Na základě vědeckých odhadů se očekává, že se vrátí na úroveň před rokem 1980 přibližně v polovině století. Obnova je pomalá kvůli dlouhé životnosti molekul, poškozujících ozonovou vrstvu. Některé přetrvávají v atmosféře padesát až 150 let, než se rozpadnou."

https://www.flowee.cz/planeta/11119-ozonova-dira-desila-cely-svet-kam-se-podela

L. Metelka 17.4.2023 19:50

Oblačnost urychluje reakce rozpadu ozonu. Rozdíl je v tom, že nad Arktidou je tepleji a tvoří se tam méně polární oblačnosti. Jinak třeba https://dspace.mit.edu/bitstream/handle/1721.1/140472/10.1029-2018GL078596.pdf?sequence=1&isAllowed=y

P. Brich 17.4.2023 18:55

To svědčí o ideologické zaslepenosti a naprostém vědeckotechnickém analfabetizmu vládnoucímu v Bruseli!!;-€EU;-O

P. Brich 17.4.2023 18:51

Takže polární oblačnost potencuje účinky freonu? A jak?Jinak za předpokladu, že nad oběma póly jsou jeho koncentace stejné, měly by i účinky být stejné.

M. Šejna 17.4.2023 18:28

El Nino trvá do té doby, dokud jsou teploty v tropickém Pacifiku nadprůměrné. Může to tedy trvat i tři roky, i když to je rarita.

Každopádně nejvyšší hodnoty má El-Niňo kolem listopadu až ledna.

R. Polášek 17.4.2023 18:03

Tak lidstvo je přemnožené a není přemnožené.

Když vezmeme jako normál původní postavení člověka v přírodě v době, kdy se lidé rozhodli, že začnou vynalézat a objevovat a že ty vynálezy začnou realizovat do běžně lidmi využívaných technologií, tak to tehdy byli lidi vrcholoví predátoři coby lovci a sběrači v tehdejším potravinovém řetězci v přírodě, kde žili. A jejich hraniční počet do vyčerpání tehdejších zdrojů na zeměkouli byl globálně asi tak půl miliónů jedinců. Dnes je nás 5 - 10 miliard, to znamená, že jsme proti tehdejšímu počtu přemnoženi víc než 10 000 x Toho jsme dosájhli za těch asi 10 tísíc let, protože jsme soustavě vynalézali a objevovali stále další niky, které jsme mohlu osidlovat. A ani dnes ještě nejsme tak přemnožení, aby někde lidi hromadně umírali na nedostatek nějakých zdrojů.

Takže mluvit o tom, že jsme dneska přemnožení, je čistý alarmistický propagandistický blábol. Přemnožení nebo nepřemnožení člověka se vždy musí vztahovat na nějaký konkrétní stupeň používaných technologií v té době.

R. Polášek 17.4.2023 17:44

Když jev probíhá až 3 roky, tak se sotva dá čekat, že se vyvrcholení jevu trefí vždy na vánoce.

A kromě toho Niňa a Nino je místní jihoamerický název zavedený tamějšími rybáři, který defakto původně pojmenovává pouze náhlé zvýšení počtu ryb na rybářských lovištív v Pacifiku kolem jihoamerického pobřeží neboli rybářského Ježíška. Způsobené tím, co si pamatuji, že se hlubokomořská chladná voda nysycená živinami dostane na povrch oceánu a tam díky těm živinám nastane velká produkce drobných mořských živočichů, která se nakonec promítne ve velmi zvýšeném množství ryb a následně úlovků zejména chilských rybářů.

To až v posledních tuším 2 - 3 desetiletícvh si meteorologové všimli určité globální peridodicity počasí, jejíž vznik spadá právě ve změnách směrů a hloubek proudění mořských proudů kolem toho chilského pobřeží.

M. Kocián 17.4.2023 17:38

Proto považuji za výstižnější označení věřící a uvažující. Ono každé označení, které v sobě má zápor, jaksi naznačuje, kdo je ten padouch.

L. Metelka 17.4.2023 17:32

Ta reakce je ale katalytická. Jeden atom chloru zničí řádově 100 000 molekul ozonu.

R. Polášek 17.4.2023 17:30

Ve freonech ale chloru moc nebývá. Mnohem víc tak bývá fluoru.

R. Polášek 17.4.2023 17:28

Tak jestli je ozónová díra způsobována freony, tak jedni zelení zapracovali na jejím snížení omezením freonů a druzí zelení intenzívně šířením zelených nesmyslů pracují na zvětšování ozónové díry zvyšujícícmi se emisemi fluoridu sírového coby dalším silným likvidátorem ozónu.

Zelení se snaží rozložit energetiku likvidací klasických zdrojů elektřiny a prosazováním občasných zdrojů elektřiny, OZE. Vedlejším produktem je potom potřeba zdvoj až ztrojnásobit hustotu rozvodných sití, aby se výkonově pokryla nestabilita OZE zdrojů a tím +- náhodné přelévání elektrické energie různými směry v distribuční síti, podle toho, jestli zrovna produkují jedny OZE zdroje elektřiny nebo druhé OZE zdroje elektřiny nebo musí být použity zálohovací zdroje. Dvakrát třikrát silnější distribuční síť potřebuje taky 2 - 3 x větší množství výkonových přepínačů, vypínačů a jističů. A ty se v současné době dělají se zhášecí plynnou atmosférou fluoridu sírového SF6. Do napětí cca 400 - 600 kilovolt je fluorid sírový coby zhasínač elektrického oblouku pouze lepší alternativa, výkonové vypínače a jističe jsou "pouze" menší a reagují rychleji a silové rozvodny mohou být menší , nad cca 500 kilovolt je už fluroid sírový nenahraditelný, protože při takovém napětí už se běžný vzduch ionizuje a vznikající oblouk tak nezhasne.

Neboli díky zeleným výmyslům v energetice stoupá používání fluoridu sírového a tím současně stoupají i jeho emise do ovzduší, které vytvářejí (snad) ozónovou díru stejně jako freony.

R. Polášek 17.4.2023 16:55

Čím je vyšší životní, respektive technická úroveň společnosti, tím se objevuje víc technických či přírodovědných otázek, které by bylo třeba vyzkoumat, objevit či v případě technických řešení postavit. V tom není problém. Problém je v tom, že se čím dál více lidí snaži prosazovat ve společnosti ne technickým způsobem, oním výzkumem a objevováním, ale objevování a výzkum nechává jiným a snaží se jejich výsledky získat oklikou, přes politiku a propagandu jim jejich výsledky a společenský věhlas uloupit a získat pro sebe. Viz příklad - lži a bláboly kolem globálního oteplování, jejichž prostřednictvím se snaží všelijací zelení exponenti ovládnout společnost, i za cenu ožebračení občanů a rozbití ekonomiky té společnosti. A protože tato cesta slibuje mnohem rychlejší úspěch při mnohem lehčí "práci" , ubývá lidí, co chtějí takhle pracovat a přibývá těchto "společenských vyžírků" využívajících zelené lži a zelenou propagandu.

L. Metelka 17.4.2023 16:41

Odštěpení chloru z molekuly freonu není závislé na teplotě, ale na UV záření. Prostě tam musí začít svítit slunce. Ozon se ničí působením chloru nebo ClO za přítomnosti částeček polární oblačnosti. Musí být obojí...

L. Metelka 17.4.2023 16:37

Ozon je tam hlavně ve výškách od 10 do 30 km, ale likviduje se hlavně ozon v cca 15 km. Jak to?

L. Metelka 17.4.2023 16:33

No, teploty se samozřejmě opožďují za insolací a za druhé je k tomu třeba chlor a ten se odštěpuje z freonů působením UV záření. Proto ta ozonová díra vzniká v srpnu a vzniká od kraje a teprve postupně se rozšiřuje nad vnitrozemí.

P. Brich 17.4.2023 16:21

"Při teplotách pod -80 st.C. (v Antarktidě běžné, v Arktidě výjimečné) se tvoří polární stratosférická oblačnost (trihydrát kyseliny dusičné) a právě na povrchu těch aerosolů se výrazně urychlují reakce rozpadu ozonu. Proto Antarktida ano a Arktida ne."

A kam se v těchto příčinách a následcích vytratily freony?8-o Nebo ty také rády -80 st. C?

reagovat

J. Karza 17.4.2023 16:17

Ta ozonová díra si dělá co chce. A to je, prosím, komplexnost tohoto jevu x-řádově nižší, než komplexnost klimatického systému planety.

M. Kocián 17.4.2023 16:09

Žádný specialista bohužel nepřipustí, že jeho obor není nejdůležitější a to, co je pro něj senzace, je v celkovém chodu věcí jen jeden z mnoha aspektů. Odtud ty hurá akce, které málokdy přinesou hmatatelný kladný výsledek - veškerý možný efekt vyruší ostatní vlivy. Na kampaň s ozónovou dírou si dobře vzpomínám a děsivé na tom je hlavně to, oč jsou dnes důsledky podobných kampaní ničivější. Zlaté časy, kdy lidi zajímalo spíš UFO nebo lochnesska.

J. Ganaur 17.4.2023 16:05

Jo.Asi to souvisí s postavením Asie kontra Indický oceán.:-)https://cs.wikipedia.org/wiki/El_Ni%C3%B1o

J. Ganaur 17.4.2023 16:00

Psal jste, že je v té vrstvě ozon.:-)Takže v jiné výšce nemají co likvidovat.:-)

J. Ganaur 17.4.2023 15:58

Takže skluz do jara.:-)

J. Ganaur 17.4.2023 15:56

Antarktická zima je ale červen/červenec....:-/