18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

VĚDA: O tom velkém testování

Rozsáhlé testování potřebujeme také proto, abychom dokázali posoudit, v jaké fázi epidemie se nyní nacházíme. Neboť Česká republika na to nemá, na rozdíl od jiných zemí, úplně jasná čísla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Victorin 10.4.2020 9:17

Pane Kulheime, netroufám si posuzovat věcnou pravdivost zde pojednávaného článku, protože předmětné problematice nerozumím. Opravdu mi však více konvenuje produkce Karla Wágnera - muzikanta, než jeho zdejšího jmenovce. Myslíte, že na to nemám právo?

Z. Lapil 10.4.2020 9:16

Testováni byli pouze lidé "podezřelí", proto je těch 5% evidentně příliš velké číslo.

Co ale uniká mně: podle toho, co jsem právě napsal, je promořenost VŠECH lidí menší než 5%. Jak dlouho bude trvat, než se dosáhne 70% potřebných pro kolektivní imunitu? Nemluvě o tom, že jestli se obvyklý vývoj nemoci "nakažení - nemoc - jedny protilátky - druhé protilátky - zdraví" zacyklí do vývoje "nemoc - jedny protilátky - druhé protilátky - mnohem větší nemoc", tak je snaha o dosažení kolektivní imunity naprosto chybná. Což "oni" asi vědí, a proto "zdržují dalším testováním". Tvářím se ironicky, ale vím, že získávat v případě neznalosti další fakta je jediný rozumný postup.

H. Paculová 10.4.2020 8:58

Ano, "stale se nevi, kolik lidi nemoc bezpriznakove prodelalo".

H. Paculová 10.4.2020 8:56

Jste z oboru? Že by autor ťal do živého...?

J. Nevrkla 10.4.2020 8:55

Ja tomu nejak nerozumim. Uz u nas bylo provedeno pres sto tisic testu, lidi pozitivne testovanych je asi pet tisic. A stale se nevi, kolik lidi nemoc bezpriznakove prodelalo? Zatim jsem takove cislo necetl.

K. Wágner 10.4.2020 8:52

Ještě jednou si přečte text. Nikdo nebude vodit nakažené osoby na trasfúzní stanice.Tam přicházejí dárci, jejichž kapička krve může být použita v rychlotestu. O tom to je.

K. Wágner 10.4.2020 8:50

Na to chystané velké testování promořenosti nelze teď využít transfúzní stanice (TS), protože se budou testovat vzorky obyvatelstva (především v nejvíce zamořených oblastech), kdy se bude vybírat z širokého spektra obyvatel a ne jen ti, co se sami přihlásí. Na tohle testování se budují odběrová místa a bude potřeba odjinud stáhnout zdravotnický personál a povolat mediky. Ovšem v článku se hovoří o něčem jiném – o kvantifikaci „šedé zóny“ jak říká prof. Dušek, kdy můžeme využít stávající TS, jako stálá odběrová místa, v krajských i okresních městech. Zde už je zdravotnický personál, žádná odběrová místa se budovat nemusí, není třeba k tomu ani povolávat mediky. Na těchto stávajících pracovištích není problém při odběru získat zároveň i tu kapku krve pro rychlotesty. V případě pozitivního testu pak má TS po-vinnost tuto skutečnost nahlásit hygienikům a u koronavirem nakaženého člověka automaticky dochází i k PCR, jako u všech obyvatel. Tedy zde dojde k záchytu infikovaných osob bez příznaků. A je snad každému jasné, že testování dárců na TS by tak přineslo obrovské množství tolik potřebných dat prakticky ze všech krajských a okresních měst. Nebo snad nemáme u nás taková data zapotřebí?

J. Kulheim 10.4.2020 8:17

Pane Victorine, myslím, že pan Wagner má v mnohém pravdu. Myslím, že by pro základní orientaci bylo dobré, zjistit protilátky u osob, kteří se uzdravili a stejně tak protilátky u lidí, kteří pobývali v tom samém prostředí a nebyli klinicky nemocní. Vhodné by bylo Uničov.

J. John 10.4.2020 8:11

Zdroje viru (testované osoby) přivést do Transfůzní služby asi není nejšťastnější nápad. Nebylo by riziko kontaminace dárců, personálu i odebrané krve příliš velké? Mohl by se vytvořit zásobník pro další šíření viru.

P. Victorin 10.4.2020 7:11

Od řečeného Karla Wagnera, jehož jméno se nachází pod článkem, mi rozhodně mnohem víc konvenoval výkon basisty a zpěváka, třeba v převzatém songu z USA, česky otextovaném jako "Mistr basů". Výše zmíněný Karel Wágner, oproti svému zdejšímu jmenovci, totiž něco opravdu umí...

P. Boublíková 10.4.2020 6:46

Pokud vím, rychlotesty na stanovení protilátek využívají kapku kapilární krve z prstu po píchnutí lancetou či odběrovým perem, k tomu není zapotřebí transfúzní stanice :-)

Nebudou se ve zkoumaných vzorcích populace dělat paralelně s rychlotesty i výtěry z krku a PCR testy na přímou detekci viru?

A proč Praha, Olomoucko a jižní Morava? V prvně dvou jmenovaných místech je epidemie nejpokročilejší, a jižní Morava jakýsi průměr, tak asi proto.

P. Válek 10.4.2020 5:44

Bych si typl,že jedním z těch agilních bude hejtman zlínského kraje Jiří Čunek.

P. Hatina 10.4.2020 3:51

Odpověd proč raději ne, je ta, že už v tom začíná být slušně řečeno bordel, a pomalu každej úřad si rozjíždí svoje testování. Přičemž (jak už se psalo dle prvních zkušeností se smart karanténou), je v tom bordel na druhou, testy nejsou, logistika je špatná, přesné pokyny neexistují, postupy se nedodržují, data se stejně nevyužívají. Celé se to zvrhává v typickou jako-zdravotnickou byrokracii, která je ovšem pro vybrané občany dosti drastická, "podezřelé kontakty" končí automaticky v karanténě, a

dejme tomu, jak už zmíněno, třeba v případě "chytré karantény" si pro "podezřelé jedince" má jezdit vojenské komando,..přičemž se navíc slibovalo, že napřed se udělá pilotní projekt na Moravě a až podle něj.. Jenže, jak jsem zachytil zprávy, tak agilní hejtmani už to rozjíždějí i v dalších krajích , včetně té vojenské asistence