26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

VĚDA: Podomácku ušité roušky spíš škodí

Dýchání přes filtr (s odporem) mění tlak potřebný k vdechnutí vzduchu. Konkrétní hodnoty u člověka v klidovém stavu jsou přibližně -0,8 kPa při vdechu a -0,33 kPa při výdechu. Jakýkoli odpor vzduchu znamená, že je nutné při nádechu vyvinout větší úsilí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Aron 26.5.2020 12:38

Nejsmutnější je, že pan Payne je jaderný fyzik, takže žádný hlupák. Bohužel ani to mu nezabránilo napsat něco co je zcela mimo. Komentoval jsem to výše.

L. Novák 26.5.2020 17:03

Obávám se, že Payne už žádný jaderný fyzik není, i kdyby jadernou fyziku před desítkami let vystudoval.

Desítky let se angažuje jako politik, takže odbornost už ja ta tam...

J. Kindl 26.5.2020 8:37

Příroda proti virům a dalším mikrobům, které jsou také jejím potřebným produktem, nám dala imunitu. Je to největší a nejgeniálnější dar nad všechny roušky, dezinfekce a další těžkopádné produkty, o kterých se jen můžeme dohadovat, nakolik a zda vůbec jsou účinné. Daru je třeba si vážit, pečovat o něj vhodným životním stylem, stravou, klidným spánkem, přiměřeným pohybem, nejvíce však mentálním stavem. .Rouška jakoliv líbivá, je imunitě klackem pod nohy. Vdechujeme zpět většinu toho, co plíce usoudily vyloučit jako nezdravé. Čím rychleji se pohybujeme, tím je zpětná zátěž škodlivinami větší, neprodyšnost roušky vše umocní . Roušky jsou určeny k ochraně lidí pracujících s infekčním materiálem. Nepředpokládá se u nich fyzický výkon, tedy ani chůze. Roušku odkládají po krátkém čase užití také proto, aby se nereinfikovali.Místo přiměřených aktivit na čerstvém jarním vzduchu se potíme pod hadříky. Potřebujeme se vrátit k přirozeným hladinám vitaminu D pobytem na slunci. Máme však být raději doma. Imunita úpí a až se s létem prosadí další běžně očekávané a miliony let s námi tady žijící viry, třeba rotaviry, mixoviry, rhinoviry, parvoviry až po chlamydie, oslabená imunita nezabere.

V. Wagner 26.5.2020 9:36

Pane Kindle, Vy si opravdu myslíte, že práce chirurga není fyzicky namáhavá? A nebo práce sester? Já jsem si vždy myslel, že fyzicky namáhavá je. Za jednu z poměrně mála velice dobře udělaných cyklu reportáží ze současné doby považuji reportáže o práci lidí z první linie. Tedy o těch, kteří se starali o COVID pacienty. A opravdu se mi, na rozdíl od Vás, nezdá, že by přitom nebyla fyzicky náročná, a někdy i hodně, práce. Stejně tak je často fyzicky náročná práce i u sociálních pracovníků, kteří se starají o rizikové skupiny a roušky musí nosit také. Takže bych si od Vás rád nechal vysvětlit, z čeho usuzujete, že je jejich práce fyzicky nenáročné leháro.

V. Wagner 26.5.2020 9:43

Ještě jedna poznámka. Nevšiml jsem si, že by u nás (na rozdíl od některých více postižených zemí) byl vyhlášen zákaz vycházení a případně i slunění. Ano, pokud jste potřeboval projít místy, kde byli cizí lidé, tak jste měl mít roušku, ale jinak nic ničemu nebránilo. Navíc, můžete mi říci, jak razantně sníží rouška plochu Vašeho těla a jak sníží velikost tvorby přirozené hladiny vitamínu D?

L. Novák 26.5.2020 10:07

K tomu zákazu slunění... :-)

Někdy o Velikonocích jsem zachytil zprávu, podle níž někde na nudapláži slunící se nudisté neměli roušky na ústech, a kolemjdoucí na ně zavolali policii... Policie přijela, vyšetřovala, a druhý den už nudisté nepřišli...

Někdy i správná opatření proti šíření nákazy mohou mít absurdní dopady... Smál se tomu celý svět. :-P

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/policie-domlouvala-nudistum-na-pardubicku-aby-si-vzali-rousky-40318489

K. Řežábek 26.5.2020 13:02

Rouška není imunite klackem pod nohy, pane Kindle... Nezapomínejte, že na coronavirus 1 ze 30 umře... Je to málo? Chcete více - podivejte se tedy za hranice.

K. Salajka 26.5.2020 8:35

Běžný nekuřák cítí kuřácký smrad asi na 20 metrů od zdroje a to i za naprostého bezvětří.

Lstiví Asiaté nosí roušky na veřejnosti už asi nejméně 70 let, pokud sami cítí, že by mohli být zdrojem nákazy pro kolemjdoucí.

Š. Hašek 26.5.2020 9:03

Po tom článku jsem konečně pochopil ten vir, fyziku proudění vzduchu, mám dojem (matematika, proudění turbulentní), že určité procento octomilek narazí do špagátu sítě a padne mrtvých rovnou na zem ......... Pochopil tu šílenou nebezpečnost a zákeřnost!!!

Nevím, jak se všechny ty naše domácké šičky roušek vyrovnají s faktem, že je Payne nahlásí Šlachtovi. Za šíření viru, ostatně toto bylo prokázáno počtem nakažených ..... zvláště v rodinách, které mají šicí stroj a šíkovné šičky.

Dějou se věci.

J. Kalina 26.5.2020 8:07

Ještě že to tady máme jenom psané a nevedeme přímý rozhovor. Mohlo by se stát, že někoho poprskám nebo nebo on mne. Už se mi to párkrát za život stalo. A to dodám, že pojem kapénka by byl příliš subtilním označením. vynechávám kašlání a kýchání.

Záměna viru za kapénku je pak klasická ukázka, jak si nadefinuji problém a ten brilantně řeším, akorát že na jiné míse. Ještě by se dalo rozebrat zda rouška (ale i ruka před ústy) nezpomalí proud vzduchu vydechovaný a zmenší dosah, zda zvětší rozptyl, turbulence, zda zachytí větší kapénky. Jinak autor dobře popsal způsob tréninku plic a srdce aniž musíte u toho běhat. Možná by nějaký chytrák mohl ještě rozebrat rozdíl mezi bavlněnou rouškou pranou na 100 nebo jen na 40 stupňů. Při 100 se bavlna srazí, což je dobře neb se asi zmenší mezery v látce (je třeba však zvážit zda se naopak nezmenší i tloušťka vlákna), ale také se celá zmenší, tedy hůře kryje obličej. Co takhle nějaký grant na výzkum?

Kdyby se k tomu přidal rozbor průchodu jehly papírem nebo kulky hlavou bylo by to na diplomku?

Jinak se dá v současnosti očekávat, že bude nenápadně přibývat jednotlivě nakažených, bezpříznakových a prostorově rozptýlených jedinců, které nikdo nezaznamená. Tito budou virus dále předávat tak dlouho, dokud ho nechytí někdo, kdo bude mít viditelné potíže. "Dobře" se to bude indikovat třeba v domově důchodců.

J. Basler 26.5.2020 8:07

Dobrý příklad s tou octomilkou...

Š. Hašek 26.5.2020 8:55

Velice hloupý ..... faktem asi bude, že studentky na gender z toho budou hotové.

Přečtěte si něco o Lysenkovi, Lepešinské ti také měli vědecké závěry, že se až tajil dech. Samozřejmě, že oba se nevěnovali přímo octomilkám. Jen příklad.

Shánějte naprosto neprodyšné roušky s filtrem. A počítejte se spotřebou do konce života!

V. Wagner 26.5.2020 8:04

Rouška je obyčejná hygienická a zdravotnická potřeba. Jak už v diskuzi bylo rozebráno mnohokrát. Někde chrání hlavně ty druhé (v uzavřených prostorách) více jinde méně. A to i látková. Chrání i látkový kapesník. A jak je také připomínáno, v počátcích chirurgie také nebyly certifikované jednorázové roušky, ale používaly se plátěné.

Pan Payne je příklad člověka (podobný je pan Doležal, o kterém kousek níže píše pan Bartoň), kterému ideologie a politika úplně vypálila schopnost racionálního uvažování.

Nejen v Česku je bohužel běžné, že se nejen hygienickým potřebám přisoudí nějaká ideologická či moralistická nálepka a s extrémním názorem se vyrazí bojovat za ideologické svobody a pokrok. Podobně se ideologické nálepky dávají třeba energetickým zdrojům.

A to je jeden z hlavních důvodů, proč Evropa jako celek nezvládá epidemii nebo energetiku a celou řadu oblastí.

J. Kindl 26.5.2020 8:32

Česká republika zřejmě jedinou zemí na světě, kde vláda navzdory všem studiím a doporučením Světové zdravotnické organizace vyžaduje po svých občanech, aby nosili roušku i venku. Tím se navíc ještě více zvyšuje doba, po kterou lidé roušku mají na sobě, a tím pádem i riziko vzniku infekce.Vědci varují před využíváním roušek z nevhodných materiálů (například bavlna, gáza), protože u lidí naopak mohou zvýšit riziko infekce (BMJ Open, Risk Analysis). V roušce se totiž hromadí značné množství mikroorganismů včetně virů. Které vdechujeme zpět.

K. Salajka 26.5.2020 8:39

P. Kindl asi myslí tu Světovou instituci, co jí do čela dosadili Číňané Habešana, který prosazuje proplácení prášku z rozemletého rohu na poruchy erekce?

Jejich radami se tedy řiťme.

Š. Hašek 26.5.2020 9:15

Já snad kvůli octomilkám ani nebudu spát. Jak rychle se pohybuje vir poblíž vlákna domácké roušky, jak zatočí/zrychlí a kam poletí dál??? Platí tam Newtonovská fyzika, nebo Einstein?

.... že to ale panu Payne trvalo, než s výzkumem vyrukoval! Od března! Asi si to ověřoval v OSN,WHO ..... aby jako něco nekecnul hloupě.

Z. Lapil 26.5.2020 11:53

ŘiŤme je schválně?

K. Salajka 26.5.2020 16:25

Řiďme se pokyny řiťolezců, Lei gia capire ?

V. Wagner 26.5.2020 9:29

Pane Kindl, většina lidí, včetně mě, postupovala tak, že pokud byla venku sama nebo jen s rodinnými příslušníky, tak roušku sundala (neměla). Pokud byli v blízkostí jiných lidí, tak ji měla na puse. Pokud má být ve veřejných prostorách déle, tak si vezme více roušek a v případě jejich provlhnutí je vymění. Pochopitelně i já vím, že jsou nejen mezi bezdomovci lidé, kteří hygienu nedodržují. A pochopitelně není vše jednoznačné a každá věc má své pro a proti. Ale v době, kdy probíhá virová pandemie, tak je prioritou neohrožovat ostatní. Tedy mnou vyfouknuté nebo vyprsknuté kapénky s mými viry a bakteriemi ohrožují mě méně, než by ohrožovaly druhé, pokud jsem nakažený.

Pochopitelně lze mít různé názory, jak striktně třeba opatření nošení roušek či i jiná uplatňovat a v jaké fázi epidemie je uvolňovat. Ale udělat z toho symbol ideologického boje, jak to učinili pan Payne nebo i Vy.

Jinak ještě poznámka k Vašemu příspěvku výše. Vy si opravdu myslíte, že práce chirurga není fyzicky namáhavá? A nebo práce sester? Já jsem si vždy myslel, že fyzicky namáhavá je. Takže bych si od Vás rád nechal vysvětlit, z čeho usuzujete, že je jejich práce fyzicky nenáročné leháro.

M. Kanda 26.5.2020 7:45

Ve venkovním prostoru nikdy není nehybný vzduch. Rychlost vzduchu venku nikdy neklesá pod 1m/s. Pokud se do něj někaké viry vůbec dostanou, jsou okamžitě ředěny tak, že k nákaze prakticky nemůže dojít.

Za minutu vir urazí běžně desítky až stovky metrů a navíc rychle klesá k zemi. Pokud bych byl přenašeč, mohu nakazit pouze toho, kdo bude líbat a olizovat zemi, po které jsem kráčel.

Nikoho takového jsem však dosud nepotkal.

Š. Hašek 26.5.2020 9:24

Jo.

Ale pozor, prej to má křidýlka! Že to je jako nějaká, byť menší, moucha! Máme se na co těšit.

Už nemůžeme říkat, že jsme nevěděli. Po tom článku už naše manželky-šičky nezachrání ani advokát Sokol. A že to je hlava!

F. Houžňák 26.5.2020 15:55

Neklesá, vznáší se. Na nějaké velké klesání je moc malý.

M. Kanda 26.5.2020 18:28

Nerozhoduje jeho vlastní hmotnost, ale hmotnost kapénky, na které je unášen. A ta zase tak malá není.

F. Houžňák 26.5.2020 21:01

Ovšem vy píšete "vir", že ano, nikoliv "kapénka s nalepeným virem" nebo tak nějank. Jestiť třeba se vyjadřovati přesně.

A. Stárek 26.5.2020 7:29

Tuhle teorii bude pan Payne jistě vykládat i chirurgům na operačním sále, až se tam někdy octne, že? Jak jsou hloupí, že nosí ty úplně zbytečné roušky.

J. Svoboda 26.5.2020 7:40

Ty mají "kupované", tam je všechno OK :o)

Pěkný den.

J. Kindl 26.5.2020 8:35

Pane Stárku báječně kecáte.Roušky jsou určeny k ochraně lidí pracujících s infekčním materiálem. Nepředpokládá se u nich fyzický výkon, tedy ani chůze. Lékaři roušku odkládají po krátkém čase užití také proto, aby se nereinfikovali.Rouška jakkoliv líbivá, je imunitě klackem pod nohy. Vdechujeme zpět většinu toho, co plíce usoudily vyloučit jako nezdravé. Čím rychleji se pohybujeme, tím je zpětná zátěž škodlivinami větší, neprodyšnost roušky vše umocní .

L. Novák 26.5.2020 10:18

Jo, jo, taky jsem kdesi četl, že ti, co nosí plnovous, dýchají mnohem horší vzduch než ti, co se holí...

:-D

A. Pakosta 26.5.2020 10:34

Pane Kindle, plíce nic škodlivého "nevylučují", natožpak aby o tom "usuzovaly". Plíce jsou prostě jen takový lepší měch nebo spíš houba s vlhkými a prokrvenými stěnami, na jejichž povrchu dochází k výměně plynů mezi krví a vzduchem - kyslík přechází ze vzduchu do krve a naopak oxid uhličitý z krve do vzduchu spolu s vodní parou. Podstatným faktorem je zde obrovská plocha povrchu alveol, která se odhaduje na 140 metrů čtverečných. K cílenému vylučování škodlivých látek z těla slouží primárně ledviny.

P. Moravčík 26.5.2020 10:25

Pán Stárek, chirurgické rúšky majú chrániť otvorenú ranu primárne pred bakteriálnou infekciou. Vo vnútri oslabeného ľudského tela, mimo primárnej bariéry intaktnej kože alebo sliznice, môže aj bežný "neškodný" saprofytický mikroorganizmus urobiť peknú paseku. V najhoršom prípade sepsu, a z toho dôvodu sú pri operáciách predpísané. V mililitri slín je okolo milióna životaschopných baktérií. Rúšky chirurgov majú teda primárne iný účel ako rúšky na prechádzke - ak nekašlem, nekýcham, nerozprávam sa nahlas (a mám zuby) je možnosť infekcie vírusom nepatrná. Payneho exsudáty naozaj nemusím, ale efekt rúšok v exteriéri je naozaj sporý.