5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

HISTORIE: Pravdivý příběh žárovky

Žárovku vynalezl černý muž, nikoli „bílý chlápek jménem Edison“, prohlásil nedávno prezidentský kandidát Joe Biden. „Proč proboha v hodinách historie neučíme historii,“ dodal hořce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 19.9.2020 10:45

Aby podnikatel Edison prodloužil životnost technologie stejnosměrného proudu, varoval názorně americké občany ohledně nebezpečnosti konkurenčního střídavého proudu (aplikovaného Nikolou Teslou). Jak? Na veřejnosti nechal střídavým proudem zabít vysloužilého cirkusového slona. Big show!

P. Princ 19.9.2020 10:39

Technická poznámka :

Edisonův "kompletní osvětlovací systém počínaje elektrárnou přes vedení..." využíval stejnosměrný proud a proto neobstál v konkurenci se střídavým proudem (George Westinghouse), jehož výhody výrazně převyšují nevýhody.

Stejnosměrný proud je v rozvodech velmi ztrátový. V New Yorku kolovaly anekdoty o koních, kteří chodili ulicemi kolem Edisonovy Pearl Street Station (6 x 1,1 MW) tanečním krokem, s ohony a ušima vztyčenými k nebi.

J. Vintr 19.9.2020 10:19

Lidstvo vždy posouvali vpřed geniální jednotlivci, kteří se mohli vyskytovat v jakémkoliv etniku. To že se naše křesťanská civilizace vzdálila o mnoho staletí zbytku světa bylo hlavně tím, že vytvořila podmínky pro to, aby takoví geniální jednotlivci mohli prakticky uplatnit svůj talent.

J. Brei 19.9.2020 10:05

A nejen tam. Také do povinné četby pana Joe Bidena.

V. Kolman 19.9.2020 9:48

Pokračování urážky Etiopana:

Ten Etiopan si "urážku" vzal k srdci a od té doby všem "bílým" celého světa dokazuje, že:

1.) - Není impotentní!

Počet "černých" obyvatel zeměkoule od té doby "utěšeně" vzrůstá a "černí" expandují i mimo Afriku

M. Koutný 19.9.2020 9:35

Doporučuji podívat se na film Sexmise. Tam to všechno je.

V. Kolman 19.9.2020 9:34

Dobrý článek pane Kohoute. Jenom u toho transformátoru (jsem líný to vyhledávat) si nemyslím, že by ho měl na "svědomí" Tomáš Edison, zavilý a zarputilý nepřítel střídavého proudu.

M. Pivoda 19.9.2020 9:26

Pravdivý český příběh, nikoliv jen příběh žárovky.

Pro inovace (vývoj i implementaci) je důležitý je celý ekosystém, nikoliv jen přítomnost silného kapitálu.

Křemíkové údolí, velmi silný ekosystém pro inovace, zplodil jeden místní rektor univerzity, který přirozeně soupeřící místní firmy přiměl/přemluvil i ke spolupráci.

Na to ale čeští Pepíci zatím nemají. Příběh k poučení z české historie dodám, až se posune vpřed tzv. česká demokracie.

J. Pokoutný 19.9.2020 9:16

Vážně by mne zajímalo, co vynalezli obyvatelé "Černé Afriky" poté, co zvládli zapalování (a udržování) ohně a kamennou industrii. Byl to sice hit, ale před statisíci lety. Z doby nedávnější mají sice jorubské bronzy, nejsem si ale jist, zda v těch nemají prsty obyvatelé Středomoří. Ale ta historie, po níž volá Biden, se už samozřejmě vyučuje - na Youtube je slavný filmeček, kde soudružka Afroameričanka vysvětluje zaměstnancům čínské čajovny, že se vůči Afričanům dopustili "cultural appropriation" (krádeže kulturního prvku?), protože čaj přece vynalezli Afričané! Tady si nejspíš plete čaj s kávou, ale i tak - bydlel jsem kdysi na koleji s Etiopem a pro toho bylo snad nejhorší urážkou být označen za "černocha" (a hned nato za impotenta).

F. Navrátil 19.9.2020 8:57

Edison byl rasista, protože jeho žárovka vydává bílé světlo. Je třeba propagovat žárovky s černým světlem. S velkým Č.

I. Polák 19.9.2020 8:50

Neškodilo by asi zde připomenout zásah EU se zákazem žárovek. Kdyby jej nebylo, přišly by dnešní LED žárovky na trh třeba jen o jeden den později? Tvrdím, že určitě ne. Zato ty špatně fungující zářivkové pažárovky mi dodnes chcípají, odloženy na méně důležitá místa domu a s mrazením v zádech, kde že skončí ta rtuť, je postupně odkládám do elektroodpadu. Vlastně by tahle aféra stála za sořešení pravděpodobně největší korupce v historii.

Ale něco veselého na konec: Umělá reklamní demence skvěle zafungovala - u tohoto článku (alespoň mně) nabízí žárovky:-).

H. Rybnická 19.9.2020 8:49

Vynikající a zajímavý článek patřil by vlastně do každé učebnice fyziky.

J. Brei 19.9.2020 8:44

Děkuji autorovi za objasnění vzniku žárovky. Plno věcí jsem skutečně nevěděl. Škoda, že mnozí politikové i novináři nepřistupují k tomu, o čem referují, takto věcně a souhrnně. Kdyby tak činili, možná by společnost nebyla tak rozdělená.

Ještě snad myšlenku k revizím historie. Pokud se k nim nepřistupuje černo-bíle (jako třeba k té žárovce), tendenčně, tak mohou být ku prospěchu věci, s čímž, myslím, souhlasí i autor. K těm dobrým věcem, které přineslo židovství a křesťanství (a stojí za to je připomínat stejně jako ty negativní), jež se spolupodílelo na utváření západní civilizace, patří i myšlenka pokání a obrácení. Hebrejské NÁCHAM znamená „litovat, změnit smýšlení“ a hebrejské ŠUB obrátit se, vrátit se. Řecké METANOEÓ a METAMELOMAI obvykle znamenají „změnu mysli“, tedy i „litovat, pociťovat výčitky“ (nad dřívějším postojem či názorem) (čerpáno z Nového biblického slovníku, který vydal v roce 1996 Návrat domů). Cílem je, aby člověk nezůstával vězet ve svých omylech a chybách (biblicky hříších), ale vydal se směrem, který vede k pokojnému životu.

L. Novák 19.9.2020 8:00

Pěkně napsáno. ;-)

Mimochodem, zavádění vynálezů do běžné praxe s kapitálem souvisí, ale i tak známe příběhy, které ukazují, že i vysoce kvalifikovaný jednotlivec ve firmě původně vyrábějící luminofory pro CRT obrazovky ("elektronkové") dokázal navzdory nezájmu či zákazu nepříliš osvíceného majitele firmy vyvíjet LED čipy s nejvyšší účinností na světě. A také je dokázal vyrobit. Nakonec ale musel odjet z Japonska do USA, rozpory se zaměstnavatelem byly nepřekonatelné. V konkurenci velkých koncernů investujících do vývoje ohromné prostředky dokázal s minimem podpory to, co oni ne. Díky němu se urychlil vývoj vysoce účinných LED světelných zdrojů, díky do hromadné výroby nasazenému kapitálu pak výrobní cena souběžně s prudkým růstem vyráběného množství snížila maloobchodní ceny tak, že dnes už si nikdo soudný žárovku na svícení (s výjimkou speciálního použití) nekoupí.

Nasypání peněz do výzkumného projektu tedy ještě nutně neznamená, že bude úspěšný. Při zavádění velkosériové výroby už zase platí ekonomická pravidla, bez kapitálu to jednoduše nejde. Edison věděl, co dělá. ;-)