11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Nejde mi to do hlavy

Už dva měsíce kroutím hlavou. Musíme se hodně poučit z první vlny, protože koroňák na zeměkouli už zůstane a my s ním budeme žít. Když se nám hodně dobře povede, časem jej vykážeme do patřičných mezí asi tak jako tuberkulosu nebo žloutenku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hraj 25.5.2020 8:48

50% je celkem zoufalé číslo. Otázkou je, jestli tam není o nulu navíc.

J. Fialová 25.5.2020 8:59

?

Filtrační účinnost textilních materiálů při prostupu aerosolu s viry:

https://pl-master.mdcdn.cz/media/image/24883cd4464ab2fa022d5e1375db61ce.png?version=1585119845

T. Hraj 25.5.2020 9:17

"Účinnost filtrace"? Myslí se tím částic cca 100nm?

J. Fialová 25.5.2020 9:33

Je to ze stručného článku na lékárnickém webu, konkrétní velikost zkoumaných virů tam uvedena není, jen "virus jménem bakteriofág MS2".

Ale ono přece nejde o to zařídit 100% ochranu, to je nemožné. Jde o snížení rizika. O snížení celkové dávky, kterou by přenašeč naprskal na jinou osobu.

J. Jirka 25.5.2020 10:03

Běžný hadr vás proti virům ochrání podobně, jako drátěný plot proti vosám...

L. Novák 25.5.2020 11:30

Plácáte hovadiny. Obyčejná "hadrová" rouška samozřejmě zachycuje kapénky vycházející z nositele a také brání vniknutí kapének z okolí do dýchacích cest. Nakolik je to účinné, to jistě lze zkoumat, záleží i na tom, jak těsně a zodpovědně má roušku každý nasazenou na tváři. Ale rozhodně je to zásadní zábrana lavinovitému šíření nákazy ve veřejných prostorách. Virus nejspíš nelétá vzduchem jednotlivě, ale vázán na další částice hmoty z lidského organizmu, takže nemá smysl pro základní ochranu porovnávat filtrační schopnost na velikost jednotlivého viru.

J. Jirka 25.5.2020 11:39

Vy zřejmě rád vtipkujete... :-))

L. Novák 25.5.2020 12:08

Tak tedy znovu po lopatě:

Každá rouška je proti šíření nákazy lepší, než žádná.

J. Basler 25.5.2020 7:58

Jsem velice zvědat, co vláda předloží? Seznam témat autora je príma, ale obávám se, že kávová sedlina ( nebo kosti vyhozené do vzduchu) jsou tak jediné, co tahle vláda předvádí, navzdory možnému odbornému zázemí v celém státě. O výrobě ochranných pomůcek v Česku ani nemluvě, včetně třeba testování.

Fakt je, že na matfyzu jsme oba byli hodně dávno, ale byla to jízda, že? Úvahy o kapénkách jsou fajn, experiment by byl lepší, ale někdo ho určitě už udělal...

A. Renjascu 25.5.2020 8:44

Ano udělal:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/rousky-koronavirus_2003180839_jab

D. Procházka 25.5.2020 11:22

A mám pravdu, virus je malinký, propocené trenky ho nezastaví, snížení rizika nákazy 2,5 krát je málo a stejně jste všichni s hadrama na ksichtě Babišovi stádní kobliháři :)))

A navíc je to jenom celolanetární spiknutí :)))

A. Renjascu 25.5.2020 12:11

Nemyslím to zle, ale obávám se, že máte problém s pochopením psaného textu a nacházíte tam sdělení, která tam nejsou. Jinak k vaší poznámce, že snížení rizika 2,5 krát je málo, tak řekl byste to třeba o jiných činnostech např. nehodovost, úspěšnost při operacích, letu na dovolenou či do vesmíru atd atd...

V. Církva 25.5.2020 15:49

Tak někteří lidé mají svoje názory dané předem a ideologicky. Číst články byť i s logickými argumenty je pro ně zbytečné.

J. Nevrkla 25.5.2020 7:56

Už se toho napsalo hodně, statistiky, trasovani nakažených atd. Ale nějak se nedocitam statistiku, kde a jak se lidi nakazili. Myslel jsem si, že takové pokladní jsou hodně na ráně. A pak jsem zachytil informaci, že asi z pěti tisíc byly nakazeny dvě, a to ještě od rodinných příslušníků. A pak stojí moderátoři na náměstí deset metrů od sebe s rouskami. Takové hry už jsou směšné, je každopádně třeba vzít rozum do hrsti. V našem regionu se objevil jeden případ a starosta odložil otevření kina o dva týdny. V takovém absurdistanu se dá těžko žít.

J. Fialová 25.5.2020 8:21

V souvislosti s pokladními... Důležitá je i velikost té dávky viru, s malou by si měla imunita poradit. Vypadá to že nejriskantnějším je být víc než jen chvilku ve skupině lidí, kde je nějaký přenašeč, v nevětrané místnosti a trochu delší dobu.

J. Jirka 25.5.2020 7:55

Pane Payne, nepouštějte se samostatně do větších projevů. To je pak na *** takováhle práce!

T. Hraj 25.5.2020 8:58

Hm, někdo to dokáže i na dvou řádcích.

J. Jirka 25.5.2020 9:43

No vidíte, a vám na to stačil jeden... Jste prostě nejlepší, lepší než já! :-)

S. Pavuk 25.5.2020 7:38

Rouška má význam vtedy, ak si ju dá človek ktorý je prechladnutý, kýcha, alebo má chrípku a je nútený sa pohybovať medzi ľuďmi. Ako princíp ohľaduplnosti voči spoluobčanom.

J. Jirka 25.5.2020 8:03

Roman Šmucler tvrdí, že na jednání krizového štábu zaznělo: "Uvědomte si, že roušky jsou politický symbol, a když je lidé nebudou nosit, ztratíme politickou podporu." A podle nedávného vývoje bych mu i věřil.

Jsem ale přesvědčen, že všechna restriktivní opatření rychle skončí, jakmile začne volební kampaň pro letošní podzimní volby a a ještě rychleji se vrátí, jakmile bude po nich. Ostatně už dnes občas zazní, že na podzim určitě přide druhá vlna koronavirové nákazy.

A. Renjascu 25.5.2020 8:43

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/rousky-koronavirus_2003180839_jab

J. Jirka 25.5.2020 9:49

„... v čase byla ochrana

poměrně stabilní... Velmi se ale lišila člověk od člověka,“ shrnují výsledky studie

její autoři.

Tahle studie je z roku 2008 a týká se chřipky. Předpokládám, že jste se s ní seznámil už dávno a že roušku nosíte od té doby v době možných chřipkových epidemií stále.

A. Renjascu 25.5.2020 10:27

Dle vaší ironie předpokládám, že u lékařů při případné operaci nebudete vyžadovat použití roušky. Studie sice byla na chřipku, ale zřejmě jste přehlédl větu: Studie sledovala účinnost masek při případné pandemii chřipky, její závěry nicméně platí i pro další virová onemocnění, včetně současné pandemie COVID-19. Jinak smrtnost u chřipky je ve většině případů o řád jinde než u Covid 19, aspoň dle publikovaných údajů.

A. Renjascu 25.5.2020 10:44

„Data nasbíraná během epidemie SARS v Asii naznačují, že masové využití masek v celé populaci může podstatně snížit nejen přenos viru SARS, ale také chřipky,“ píšou vědci.

Krátkodobý test změřil, kolikrát jsou nositelé masky bezpečnější než bez ní při pěti modelových činnostech: nicnedělání, kývání a třepání hlavou, četbě a chůzi. Ochrana se během jednotlivých činností u žádné masky příliš nelišila. Podobná byla také úroveň ochrany mezi ženami a muži.

Po tříhodinovém měření se ochrana snížila pouze u profesionálního respirátoru FFP2. U bavlněné utěrky byla ochrana překvapivě vyšší než na počátku experimentu.

Poslední experiment – test, jak maska chrání okolní prostředí – ukázal podstatně nižší čísla: respirátor FFP2 v modelových podmínkách chránil okolí přibližně 3× lépe, než kdyby nositel masku neměl. U chirurgické masky to bylo 2×, utěrka chránila okolí jen minimálně. Podle studie je ochrana dovnitř silnější než ochrana směrem ven. Dnes se přitom mluví spíš o tom, že roušky chrání okolí. Rozdíl se dá nejspíš vysvětlit designem experimentu.

Jiná studie zkoumá, jaké materiály se nejlépe hodí pro domácí výrobu roušek. Dokument Testování účinnosti podomácku vyrobených masek: ochránily by v případ pandemie chřipky? ukazuje, že utěrky na nádobí jsou mezi doma dostupnými látkami skutečně jedním z nejúčinnějších materiálů – po pytlících do vysavače.

J. Kalina 25.5.2020 7:32

Kdyby ta rouška měla jen ten příspěvek že blbcům dá viditelně na vědomí (už tím, že ji vidí na druhém), že je třeba trošku změnit chování a chovat se opatrněji i v jiných ohledech, tak to stačí. Dále bych chytrému uvedl případ, kdy leží na operačním stole s otevřeným břichem a operatér zachrchlá nebo kýchne a bez roušky mu to pošle přímo do dutiny. Ovšem jinak má autor čistou pravdu. Pokud není nakažen a je si jistý, že nikdy nepotká nikoho nakaženého, tak je nošení roušky zcela zbytečné. Problém je, že by byl asi jediný, kdo by měl tuto schopnost, ale kolik ignorantů by se k němu přidalo? A dalším pochybovačům: pokud všichni v "týmu" dodržují určitý systém (i ve sportovních hrách), dá se pak vyhodnotit i během hry, zda daná taktika funguje a případně ji změnit na jinou nebo se jí držet jako úspěšné. Dále je krásně vidět, jak na počátku byly v různých evropských státech různé přístupy k pandemii a jak se postupně většina států přes různé kecy propracovala k plus mínus stejným restrikcím. Tato různost přístupů na počátku a následný příklon k těm efektivnější je prémií za různorodost. Ještě klika, že třeba Francie a papaláši z Bruselu nemají EU tak pod palcem, jak by se jim chtělo. a nedělejte si iluze, platí to i v ekonomice, péči o životní prostředí, imigraci. Je zcela jasně vidět na srovnání států v EU a ve světě, co se vyplácí (vyplatilo) a co ne.

P. Zima 25.5.2020 11:11

3x souhlas, pane Kalina.

Roušky blbcům na očích jsou "půl zdraví". Když nic jiného, donutí blbce jít se stádem.

Rouška o samotě je zbytečná. Ale vysvětlete blbcům co je a co není "o samotě" ... krásně to bylo vidět u cyklistů.

Různorodost ukáže které jsou efektivní strategie. EU je ovšem opakem různorodosti, i když se občas hlásá opak.

I. Pávek 25.5.2020 7:31

Jezusmarját ten Payne je idiot asi od narození. Pro idioty platí že chtít něčemu porozumět je příčinou všech nedorozumění. ,,Nejde mi to do hlavy - jako fyzik -

Dokonce to poslal do sněmovny a nikdo na to neodpověděl - no bodejď by někdo odpověděl. Nad takovou snůšku pitomostí se může pozastavit zase jen idiot pane Payne. Ani bych se nedivil, kdybyste tady jednou tvrdil, že uprostřed Zeměkoule je ještě jedna, daleko větší ...

L. Písařík 25.5.2020 7:28

Pane Payne, někdy jsou věci "mezi nebem a zemí" na které nedostanete odpověď, i kdybyste tucet vyšetřovacích komis zřídil a jejich podstatným efektem by asi byla tučná odměna za účast v komisi. Mohu se klidně domnívat, že nošení roušek nastartovalo v nás skrytě obranné mechanizmy proti viru, dokázat to však nelze. Že virus může být, zřejmě za vhodných podmínek, vysoce virulentní, dokazuje třeba malá vesnička na Havlíčkobrodsku, samoobsluha na střední Moravě, nebo případ dolu Darkov - to se popřít nedá. Psal jsem již jinde, že Slovensko dosáhlo ještě lepších výsledku a vyslovil hypotézu, že to bude možná tím, že si Slováci zvlhčovali roušky oblíbenou Průtahovou borovičkou a virus hynul vlivem borovicové vůně. Avšak tu metodu nikomu neprozradili z obav, že by jim ostatní národy borovičku vypili a co je pak po chlapovi, když nemá co pít? (vtip). Logický závěr zní - buďme rádi, že to tak dopadlo.

I. Polák 25.5.2020 9:22

Roztomilé upozornění, tedy ten vtip, ale zřejmě nezbytné :-)

R. Nešpůrek 25.5.2020 7:26

Od pana Payneho očekávám, že až půjde on anebo někdo jeho blízký na operaci, že bude důsledně vyžadovat , aby lékaři a personál byli bez ZBYTEČNÝCH roušek ...