18.6.2024 | Svátek má Milan


Diskuse k článku

SVĚT: Budoucnost lidského světa

Už od pádu říše římské se v západním světě vyskytují dva výrazné lidské typy, které ovlivňují společenské klima i politiku. Optimista a pesimista. Od konce nadšeného 19. století, které věřilo na zářné zítřky a všeobecný pokrok (přečtěte si verneovku).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Č. Milota 5.10.2014 17:12

Re: Jsme nedokonalí lidé

Na saka nepouštět!

M. Pivoda 5.10.2014 20:03

Jaké bláboly?

Já jsem zde o Tomském nic nenapsal, kromě toho, že je ekonom. A ekonomové mají skutečně nejhorší historii předpovědí. Technologické předpovědi jsou mnohem přesnější. Ekonomie není dobrá základna pro předpovědi radikálních změn.

Technologické předpovědi, které ve svých diskusních příspěvcích uvádím, vychází od Ray Kurzweila, jehož předpovědi v minulých 30 letech byly v 70% případů naprosto přesné a v dalších 15% téměř přesné. Tj. dohromady 85%. Ukažte mi nějakého takového ekonoma!

Alexandra Tomského znám osobně, takže o něm nemusím číst ve Wikipedii.

B. Rybák 4.10.2014 18:09

Re: Jsme nedokonalí lidé

Člověk určitě nemá prostředky, aby úplně zničil přírodu (nedokázal by vyhubit ani mouchu domácí, natož mikroorganismy a řasy, které představují drtivou většinu života na Zemi) a ani se o to nesnaží. Pouze v souladu se zákony živé přírody zajišťuje svým "mláďatům" co nejlepší podmínky.

Po celé své dějiny se rozvíjením rozumu úspěšně odděluje od říše zvířat, stává se stále nezávislejší na rozmarech přírody a získává prostředky na potlačení závislosti na ní (např. tu antikoncepci) a to se mu daří stále lépe. Suroviny mu nikdy nebudou chybět, protože ve hmotě je ukryto nepředstavitelné množství energie, s níž může zajistit všechny své potřeby. Suroviny z "obyčejného kamení" vytváří svým vědecko-technickým rozumem a k dispozici má přinejmenším celou sluneční soustavu!

Jeho rozum, ale může podlehnout samozvaným spasitelům před neexistujícími apokalypsami a především darebákům, kteří ho údajně "osvobozují" od pout morálky, kterou nikdo, a tedy ani neo-levicový, "zelený" "Velký bratr" nedokáže dostatečně nahradit. Díky nim všechny instituce západní civilizace prorůstají rakovinou parazitismu, který je jejím smrtelným ohrožením.

Zatím se ale vždycky našla nějaká civilizace, která ten "štafetový kolík" donesla dál. Doufejme, že to dopadne lépe, než když mocichtiví, krvelační, negramotní západní pseudokřeští barbaři vyvrátili západořímskou říši (ignorovali vzdělanost byzantskou) a svými nadnárodními říšemi zdrželi kvalitativní vývoj "západu" o cca 700 let (až do protestantské revoluce).

V. Podracký 4.10.2014 18:58

Re: Jsme nedokonalí lidé

Nepochopil jste, co jsem napsal. Člověk už začal ničit sám sebe. To nikdy nebylo a s Římskou říší to nemá nic společného. Už bioticky chátrá a vymírá. To tu nikdy nebylo. Moje otázka je: Ponechat i takto vývoj samovolnosti (tedy vlastně lidským sobectvím zcela určitě k zániku) nebo udělat něco konstruktivistického? První je arogantní přezíravost, druhé nikdy neuspělo (viz komunismus). Zamyslet se: co tedy?

P. Mach 4.10.2014 21:31

Re: Jsme nedokonalí lidé

To, že "člověk bioticky chátrá a vymírá" tu opravdu nikdy nebylo, a to proto, že podobný výplod dosud nikdo nevypustil z klávesnice ani z úst. Až vy, můžete si gratulovat. :-)

V. Podracký 5.10.2014 13:33

Re: Jsme nedokonalí lidé

Věci nejsou podle toho, zda je někdo z klávesnice vypustí, ale podle toho, zda opravdu existují. Místo věcné diskuse o realitě zakazujete nové myšlenky.

P. Mach 5.10.2014 18:45

Re: Jsme nedokonalí lidé

Věci nejsou hlavně podle toho, že vy si myslíte nějaké nesmyslné slovní spojení s nulovým věcným obsahem. A to jste si vycucal z kterého prstu, že zakazuju nějaké nové myšlenky?

J. Jurax 5.10.2014 19:53

Re: Jsme nedokonalí lidé

Již na egyptských stélách jsou k přečtení stesky, že svět spěje ke zkáze a lidi taky, neboť neposlouchají moudrých starců a rouhají se bohům ...

V. Vaclavik 4.10.2014 19:15

Re: Jsme nedokonalí lidé

S tim bych souhasil, i kdyz bych nektere veci videl trochu jinak, treba s temi zdroji surovin. Tady je treba si uvedomit, ze ti lepsi jedinci mezi  nami, ti kteri prichazi s temi novymi zpusoby nalezani a zpracovani surovin, a ti, kteri nam prinaseji technologicky pokrok, nejsou zpravidla nejakymi paragony konsumerismu, ale prave naopak, cim racionalnejsi lide, tim mene tomu dnesnimu konsumerismu holduji.

Konsumerismus zachvacuje predevsim tu primitivnejsi cast populace, ktere se na tom pokroku veze. Casem prijde k rozumu vetsina nasi spolecnosti a ten spatny, kritizovatelny konsumerismus opadne, stejne jako behem minuleho stoleti opadla porodnost. Vysledek bude, ze na jednu stranu jak rikate, prijdeme s novymi zdroji a ty stare budeme lepe vyuzivat, ale na druhou stranu s nimi nebudeme tak bezhlave plytvat, jako se dnes do znacne miry deje.

Trend budoucnosti bude nikoli vice hmotnych statku, nybrz mene, ale kvalitnejsich. Budouci uspesne civilizace budou vice duchovnejsi a mene materialisticke. Vim, ze se takova slova daji spatne vylozit (zni to pravdolaskove, levicove), ale jako zastance kapitalismu, rozumu cloveka, to tak vidim. A konkretni pozorovani v zivote me v tom jen potvrzuje.

V. Vaclavik 4.10.2014 18:39

Jsme [ne] dokonalí lidé

Jsme dokonali lide, aspon tedy z pohledu jak nas stvorila priroda. Jina vec je, co se sebou lide ve svem vyvoji dokazi udelat, tam uz lide nejen pokulhavaji, ale z velke vetsiny jsou na invalidnich vozickach.

O komunismu se rikava, ze to byla dobra, uslechtila myslenka, ktera ale v praxi selhala. Fakticky ale nebyla ani dobra, ani uslechtila, a dokud na to lide neprijdou, budou stale vynaset pomylene predpovedi budoucnosti.

Mate pravdu, system pro usporadani zivota lidi ve spolecnosti neprijde nejak automaticky sam, spontanne, ale nekdo ho musi vynalezt, odvodit z faktu skutecnosti, a nejaky dostatecny pocet ostatnich jedincu ho musi rozpoznat jako dobry, aby mel sanci se prosadit.

Svet je takovy jaky je a clovek ma jiste vlastnosti a preziva v tom svete jistym zpusobem - a spolecensky system vhodny pro cloveka proto musi splnovat jiste podminky, aby tento v nem prosperoval. Je ironii osudu, ze prave takovy system poprve v historii lidstva urcila zena a navic jeste puvodem z Ruska (carskeho), emigrantka do USA. A je priznacne, ze prave v zemich byvaleho Vychodniho bloku zustava jeji jmeno a jeji prace na urceni moralniho spolecenskeho systemu vhodneho pro zivot cloveka, dodnes temer nezname - zatimco svetove patri jeji prace mezi ty nejprodavanejsi.

Mam pro vas a nejen pro vas maly quiz: schvalne jestli je vam jeji jmeno zname, nebo jaky spolecensky system definovala jako jediny moralni a tudiz vhodny pro zivot cloveka.

J. Sova 4.10.2014 19:03

Re: Jsme [ne] dokonalí lidé

Ayn Rand?

V. Vaclavik 4.10.2014 19:20

Re: Jsme [ne] dokonalí lidé

Ano. Narozena 1905 v Petrohrade, emigrovala v roce 1926 myslim. Jeji puvodni ruske jmeno bylo Alice Rosenbaum(ova) - byla totiz navic jeste zidovka. Proste ironie na druhou mocninu, rekl bych. A v zivote byla presvedcenou antifeministkou...

V. Vaclavik 4.10.2014 19:39

Re: Jsme [ne] dokonalí lidé

Jeste bych dodal, ze jmeno Ayn Randova vzniklo 'doslovnym' prepisem (ci jak to nazvat) jejiho ruskeho jmena psaneho Azbukou do nasi abecedy. Z ruskeho 'b' se tak stalo nase 'd' apod., Randova si to sve jmeno nevymyslela jen tak z ciste vody.

V. Vaclavik 4.10.2014 19:41

Re: Jsme [ne] dokonalí lidé

Nejak tu zapadla ta druha cast meho kvizu - to o jaky spolecensky system v jeji praci slo.

V. Podracký 4.10.2014 19:44

Re: Jsme [ne] dokonalí lidé

Pokud máte na mysli liberalismus, potom jsem asi vedle se svojí předchozí odpovědí. Liberalismus je sice založen na přirozeném principu trhu, ale sám o sobě je to systém, který většinu současných problémů nevyřeší.

V. Vaclavik 5.10.2014 7:06

Re: Jsme [ne] dokonalí lidé

Randova nesouhlasila s liberalismem (prevazne z duvodu jak liberalismus obhajuje svobodu cloveka - dle ni pomylene), proto ustavila vlastni system, ktery nazvala Objektivismus.

Kdyz mluvime o 'reseni soucasnych problemu', tak ty nic vyresit nemuze, pokud bude trvano na dosavadnim systemu - typicky se ho hledaci reseni nechteji vzdat, proto musi byt vytlaceni od vesel moci hrubou silou, sami nikdy neodejdou a podstaty sveho systemu se nevzdaji ani nahodou. To uz by se spis zmenili komuniste, o kterych se spravne rika, ze musi jedine vymrit, nebo byt poslani na historickou skladku padlych v revoluci...

V. Podracký 4.10.2014 19:05

Re: Jsme [ne] dokonalí lidé

Někde bych to našel, ale z hlavy je to Blavatská.

Máte pravdu, že bez duchovní obrody svět zanikne na sobectví. Jednak lidé zničí materiální zdroje a znečistí přírodu tak, že bude nepoužitelná (voda bude nepitná, půda zničená atd.). Jednak lidé vymřou protože už budou líní i rodit děti, navíc budou bioticky degenerovaní životem bez práce morálně rozložení.

Jen prostě nevím, jestli je Blavatská ten správný tip. Asi jste správně odpověděl na moji otázku v prvním komentáři. Řešením je duchovní život.

V. Vaclavik 4.10.2014 19:32

Re: Jsme [ne] dokonalí lidé

To jmeno slysim poprve, nic me to nerika. Soravnou odpoved jsem napsal vyse.

Knihy Randove, zejmena jeji roman Atlas Shrugged se myslim nekdy v osmdesatych letech umistil na nejakem vehlasnem zebricku 'knih, ktere nejvice ovlivnily zivot ctenare' na druhem miste, hned za Bibli. Randova psala jak romany, tak teoreticke filozoficke prace - romany tu jeji filozofii ilustrovaly a nutno dodat, ze jim to nic neubralo z extremni ctivosti, ba prave naopak. Muzu jedine doporucit, v ceskem prekladu uz vysel Zdroj (Fountainhead) a mozna letos by u nas mohl vyjit i Atlas Shrugged, jeji zivotni dilo.

Aby nebylo mylky, to ze vychazi knizne i u nas a v Rusku a jinde v zemich byvaleho Vychodniho bloku nic neznamena. Je za tim jen par nadsencu pro jeji dilo a sireji zustava jeji dilo nezname. Casto si lide jeji jmeno pletou s filozofkou Arendtovou, ktera myslim byla popularni zvlast mezi nasi byvalou komunistickou disidentskou intelektualni vrstvou.

J. Sova 4.10.2014 19:42

Re: Jsme [ne] dokonalí lidé

Měla zajímavé názory na morálku a dědičný hřích:

http://www.aynrand.cz/view.php?cisloclanku=2006052801

V. Vaclavik 5.10.2014 17:25

Re: Jsme [ne] dokonalí lidé

Myslim, ze stejny odkaz jste uz dal do placu v jine diskuzi nedavno. Z Randove se neda jen vyzobavat sem tam neco, stylem libi nelibi. U ni je hlavni cely system myslenek a hlavne ta filosoficka cast. Pokud budete souhlasit s tim filozofickym zakladem, pak ty jeji nazory na ruzne konkretni veci nebudou jen 'zajimave', ale bude vam jasne, ze logicky z toho zakladu vyplyvaji a budou samozrejme.

Pan Podracky tady pode mnou, jak rika ze cetl Altas ve Slovenstine, ho ovsem zrejme vubec nepochopil, jinak si nedovedu vylozit proc napsal co napsal. K dilu Randove je treba pristoupit s otevrenou mysli, a otevrenost tu znamena byt pripraveny prehodnotit do zakladu vse, co clovek od narozeni nasal ze sveho prostredi, ktere bohuzel je nezdrave vsude na svete. Pro nas v totalite narozene Cechy to navic znamena vyrustani v prostredi rabidniho kolektivismu, indoktrinaci ktere uniklo jen par jedincu (jak jinak si vysvetlit fakt, ze naprosta vetsina lidi chape kapitalismus uplne stejne, jak ho chapou komuniste).

Kdyz se k tomu pridruzi fakt, ze jeji dilo predbehlo svou dobu minimalne o nejake to stoleti (to byva pravidlem u vyjimecnych tvurcu sve doby), je nabiledni, ze se u naproste vetsiny lidi setkava s neporozumenim. Dokonce i v tabore jejich (skalnich) priznicvu je naprosta vetsina lidi, kteri jejim myslenkam porozumeli a souhlasi s nimi, ale jde o 'priznivost' logickou, racionalni, nikoli emocionalni (emocni?) - coz znamena, ze se s temi myslenkami ani oni nedokazi (plne nebo castecne) identifikovat. Jinymi slovy, jeji myslenky jim zustavaji bytostne cizi, jejich srdce v tom neni.

V. Vaclavik 5.10.2014 17:35

Re: Jsme [ne] dokonalí lidé

Standardem dneska je rozhrkanost mysle od casneho veku a to je neco, s cim se v dospelosti uz nic nenadela. Je to jako s rozbitymi masinkami, ktere jsou neopravitelne, nebo by jejich oprava stala mnohem vic, nez porizeni nove. Proto Randova pojmenovala jedno sve knizni dilo 'For the new intellectuals' - jde o souhrn clanku, v nichz ukazuje cestu ven z dnesniho kolektivistickeho marastu. Jde o to same, jako kdyz my rikame, ze byvaly komunista je jako byvaly cernoch, cili od dospelych jedincu s rozhrkanou mysli se neda nic ocekavat, je zbytecne snazit se je zmenit nejakou argumentaci. I kdyby clovek argumentoval jako Buh, nebylo by to nic platne. Nad lidmi jako pan Podracky obrazne lamu hul. Ale ctou to tu i jini a proto jsem ochotny dal vysvetlovat.

Randova umrela v Americe v r 82 a tak nikdy nemela moznost se i jen podivat zpet do rodne zeme, ale kdyby prece jen zila dodnes, byla by na jednu stranu zklamana z naseho vyvoje (zemi Vychodniho bloku po r 90) a zaroven by ji ten nas vyvoj jen potvrdil jeji myslenky. Stejne jako Nemci z byvale NDR zustavaji pro Nemce ze Zapadni casti 'Ost' Nemci, zustavame v byvalych ruskych satelitech my vsichni 'Vychodnari'. Klaus se fatalne mylil v tom, kdyz myslel, ze my s temi nasimi zkusenostmi Zapadni Evrope neco ukazeme, nebo ze vime lepe, nez oni. Nevime lepe a neukazeme nic, naopak jsme se ukazali jako bahno na muzikove onuci.

V. Podracký 4.10.2014 19:53

Re: Jsme [ne] dokonalí lidé

Ano, Atlas jsem četl ve slovenštině, kde vyšel už dávno. V podstatě je to zase jen zastaralé myšlení. Liberalismus je sice řešením proti komunistickým zhovadilostem a Thatcherová to dobře věděla a konala dobře. Jenže dnes je to už mimo mísu se tím zabývat. Liberalismus stejně jako demokratický socialismus nic neřeší. Dnes je zapotřebí řešit lidské sobectví, vymírání, biotickou degeneraci, špatnou sobeckou výchovu dětí, lenošení, nezaměstnanost vedoucí k degradaci lidské osobnosti. A dále znečišťování prostředí, ničení orné půdy, znečišťování vody a pod. Něco se řeší, ale ne zásadně. Randová nám to nevyřeší.

V. Vaclavik 5.10.2014 20:20

Re: Jsme [ne] dokonalí lidé

"Dnes je zapotřebí řešit lidské sobectví"

Ale Randova v Atlasu prece lidske sobectvi resi - rika ze racionalni sobectvi je dobre a naopak, pomylene iracionalni sobectvi je zle, jako ostatne vse iracionalni. V knize vyobrazuje sobectvi obeho druhu na pribehu hrdinu a zloduchu, ve svych neromanovych pracich pak sobectvi osvetluje na filozofickem zakladu, kdyz urcuje jeho podstatu, roli v lidskem zivote.

Ty ostatni veci ktere byste resil, si lide vyresi sami, kazdy na svem turfu, az bude nastoleny system pro zdrave fungovani cloveka ve spolecnosti lidi. Lide pak budou mit sanci si ty problemy vyresit, tedy aspon ti, kteri budou chtit, ty ostatni nikdo k nicemu nutit, pod hrozbou nasili, pro jejich dobro, ktere oni ve sve omezenosti nevidi, nebude.

Jak to kdo bude videt, tedy jak potom v tom svobodnem spolecenskem systemu veci doopravdy budou, zalezi na tom, jak zaujimate nahled na lidstvo - jestli je vidite jako chovna zvirata, bestie bez rozumu, na ktere je treba uzit bic (zakony, prikazy, povolenky, regulace), protoze nicemu jinemu nerozumi - anebo jestli je vidite jako bytosti schopne aspon do nejake miry pouzivat svuj rozum, zvlast kdyz jim v tom zakony a regulace a prikazy a povolenky nebrani. Oboji nahledy prozrazuji vse o zivotnim zalozeni nahlizitele.

J. Sever 4.10.2014 14:56

Pana Tomského poznám ...

... už po několika odstavcích: jinak většinou zajímavé myšlenky (až na Pravdy á la: od říše římské ...) - tedy jinak z.m. tečou a tečou, přelévají se místy zcela bez souvislosti jedna do druhé a já mám opravdu co dělat, udržet pozornost :-) Tož v duchu přeji panu T., aby krom (snad všeho) ostatního udržel i téma. Méně by bylo mnohem více.

M. Pivoda 4.10.2014 14:43

Bude v roce 2045 existovat ještě kapitalismus?

Tomský: " ... Jako by tu někde působil podvědomý marxistický názor o nevyhnutelném zániku kapitalismu. ..."

Bude v roce 2045 zde existovat ještě kapitalismus? Nevím, jak by na takovou otázku odpovědělo rádio Jerevan, ale dnes můžeme s jistotou říci toto: V roce 2045 zde stále může existovat kapitalismus, nikoliv však v kombinaci s demokracií. Už dnes demokracie pokulhává (čím bohatější jste, tím snadněji docílíte beztrestnosti) a bude hůř.

Jak asi může lidská společnost vypadat v roce 2045, když tou dobou již nebude potřeba cca 90% pracujících (viz pokroky umělé inteligence ve všech svých inkarnacích: chytré počítače, roboti, ...).

Takže, bude-li zde v roce 2045 ještě existovat kapitalismus, pak může existovat jen v kombinaci s diktaturou, nikoliv v kombinaci s demokracií.

P. Mach 4.10.2014 16:28

Další magor

co svoje z prstu vycucané fantasmagorické prognózy zaměňuje s realitou. Za prvé, si evidentně plete pojmy. Kapitalismus může být i státní. Za druhé, jestli něco není kompatibilní s demokracií tak nikoli volnotržní kapitalismus ale centrálně plánovaná přerozdělovací ekonomika (která se podobá spíš kombinaci feudalismu a otrokářství). Právě centrálně řízená společnost generuje nejvíce takzvaně "rovnějších", kteří jsou beztrestní. Volnotržní ekonomika stejně jako demokracie naopak dává všem víceméně rovné šance.

A za třetí, nejenže věštíte hovadiny z kávové sedliny, vy neznáte ani historii. Už staletí vám podobní magoři hysterčí, že pokrok techniky připraví lidi o práci ale opak byl vždy pravdou. Stoje které tkalci v 18. století rozbíjeli přinesli práci pro mnohem více lidí a zároveň přinesly taková zvýšení životní úrovně i těm nejchudším, že se to lidem před průmyslovou revolucí ani nezdálo. To samé bude platit i pro UI. Samozřejmě, vše přináší jisté problémy, ale je nepochybné, že výhody budou jako vždy v naprosté převaze.

M. Pivoda 4.10.2014 17:08

Více myslet, méně mluvit

Doporučuji panu Machovi, jako obvykle, více myslet a méně mluvit.

Poznámka 1: Ve svém příspěvku výše jsem se nikde nezmínil o socialismu či komunismu jako budoucnosti lidstva. Pouze jsem zdůvodnil, proč SOUČASNÝ kapitalismus je dlouhodobě neudržitelný v demokratickém prostředí.

Poznámka 2: Jestliže čtenáři (včetně doktorandsjkých studentů, dle mého zjištění) neví nic podstatného o současném technologickém vývoji (který lze velmi dobře dopředu předpovědět, oproti sociálnímu vývoji), je na vině právě české školství.

P. Mach 4.10.2014 18:30

Re: Více myslet, méně mluvit

tak proč se tím neřídíte? :-) To za prvé. Za druhé, nic jste nezdůvodnil, jen si jako obvykle cucáte z prstu své nesmyslné fantasmagorické teorie. Docílení beztrestnosti, je v současném kapitalistickém systému obtížnější než kdy dříve, a je to to nejmenší čeho se demokracie musí v současnosti obávat. Za třetí, to jako bude technika budoucnosti vypadat naprosto přesně věděli lidé před padesáti lety i před sto lety a takřka vždy byli mimo mísu. To, že vy jste mimo mísu naprosto vždy jste už prokázal. Každopádně současný technologický vývoj nám nic neříká o budoucím vývoji zaměstnanosti, který právě záleží na tom vývoji sociologickém. Pokud lidé podobně jako vy ustrnou názorově a znalostně v 50. letech 20. století, tak budou jistě obtížně zaměstnatelní. Naprostá většina lidí je naštěstí velmi přizpůsobivých. Jediné co víme jistě je, že historie se opakuje, a to platí i pro technologický rozvoj a obavy vám podobných magorů, kteří koncem 18. a začátkem 19. století rozbíjeli tkalcovské stroje.

V. Podracký 4.10.2014 19:42

Re: Více myslet, méně mluvit

Pane Machu, ale teď opravdu magoříte Vy. Omíláte dokola staré liberální pravdy, které sice zatím zcela nevyšumněly, ale také je nutno se zamyslet nad skutečnostmi, které nejsou liberalismem vyřešeny. Vaši oponenti přece nejsou komunisté! Kladou otázky, které jsou Vám nepříjemné a Vy na ně nemáte odpovědi, tak se snažíte jim nasadit nějaký chomout, abyste je mohl zařadit do škatulky. Připomíná to komunistické kádrování.

P. Mach 4.10.2014 21:20

Re: Více myslet, méně mluvit

A to jste si vycucal odkud, že "mí oponenti" kladou nějaké otázky, které mi mají být notabene nepříjemné či dokonce, že se jim snažím nasadit nějaký chomout? Můžete uvést jediný příklad, jediné otázky, kterou "mí oponenti" položili? Jediné co "mí oponenti" činí, že soustavně omílají svoje fantasmagorické představy podložené leda taky ideologickým výplachem absolvovaným za minulého režimu, ve kterých zejí logické mezery pomalu větší než mezery v ransdorfově střízlivosti. Jediné co dělám já, že je na ty mezery upozorňuji a uvádím všeobecně známá a nezpochybnitelná fakta. Bláboly o "komunistickém kádrování" znamenají jediné - chybí vám jakýkoli argument.