1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

SVĚT: Zpátky na Měsíc!

America first! musí platit také na Měsíci! Američané na něm poprvé přistáli před půlstoletím, teď se tam chtějí vrátit. Dřív, než na Lunu dorazí Číňané nebo Rusové.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 10.7.2019 9:38

Re: Technologické zaostávání vydávané za technologický pokrok

To ale v Rusku umí taky. ;-)

R. Langer 10.7.2019 9:37

Re: Takových velkohubých výroků amerických prezidentů

A co velkohubé výroky Putina, Merkelové či Macrona? Také vás nechávají chladným? :-D

V. Novák 10.7.2019 9:29

Takových velkohubých výroků amerických prezidentů

jsem četl tolik - a to od Reagana, Bushe Sr., Clintona, Bushe Jr. i Obamy - že další velkohubé prohlášení od velkohubého Trumpa mě nechává chladným.

J. Vavruška 10.7.2019 9:06

Re: To jsem se zase nasmál!

a to jsem vlastně zapomněl napsat, že základ ISS vychází z konstrukce stanic Saljut a Mir, úspěšné americké sondy k Marsu jsou upravené sovětské sondy, které byly předány USA po rozpadu SSSR. Na podobné věci narazíte na každém kroku. Včetně toho, že po jednom ze startů Apolla vylovila sovětská loď z Tichého oceánu prázdný velitelský i lunární modul Apolla několik hodin po startu k Měsíci a podobně.

Úplně by ale stačily ty motory. Americká konstrukce neumožňuje dosáhnout potřebného tahu, proto kupují ruské. Ale ty ruské nejsou schopní vyrobit ani v licenci. No nevím, kdo tady zaostává...

Báchorky o čínském vesmírném výzkumu jsou zábavné. Od Číňanů se sice kvůli státnímu tajemství nedozvíte, jak vyrábějí nebo kde kupují raketové motory, ale když si v muzeu vědy (např. v Chongqingu) prohlédnete maketu jejich orbitální stanice Tiangong 1, je podobnost s ruskými Saljuty a Mirem do očí bijící.

J. Vavruška 10.7.2019 8:54

To jsem se zase nasmál!

"Rusko ve vesmírných letech zaostává"

První objekt na oběžnou dráhu kolem Země vyslal SSSR (1957). První člověk, který obletěl zeměkouli, byl Rus (1961). V té době USA vysílali na balistickou dráhu (nikoliv na orbitu kolem Země) jednomužné plechovky, které po průletu nejvyšším bodem balistické dráhy zase spadly na Zem ("přistály v Tichém oceánu"). Technika pro lety na Měsíc byla tak úspěšná, že NASA zahodila (ztratila) veškerou dokumentaci k raketě, kterou dneska není schopná ani zreprodukovat. Rakety NASA k Marsu dodnes létají s ruskými raketovými motory RD-180, vyráběnými v Rusku. První skutečně prokazatelně uskutečněný let USA s lidskou posádkou na oběžné dráze byl až Sojuz-Apollo v sedmdesátých letech. Licenční výroba RD-180 v USA dosud nebyla zahájena, přestože USA zakoupily kompletní dokumentaci k jejich výrobě, místo toho se narychlo dokupují další RD-180 a podobné. Americké kosmické lodi s lidskou posádkou nikdy neměly nouzový záchranný systém a nemá ho ani Muskův Crew Dragon. Zatímco posádka Challengeru byla po závadě na tepelné izolaci již předem odsouzena k záhubě, na ruských raketách měl "nouzový východ" k dispozici již Jurij Gagarin při prvním letu a vloni se potvrdila funkčnost nouzového systému při nepodařeném startu Sojuzu (NY Times 11.10.2018). Myslím si, že autor píše o něčem, o čem vůbec nemá přehled.

Na téma použití ruských motorů na raketách vynášejících americké satelity viz např. NBC News z 9.6.2016, ale více je třeba na spacenews.

P. Kubáč 10.7.2019 8:47

Technologické zaostávání vydávané za technologický pokrok

Raketu kalibru Saturnu 5 neumíme postavit, ale zato umíme detailně fízlovat 500 000 000 hlupáčků na Facebooku - Hurááá

R. Meišner 10.7.2019 7:58

pro pana

Fridricha---dle vašeho uvažování měla k rozvoji technologie největší přínos druhá světová válka, -to se vymýšlelo skutečně horečně a překotně---takže si ji zopakujeme? -při letech do "vesmíru" šlo vždy hlavně o prestiž a politiku--rozvoj technologií by byl zhruba stejný i bez tohoto.

R. Meišner 10.7.2019 7:50

jsem skeptický

k letům na Měsíc ...už tam lidé byli, a zjistili že tam vlastně není nic, co by stálo za řeč. také proto byly zbývající plánované mise tehdy zrušeny. -- mnoho povyku (a hlavně peněz) pro nic. lidstvo se bude muset smířit s tím, že v tomto směru jsou jasně dané limity. tož tak.

P. Neubauer 10.7.2019 7:39

Vzpomínám

tenkrát jsme se viděli už na Jupiteru, nicméně snad to do 10 let klapne.

J. Fridrich 10.7.2019 7:27

Vy neumíte číst, pane Tichý ? Tak jen pro vás - " Velký skok

Vy neumíte číst, pane Tichý ? Tak jen pro vás - " Velký skok pro lidstvo“, jak svou misi na Měsíc nazval Armstrong, posunul techniku vesmírných letů o celá desetiletí dopředu, zanechal za sebou 6300 inovací a vynálezů. Kromě jiného odstartoval revoluci ve výrobě mikročipů." a také - " Za přistáním na Měsíci bylo samosebou obrovské technologické a ekonomické vzepětí a také hora peněz." Ty technické a technologické přínosy byly veliké a budou zase..

A to nepočítám vědecké poznání vývoje naší sluneční soustavy a Vesmíru.. Tak asi tak..

V. Sember 10.7.2019 0:27

Zpátky na Měsíc?

A co by tam proboha Amerika dělala? Za těžký prachy téměř nulový zisk??

http://www.neviditelnycert.cz/blog/popularne-naucny-koutek/2700-projektovani-nasich-matematickych-modelu-do-vesmirne-reality.html