9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

VĚDA: Je pobělohorská doba temna jen mýtus?

Prosadit se něčím novým v přírodních vědách je obtížné. Nápady jako např. popírání přistání lidí na Měsíci či trvání na tom, že Země je placatá (přívrženci placaté Země mají u nás webovou stránku placata-zeme.cz).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Szewczyk 19.11.2020 8:05

no, připomínat zrádce a kolaboranta , komenského, je naprosto tristní, napřed zradí císaře , a pak ty, co mu podají pomocnou ruku, to jest takový český sport, zradit, viz kriminální elementy, zvané bůhví proč legionáři,

I. Pávek 19.11.2020 8:02

Snažit se porozumět dějinám je příčinou všech nedorozumění. Záleží na tom kdo a z které strany se divá do zrcadla dějin a i na tom, co v něm chce vidět. Obyčejně to bývá potvrzení své pravdy. Pak záleží na tom, kolik najde souvěrců. Když 10, je to malá pravda, když milión, je to velká pravda, když miliardu, je ta absolutní pravda. A běda pak těm ostatním.

V. Mokrý 19.11.2020 7:53

Je i není !

Jde o to, že v průběhu doby, se zamlčovalo občas to i ono. Děje se i dnes, bohužel. A archivy, zejména ty ve Vatikánu, se moc neotevírají ke studiu, té které doby.

Jedno je však jisté - jako národ se svým jazykem především, jsme zde/v zemích Koruny české, přežili. Na rozdíl od mnohých jiných v Evropě.

P. Dvořák 19.11.2020 7:47

Nemohu než konstatovat, že semínka socialismu jsme (a jistě nejen my) rozhazovali po světě minimálně lopatami. Vzklíčila, vyrostla, dozrála a nyní začíná období sklizně.

Někteří již dávno před Paroubkem pochopili, že dluhy se neplatí. Ani dnes. Viz dlužné alimenty. Jedni šukají, druzí platí.

O. Kurz 19.11.2020 7:32

Já nic neprodával. Nebyl to, náhodou, Zeman?

T. Kohout 19.11.2020 7:21

Chce-li člověk uspět, musí napsat něco šokujícího. Já vzpomínám na článek "Beatles nebyli tak dobří, jak se myslí". A o zájem bylo postaráno. Alternativní fakta! Jsou alternativní fakta fakta? Žijeme vlastně v nějaké alternativní době, asi.

K. A. 19.11.2020 6:46

Já bych jen doplnil, že "mýty" boří spíš novináři než historikové. Mezi historiky zas tak silný revizionismus nikdy nebyl. Novinář Petr Zídek z LN kdysi vytýkal historikům servilnost vůči každé moci a to, že učí dějiny stejně jak za komunismu. Ani si neuvědomil, že obě výtky jdou proti sobě a jedna druhou popírá. Novináři by prostě se změnou režimu chtěli vždy přepsat celé dějiny.

Oceňuji poznámku pana Dvořáka.

J. Babička 19.11.2020 6:42

Dodnes sme hrdí na to co měst a hradů husití vypálili, kolik knihoven a kulturních památek zničili i na to, že upalovali lidi ve velkém. Jenom jedno jim múžeme mít ža zlé že nevypálili a nezničili Prahu, jak zamýšleli, to by byl doopravdy velký a slavný čin

J. Babička 19.11.2020 6:29

Malé požnámky

Je paradox, že neoslavujeme ty české pány, co po Bílé Hoře odešli do švédské armády a pokračovali v boji, ale ty co zůstali, nebo se vrátili a kajícně žádali císaře o odpuštění, přísahali mu věrnost a slibovali být dobrými poddanými, tedy kolaboranty. Jenže cisař pod vlivem špatných poradců je nevyslyšel a vybraných 27 nechal popravit. Mimochodem z těch popravených českých pánů na Staroměstském Náměstí, bylo nejméně pět němců jak polena

Jedna malá episode, ale zajímavá. Vzbouření čeští pánové hledali pomoc kde mohli, ale protestanské státy jim moc nepomohli. Tak se tedy obrátili na Turecko. Do Prahy přijela dokonce turecká delegace, a za pomoc, bylo turkům nabídnuto, Ferdinandovo rodné Štýrsko, což ho rozuřilo. Jednal s nimi pan Budovec z Budova, který turecky uměl. Stálo ho to hlavu

D. Stirsky 19.11.2020 6:06

Autora bych se zeptal na jediné, a to zda skutečně ČETL Temno. Přepisování historie či boření mýtů jsou jen oblíbené novinářské floskule, nic víc. Poctivý historik pouze upozorní, že ta či ona doba měla - jako každá doba - svá světla i své stíny, své plusy i minusy, že nic není jen černé nebo bílé. A to není žádné boření mýtů.

L. Písařík 19.11.2020 6:03

Myslím, že v jiných zemích taky byla církev, její způsoby ovlivňování života lidí asi byly stejné a přesto tam husitství nevzniklo. Stačí přehlédnout všechna města i místa, co husité dobyli a dobili, aby byla patrna prospěšnost husitské doby pro lidi a pro stát.

L. Písařík 19.11.2020 5:58

A co teprve v pozdějších letech, to jsme se, v zájmu vývozu ideologie, stali Bratrem celého světa - tedy toho, kde ideologové předpokládali, že by semínko socializmu mohlo vzklíčit. Rád bych napsal, že jsme to nebyli my, kdo určoval kdo bude náš bratr, leč nemám k tomu patřičné důkazy. Ale jestli pamatujete, kdo všechno nám dlužil a nezaplatil, pak určitě víte, někteří nezaplatili dodnes a dluhy vůči CCCP jsme prodali za třetinu jiným.

J. Pankovic 19.11.2020 5:55

Ve světě, kde ani počet pohlaví není definitivně konečný je možné cokoliv, hlavně se do toho nesmí plést matematika... :-)

...ale třeba za dvacet let získá Nobelovu cenu za matematiku Černošskà bradatà lesba s modrýma očima za tvrzení, že 1+1=2,2;-)

...a vlastněnì goniometrických tabulek bude hrdelní zločin ;-(!!

D. Stirsky 19.11.2020 5:50

Nikdo nic neboří, autore! A hlavně mám pocit, že Temno skoro nikdo nečetl. Už Jirásek opakoval, že jde o román a nikoli o historickou studii. To boření není ničím jiným než upozorněním, že ona doba nebyla JEN temnem, ale že v sobě měla i světlo. Nic víc, nic míň. Prostě že v té době jsme JEN neúpěli. Ale že jsme se také radovali. Ostatně šerosvit, stíny i světla jsou pro barok typické.

P. Dvořák 19.11.2020 5:09

Máte pravdu.

Tak třeba v první polovině čtyřicátých let jel u nás průmysl na plné obrátky, žádný výrobek nebyl vyráběn " na sklad" nebo zcela zbytečně jen proto, že to někdo naplánoval.

Také víc jak čtyřicet let po únoru 1948 jel u nás průmysl na plné obrátky a to dokonce tak mohutně, že se výrobě nedostávalo pracovních sil.

Obě tyto plodné doby někteří zatracují s tím, že prý tehdy u nás byla totalita.

Pro idioty: To je ironie.

J. Babička 19.11.2020 2:39

Na konci Třicetileté války, byla česká země v rozvalinách. Kromě hrozného zpustošení, v ní nezbylo ani mnoho obyvatel, podle některých historiků méně než million. Mužeme říci, že se stal skoro zázrak. Český národ nezahynul, ale vzchopil se. Vzpomeńte si jen, jaké krasné barokní “Ladovské” vesnice byly vybudovány na troskách těch starých. A za pouhých 300 let, tu nebyli utlačení chudáčci, tady stál sebevědomý národ, s vlastní kulturou a kulturními představiteli, se školami, včetně vysokých, s politickými představiteli a vůdci. Dokázali jsme vybudovat průmysl, jeden z nejvýznamějších v tehdejší Evropě s vlastními průmyslovými podnikateli. Nakonec i s českou byrokracií schopnou spravovat veřejné zájmy.

Tu dobu rychlého růstu a cesty nahoru,na kterou by snad každý národ byl hrdý, nazýváme dobou Temna

V. Heidlerová 19.11.2020 2:26

Kdy by, co by - takový výklad v mých očích naprosto diskvalifikuje historika jako věrohodného znalce a vědce. Teď se to stalo módou a svědčí to o 2 možnostech: a) historik chce vnést do výkladu historie nový prvek a chce se tak zviditelnit, b) není vědcem v pravém slova smyslu a stává se tak beletristou. Historie totiž podmínky nezná. A nezodpovědné úvahy ctižádostivých historiků doslova rozbíjejí národní povědomí a naši identitu, naráz nevíme, co jsme byli a co jsme. Husitství je např. označováno za rabiátství, aniž by se vzalo v úvahu, jaký podíl měla církev na jeho vznik. Příkladů je mnoho. Rv