19.9.2021 | Svátek má Zita


Diskuse k článku

VĚDA: O tom velkém testování

Rozsáhlé testování potřebujeme také proto, abychom dokázali posoudit, v jaké fázi epidemie se nyní nacházíme. Neboť Česká republika na to nemá, na rozdíl od jiných zemí, úplně jasná čísla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novak 10.4.2020 23:53

Pane Victorine, já tady s velkým zájmem čtu diskusi lidí, kteří o problému zjevně vědí o něco vice než Vy. I Vám doporučuji více číst a méně narušovat diskusi Vašimi zcela nekonstruktivními příspěvky.

L. Novák 10.4.2020 22:52

Zbytečně krmíte trolla...

Z. Lapil 10.4.2020 22:43

Přesně tohle jsem potřeboval slyšet. Díky. A hlavně díky za informaci, že "pořádně nevíme". Pořád mě překvapuje, jak moc lidí nepovažuje "nevím" za odpověď.

M. Pivoda 10.4.2020 21:16

Dobrá zpráva v neradostné době.

Nejsem biolog ani lékař, ale potěšila mne zpráva o chování pacientů.

Že 80% lidí s obtížným průběhem infekce koronavirem v USA, souhlasí s genetickým výzkumem svého genomu. Aby tak usnadnili vystopovat v lidské populaci nebezpečné (vrozené) predispozice.

M. Pivoda 10.4.2020 20:38

Pro L. Machalu: děkuji za doplnění.

Já jsem původním vzděláním technik (vystudoval jsem a praktikoval jsem strojní a systémové inženýrství), ale pak jsem strávil 13 let na výzkumném ústavu řízení.

Takže se zde zabývám právě aspekty řízení. A zatím, bohužel, nejsem vůbec optimista ohledně naší budoucnosti - z hlediska řízení.

V. Klepetko 10.4.2020 19:31

Díky. Zneklidňující je, že ti mladší - jak se zdá - často získávají jen velmi chabou hladinu protilátek, která nebrání opakované nákaze.

Za těchto okolností může být cesta ke kolektivní imunitě opravdu velmi dlouhá...

L. Machala 10.4.2020 19:26

Já to myslel začít testovat v ČR, ne jenom na mém pracovišti ;-)

V. Klepetko 10.4.2020 19:26

Díky za odpověď, přeji klidné a ne příliš smutné Velikonoce...

L. Machala 10.4.2020 18:55

Tak to máte pravdu, pandemický plán zde byl již dávno, ale žádná vláda se o to doopravdy nestarala. Vždy se to trochu pohnulo dopředu, když se něco dělo ve světě - 2003 - SARS, 2009 - pandemická chřipka A/H1N1, pak s tím zase maličko po roce 2012 pohnuly MERS a Ebola, ale vždy to zase rychle usnulo a plánované peníze byly přesunuty jinam.

K. Wágner 10.4.2020 18:53

Tak pokud jste na to vybaven, bude to fungovat, předejte návod i na jiná pracoviště! Držím všechny palce !!!

K. Wágner 10.4.2020 18:50

Tak změna! Něco takového už se právě rýsuje, i když asi ne tak úplně dokonalý test to zatím nebude, ale zde já nejsem v obraze:

https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/novy-test-ma-odhalit-infekci-v-ranem-stadiu-staci-sliny-ci-moc-40319499

L. Machala 10.4.2020 18:50

Já bych chtěl začít dělat testy ze slin u nás taky - je to jednoduché na odebírání a dost možná spolehlivější, nežli krevní protilátky. Slizniční odpověď musí být přítomná prakticky vždy.

K. Wágner 10.4.2020 18:44

Dobře jsem to odhadl.

Ale z nejnovějších zpráv - Tým z univerzity v britském Newcastle pod vedením Colina Selfa, šéfa společnosti Selective Antibodies Ltd., vyvinul podle listu The Sunday Telegraph nový test, který má ze slin odhalit infekci v raném stadiu, tedy ještě předtím, než se objeví příznaky infekce koronavirem.

Jak píšou na Novinkách: Test, který lze použít i proti koronaviru, lze provádět doma. Stačí k tomu krev, sliny nebo moč. Výsledky jsou během pár sekund, jako u těhotenských testů. Nový nástroj se zaměřuje na imunitní systém, jenž reaguje na virovou nákazu a vytváří přitom „značky“, markery. Jednou z nich je neopterin. Ten sice neukazuje, že organismus se nakazil právě koronavirem, odhaluje ale, že tělo čelí virové nákaze. Podle Selfa může nový test pomoci ve snaze zpomalit šíření nemoci, přičemž věří, že s potřebnou podporou může být nový test masově použitelný do tří měsíců.

P. Brož 10.4.2020 17:21

Hongkongský South China Morning Post uvádí že z lidí pozitivně testovaných na covid-19, kteří museli zůstat v domácí karanténě, více než 43,000 neprojevilo žádné symptomy onemocnění.

Čínská Národní zdravotní komise (China’s National Health Commission) uvádí až čtyři pětiny asymptomatických mezi nakaženými (130/166, tzn.78%)

viz také: https://cs.wikipedia.org/wiki/Covid-19

H. Paculová 10.4.2020 16:26

Znepokojivou informaci také přinesl výzkum vědců z univerzity Fu-tan v čínské Šanghaji, který vedl profesor Chuang Ťing-che. Studie byla předběžně zveřejněna v databázi Medrxiv, zatím však nebyla odborně recenzována. Podle zveřejněného čínského výzkumu měli nízkou hladinu protilátek zejména mladí lidé ve věkové skupině 15 až 39 let. Ti by se tedy pravdě-podobně mohli nejsnáze znovu nakazit a nemoc také šířit. Oproti nim trojnásobnou hladinu protilátek měli v krvi lidé ve věkové skupině 60 až 85 let.

Je třeba podotknout, že něco podobného se uvádí u chřipky.

H. Paculová 10.4.2020 16:23

Z nejnovějších zpráv: Podle korejského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se může nejspíš koronavirus reaktivovat u lidí, kteří se již z nemoci covid-19 vyléčili. Přibližně 51 pacientů, kteří se v Jižní Koreji uzdravili, byli znovu testováni pozitivně, uvedlo CDC. ,,Virus u těchto pacientů se mohl znovu aktivovat,“ sdělil generální ředitel korejského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Jeong Eun-kyeong.

L. Machala 10.4.2020 16:13

Napsal jsem ji s kolegou Černým.

M. Bednář 10.4.2020 16:06

Ne, ne, omlouvám se. Opravdu mně jen zajímalo, kde to pan profesor Prymula vzal. Je to věc, která by i ve Vašem sdělení stála za upřesnění. Něco podobného dělá virus SARS, ale u tohoto viru jsem nic podobného nenašel. Asi to ještě nikde nevyšlo.

K. Wágner 10.4.2020 15:52

Vždyť ano, děkuji za Vaše příspěvky, které lecos zdejším diskutérům osvětlují.Jste plně v obraze, a tak se chci zeptat: nespolupracoval jste náhodou na publikaci Neurologické komplikace u HIV ?

J. Kulheim 10.4.2020 15:49

Jedná se o virus, který se lehce přenáší a rychle šíří a viróza došla v období velmi příznivém pro jeho šíření.

1. Pokud je promořenost populace nad 80% nemůže dojít k epidemii. v současné době se dá předpokládat, že této úrovně dosaženo nebylo, takže k epidemii dojít může. Je známá skutečnost, že 95% úmrtí jsou lidé nad 60 let, tak by obecně bylo dobré, aby v první řadě došlo k promoření lidí mladších a tím budou chráněni i starší.

2.Obecně řečeno. Pokud se virus setkává s s lidmi, kteří nemají imunitu, jeho infekčnost roste. Pokud se setkává s odolnými jedinci, ta oslabuje.

J. Kulheim 10.4.2020 15:36

Ve svém diskusním příspěvku J. Kulheim 10.4.2020 8:17, píši, že Uničov by byla nejvhodnějším místem, kde by bylo dobré si udělat obrázek o promořenosti populace, které virózu prodělala a také těch, kteří neměli žádné zdravotní komplikace.

Proč? jedná se o obyvatele malého města, ti lidé spolu žijí na poměrně malém prostoru. Než došlo k uzavření, tak se tam všichni potkávali i v době, kdy většina lidí, kteří onemocněli, ještě neměli příznaky onemocnění, ale už v sobě měli virus. Následně byli všichni v karanténě a nikdo nesměl z ohniska nákazy ven a nikdo nesměl dovnitř.

K tomu, aby se získal poměrně slušný obrázek, jak to vypadá stačí vyšetřit 60 vzorkú, které stačí k zachytit promořenost s přesností 1%. A u pozitivních jedinců určit hladinu protilátek a nadále sledovat dynamiku hladiny protilátek, třeba po 14-ti dnech. to je základ od kterého se dá odrazit další postup.

Vzhledem k tomu, že ke komplikacím a úmrtím jsou dochází u lidí starších 60-ti let /cca 95%/ a u jedinců nemocných jinými chorobami, se dá usuzovat, že sám virus nezabíjí. Umírají lidé postižení, oslabení jinými chorobami by možná stačilo, aby rizikové skupiny obyvatelstva nechodili zbytečně tam, kde se pohybuje víc lidí.

Továrny rozjet. Tam, kde je více hal, tam dát pracovníkům jednotlivých hal rozlišovací oblečení a zakázat vstupu těm, kteří v té které hale nepracují. Při vstupu do haly udělat zábranu, stačila by vápnem udělaná čára nebo překážku do výšky třeba 0,5 m. Jakýkoliv styk pouze po zábranu z jedné nebo druhé strany.

M. Pivoda 10.4.2020 15:09

Ondřej Neff zahajil dnes svůj úvodník takto: "Chcete slyšet dobrou zprávu? Hyundai v Nošovicích obnoví v úterý výrobu. ... "

Chcete slyšet ještě lepší zprávu? Pandemie koronaviru (COVID-19) překvapivě ukázala, že v této krizi lidé dostali přednost před penězi. A proč je to dobrá zpráva? Protože to dává naději na další, ještě významnější rozhodnutí, které nás čeká v budoucnosti. Totiž, že lidé snad opět dostanou přednost před mocenskými záměry (záměry zneužít budoucí technologii).

Nicméně v souvislosti s pandemií COVID-19 se, bohužel, vynořila i špatná zpráva. Jaká? Včasné varování před příchodem smrtících mikrobů existovalo cca pět let dopředu, a přesto bylo ignorováno. A to varování nesdělil světu žádný nevýznamný český Pepa z Depa, ale druhý nejbohatší člověk planety, Bill Gates, v březnu 2015. https://www.ted.com/talks/bill_gates_the_next_outbreak_we_re_not_ready?language=en

A přesto toto varování Billa Gatese nestačilo. Nestačilo přimět politiky k preventivní akci.

Závěr. Smíšené pocity ze zásady: Dokud se něco viditelně neposssere, tak se nic neděje. Tak tomu asi bude i v budoucnosti. Bohužel. Napřed nic, a pak hic.

L. Machala 10.4.2020 14:33

Je to všechno ještě trochu složitější, ty krevní protilátky právě moc velkou roli hrát nemusí, ale díky.

Já se jen svými příspěvky snažím o trochu osvěty - infekcemi, zvláště těmi virovými, se zabývám 40 let.

K. Wágner 10.4.2020 14:26

Bohužel, zatím se musí vycházet jen z toho, co je k dispozici.

K. Wágner 10.4.2020 14:24

Ano,to se už rozebíralo na webu ČT24: před opětovnou infekcí by měly chránit zmíněné protilátky, které si tělo v reakci na nákazu vytvoří. Jak dlouho tato ochrana vydrží, závisí podle některých imunologů na tom, jakým tempem se koncentrace protilátek v krvi snižuje. Tedy čím je koncentrace vyšší, tím by ochrana mohla být silnější. Jenže zatím není možné s naprostou jistotou konstatovat, že vytvořené protilátky před další infekcí skutečně chrání. Není totiž jasné, jaká koncentrace protilátek ochranu poskytuje a jak často se nové infekce vyskytnou. Je třeba dalšího výzkumu. Bude třeba zajímavé porovnání vzorků lidí, u nichž se průběh nemoci lišil. To by mohlo vyřešit otázku, zda těla pacientů s velmi vážným stavem vůbec protilátky vytvářela.

L. Machala 10.4.2020 14:19

No, hladiny sérových protilátek mívávají vyšší rekonvalescenti po "závažněji" prodělaném onemocnění; dost možná, že po bezpříznakovém průběhu jsou sérové protilátky na hranici měřitelnosti, proto navrhuji zkusit získat přehled o "promořenosti" z protilátek slizničních, ale na to zatím není vyvinutá metodika.

K. Wágner 10.4.2020 14:03

Přesně tak. Jedná se o široké spektrum dárců, a jak je v článku uvedeno, v případě lidí bez příznaků „Jde o šedou zónu a tímto průzkumem bychom ji mohli kvantifikovat,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz vedoucí týmu statistiků Ladislav Dušek. Tedy i informace o protilátkách u dárců v jednotlivých stanicích by byla hodně, opravdu hodně zajímavá. A navíc právě zde by se mohli objevit tolik potřební dárci pro léčení plasmou lidí, kteří nemoc prodělali. Neboť sem chodí lidé darovat nejen krev, ale i plasmu.

J. Nevrkla 10.4.2020 13:54

Testovany byly desitky tisic lidi, povazuji za vyloucene, aby se neukazal mezi nimi jediny, ktery byl pozitivni a nemel zadne priznaky. Naopak se ukazala velka vetsina lidi, kteri meli ruzne priznaky a pozitivni nebyli. Na svete byly provedeny miliony testu a my stale nevime, kolik bylo pozitivnich bez priznaku. Rozhodne to nemuze byt vyznamne cislo.

K. Wágner 10.4.2020 13:51

Pane Bednáři, to, co píšete je absurdní. Nevím, proč bych se já měl profesora Prymuly ptát na to, co Vás zajímá. Ale pokud si myslíte, že já šířím nepravdivé informace (to jediné byste mi případně mohl vytýkat), zde máte pro ověření dané citace zdroj:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kdy-se-zivot-v-cesku-vrati-k-normalu-odpovi-vam-roman-prymula-97427

I. Polák 10.4.2020 13:45

Proboha, oni DNES odebírají krev dárcům krve a nezjištují zda nemají koronavirus???? Není to jen omyl autora?