28.1.2021 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

VĚDA: Je pobělohorská doba temna jen mýtus?

Prosadit se něčím novým v přírodních vědách je obtížné. Nápady jako např. popírání přistání lidí na Měsíci či trvání na tom, že Země je placatá (přívrženci placaté Země mají u nás webovou stránku placata-zeme.cz).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hanzlík 19.11.2020 17:02

„Mizí pojetí historie jako vědecké disciplíny...“ Jak prosím? On je exaktně vědecký dějepis? Dovoluji si podotknout, že můžeme pouze požadovat vědeckou metodu zkoumání historie, a to je především tanec mezi mýty, z kterých odvozujeme pohnutky a cíle jednotlivých aktérů a usuzujeme míru dopadu na tehdejší dobu. S rizikem, že naše pozice je postižena optikou doby.

Bourat mýty je z kulturního hlediska nemravné, protože stály při člověku a jeho velkých kultur už od starověku a jsou nepominutelným důkazem odlišnosti lidského druhu od zvířat. Namítnete, že to je přeci lidské ratio, rozum! Ale co myslíte, že stálo při konstrukci mýtu, který musel být uchopitelný tlupou, národem nebo říší? Největší dar mýtu je pro lidstvo etika, důležitá složka lidského jednání, která pochopitelně nekotví ve vědě. I dnes řídit se jen pověstným „dal/má dáti“ vyžaduje disciplínu sebeovládání. Věda je někdy i na to slabá.

Autor předestřel historizující magory a jiné bourače a vybízí k návratu k vědecké disciplíně, kterou reprezentuje jedině asi pokorné vysokoškolské šprtání cinknuté ideologií doby, ale hlavně, že se to tak má učit a basta! Vzdělané a samostatně myslící zběhy, kteří si dovolí pochybovat, kárá. Ale pokud je mi známo, jsou to drtivou většinou autority, které neboří, ba spíše naopak stírají pavučiny utkané pozdějšími vítěznými pavouky a vystavují účet bořitelům, a ten je mastný.

P. Brich 19.11.2020 17:40

Věda se opírá o fakta a vytváří hypotézy, které zůstávají hypotézami, dokud je fakta nevyvrátí nebo nepotvrdí.

Alternativní historie se opírá pouze o interpretace předkladatele.

Se šprtáním věda nemá co do činění. To dělali jen ti, co chtěli samé jedničky a neměli na to.