26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

GLOSA: Čeští Ig nobelisté

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr zveřejnil před pár týdny předpověď, která počítala za týden s 6 tisíci hospitalizovanými a na konci října až s 10 tisíci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Wagner 5.11.2020 9:19

Pan Haňka napsal článek, aby diskreditoval varování Jardy Flégra v souvislostí se současnou epidemií. Zde je však třeba poznamenat, že cena Ig Nobel je opravdu něco jiného, než Bludný balvan Sysifa. Oceňuje to, že někdy se vědec dokáže podívat na svět velmi kreativně z třeštěně a jeho experiment či studie na první pohled vypadá bláznivě.

Ocenění Ig Nobel tedy daného vědce opravdu nediskredituje. Pochopitelně naopak také nezaručuje, že je to skvělý vědec. Ale, že by se oceněným cenou Ig Nobel naslouchat mělo a neměli by se dehonestovat, jak se to snaží pan Haňka, ukazuje i to, že existuje vědec, který dostal napřed cenu Ig Nobel a pak skutečnou Nobelovu cen. Jde o Konstantina Novoselova, který dostal Ig Nobela za studium livoitace žab v magnetickém poli a Nobelovu cenu za objevy v oblasti přípravy a studia grafenu.

Ještě je možné dodat, že trendy a problémy, které jsou spojeny s epidemií, před kterými Jarda Flégr varoval, se bohužel velice dobře plní.

D. Stys 5.11.2020 11:20

Vyplní se za pár let. Až se ukáže, že za pět let zavření skol nebude dost lidí, kteří by studovali na lékaře a sestry. Protože bude v České republice silně rozšířen analfabetismus a ti, kdo nechtějí mít doma analfabety, se odstěhovali do libovolné sousední evropské země. Jen ti lidé nebudou umírat na Covid19.

Za to budeme trochu děkovat exponencialistům jako jsou V. Wágner a J. Flégr, ale ještě více "nedůležitistům", jako je Václav Hořejší.

A. Jaroš 5.11.2020 11:22

Rád bych se tu připojil k obhajobě prof. Flégra, jeho práce jsou opravdu často citované ve světové vědecké literatuře a nejen tam, narazil jsem před časem na zajímavé popularizující závěry jeho práce ve výzkumu toxoplazmozy v us časopise National Geographic Magazine a přiznejte si pánové vědátoři, kdo z vás na to má aby vás s uznáním citovali tu i onde. Na druhé straně je trochu nešťastný zpusob prezentace jeho závěru o covidu v tisku a tv, ale co už, každý jsme nějaký

J. Kadeřábek 5.11.2020 13:34

Pan profesor je jistě dobrý v matematice i svém oboru. Jen je typický teoretik a drzý vir se nechová vždy mjen podle jeho výpočtů. Toto dobou tu měly být tisíce ne-li desetitisíce mrtvých a zatím nám MZ přiznává od 1. 1. 2020 k 29. 10. 2675 zesnulých. Z našeho ročního průměru před covidem 110 000 je to stále dost málo.

R. Benýšek 5.11.2020 14:48

Sisyfos na svých webovkách měl či možná stále ještě má (četl jsem to tam před několika týdny) analýzu, v níž považuje za prokázané, že lidé umírají přímo na koronavirus (SARS-CoV-2) a nikoli jen tzv. s koronavirem, na základě jednoho jediného (!!!) pitevního nálezu rozsáhlého poškození plic z Německa (navíc, o premorbidním stavu těch plic tam, myslím, nebylo nic). Jen jako doplňující (ale jakože i ten jediný případ k tomu závěru stačí) tam mají i odkazy na další pitvy, vesměs ale v řádu pouhých jednotek případů. Četl jsem to raději dvakrát, jestli jsem v tom něco nepřehlédl. A nepřehlédl.

A. Šír 5.11.2020 21:36

Ony jsou ty desítky tisíc mrtvých denně, podle jeho exponenciálních křivek?

V. Wagner 5.11.2020 22:55

Pane Šír, zatím denní počet mrtvých jde opravdu přesně podle té exponenciální křivky, která pro současnou dobu předpovídá něco mezi 200 až 300 mrtvých denně, což je. Pokud se jí nepodaří zlomit (budeme opravdu respektovat hygienická opatření), tak to opravdu budou celkově desítky tisíc mrtvých.

J. Vágner 5.11.2020 8:25

To, že pan Hanka spolehlivě ve sklepě skončí, zařídí zcela jiní než nebohy, dehonestovany Flegr.

P. Vychodil 5.11.2020 18:52

už v těch Wagnerech začínám mít nejasno...nějak se tady množí:-):-):-)

T. Zlesa 5.11.2020 8:19

Na ministerstvu školství by měli urychleně řešit co s matematikou. Nejen jestli maturita, ale hlavně jak to učit. Aby ty školní počty si žáci a studenti zapamatovali a chápali i po pár letech ze školy. Aby věděli o čem je řeč i za dvacet let. Modely šíření viru a modely nárůstů jsou takové počty, které se učí na školách jako naprostý základ (modely těmhle počtům říkají ti co za to berou plat). Jenže je vidět, že mnoho lidí o pár let starších už si sami nic takového dohromady nedají, včetně mnoha novinářů i bývalých prezidentů... Proto také nechápou, že ty modely nemohou být předpovědi s vědeckou přesností pár procent. Nechápou, že malinká změna na vstupu vyvolává velkou změnu na výstupu.

Druhá možnost, že dotyční nemají logické myšlení, je také možná... :-/

Š. Hašek 5.11.2020 8:51

Souhlas.

Matematika je královnou věd. Útok na matematiku je útokem na vědu. Vědy!

J. Ganaur 5.11.2020 9:15

Naprostá pravda!

M. Šejna 5.11.2020 9:55

Pane Hašku,

máte sice pravdu, ale měl byste jít příkladem. Sám totiž tu královnu věd nepoužíváte a nevěříte číslům, která stačí dosadit do trojčlenky nebo do exponenciální funkce.

Stále totiž nevěříte tomu, že na konci listopadu budeme mít už okolo 15 tisíc mrtvých na Covid19. To znamená, že v tomto měsíci zemře na Covid19 okolo 11600 nemocných.

Za první 3 dny listopadu jich zemřelo 605, ale ta nejsilnější vlna ůmrtí příjde až v druhé polovině listopadu.

Š. Hašek 5.11.2020 13:19

Tak si ty mrtvé hlavně utřiďte. Podle příčin.

Udělejte si pořádek v tom, jestli někdo s virem zjištěným z nějakého testu vůbec smí dojít/dojet normálka tramvají domů!!!

Moje babička počítala mrtvé ze vsi, vždycky na jaře, po zimě. Znala chřipku a i věděla, kdo byl nemocen tak, že se bál noci. I bez chřipky. Noc co noc. Vyprávěla, to bylo lepší než internet. Byly doby, kdy chřipka se brala jako součást jara. Ty doby možná byly chytřejší než Kalousek. Obrazně.

Nebyla to zlá žena. A měla pět tříd. Mýdlo znala. Brala to selsky. Já se snažím, po 65 letech, to brát taky tak.

Trojčlenku umím. Naše matikářka se s náma nesr....

A ani mi neva, že panikaříte již půl roku. Já, když jednou lez dolů v mlze v Tatrách, jsem taky neměl do smíchu.

R. Benýšek 5.11.2020 15:04

Pane Šejno, garbage in, garbage out. Počítáte sice vždy správně, lépe nežli většina Vašich odpůrců (včetně i mne), ale budete-li nadále považovat za oběti covid-19 úplně všechny ty zemřelé podle toho algoritmu ministerstva zdravotnictví, tak ani pan Hašek ani já Vám ta vysoká čísla zemřelých jakožto děsivá či znepokojující neuznáme. A protože přinejmenším panu Haškovi je znovu a znovu opakujete (nejen dnes), tak hádám, že Vám není jedno, zda jste ho přesvědčil, či nikoli.

Š. Hašek 5.11.2020 15:20

Vzhledem k trvajícím úmrtím na pozadí (cca 100 000 za rok) v ČR, považuji údaj 4 133 (s virem ????) za cca 4%.

Moje otázka zní:

Kvůli pochybnému, z palce vycucanému (diagnoza) rozdílu 4% v počtu zemřelých budeme konat co???

Moje babička by si častějc myla ruce a nelezla by tam, kam nutně nemusí. Věděla, že to může lítat vzduchem (TBC/tubera tehdy ještě vládla!). Dožila se požehnaného věku, a to neměla televizi, Flégra a Prymulu. Ani si nedělala z jablek nějakou smúůtý fašírku neloupala je. Zélí jedla dost a švestky z trávy utřela do zástěry ......... podala mi je. Faktem je, že vod ropuchy jsem si musel vošplouchnout ruce Schichtemmejdlem.

Zkráceno.

M. Urban 5.11.2020 10:23

Máte zcela pravdu, jen doplním, že neznalost exponenciální funkce také u řady lidí znamená špatný odhad vývoje dluhu (složené úročení), kolik lidí už přišlo o střechu nad hlavou kvůli několika desítkám tisíc půjčeným na vysoký úrok a nespláceným včas. A pokud by matematika byla obecnou znalostí ve společnosti, nemohli by nám guvernéři České národní banky tvrdit, že jimi cílená 2% inflace znamená stabilitu, museli by s barvou ven a říct, že každých cca 35 let se hodnota úspor občanů smrskne na polovinu.

Š. Hašek 5.11.2020 16:46

Ano.

Inflace je formou zlehčování měny. Ve středověku trestáno vytržením střev, zaživa.

J. Nevrkla 5.11.2020 7:06

A tento exot Flegr je hlavní alarmistickou postavou našich médií. Charakteristické.

Š. Hašek 5.11.2020 8:03

Přesně!

M. Šejna 5.11.2020 10:12

exote Nevrlo,

zkuste se naučit počítat aspoň tak, jako exot Flégr, a společně s panem Haškem použíjte obyčejnou trojčlenku. Stačí totiž koukat na zákonitosti této epidemie a na počet mrtvých z počtu nakažené měsíc poté, co se nakazili.

koncem dubna bylo 7700 nakažených, koncem května 320 mrtvých (4,16 %).

koncem zaří bylo 78 000 nakažených, koncem října 3400 mrtvých (4,35 %

koncem října bylo 335 000 nakažených. Na konci listopadu bude mrtvých minimálně 4,2 procenta z 335 tisíc.

J. Nevrkla 5.11.2020 10:50

Flegr se vyjadřoval někdy v říjnu. Vyhrožoval exponencialami, které během pár dní skončily, během posledních 3 týdnů je denní počet nově nakažených zhruba konstantní, reprodukční číslo osciluje kolem jedné. Žádné mrazici vozy s mrtvými samozřejmě nejsou, JIP a ARO jsou vytíženy zhruba ze tři čtvrtin. Z testů je zhruba třetina pozitivních, pak jsou i zemřeli často pozitivní a ti se pak započítávají všichni za oběti. Koncem roku uvidíme, o kolik se celkový počet zemřelých zvýšil. Měsíc máme nouzový stav, přesto je přírůstek stále jeden z nejvyšších v Evropě. Zřejmě tedy souvislost mezi restrikcemi a vývojem epidemie velká není. Samozřejmě lze vždy tvrdit coby kdyby.

M. Šejna 5.11.2020 11:41

Ano,

Flégr vyhrožoval exponenciálami. A nejen on. Vyhrožoval i Prymula a nakonec přesvědčil vládu, aby vyhlásila nouzový stav, zakázala noční vycházení, zavřela obchody, divadla atd.

Díky tomu se exponenciální růst epidemie zastavil.

Během listopadu vzroste úmrtnost v Česku na více jak dvojnásobek běžného průměru. A Vám tohle připadá normální?

J. Nevrkla 5.11.2020 12:23

Pokud v listopadu vzroste počet zemřelých na ca 600 denně, pak mi to normální rozhodně nepřijde. Ovšem to je jen vaše alarmirmisticka předpoved, které já nevěřím, realitu se snad v prosinci dozvíme. Desítky tisíc lidí byly trasovany. Zajímalo by mě, kolik se jich nakazilo při vycházce mezi devátou a pátou ranní, kolik prodavaču i zákazníků se nakazilo v obchodech, kolik ve školách. Že bychom zavřeli i potravinové obchody? Exponencialni růsty se po krátké době zastavují všude na světě, korelace s opatřeními není zrovna průkazna.

Z. Lapil 5.11.2020 13:35

Zpráva z konkrétního Globusu: personál drží, kombinace plexiskla a roušek funguje. Zákazníci - nevím. Trapně se nejvíc lidí nakazí doma (22%) a v práci (přes 50%). Ruku do ohně za to nedám, ale četl jsem a zapamatoval si nedávno, a to ze zdroje, který jsem si odškrtl jako seriózní. MHD se v tomtéž zdroji jeví jako převážně neškodná.

Ale pan Šejna i pan Flégr mají podle mě bohužel pravdu. Je-li dnes 5x více nově nakažených, než před měsícem, bude za měsíc 5x více mrtvých, než dnes. Samozřejmě pokud - a teď pozor - někdo nevymyslí nějaký způsob, jak se uzdravit. Nakažení už ti lidé jsou, s tím UŽ žádné roušky nic nenadělají.

J. Nevrkla 5.11.2020 14:22

Tak jednoduché ty počty jistě nebudou. Zjistíme to po porovnání úmrtnosti s jinými roky, rozhodně se navýšení zdaleka nebudou rovnat s nyní uvedenými počty mrtvých na covid. Pokud ty rousky a plexiskla tak krásně fungují, pak bych otevřel i ostatní obchody, v tom potom není problém. A ve vychazkach už vůbec ne.

M. Sedláček 5.11.2020 11:01

A ty mrazáky na ulicích budou? Co myslíte?

M. Šejna 5.11.2020 11:36

Nejspíš nebudou, protože díky vládním opatřením se podařilo zastavit růst epidemie.

Každopádně v listopadu bude více jak dvojnásobek úmrtí oproti běžnému průměru.

Krematoria a pohřební služby tak budou mít žně. Možná i budou shánět brigádniky. Pokud je neseženou, tak ty mrázáky vytáhnou i na ulici.

Š. Hašek 5.11.2020 14:40

V březnu bývá víc úmrtí.

V lednu je víc mrazivých dní.

V červenci je víc utopenejch.

A bacha na ty žně!!! Přes rakve nevidím z okna, už od března!!! Už jste poslal babičku do toho polního nemocničního ležení???

P. Vychodil 5.11.2020 14:49

pane pane, nebojujte za alarmistu flégra, říďte se vlastním rozumem, trochu kritického myšlení neuškodí, jinak budete za úplného vola:-)