18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

HISTORIE: Pravdivý příběh žárovky

Žárovku vynalezl černý muž, nikoli „bílý chlápek jménem Edison“, prohlásil nedávno prezidentský kandidát Joe Biden. „Proč proboha v hodinách historie neučíme historii,“ dodal hořce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 20.9.2020 9:12

V nabídce jsou i žárovky vydávající červené světlo. Pokud je vynalezl Indián, pak je třeba je doporučovat. Pokud v tom má prsty Putin, pak nekompromisně zakázat.

J. Jurax 20.9.2020 11:12

Ano.

Červené světlo je tedy ideologicky nejisté. Máte tudíž recht, třeba jasně podpořit světlo černé, v dnešní době jediné správné, byť jako vše pod pláštíkem ušlechtilé ideje silou prosazované jest venkoncem na houno.

I. Polák 19.9.2020 8:50

Neškodilo by asi zde připomenout zásah EU se zákazem žárovek. Kdyby jej nebylo, přišly by dnešní LED žárovky na trh třeba jen o jeden den později? Tvrdím, že určitě ne. Zato ty špatně fungující zářivkové pažárovky mi dodnes chcípají, odloženy na méně důležitá místa domu a s mrazením v zádech, kde že skončí ta rtuť, je postupně odkládám do elektroodpadu. Vlastně by tahle aféra stála za sořešení pravděpodobně největší korupce v historii.

Ale něco veselého na konec: Umělá reklamní demence skvěle zafungovala - u tohoto článku (alespoň mně) nabízí žárovky:-).

H. Rybnická 19.9.2020 8:49

Vynikající a zajímavý článek patřil by vlastně do každé učebnice fyziky.

J. Brei 19.9.2020 10:05

A nejen tam. Také do povinné četby pana Joe Bidena.

P. Han 19.9.2020 10:52

Ten už to nedožene. Musel by začít slabikářem.

P. Milan 19.9.2020 11:40

Ekonomiky.

J. Brei 19.9.2020 8:44

Děkuji autorovi za objasnění vzniku žárovky. Plno věcí jsem skutečně nevěděl. Škoda, že mnozí politikové i novináři nepřistupují k tomu, o čem referují, takto věcně a souhrnně. Kdyby tak činili, možná by společnost nebyla tak rozdělená.

Ještě snad myšlenku k revizím historie. Pokud se k nim nepřistupuje černo-bíle (jako třeba k té žárovce), tendenčně, tak mohou být ku prospěchu věci, s čímž, myslím, souhlasí i autor. K těm dobrým věcem, které přineslo židovství a křesťanství (a stojí za to je připomínat stejně jako ty negativní), jež se spolupodílelo na utváření západní civilizace, patří i myšlenka pokání a obrácení. Hebrejské NÁCHAM znamená „litovat, změnit smýšlení“ a hebrejské ŠUB obrátit se, vrátit se. Řecké METANOEÓ a METAMELOMAI obvykle znamenají „změnu mysli“, tedy i „litovat, pociťovat výčitky“ (nad dřívějším postojem či názorem) (čerpáno z Nového biblického slovníku, který vydal v roce 1996 Návrat domů). Cílem je, aby člověk nezůstával vězet ve svých omylech a chybách (biblicky hříších), ale vydal se směrem, který vede k pokojnému životu.

L. Novák 19.9.2020 8:00

Pěkně napsáno. ;-)

Mimochodem, zavádění vynálezů do běžné praxe s kapitálem souvisí, ale i tak známe příběhy, které ukazují, že i vysoce kvalifikovaný jednotlivec ve firmě původně vyrábějící luminofory pro CRT obrazovky ("elektronkové") dokázal navzdory nezájmu či zákazu nepříliš osvíceného majitele firmy vyvíjet LED čipy s nejvyšší účinností na světě. A také je dokázal vyrobit. Nakonec ale musel odjet z Japonska do USA, rozpory se zaměstnavatelem byly nepřekonatelné. V konkurenci velkých koncernů investujících do vývoje ohromné prostředky dokázal s minimem podpory to, co oni ne. Díky němu se urychlil vývoj vysoce účinných LED světelných zdrojů, díky do hromadné výroby nasazenému kapitálu pak výrobní cena souběžně s prudkým růstem vyráběného množství snížila maloobchodní ceny tak, že dnes už si nikdo soudný žárovku na svícení (s výjimkou speciálního použití) nekoupí.

Nasypání peněz do výzkumného projektu tedy ještě nutně neznamená, že bude úspěšný. Při zavádění velkosériové výroby už zase platí ekonomická pravidla, bez kapitálu to jednoduše nejde. Edison věděl, co dělá. ;-)

J. Vintr 19.9.2020 10:19

Lidstvo vždy posouvali vpřed geniální jednotlivci, kteří se mohli vyskytovat v jakémkoliv etniku. To že se naše křesťanská civilizace vzdálila o mnoho staletí zbytku světa bylo hlavně tím, že vytvořila podmínky pro to, aby takoví geniální jednotlivci mohli prakticky uplatnit svůj talent.

P. Milan 19.9.2020 11:41

Ano, v historii vytvořila, teď spíš překáží.

J. Vintr 19.9.2020 12:19

Ano máte pravdu, překáží těm, kteří chtějí naruby obrátit morálku, která platila v naší civilizaci od jejího počátku.

V. Petr 19.9.2020 15:12

Geniální jsedinci se nevyskytují ve všech etnicích proporcionálně. Mezi černými je jich minimum.

J. Jurax 20.9.2020 12:05

Těžko říct.

Spíš bych souhlasil s panem Vintrem. Geniální jedinec se může uplatnit jen v dostatečně technicky rozvinuté společnosti, potažmo civilizaci neomezované nevhodnou ideologií, jež vytvořila vhodné podmínky pro praktické uplatnění jeho talentu. Která jej dokáže podpořit a využít.

A v Africe a též v předkolumbovské Americe takové podmínky nebyly. V Africe nejsou v zásadě dodnes.

A taková civilizace se po glóbu pohybuje - začalo to řekněme v Mezopotámii, pokračovalo přes Egypt, antické Středomoří (a souběžně Čínu), pak celou Evropu s těžištěm na jejím severozápadě, poté se rozšířila do Severní Ameriky.

No a dnes - zda se, že evropské, resp. euroatlantické těžiště pozemské civilizace začíná být devastováno nevhodnou ideologii; komunistickou ještě jakž takž překonalo, aby se dnes vracela jinak pojmenovaná a poněkud poupravená jako neomarxismus doprovázená zeleným šílenstvím, LGBTQ a feministickým třeštěním, multikulti, politickou korektností, výtryskem černého rasismu zejména, ale nejen v USA, rezignací na obranu proti imigraci z jiných, vesměs primitivnějších kulturních okruhů a proti islámu a s tím vším spojeným rozkladem kulturních a společenských vazeb a v neposlední řadě taky omezováním svobody vědeckého bádání. Což uplatnění geniálního jedince masivně omezuje, zatím jen v některých, především, ale nejen humanitních oborech, a v souvislosti se zeleným třeštěním taky v klimatologii.