21.6.2024 | Svátek má Alois


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hansus. 27.8.2008 20:57

Re: Re: Já se jim nedivím.

Jak tak čtu Vaše příspěvky, asi nemáte příliš v lásce ekoaktivisty zelené. Podle vývoje cen, zřejmě plynná a tekutá fosilní paliva budou stále dražší a dražší. Proto je bude třeba částečně nahradit energií elektrickou všude, kde to jen trochu bude únosné, jak po technické, tak po ekonomické stránce. Veškeré železniční trati postupně elektrifikovat, v některých částech okolí velkých měst nahradit autobusovou dopravu trolejbusy, nebo elektrickou rychlodrahou, postupně nahrazovat zemní plyn v domácnostech za elektřinu a na to budou třeba nové zdroje elektřiny a to budou ty dva nové bloky JE, které už mají velké zpoždění. Pro pohon automobilů používat zemní plyn, propan a v budoucnosti také vodík a elektřinu, až budou vyrobeny akumulátory s vysokou jímavostí elektrické energie.

Dana 20.8.2008 21:09

Aha

  ???

Milda 18.8.2008 22:11

Re: Pane Brezino

ekologie je věda, bohužel to odnesla za všechen "zelený politický hnus" názvem např."ekologismus", neboli vším tím svinstvem, co se dělá proti lidem a přírodě

Milda 18.8.2008 22:08

A je to tu zase

Kolem toho množství blábolů kolem "ekologie" je třeba znovu opakovat, že člověk může za Severní Čechy, za kácení deštných pralesů, za smog v Pekingu. Tak si ochlaďte hlavy od trapných salónních  "klimatických oteplování" a laskavě dělejte něco proti tomu, za co opravdu může člověk.

L.Metelka 18.8.2008 15:19

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zajímavý údaj

To je všechno závislé na tom, jak klesají korelace teplot se vzdáleností stanic. To taky není všude stejné.

Na druhou stranu - z vlastní zkušenosti považuji řadu CRU za lepší, než co má GISS a pokud to jde, používám CRU....

EW 18.8.2008 15:07

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zajímavý údaj

Ja mam spis problem s tou automatickou adjustaci nekterych stanic podle sousednich stanic do 1000 km, kdyz mnohde to muze byt sakra odlisny prubeh. Treba ve stredni Evrope jsou prubehy podobne - cetla jsem ty publikace o homogenizaci dlouhych teplotnich rad, takze tady to nepochybne jde zcela legitimne pouzit.

Nicmene ty skoro pulstupnove adjustacni schody GISS u jihoamerickych stanic diskutovane na Climate Audit...to bylo zcela jiny kafe.

Tereza 18.8.2008 14:20

Re: Pane Brezino

Ekologové jsou vědco, studujicí množství populave na určtém místě jak se tto populace ovlvnuji apodobne a to za pomooci dosti slozitych matematických rovnic.

Dana 18.8.2008 9:40

Pane Brezino

Mluvíteo ekologistech a o ekonomech. Co ekologové?

L.Metelka 14.8.2008 20:25

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zajímavý údaj

Tak tenhle vzorec je velice jednoduchý a funguje na principu, že nejlepší odhad dopočítávané chybějící anomálie teploty (odchylky od dlouhodobého průměru) je aritmetický průměr anomálií sousedních měsíců.  Vychází se tady z předpokladu jisté perzistence těch teplotních anomálií, což je věc, která se na řadě míst na zemi skutečně projevuje (teplotní anomálie zpravidla "nelítají" náhodně nahoru a dolů z kladných do záporných hodnot, ale drží se vždy několik měsíců v kladných a pak třeba několik měsíců v záporných hodnotách). Je ale taky jasné, že takto dopočítané údaje by se neměly použít pro výpočet dlouhodobých měsíčních teplotních průměrů (těch "T s pruhem") pro doplnění dalšího chybějícího údaje v budoucnosti, protože vnášejí do toho měsíčního průměru určitou nejistotu (i když ne velkou pro delší časové řady). Pokud je mi ale známo, k výpočtu průměru se v GISS používají jen naměřené údaje, ne údaje dříve doplněné a odhadnuté.

Velikost chyby při tomto způsobu odhadu se samozřejmě dá zjistit (a nepochybuji o tom, že to bylo provedeno) pomocí křížové validace.

Že se ty řady i zpětně upravují je logické. Poměrně rychle mohou být k dispozici předběžná data. Ta jsou ale často nevalidovaná. Při validaci (logická kontrola dat, vzájemná kontrola mezi blízkými stanicemi apod.) se může přijít na některé chyby, ty se opraví a samozřejmě pak je třeba přepočítat prakticky celou řadu (změní se některá "T", ale i některá "T s pruhem"). Pro delší řady by ale změny v datech neměly být nijak velké ani časté.

Jistě by se ale daly najít i další a možná lepší algoritmy...

Surfer 14.8.2008 15:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zajímavý údaj

   Podrobností je plno, stačí hledat, ale na RealClimate to asi nenajdete. Například http://www.climateaudit.org/?p=2964 ;-)

Bblonddýna po operaci 14.8.2008 12:20

Pro někoho nejhorší je to že musí začít od sebe jinak stejně jenom popíše spoustu papíru

,ale věřím že se dočtu i o dobrovolnících kteří odstranují škody v mořích, at už na dně nebo na pobřežích,ale genetika neřekla ještě poslední slovo, proč nevyužít genetické klonování .To ještě bude sklizen....

Nový 14.8.2008 8:22

Re: Re: v důsledku emisí CO2, ať podpoří přechod na jadernou energii

tecnická poznámka:

1. jaderné palivo si můžete  kupovat   odkudkoliv odkud  jezdí  lodě  a   auta

ropu jenom od  toho  kam vedou vaše  trubky

2. jaderné palivo si  můžete  nakoupit do zásoby

L.Metelka 13.8.2008 20:38

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zajímavý údaj

Bylo by jistě zajímavé, kdybyste to uvedl trochu podrobněji...

EW 13.8.2008 18:14

V Britanii na to jdou pres deti...

aby buzerovaly sve energeticky rozhazovacne rodice umravnovaly nebo na ne bonzovaly. Kniha J. Russella How to Turn Your Parents Green je velice orwellovska - nahlednete na kriticky clanek na "Spiked".

EW 13.8.2008 18:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zajímavý údaj

To je pravda. Dela se to daleko hur  8-o   kdyz vidim ty adjustace namerenych hodnot bez jakehokoli fyzikalniho podkladu, jdou na mne mdloby.

eTony 13.8.2008 13:45

Re: Re: Re: Zelení nemají strach, zelení potřebují strašit. Tem kdo se bojí, nezlobí a poslouchá.

současně známé zdroje jsou omezené, obecně nikoli.

butterfly 13.8.2008 12:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: zajímavý údaj

Vypněme odlučovače popílku u všech fabrik na světě,  začněme znovu topit dřevem a uhlím, zlevněme leteckou dopravu o 70% (aby lítalo 3x víc letadel)  a to by v tom byl čert, aby ta teplota zase neslezla zpátky ...

butterfly 13.8.2008 12:37

Re: Re: Re: Re: Stovky a tisíce měřících stanic, které jsou ovlivněny např. větší zastavěností okolí

Kde berete jistotu, že změny postupují příliš rychle ? Vy tady žijete stovky či tisíce let - nejste ten proslulý zfilmovaný Highlander ? ;-D

gill 13.8.2008 12:27

Re: Re: zelený magor Zephir IP: 85.160.172.xxx

Pane N., tohle primitivní a unférové. Dost jste se shodil... Logicky a věcně argumentovat neumíte? Jen takhle trapně?

gill 13.8.2008 12:22

Re: Re: Re: Stovky a tisíce měřících stanic, které jsou ovlivněny např. větší zastavěností okolí

Každý papouškuje zelené Grónsko a melouny v Polabí. Jenže tyhle změny postupují příliš rychle, ne ve stovkách, nanejvýš desítkách let, ale znatelnými změnami uvnitř jedné generace.

Padlo to tu x-krát: nezajímají mě grafy, ale posuny různých jevů v přírodě, například vegetačních cyklů, koridorů zvěře, výskytu hmyzu, struktury mořské fauny a flóry, výskytu mikroorganismů, atd.

gill 13.8.2008 12:16

Re: Re: Zelení nemají strach, zelení potřebují strašit. Tem kdo se bojí, nezlobí a poslouchá.

Díky za příspěvek, taky to vidím tak. Je to úplně logické, takže by to mělo docvaknout i zarytým odpůdcům ekologického pohledu na svět a fanatickým stoupencům volného trhu. Ostatně rozbory efektivnosti JE a jejich další prognóza (nic moc) byla probírána už před deseti lety v liberálně založených odborných periodikách :-(

Zdroje JSOU omezené, naše spotřeba nikoliv. A na žádné fantastické nové technologie jsme za posledního půl století nepřišli (i princip využití JE už má skoro sto let na hřbítku).

Problém je v tom, že si polívčičku ohřívá kde kdo a nikdo už ničemu nevěří. Hlavně se každý strašně moc bojí mít z něčeho respekt.

jaan 13.8.2008 11:03

Re: Re: Stovky a tisíce měřících stanic, které jsou ovlivněny např. větší zastavěností okolí

Jistě nikdo nezpochybňuje fakt že některé ledovce tají. Tají od poslední doby ledové. To také nikdo nezpochybňuje, ne? To jest přinejmenším 6000 let. Kde máte vliv člověka?

Jak vysvětlíte, že Grónsko (Greenland) bylo zelené? Nebylo tehdy tepleji než dnes? Nevrací se jen kima do stádia ve kterém již bylo?

ZEPHIR 13.8.2008 10:47

Re: objev "mumie" Ötziho

Ledovec si umí poradit i s tunovými balvany. Kdyby ta mumie byla smýkána ledovcem, moc by zní nezbylo.

ZEPHIR 13.8.2008 10:41

Re: Zelení nemají strach, zelení potřebují strašit. Tem kdo se bojí, nezlobí a poslouchá.

Samozřejmě, ale takto to funguje na obou stranách barikády. I zastánci ČEZu neustále straší veřejnost, že energie bude málo. Proč by taky byli zainteresování na kdovíjakých úsporách, když umí energii jen vyrábět, že jo. A co se týče nevybíravých útoků ze strany rudomodrých pomatenců, jako je pan Ladislav, nemyslím, že jejich demagogie a agresivita nesnese srovnání se "zelenými melouny".

Pro mě je ale diskuse o oteplování jen pozadí pro řešení globální geopolitické krize, která je neodvratně spojena s vyčerpáním neobnovitelných zdrojů. Globální oteplování je problém, na který stejně doplatí hlavně ty chudé země v rovníkových oblastech (i když tropická vedra, povodně a sucha nejsou nic příjemného). Na vyspělé země především dopadnou důsledky války o zdroje.

ZEPHIR 13.8.2008 10:34

Re: Stovky a tisíce měřících stanic, které jsou ovlivněny např. větší zastavěností okolí

Stejně tak mohou být ovlivněny vzrůstem vegetace směrem dolů. Z tak obecných trendů se nedá nic věštit. Ale máme tu tající ledovou pokrývku oceánů a ledovce v Tibetu a expandující pouště v Africe a Austrálii. To jsou nejlepší dlouhodobě integrující teploměry, které lze těžko zpochybnit.

ZEPHIR 13.8.2008 10:31

Re: Nebylo by lepší stavět rovnou thoriové množivé reaktory

Kdyby tomu tak bylo, tak by se už dávno stavěly, nemyslíte? Problém je, že technologické rezervy jsou u tzv. množivých reaktorů podstatně nižší - pracují při vyšších teplotách, což je daň za to, že při štěpení vzniká ještě něco použitelného. Něco takového si zatím málokdo lajsne postavit v hustě obydlených/civilizovaných oblastech. Neříkám, že to není cesta, ale vidíte sám, že za posledních padesát let bylo množivých reaktorů zatím postaveno velmi málo. A padesát let není zas tak krátká doba.

L.Metelka 13.8.2008 10:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: zajímavý údaj

A jak fungují ty zpožděné zpětné vazby na sluneční aktivitu?

Pokud jde o ty stanice, tak pokud byste vzal všechny, co po světě měří, tak jistě. Jenže ono se to takhle nedělá.

jaan 13.8.2008 10:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: zajímavý údaj

Protože klima závisí na více faktorech najednou a ty se také navzájem ovlivňují, něco jako zpětná vazba a zpožděná reakce..... Ale to vy přece víte.

Průměrná globální teplota je údaj, který má asi jediné využití. Můžete ho napsat na papír a pak si s ním vytřít ......

Stovky a tisíce měřících stanic, které jsou ovlivněny např. větší zastavěností okolí a světe div se, když je všude kolem beton, teploty rostou. Asi vlivem antropogenního CO2...

jaan 13.8.2008 10:04

Re: Re: svým katastrofickým scénářům SAMI NEVĚŘÍ

HEHE, to je dobrá sci-fi. Nechceš to nabídnout Hollywoodu??

Nebo by to mohla natočit ČT, když jí teď musí zaplatit každej opravář elektroniky, chachacha

L.Metelka 13.8.2008 9:58

Re: Re: Re: Re: Re: zajímavý údaj

Když to víte, tak proč demagogii používáte?

Pokud jde o Slunce - proč šly teploty ve 2. polovině 20. století asi o 0,5 st.C. nahoru, ale sluneční aktivita se nijak nezvýšila?