26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
iron 1.8.2007 11:05

Re: Juro

A co trena Nametelenej? Ten se vydava za klimatologa, ale je to fanaticky oteplovac jako Brno!

keke 1.8.2007 11:04

Re: Ivan Brezina

Kdo jsou to prosim "bioklimatologove"? Zda se mi, ze to mate ponekud pomichane...

JJ 1.8.2007 10:53

Clovek prirozene prirode nic moc vetsiho zabranit nemuze

Presto je plne v jeho schopnostech zmenit sve zivotni prostredi do takove miry, ze se znici.

Surfer 1.8.2007 10:47

Re: Re: Re: slunecni aktivita uz 20 let KLESA

  Není to tak docela pravda. Ten Váš odkaz jsem před pár dny četl, přečtěte si také Vy něco : http://icecap.us/images/uploads/Lockwood_and_Frolich_Review.pdf . Pan Frolich si satelitní data trochu upravil, aby vyhovovala modelu TSI Judith Lean. Celé to je o rozdílu mezi jeho modelem PMOD a daty ACRIM.

čtenář zdrojů 1.8.2007 10:47

Re: Re: Re: Lehce dokážu.

čímž ovšem sám dokazujete, že ty CFKV se tam nedostaly samy od sebe, ale činností jistého tvora, jeho vliv na Zemi je dle Vás údajně zcela nepodstatný.

čtenář zdrojů 1.8.2007 10:41

Juro

Ono si stačí přečíst třeba pana Pretela, největšího odborníka mezi klimatology u nás. Pretel vůbec nepochybuje o globálním oteplování. Na druhou stranu tvrdí, že je nutné se teplejšímu klimatu přizpůsobit a ne proti němu za drahé prachy bojovat. Fanatičtí "oteplenci" se mezi skutečnými klimatology nevyskytují. Vyskytují se ale v současné pravicové vládě pana Topolánka (Bursík, matka Kuchta apod.).

JJ 1.8.2007 10:40

Ovce v gronsku nejsou nic prekvapiveho

kazdy rok jich tam porazi 20 tisic ...

http://www.greenland-guide.gl/reg-south.htm

doktor 1.8.2007 10:40

Ivan Brezina

se rozhovorem s "historickým klimatologem", ve skutečnosti statistikem (tím je svou odborností i stále dokola omílaný Lomborg) a "spisovatelem" Svobodou pořádně shodil. Z odpůrce pavědeckých ekoteroristů přešel na stranu odpůrců bioklimatologů a enviromentalistů. Asi to dnes vynáší.

matep 1.8.2007 10:37

Tvrdili klimatologové už pár let před panem Klímou

Čeká nás globální ochlazení:

Tvrdili klimatologové už pár let před panem Klímou. A tvrdili to stejně vehementně jako teď tvrdí opak.

http://austrianeconomists.typepad.com/weblog/images/the_cooling_world_newsweek_2.jpg

I.L. 1.8.2007 10:36

Re: Ono nejde o sníh, ale o teploty

Jerry, je pozde bycha honit. Mel jste se  predvest v lednu - psat sem na NP svoje predikce ze sedmikrasky v LIberci pokvetou nepretrzite po cely unor i brezen az do opravdoveho jara.. Tak do toho!  jak bude v unoru 2009 v Liberci na mistrovstvi? napiste to vcas

a ne az v dubnu 2009 se slovy "ja to rikal celou dobu predtim" ;-D

čtenář zdrojů 1.8.2007 10:36

milý Jerry

staré kroniky podobné zimy zaznamenaly. Rok 1186 je považován klimatology za rok bez zimy. Tehdy kvetly stromy už v lednu. A aby tady někdo hned netrvrdil, že to důkazem toho, že tenkrát bylo klima teplejší, tak naopak v roce 1187 ještě v červnu napadl sníh. Pravdou je, že za posledních 230 let byla ta letošní absolutně nejteplejší.

jerry 1.8.2007 10:25

Ono nejde o sníh, ale o teploty

v Klementinu nemá tohle obdoby od začátku měření. A ani v kronikách jsem nikde nečetl - nebyla žádná zima, celou dobu kvetly sedmikrásky.

Šnek 1.8.2007 10:25

Re: Re: Re: Jak to vlastně s tím grónským ledovcem je?

Tak kolik tam toho ledu okolo roku 1000 bylo? Vědí to alespoň ti, co se tam nyní vrtaj a dělají z toho dalekosáhlé závěry?

Jura Jurax 1.8.2007 10:21

Ono potěší,

když si jeden přečte něco jiného než katastrofické kydy fanatických globálních oteplenců.

Šnek 1.8.2007 10:21

Re: Re: Lehce dokážu.

Ta díra je v pěkné výšce a ty důkazy taky nejsou nic moc. Státy se tenkrát lehko dohodly zakázat CFKV, protože to nic nestálo.

Mimochodem dohodly se jen státy prvního světa. Ti ostatní se vyjádřili v tom smyslu, že co vadí bledým tvářím bez pigmentu, nevadí jim a tudíž, že si přece jen raději budou věci v ledničkách s CFKV chladit, než se omezovat.

Psí vrah Čumil 1.8.2007 10:11

Re: Re: Hm, velice Modrý pták tady vehementně šíří neuvěřitelný baťovský optimismus

ovšemže úvahy...;-(

čtenář zdrojů 1.8.2007 10:10

Re: J. Svoboda?

máte pravdu. Svobodovo shromažďování historických údajů o počasi a klimatických jevech je úžasná práce. Jeho knihy se čtou jedním dechem. Vím, že ve svých knihách Svoboda nikdy nebyl odpůrcem teorie současného globálního oteplování. Pouze tvdil, že klimatické výkyvy se odehrávaly i v minulosti, což ale tvrdí i klimatologové. Znovu tvrdím, že tento rozhovor nemůže být zcela autentický, protože pak by Svoboda zcela negoval své dosavadní publikace.

Psí vrah Čumil 1.8.2007 10:10

Re: Hm, velice Modrý pták tady vehementně šíří neuvěřitelný baťovský optimismus

No, aby v tom velice Modrý pták nebyl sám, je třeba přiznat, že výchozí tezi jeho úbahy ovšem definoval zdejší Šnek. Komu čest, tomu čest...:-)

Psí vrah Čumil 1.8.2007 10:08

Hm, velice Modrý pták tady vehementně šíří neuvěřitelný baťovský optimismus

a pochmurný pesimismus zároveň: Na nic nemáme vliv, a máme-li, stejně vliv nemáme. Ve světle jakýchsi poznatků o zániku středoamerických indiánských civilizací, závislých na jediné plodině, totiž kukuřici, jejímž extenzívním pěstováním tyhle civilizace zničily svá území a zanikly, jsou takové maximy přinejmenším sporné. Jinak přeji všem hezký den - a třeba jednou zmrzneme...;-D

PP 1.8.2007 10:00

Re: Lehce dokážu.

A co ozonova dira? ;-)

miki 1.8.2007 9:59

Re: Lehce dokážu.

vytesat do mramoru, máš mou poklonu

Bob 1.8.2007 9:48

J. Svoboda?

Prečítal som si obidve časti rozhovoru s historikom J. Svobodom o zmenách klímy a nestačím sa čudovať. Za všetko iba jeden citát: "Osobně skleníkovým plynům příliš velký význam nepřikládám, protože ve hře je celá řada jiných faktorů. Jednoznačně slunce. Od roku 1610 se evidují a sledují slunečních skvrny. Víme, že když je jich hodně, aktivita slunce se zvyšuje." Skutočnosť je taká, že od roku 1750 sa zvýšilo prichádzajúce slnečné žiarenie k hornej hranici atmosféry Zeme v priemere iba o 0,3% a od roku 1975 sa prakticky nezmenilo. Účinok skleníkových plynov na rast prízemenj teploty vzduchu je všeobecne známy a dá sa overiť ľahko aj v stredne vybavenom fyzikálnom laboratóriu. Podrobné výpočty a merania potvrdili, že rast koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére má od roku 1750 až 8x väčší význam (radiative forcing) ako zosilňovanie slnečného žiarenia. Komplikácie spôsobujú sírnaté aerosóly, ktoré zapríčinili v období 1945 až 1975 redukciu vplyvu rastúceho skleníkového efektu atmosféry. Po prijatí opatrení proti kyslým dažďom (odsírnenie uhlia a prechod na ropu a zemný plyn) sa jednoznačne prejavil po roku 1975 vplyv rastúcej koncentrácie skleníkových plynov, najmä CO2, v atmosfére. J. Svoboda je historik, ktorý sa zaoberá aj klimatológiou. Bol som na jednej jeho prednáške a prečítal som jednu jeho knižku a pár článkov. Je vidieť, že má medzery v teoretických poznatkoch z meteorológie a klimatológie (nakoniec aj z fyziky), to sa nedá dobehnúť amatérskym štúdiom. Najviac mi ale vadí, že odmieta akúkoľvek diskusiu o jeho klimatologických interpretáciách, ktoré kritizovali viacerí odborníci. To je asi dôvod prečo nemá J. Svoboda žiaden hodnotnejší klimatologický vedecký príspevok publikovaný v renomovaných časopisoch. Oceniť akle treba jeho vytrvalosť v hľadaní historických podkladov dotýkajúcich sa klimatických zmien. Mohol by som pokračovať vo vyvracaní iných jeho tvrdení v týchto dvoch príspevkoch na NP, no vzhľadom na zloženie diskutujúcich to asi nemá význam.

Saša 1.8.2007 9:47

Každý majitel rodinného domku nebo rekreační chalupy

si může snadno zjistit, zda se otepluje nebo ochlazuje. Stačí udělat si jednoduchý graf své roční spotřeby uhlí, plynu, elektřiny.

Modrý pták 1.8.2007 9:46

Šneku,

já myslím, že tohle nebude zpochybňovat nikdo. Ani ti, kteří ty malthusiánské vize šíří. Jenže to šíření je od nepaměti báječný byznys. Jednodušší a pomalí hrozně rádi poslouchají o katastrofách. Bodejť, koho by dlouhodobě zajímalo, že věci běží samy od sebe, bez lidského zásahu. Takový přístup přece neumožňuje žádné hrdinské činy. Potíž je, že v "krátkém období" je platnost (z definice) neprokazatelná. No, a v dlouhém období jsme všichni mrtvi (nebo alespoň pamětníci). Když malthusiáncům připomenete Římský klub, tak je raní mrtvice.

Roman Šula 1.8.2007 9:45

Re: Re: Jak to vlastně s tím grónským ledovcem je?

Název ostrova je v překladu "Zelená země", pojmenoval ho tak jeho objevitel, Erik Rudý, který byl roku 928 na Islandu odsouzen za vraždu ke třem letům vyhnanství. Tři roky dokázal v Grónsku přezimovat, takže tam asi muselo být dřevo. Po návratu na Island nazval ostrov zeleným úmyslně, aby nalákal osadníky a kolonizátory. Takže název je tak trochu podfuk, i když Grónsku zažilo mnohem méně ledu než v dnešní době, pořád tam je a vždy bylo chladněji než na sousedním Islandu, jež se v překladu nazývá Ledová země.

Jenik 1.8.2007 9:44

Re: Vážně by mě zajímalo, jak došlo k letošní nezimě

Myslím, že šavlozubý tygr vyhynul poněkud dříve než v sedmdesátých letech. Nevím už přesně jestli 1969 nebo 70 byla zima studená, ale absolutně bez sněhu i na horách (tzv. holomrazy) po celou zimní sezonu, v roce 73 se v únoru oteplilo tak, že i ta troška sněhu, co do té doby napadla rtoztála, a nahorách nebylo ani na běžky, takže jsme rušili lyžařský kurs. To si pamatuji, protože se mě to osobně týkalo, ale určitě to nejsou žádné výjimky.

murr 1.8.2007 9:34

Re: Jak to vlastně s tím grónským ledovcem je?

A název ostrova lze odvodit od bílé barvy ledovce?

Jeho název je celkem v rozporu s přesvědčením, že k oteplování dochází až v posledních pár desetiletí, leda že by staří mořeplavci byli netušenými ironiky :-)

jerry 1.8.2007 9:23

Vážně by mě zajímalo, jak došlo k letošní nezimě

počasí se dalo odhadovat na týdny dopředu i bez meteorologů. To přece není normální. Taková zima tu byla naposledy se šavlozubým tygrem!8-o

Šnek 1.8.2007 9:17

Lehce dokážu.

Že síly přírody, sluneční záření, tvorba ledovců, oceánské proudy, vítr atd, atd, jsou nezměrně větší a významnější než všechno to co člověk doposavad na zemi vytvořil a co je schopen ve svém boji proti přírodě udělat.

Boj proti jakémukoliv přírodnímu fenoménu je naprostý nesmysl a nebetyčné lidské přeceňování se.

Šnek 1.8.2007 8:52

Jak to vlastně s tím grónským ledovcem je?

Kolik ho okolo roku 1000 odtálo? Do čeho vlastně teď naši klimatologové vrtaj?