25.4.2024 | Svátek má Marek


POLEMIKA: Kritika ekologické stopy

3.7.2008

aneb Povrchností proti manipulaci?

V článku EKOLOGIE: Strašidlo ekologické stopy (Neviditelný pes, 30. června 2008) se Luboš Zálom rozhodl rozmetat koncept ekologické stopy: podle jeho názoru se jedná o lživou a nemorální propagandu, která pouze straší veřejnost a omezuje svobodu. Je škoda, že se autor s metodou, kterou tak ostře kritizuje, alespoň trochu neseznámil. Nedopustil by se tolika věcných chyb a jeho varování proti davové manipulaci by pak možná bylo důvěryhodnější.

Vybírám z textu Luboše Záloma pouze ty nejhlubší omyly a reaguji na ně především úryvky již publikovaného textu (říjen 2007) z webových stránek www.ekostopa.cz, jehož jsem spoluautorkou (jedná se o stránky zaměřené na ekologickou výchovu pro základní a střední školy - tedy typický příklad něčeho, co má podle autora "strašit" a "masírovat" malé děti, které se "nedokáží bránit"). Zvýraznění tučným písmem jsem učinila pro účely této reakce.

Bubák ekologické stopy, před kterým varuje Luboš Zálom: "Jestliže by všichni lidé na celém světě začali spotřebovávat v takové míře jako lidé v Americe nebo Evropě, produkční mez planety by byla překročena a nastal by všeobecný nedostatek, raketový růst cen, války o potraviny a vodu a globální hladomory."

www.ekostopa.cz: "Smyslem výpočtu ekologické stopy není předpovídat budoucnost - ani katastroficky, ani optimisticky. Ekologická stopa pouze ukazuje, jak náročný dosud byl náš životní styl a v jaké situaci se kvůli tomu nacházíme. Jak to bude dál, záleží na nás…"

Luboš Zálom: "Cílem je vystrašit veřejnost - včetně malých dětí, které se ekologistické masáži nedokáží bránit - a přinutit ji přijmout hlavní environmentalistické premisy: nenávist k tvořivému lidskému rozumu, průmyslové civilizaci a svobodné tržní ekonomice."

www.ekostopa.cz: "Pomohou nám vhodné nové technologie, nebo se musíme se uskrovnit a omezit spotřebu? Kdyby se nám podařilo obojí najednou, bylo by to nejlepší."

Luboš Zálom: "Nesmyslnost výpočtu ekologické stopy spočívá především v tom, že počítá pouze s nynější úrovní produkce. Počítá s tím, že dnešní objem produkce je konstantní a dále neměnný."

www.ekostopa.cz:

"Biokapacita = plocha ekologicky produktivní země, která je k dispozici (zde globální ha/osobu).

Ekostopa = spotřebovaná ekologicky produktivní země (zde globální ha/osobu).

Na čem záleží:

Biokapacita:

* Pokud bude lidí na planetě přibývat, bude se dále zmenšovat dostupná plocha ekologicky produktivní země připadající na 1 obyvatele.

* Biokapacita se může snižovat i v důsledku ničení nebo znehodnocování produktivních ploch (zastavění, znečištění apod.).

* Díky novým technologiím, které umožní např. intenzivnější využití půdy, se plocha dostupné ekologicky produktivní země může naopak zvětšit.

Ekologická stopa:

* Naše stoupající či klesající spotřeba může ekologickou stopu zvětšit nebo zmenšit.

* Nové technologie mohou ekologickou stopu také zvětšit nebo zmenšit.

Luboš Zálom: ""Ekologická stopa je vyjádřena v globálních hektarech. Každá jednotka odpovídá jednomu hektaru biologicky produktivních ploch s globálně průměrnou produktivitou. " (www.hraozemi.cz/ekostopa). Jestliže dnes využívaná plocha Země je schopna umožnit produkci určitého množství potravin nebo nerostných surovin a je schopna absorbovat určité množství odpadu, podle teorie ekologické stopy je tato produkční schopnost, neboli globálně průměrná produktivita, konečná."

Globálně průměrná produktivita je zásadní slabinou celé koncepce ekologické stopy a činí ji naprosto odtrženou od reality, nedůvěryhodným výmyslem. Neexistuje nic jako absolutní možná produktivita hektaru. Ve skutečnosti závisí množství vyprodukovaných hodnot především na lidské schopnosti produkovat. Tato schopnost se po celou dobu vývoje lidské civilizace měnila…."

Autor z neznámého důvodu zaměňuje pojmy "průměrná" a "konečná". Jestliže něco v určitou chvíli zprůměrujeme (zde konkrétně produktivitu různých ploch na planetě), neznamená to, že bychom v následujícím roce, kdy vycházíme z aktualizovaných dat, nemohli na základě těchto nových dat dospět k jiné průměrné hodnotě (každoroční výpočty ekologických stop států samozřejmě tyto aktualizace zahrnují). Podobně absurdní by bylo osočovat například meteorology, že když počítají průměrnou roční teplotu, považují teplotu za neměnnou. Dodám už jen vysvětlení, proč se při výpočtu ekologické stopy počítá s onou průměrnou (nikoliv konstantní) produktivitou:

www.ekostopa.cz: "Ve skutečnosti mají různé oblasti na Zemi různou produktivitu (v ekologickém účetnictví tedy mají různou "cenu"), takže je nemůžeme jednoduše sčítat. Například orná půda má jinou produktivitu než les, ale zároveň smrkový les v Česku má jinou produktivitu než amazonský prales. Proto se ve výpočtu používají takzvané globální hektary (gha), pro které je stanovena průměrná produktivita. Je to správné nejen z matematického, ale i věcného hlediska, protože stále více lidí je globálními spotřebiteli - využívá nejen přírodní zdroje poblíž svého bydliště, ale z celé planety (kakao z Ghany, banány z Jižní Ameriky, ropu z Ruska…).

Luboš Zálom: "V každé technologii vedoucí k uspokojení jakékoliv lidské potřeby, která se neshoduje s jejich zeleným náboženstvím, spatřují [environmentalisté] čiré zlo, zatímco ideálem je pro ně spjatost s přírodou a prehistorický primitivismus (v němž člověk bojuje s přírodou o holý život a většinou prohrává)."

www.ekostopa.cz: "Vztah našich předků a přírodních národů k životnímu prostředí pravděpodobně není tak idylický, jak si často namlouváme." (Doplněno několika konkrétními příklady převzatými z publikace Ridley, M.: Původ ctnosti. Portál, 2000).

Luboš Zálom: "Neměli bychom se obávat nesmyslných ekologistických strašáků, jako je nereálný koncept ekologické stopy, přelidnění, nadměrná spotřeba nebo vyčerpání schopností Země poskytovat přírodní zdroje. Pokud něco ohrožuje rozvoj lidské civilizace na této planetě, není to růst produkce a spotřeby, nýbrž omezování svobody jednotlivců."

www.ekostopa.cz: "Hrozí nám stejný osud, jako obyvatelům Velikonočního ostrova? [Rozumí se vyčerpání zdrojů a zánik civilizace.] Ani metoda ekologické stopy nemůže letité spory mezi optimisty a pesimisty jednoznačně rozhodnout. Názorně však ukazuje, co (a také kdo) planetu nejvíce zatěžuje. Možná je pravda, že na každý problém se v budoucnu dá najít řešení. "Velikonoční ostrované" však svůj problém prostě vyřešit nestihli: svou zemi totiž ničili příliš rychle. Na otázku, zda naše civilizace "spotřebovává" planetu příliš rychle, už dává ekostopa jednoznačnější odpověď: ANO. Jak dlouho ovšem můžeme takhle "fungovat" a jestli najdeme řešení včas, to v dnešní době opravdu nikdo neví. Máme mnohem větší možnosti, než měli obyvatelé Velikonočního ostrova. Máme globální trh, vesmírný výzkum, nové technologie… Jsou to však nejen možnosti lepšího a rychlejšího řešení, ale také důkladnějšího a rychlejšího ničení. Dobrá zpráva je ta, že máme na výběr, k čemu tyto možnosti použijeme."

Přeji všem obhájcům lidské tvořivosti a svobody, aby diskutovali nejen tvořivě a svobodně, ale také s trochou pečlivosti a ochoty zjistit si základní fakta o tématu, jehož se hodlají chopit. Každá myšlenka se dá zneužít k propagandě a koncept ekologické stopy pochopitelně není výjimkou. Avšak čím povrchněji k diskusi přistupujeme, tím více nahráváme demagogům jakéhokoliv druhu.

bioložka a publicistka

Eva Rázgová