26.6.2024 | Svátek má Adriana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Honza42 3.7.2008 9:34

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Ten příměr s pěnězi až tak špatný není. Je to totiž jako když někdo celý život šetří a šetří a nad hrobem zjistí, že mu to sežrala inflace nebo myši. S jistotou má zajištěno, že bude mít prd. Někdo místo šetření investuje. Má nejistotu, ale vyšší pravděpodobnost bohatsví. Tož si vyberte.

Demosthenes 3.7.2008 9:39

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Díky za rozumnou poznámku - jenže nadměrná spotřeba nešetrná k ŽP (viz. ekologická stopa) není v žádném případě investicí. Tedy, abych byl přesnější - je to investice na úvěr v okamžiku, kdy začíná být na pováženou, zda tento úvěr budeme schopni splácet 

Jura Jurax 3.7.2008 12:05

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

No, Váš způsob mi zase připadá jako myšlení těch, co si nepůjčují od Providentu, nehrozí jim exekutor, spotřebují vskutku málo zdrojů, bydlí v chatrči z beden od banánů, trpí úpornou podvýživou a jejich obzor je omezen pěším dosahem podvyživeného individua (a případně mají v bance hodně ušetřeno) a ještě se diví, že ostatní nechtějí sdílet jejich způsob života, jenž je vskutku ekologicky nenáročný.

Demosthenes 3.7.2008 12:15

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Pokud jste něco takového z mých poznámek vydedukoval jsou dvě vzájemně se nevylučující možnosti - buď já neumím psát, nebo vy číst :)

Jura Jurax 3.7.2008 16:25

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

možné je i obojí ;-)

emersonskej 3.7.2008 9:56

Re: Re: Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

R^

Ludmila 3.7.2008 9:37

Re: Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Hlavním zdrojem je autokatalycká lidská invence. Dokázala už mnohokrát změnit dokonce i odpad v cenný zdroj. Vždy tam, kde je dostatek lidí pohromadě a neblokuje je nějaká totalita nebo nadměrné přerozdělování, které dokázalo zničit i takovou říši Římskou.

zk 3.7.2008 9:21

Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Za to vy už jste dočista zezelenal, že?:-/

Demosthenes 3.7.2008 9:26

Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Tento týden už mi nadávali do blábolilů, kryptokomunistů, fašistů, ekoteroristů a intelektuálů. Občas mě překvapí, jak se všechny tyhle věci vejdou do jednoho člověka

zk 3.7.2008 9:31

Re: Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Já vám nenadávám, jen konstatuji na základě vašich dnešních příspěvků:-/

Jura Jurax 3.7.2008 12:08

Re: Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

jojo, zvlášť to označení intelektuál bych měl za maximálně urážlivé a dehonestující ;-D

Jura Jurax 3.7.2008 11:55

Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

No, řekněme že zeměkoule je uzavřený systém. Nicméně z čeho soudíte, že lidstvo musí nutně v tomto uzavřeném systému zůstávat?

Připomínáte mi toho jedince, který kdysi spočetl (tuším počátkem 19. století), že k uvažovanému rozvoji mořeplavby nebude k celé Evropě dost dřeva na lodě. Dovozoval z toho dost pochmurné vize. Nenapadlo ho, že dřevo roste i v Americe a Asii i Africe a že koneckonců lodě nemusí být jen dřevěné.

Demosthenes 3.7.2008 12:22

Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Já netvrdím, že musíme na zemi zůstat, ani nežiju v chatrči z banánama - já jen tvrdím, že s omezenými zdroji se má nakládat rozumně, protože jinak bysme mohli prožrat (ze systému vzít), než kolik jsme schopni vydělat (do systému vrátit) - proč je tohle pravičákům tak jasné, pokud se jedná o prachy, ale rozzuří je to, pokud se stejné pravidlo vztáhne kupříkladu na nerostné bohatsví

Jura Jurax 3.7.2008 16:37

Re: Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

já jen tvrdím, že s omezenými zdroji se má nakládat rozumně, - plně souhlasím; ono spor se vede spíš o přesnou náplň onoho rozumně; bohužel ekologistický koncept zelených khmerů je prostě nerozumný; navíc příklad s penězi je zavádějící, protože peníze jaksi nemají substituci, kdežto přírodní zdroje ano (i když možná ještě neznámou). Energie se nemusí dělat z uhlí, auta, lodě letadla nemusí létat na paliva z ropy ...

I když k tomu případu s penězi mne napadlo, že kdysi byly peníze jaksi hodnotou samy o sobě - byly zlaté, stříbrné - jenže drahých kovů málo, potřeba peněz veliká, takže co se stalo - vznikly bankocetle. Ekologistický přístup k řešení tohoto problému by ovšem byl návrat ke směnnému obchodu a tvrdá restrikce používání nedostatkových peněz šetření nedostatkovými drahými kovy), což by znamenalo regresi ekonomickou, technickou i společenskou - ekologistům by to ale nevadilo - ba ještě by to lidu předložili jako omezení bohatství bohatců, čemuž by chudý lid tleskal; že zchudne taky, a víc, by mu došlo až pozdě - až by zchudnul. Inovace bankocetlemi by je nenapadla - nejsou tak zaměřeni.

dino 3.7.2008 12:35

Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Země není zcela uzavřený systém. Veškerá energie, která v nejrůznějších podobách byla na Zemi nashromážděna (a spotřebovávána), pocházela a nadále pochází z vesmíru či z naší nejbližší hvězdy - Slunce. A to i ta, kterou generují živé systémy včetně člověka.

Demosthenes 3.7.2008 12:42

Re: Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Jasně, že země není uzavřený systém, ale jako model se pro potřeby internetové diskuse o konceptu ekologické stopy hodí lépe. Jelikož naše schopnost využívat přímo sluneční energii není na takové úrovni, aby nás otevřenost systému mohla vzrušovat

dino 3.7.2008 12:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Démosthene, když už máte nick vynikajícího řečníka, budu hnidopich. Nemluvil jsem o přímém využívání sluneční energie. Ale využíváme jen tu, kterou jsou schopny vázat zelené rostliny. Jestliže v jakémkoliv modelu vynecháte tak podstatnou součást, jako je jediný externí zdroj energie pro celý model, začínám pochybovat o použitelnosti téhož.

VLK 3.7.2008 15:07

Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Lidská společnost není a nemůže být už z termodynamického hlediska uzavřený systém. Musí to být systém expandující a přijímající energii zvenčí, jako každý samoorganizující se systém, jinak by se díky růstu entropie rozpadl.

honzak 3.7.2008 8:55

Re: zelené vs modré náboženství

koukám, že tě meč bodá do hrbu! Na barvy vlajek se vykašli a zkus obyčejný selský rozum. Třeba se ti rozsvítí.

"Ekologie" je JEN náboženství. Nic jiného. Živočichové a rostliny nic takového nepotřebovali, nepotřebují a potřebovat nebudou. To jen pár lumpů vymýšlí věrouku, podle které pak bude trestat obyvatelstvo. Tak jak to dělali sosani všech barev a národností.

Demosthenes 3.7.2008 9:06

Re: Re: zelené vs modré náboženství

Ekologie je stejné náboženství jako ekonomika. Stačí, když se ho (nebo jí) chytí jedinci, kteří věci vůbec nerozumí, ale potřebují někam patřit a zároveň mít jasně definovaného nepřítele. Nejde jim o věc, ale o spor.  Pokud tito jedinci ve společnosti převládnou, je válka. Pokud převládnou ti, kterým jde o věc samotnou je pokrok. Aby převládli ti druzí, k tomu slouží vzdělání. Prosté jako facka.

jasan 3.7.2008 9:30

Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

kdyz se tak ohanite ekologii - vite co to je?

Demosthenes 3.7.2008 9:51

Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

To jasan - jasan

honzak 3.7.2008 10:00

Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

překvapen konstatuji, že jsme se shodli! Nepřítelem melounů jsme všichni, i my dva!

A vzdělání v oborech příbuzných vědecké etanologii to nezachrání. Naopak.

Demosthenes 3.7.2008 10:33

Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Jo, jenže já kromě melounů také nesnáším fanatické modré ptáky, černořitníky a další kteří podrážděně reagují na hesla, aniž se pokusili pochopit význam textu. A text je o didaktickém modelu, který popisuje nutnost racionálního přístupu k čerpání omezených přírodních zdrojů a o ideologické reakci na něj v předchozím článku. Ten model se dá využít k rozumné diskuzi nad různými možnými směry vývoje společnosti a nebo k vymývání mozků. Ale sám o sobě je ideologicky neutrální. Možná chybný, ale o tom bohužel většina diskuse není..... 

IvaA 3.7.2008 10:19

Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Ano, zde naprosto přesně popisujete, co se dnes ekologii stalo - převládli jedinci, zmínění ve vaší druhé větě. Proto je to nebezpečné náboženství, ohrožující nejen nás, ale i budoucí generace a máme povinnost se ze všech sil bránit. A ještě bych podotkla - celé generace našich předků se snažily, aby se jejich potomci měli lépe. Užíváme plodů této snahy a jsme povinni k ní rovněž přispět.  Zelení khmerové nám teď v podstatě říkají:"Všechno je špatně, zrušte civilizaci". A my jim na to máme skočit?

dino 3.7.2008 10:43

Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Myslel jsem, že už je to za námi, ale zdá se, že ne. Tak znova: ekologie je regulérní vědecká disciplína o živých a neživých složkách přírodních systémů (ekosystémů, chcete-li), jejich vzájemných vztazích, společenstvech, populacích a pod., tocích látek a energie v těchto systémech, záleží na zaměření. Ekologisté jakožto ideologičtí fanatici zneužívají označení vědního oboru, který je v tom nevinně. Důkladná diskuse o tom, co se tu prezentuje pod termínem "ekologická stopa" by nepochybně přesáhla rámec jakékoliv debaty po internetu, a protože autorka koncept této "ekologické stopy" přijala, argumentuje v jeho prospěch - v tom jí biologické vzdělání nebrání, ale ani nepomůže - jde o otázku VÍRY. Uvítal bych více racionality. 

Demosthenes 3.7.2008 10:49

Re: Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

V koncept ekologické stopy se dá věřit, ale dá se v jeho prospěch (i neprospěch) racionálně argumentovat - mě přišlo, že autorka se pokusila o to druhé, čímž se dotkla nedotknutelné víry mnohých diskutujících :)

Jura Jurax 3.7.2008 11:58

Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Ekologie je věda. Jenže tady se diskutují výšplechty ekologistů, co mají s ekology společný snad jen semtam nějaký termín.

dino 3.7.2008 12:21

Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Což je důvod, proč jsem se ozval, milý Juro. Jestli mi něco vadí, jsou to ekologická mýdla, ekologické jogurty, ekologická doprava... To všechno jsou - v tom lepším případě - technologie nebo výrobky ohleduplné (šetrné) k životnímu prostředí - environmentally friedly... Ale ekologické? Jak a čím, proboha?

Demosthenes 3.7.2008 12:30

Re: Re: Re: Re: Re: zelené vs modré náboženství

Není to jenom slovíčkaření - šetrné k životnímu prostředí je dlouhé, tak se to zkrátí na ekologické. Jasně, že to ekology (živočišné, rostlinné a jiné) dráždí, ale opravdu je to důvod k takovým výlevům?