30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
.o. 24.12.2009 15:53

Open Access & Svedsko

Pro zajimavost uvedu, ze vysledky vyzkumu financovaneho svedskou Vedeckou radou (Vetenskapsrådet je jedna z nejvetsich svedskych grantovych agentur) budou muset byt  publikovany podle pravidel Open Acceess nejpozdeji 6 mesicu po jejich zverejneni kdekoliv jinde, blize viz VR. Toto pravidlo zacne platit od roku 2010.

Me osobne se ta myslenka libi, protoze velky problem s omezenym pristupem k vedeckym informacim nemaji jen rozvojove zeme, ale i treba ustavy AV CR. Na predplatne proste nejsou penize. Svedove do vedy investuji mnohem vic nez CR, ale i oni se uz zacinaji desit ohromnych castkek, ktere za predplatne davaji.

Emil XX 24.12.2009 16:10

Re: Open Access & Svedsko

Platby za Open access jsou vyšší, než předplatné časopisu.

.o. 24.12.2009 17:20

Re: Open Access & Svedsko

Obavam se, ze s detaily moznych implementaci narizeni svedske Veteskapsradet nejste seznamen. Jednou z moznosti je tzv. "Parallel publishing".  Naklady hradi univerzita, publikovani zajistuje Electronic press .

Studie ukazuji, ze volna pristupnost clanku  zvysuje citacni index autoru. To je jednim z hlavnich argumentu pro pouzivani Open Access. Ale nizsi naklady v tom hraji roli take (dle tvrzeni prorektorky).

Mamlasos 26.12.2009 15:49

Re: Open Access & Svedsko

A co brání publikovat na vlastních již existujících serverech ? Ustavy jsou již napojené na páteřní linky je tu tudíž kapacita sdílet i vědecká data.

Kdo chce najde způsob kdo nechce najde důvod.

Emil XX 24.12.2009 15:18

Vážený pane autore, celá spousta časopisů nabízí autorům Open access, když

zaplatí částku cca 1000 Euro. A můžete se podívat do internetové verze těchto časopisů, kolik tam toho otevřeného přístupu je. A to třeba tyto časopisy neplatí nic recenzentům. Existuje pár časopisů, které jsou opravdu volně na internetu a po autorech nic nechtějí. Patrně některé z nich "živí" stát.

emersonskej 24.12.2009 14:35

No tak už se nehádejte !!!

Jsou přece vánoce - tak šťastné a veselé !!!!!:-)VV

Machi 24.12.2009 12:02

Různé přístupy

Různí vědci, různé přístupy. Zrovna před týdnem jsme četl na blogu Michaela? Browna (objevitel Eris a dalších velkých těles v KEB) jeho názor na podobné časopisy (Nature, Science) a také se podivoval, že si výsledky výzkumu placeného státem musí čtenář opět zaplatit. Nicméně Brown a podobní to dělají šalamounsky, tak, že pokud publikují, zároveň článek uvedou zdarma na univerzitním webu, takže jeho získání zdarma není žádný problém. Ale abych jen nekřivdil. Nature začal část dat z článků dávat zdarma na internet, takže aspoň něco.

Emil XX 24.12.2009 15:41

Re: Různé přístupy

Dát ten článek na web zdarma může být porušení dohody s časopisem. Ty totiž vyžadují, aby případný odkaz směřoval na jejich web a autor se k tomu zavazuje. Mnohé university, včetně českých mají u těchto časopisů přístup předplacen, ale pro někoho mimo to je zpoplatněno.

Machi 24.12.2009 18:22

Re: Různé přístupy

Může ale nemusí. Záleží na tom jak si to autor zařídí. V případě M. Browna počítám, že se spíše Nature či Science pere o to, aby tam napsal než naopak. Navíc může napsat podobný článek jinam (něco přidá, něco ubere), kde nejsou tak přísná pravidla. Mimochodem, to že žurnál získává práva na některá uveřejněná data je největší absurdita.

D.M. 24.12.2009 10:56

dosly namety?

Panu inzynyrovi Petrovi dosli namety? Tenhle "clankel" je opravdu k pousmani!!!!

Vedci by meli badat zadarmo, vydavatele by meli take publikovat jejich vystup zdarma ...

Chudacku Petre, jak ty muzes nekde prednaset?

I-Worm 24.12.2009 13:46

Re: dosly namety?

Proč by nemohl? Slyšel jste někdy o Plzni v jiné souvislosti, než s Prazdrojem?

Mirek Šejna 24.12.2009 10:04

vědecký komunismu

autor návrhuje "vědecký komunismus" ve vědecké praxi. ;-D

Představuje si to tak, že vědec na své náklady zveřejní výsledky své práce tak, že to zveřejnění zaplatí ze svého jen proto, aby si to ostatní mohli přečíst zdarma.

ale ale 24.12.2009 10:24

Re: vědecký komunismu

asi, stejne jako princ drson pod vami, neumite cist ;-( ... tady je zminovan fenomen, kdy se vedci DOBROVOLNE pridali k iniciative, ze BUDOU sva data takto poskytovat. nikdo je k tomu nenutil, nikdo jim nevyhrozoval. akorat, ze jim je zatezko svuj zavazek SPLNIT. o tom je clanek, vite? ne o tom, ze by po vedcich nekdo chtel at vsechno delaji zdarma a na vlastni naklady ... chce se to naucit cist a chapat vyznam cteneho textu :-/

Jindra 24.12.2009 12:23

Re: vědecký komunismu

a jak si to predstavujete?

Jako ze kazdej smoula od novin co prdu rozumi dostane kopii vsech vyzkumnych vysledku, vcetne dokumentace k zkouskam, vyhodnoci a to vsechno pekne svazane, vcetne prislusneho sw vypalenem na CD?

Vy o vede vite asi tolik, jako muj zadek o navigaci parniku, pravim s klasikem

mueller 24.12.2009 18:27

Sejno, necti jenom zdroje, ale i clanky, hele:

"požádali jejich autory o kompletní experimentální data. Nechtěli po nic

neobvyklého, protože před publikací v těchto časopisech musí každý

autor kromě příslušné sumy dodat i prohlášení, že každému na požádání

kompletní data poskytne."

Princ Drsoň 24.12.2009 9:31

To je zase článek

ti oškliví vědci a ty zlé časopisy by měli všechno dělat zdarma.

To jste fakt nevyhrabal jiné téma?

ttt 24.12.2009 8:44

autor si protireci

nejdriv tvrdi ze open access znamena ze pristup k clankum je zadarmo, pak tvrdi ze to znamena ze je automaticky pristup ke zdrojovym datum

Coz je neco naprosto rozdilneho

Ono ten open access je sice krasna myslenka, ale:

- zdrojova data jsou velmi cenna, davat je zadarmo kazdemu je dost divne

- a byt an ja nayvstavuju email na webu, natoz vedec, aby ho otravoval kazdy jouda

Pujman 24.12.2009 8:42

obecný přístup k informacím - za peníze

Zapomeňme na to, že bychom měli jako občané této informační společnosti právo na objektivní informace zdarma. Vždyť přece základem řízení této společnosti jsou právě informace, a "řízení" není pro každého. To platí o vědeckých informacích, ale i o historických dokladech například.  U nás je jasný zákon o svobodném přístupu k informacím, jednoznačný muzejní zákon o povinnosti příslušných muzejních a archívních institucí umožnit volný přístup ke svým materiálům - sbírkám, a já nevím co ještě. Ale zkuste získat například minutu filmového archívního záběru z Národního filmového archívu, nebo v zahraničí třeba v Imperial war muzeum v Londýně. Vaše kapsa se prohne už jenom za náklady jeho vyhledání, za rešerše, za prohlížení, atd. A pokud máte zájem jej využít v jiném historickém projektu, nedoplatíte se vůbec. Díky tomu nás třeba televize a videa krmí neustále stejným omezeným a okoukaným filmovým dokumentárním materiálem například o druhé světové válce už padesát let, i když v archívech leží neskutečné poklady. Například v USA mají jako válečnou kořist téměř úplnou filmovou dokumentaci ( cca 3-4 hodiny záběrů) ke všem zkouškám v Peneemünde, často v barvě, ale od roku 1946, kdy z tohoto materiálu si několik agentur vybralo cca 15 minut záběrů, které dnes opakují v dokumentárních dílech o daném období a tématu prakticky všichni, to ostatní nikdo nikdy už neviděl.  Ale i když zůstanu na "domácí půdě", jak málo toho v tomto směru víme o činnosti čs. letců za války. Pár záběrů, pár vzpomínek a rekonstrukcí. A přitom toho je v archívech snad na pět hodin úžasných záběrů, včetně autentických záběrů bojů a života čs. letců ve Francii, Anglii, v Africe, Kanadě, atd. Jenže je nikde neuvidíte. V současné době se to například snaží změnit Svaz letců ČR společně se Svazem letců SR, ale potřebná suma na získání oněch existujících historických informací - filmových archívních dokumentů je nad jejich možnosti. A to si říkáme svobodná informační společnost? Houby s octem.

Kalamajka Mike 24.12.2009 9:07

Re: obecný přístup k informacím - za peníze

Oslovte svého poslance, ať to změní. ;-D

Jindra 24.12.2009 9:39

Re: obecný přístup k informacím - za peníze

já tam žádného "svého" poslance nemám, Vy ano ? :-D 

Kalamajka Mike 24.12.2009 9:41

Re: obecný přístup k informacím - za peníze

Také ne, čekám na nějakého, který bude prosazovat přímou demokracii a sám se tím odstaví od moci. ;-)

Jindra 24.12.2009 8:16

Ono je to jako s tim

lidskym pravem "na stastny zivot"....

Deklarovat lze ledacos.

Na druhou stranu, kdyz jen nejaky smudla pisalkovskej bude pozadovat detailni vysledky prace kohosi za mnoho let prace jen proto "aby overil jak to funguje" - take bych mu na mail neodpovedel.

Vyklada si sve "pravo" prilis rozsafne.

I-Worm 24.12.2009 7:59

Článek je biblickým podobenstvím

o lidech, kteří zdravotním pojištěním financují zdravotnictví, ale když jsou nemocní, musí vysolit dalších třicet korun ještě předtím, než se na ně lékař vůbec jen podívá (výhodou zde ovšem je, že k tomu nepotřebují počítač). Nic jiného v tom nehledejte. I když...možná ještě nostalgickou vzpomínku na doby, kdy výzkumné ústavy byly definovány jako "zbytečná zařízení, v nichž synkové buržoazie za dělnické peníze pěstují své nákladné koníčky".

Wlasta 24.12.2009 14:41

Re: Článek je biblickým podobenstvím

mám vážné obavy, že ta vzpomínka je velmi aktuální.

Kalamajka Mike 24.12.2009 7:42

Už vidím zájemce z Burkina Faso,

jak ušetří na počítač ze svých 25$ na měsíc a vůbec se zajímá hlavně o to, kde se připojit k internetu. ;-D

honzak 24.12.2009 6:32

zúčastnil jsem se

projektu, který byl podstatně hrazen z peněz EU a jedna z podmínek byla, že výsledky budou veřejně přístupné. Což se stalo. Ale OPRAVDOVÉMU zájemci jsou prakticky k ničemu, protože firma si chrání svoje know-how, které získala i za svoje peníze.  Takže se zájemce na několika stanách dozví, že problém je řešitelný a laboratorní řešení bylo kladně vyhodnoceno v polosimulovaném provozu.

Myslím, že problematika nemá dobré řešení.

ranbow 24.12.2009 6:13

Tak to možná pláčou na špatným hrobě

Jestli platí premisa uvedená v článku "každý člověk, který platí daně, si vlastně na vědu tímto způsobem přispěl", tak by mělo jít o články autorů, kteří v nich publikují výsledky své práce za peníze daňových poplatníků (státních vědeckách úatavů, univesit, grantů,...). Čili, možná by ty dotazy měli směřovat přímo na jejich nadřízené autorů, popřípadě na ty co rozhodují o grantech. Hádám, že při projednávání žádosti o prodloužení grantu by se vědec po otázce proč zatajuje základní data svého výzkumu asi dost zapotil..Jenomže i obráceně, jestli vůbec předpisy takových zařízení dovolují aby jejich zaměstanci publikovali závěry z jejich práce (no budiž), a ještě komukoliv posílali surová data výzkumu. Možná ano, možná ne, natolik americké předpisy a zákony neznám..

Emil XX 24.12.2009 16:09

Re: Tak to možná pláčou na špatným hrobě

Náš zákon o vysokých školách dává jejich zaměstnancům PRÁVO publikovat své výsledky. Ale pokud výzkum platila firma, ne škola, už o tom rozhoduje na základě smlouvy ta firma. Neexistuje povinnost posílat výsledky komukoliv ale badatel i instituce jsou téměř existenčně závislí na tom, aby výsledky základního výzkumu otiskl renomovaný, přinejmenším impaktovaný, časopis. 

U aplikovaného výzkumu rozhoduje firma a ta své know how zveřejňovat nebude.

quetzal 24.12.2009 4:20

není nad experiment, že?

A kde jsme my - blíž bohatému světu, nebo Burkině Faso?

I-Worm 24.12.2009 8:13

Re: není nad experiment, že?

včera bylo v novinách, že se pro české pivo jezdí do Německa, takže cenami jsme už ten západní svět asi nejen dohnali, ale i předehnali... Ale protože svět je kulatej, tak se možná blížíme...