18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Sýček 30.6.2008 8:34

Zkusme definovat ekologistickou stopu

třeba poměr "zachráněné přírody" k prostředkům (vzniklým zničením jiné části přírody) spotřebovaným na její ochranu.

Jura Jurax 30.6.2008 13:30

Re: Zkusme definovat ekologistickou stopu

R^R^R^

R 30.6.2008 8:22

Ekologická stopa je důležitá názorná pomůcka nebo jednotka či něco takového.

 Použijme tento princip třeba na takový vesnický barák nebo vilku se zahradou a na likvidaci odpadních vod. Převládající řešení nyní znamená septik nebo čističku a vypouštění zhruba vyčištěných vod do kanalizace nebo místní vodoteče, kde ta voda, než se přirozeným způsobem vyčistí, zasmradí a znemožní k jinému využití určitou plochu či délku té vodoteče. Alternativní řešení, které se nyní začíná prosazovat, je kvalitní čistička, klasická nebo kořenová a potom zasakování těchto předčištěných odpadních vod na vlastní zahradě. Znamená to tedy, že odpadne ta plocha, která se zasmradí a znehodnotí vypouštěním techto vod pryč z mého pozemku, tudíž ekologická stopa v tomto případě bude menší. Za cenu toho, že ta čistička ubere nějaký můj prostor na zahradě a to zasakování na mém pozemku taky bude přinášet nějaké omezení.

R 30.6.2008 8:24

Re: Ekologická stopa je důležitá názorná pomůcka nebo jednotka či něco takového.

 Na druhé straně se o tu čističku budu určitě více starat, protože když tam něco kiksne, po......u   si vlastní zahradu a ne anonymní kanál kdesi daleko ode mně. Ekologická stopa je potom v tomto případě jednoznačný logický ukazatel výhodnosti jednoho řešení proti druhému. Na druhé straně, když to čištění a zasakování na vlastním pozemku udělám blbě, zasviním na dlouhou dobu podzemní vody a to potom už bude pořádná ekologická stopa to vyčistit.  Je ale taky fakt, že podzemní vody na vesnicích kolem starých stavení budou už hodně znečištěny různými hnojiští a netěsnými žumpami z dob předsocialistickým i socialistických, případně v blízkosti zemědělských družstev ropnými látkami z zemědělských strojů a skládek nebo fekáliemi z družstevních chovů a bude trvat desítky let po ukončení toho znečišťování, než se to znečištění podzemních vod přirozeným způsobem začne vytrácet.

R 30.6.2008 8:27

Re: Re: Ekologická stopa je důležitá názorná pomůcka nebo jednotka či něco takového.

Problém je v tom, jak už napsal  autor, podle jakých kritériíí tu ekologickou stopu vypočítat. Co už je jednoznačně mnou zabraná plocha, která díky vypouštění odpadu tak smrdí, že tam nic jiného není možné dělat,  jaké má být to čištění a zasakování na zahradě, aby se nepoškodily podzemní vody a kdy se už poškodí.....

Sledovatel 30.6.2008 9:13

Re: Re: Ekologická stopa je důležitá názorná pomůcka nebo jednotka či něco takového.

Podotýkám, že umělé hnojení dokáže znečistit podzemní vody v pramenech a studnách v rozsáhlé oblasti a přitom bez něj bychom patrně chcípali hladem. Tak se hold musí stavět vodovody s nezávadnou vodou a někde kupovat pro kojence nezávadnou vodu v obchodech. Mimochodem, pokud by ženy kojence řádně kojily, problém s K-vodou by neexistoval.

A teď mi spočtěte tu "ekologickou stopu."

R 30.6.2008 10:39

Re: Re: Re: Ekologická stopa je důležitá názorná pomůcka nebo jednotka či něco takového.

Asi jinak než pořád nad tím diskutovat a zavádět do toho pořád nejnovější poznatky to nejde.

Sledovatel 30.6.2008 9:09

Re: Ekologická stopa je důležitá názorná pomůcka nebo jednotka či něco takového.

Jde o to, jak definujete "znečištěnou vodu." Septik už není u nových staveb považován za dostatečné řešení. U rekreačních staveb Vám zase biologická čistička nebude fungovat, neboť vyžaduje více méně stálý přítok znečištěné vody.

R 30.6.2008 9:11

Re: Re: Ekologická stopa je důležitá názorná pomůcka nebo jednotka či něco takového.

No, ty klasická řešení se prosadila i taky proto, že je šlo bez nějaké větší úpravy "naflákat" téměř na všechny možné případy, u těch novějších řešení je je nutno občas upravovat a více dělat na míru.

rv 30.6.2008 10:05

Re: Ekologická stopa je důležitá názorná pomůcka nebo jednotka či něco takového.

Odpad zachycený v žumpě / septiku nebývá obecně nebezpečný. Látky v něm obsažené jsou z velké části hnojivy a pokud se aplikují na pole, snížíte spotřebu umělých hnojiv. Dříve každý sedlák věděl, že na každý hektar zemědělské půdy potřebuje určitý počet domácích zvířat, jejichž odpad mu zajišťoval dostatečné pohnojení pole. Stavět kořenové čističky na vesnicích může být plýtváním.

R 30.6.2008 10:38

Re: Re: Ekologická stopa je důležitá názorná pomůcka nebo jednotka či něco takového.

Dneska to už není pravda. Odpad ze žumpy bývá znečištěný malým množstvím těžkých kovů, dále potom tam jsou různé chemikálie, které se v septiku nerozloží, zase některé složky mýdel, parfémů, léků, aviváží, složek potravin... dále má obsah septiků zvýšené množství sodíku z exkrementů. Jedy přímo to v žádném případě nejsou, ale prostředí to ovlivňuje.

Standa_z_Uranova 30.6.2008 16:42

Re: Re: Re: Ekologická stopa je důležitá názorná pomůcka nebo jednotka či něco takového.

... a hormonální bordel z antikoncepce.

Zuzana C 30.6.2008 13:34

Re: Ekologická stopa je důležitá názorná pomůcka nebo jednotka či něco takového.

Pokud bude čistička pracovat s moderním typem kalu - tedy směsi bakterií a bude ještě třeba provzdušňovaná (třeba ne jenom elektrickým čerpadlem, ale i chytřeji - síla větru atd.), tak voda, která z ní poteče bude docela slušná a když ji protáhneme filtrací vlastním pozemkem, bude patrně OK. Jinak ještě si dovolím poznamenat něco k těm naivním představám o políčkách hnojených vlastním hnojem a lidskými výkaly, no zákonem je u nás ten druhý způsob zakázaný z důvodu přenosu infekcí - především parazitárních (opravdu se podařilo něco vymýtit), takže takhle v moderní době ne - ale lze kompostovat za tepla, zpracovat na jinou biomasu - to všechno se s čistírenskými kaly přece už děje. A pak si musím přisadit ještě svoje oblíbené téma - jaderná energie - nezastavujme pokrok, použijme mozky a než naši potomci vymyslí něco ještě účinnějšího, protože ani jádro není nekonečné, věnujme maximum úsilí využití té nejčistší a v daném čase nejlepší energie jakou nám příroda nabízí - jádru :-) A nenechme se zastrašovat ekologisty, kteří by nejraději viděli  za každým smrčkem atomový hřib, jenom aby militantně dokázali, že měli pravdu :-P.

EW 30.6.2008 19:51

Ekohnojeni vlastnim trusem nebrat.

Ono to  bylo dosti nebezpecne. Psychiatr Vondracek psal o jedne nadane  studentce, ktera na konci posledniho rocniku dostala tyfus ze salatu hnojeneho timto zpusobem a kdyz umirala, tak ji navstivil dekan a vlozil ji do rukou diplom...smutny.

V 2.7.2008 7:08

Re: Ekohnojeni vlastnim trusem nebrat.

proc smutny, na blbost se uplne normalne umira a kdyz umrou blbi, tak to neni prilezitost ke smutku

Bob 30.6.2008 8:13

Iba jedna otázka autorovi?

Ako by prebiehala priemyselná a civilizačná revolúcia v Európe, keby nám 200 rokov predtým niekto vyplienil nerastné bohatstvo tak dôkladne, ako sme to urobili počas uplynulých 200 rokov v Afrike a latinskej Amerike (čiastočne aj v Ázii)?

Sýček 30.6.2008 8:19

Kde žijete?

Třeba na území Čech se přírodní bohatství drancuje třitisíce let - zlato, stříbro, měď.

Hrad 30.6.2008 8:30

Re: Kde žijete?

Zapoměl jsi na uhlí. Víš jak se rozmnožují blbci? Předáváním zkušeností. Proto jsem se přidal. Blbci patří totiž k obnovitelným zdrojům.  

Sýček 30.6.2008 8:36

Ano,

blbost je zřejmě jediným obnovitelným zdrojem (energie), žel jen té blbé. ;-)

R 30.6.2008 9:09

Re: Re: Kde žijete?

No, třeba využívání černého uhlí na Ostravsku zachránilo beskydské lesy. Pod Beskydami hlavně v povodí řeky Ostravice fungovaly nejméně 200 let hutě a vysoké pece. Železná ruda se těžila na území mezi Frenštátem a Frýdlantem a tavilo se dřevěným uhlím z beskydských lesů. Vysoké pece byly od Frýdku Místku proti toku Ostravice, v Bašce, v Frýdlantu, v Čeladné.... Nějaké hutě a hamry byly i ve Freštátě a dále potom níže po proudu řeky Lubiny. V době největšího rozmachu se vyrábělo denně mezi 10 - 20 tunami železa 365 dní v roce. Tyto hutě upadaly zhruba od roku 1830 - 1850, kdy byly založeny Vítkovické železárny a kdy železnice dokázala dovážet podstatně kvalitnější železnou rudu z Śvédska a Maďarska... Výhřevnější koks a kvalitní železná ruda pro Vítkovice způsobily úpadek železáren pod Beskydami, nemohly konkurovat svou výrobou  z místní nekvalitní železné rudy a méně výhřevného dřevěného uhlí.

R 30.6.2008 9:10

Re: Re: Re: Kde žijete?

Kdyby ale to uhlí na Ostravsku nebylo, pravděpodobně by se se stoupající poptávkou po železe zvyšovala produkce v těchto hutích a potřeba stále většího množství dřevěného uhlí by odlesnila Beskydy. Podobně jako třeba skončily lesy v Anglii.

lary 30.6.2008 10:47

Re: Re: Re: Re: Kde žijete?

Likvidaci lesů v Anglii má ale převážně na svědomí potřeba dřeva na stavbu lodí.

VLK 30.6.2008 15:31

Re: Re: Re: Re: Kde žijete?

Krušné hory na to dojely. Neboť první odlesnění Krušných hor bylo právě kvůli rozmachu průmyslu a potřebě dřeva na dřevěné uhlí. Poté byly znovu zalesněny, ale místo původního buku byl vysazen rychleji rostoucí smrk. Následuje situace zcela obdobná beskydské, kdy lesy zachránilo využívání uhlí. Až druhé odlesnění je pak dáno sírou z tohoto uhlí a kyselými sešti.

V 2.7.2008 7:11

Re: Re: Kde žijete?

jo, pohnoji prirodu a novi povstanou uplne zarucene

i.h. 30.6.2008 8:20

To jste vy, ten klimatolog ?

No, vy klimatologove si to mozna nedeovedete predstavit, ale my inzenyri bychom proste vymysleli neco jineho s pouzivanim surovin, o kterych vy vubec netusite, ze jsou to suroviny. A drobna otazka: proc jste teda plenil a dal plenite to nerostne bohatstvi, kdyz vite, jak je to spatne ?

Lapil 30.6.2008 12:21

Re: To jste vy, ten klimatolog ?

Pane kolego, díky R^

Pametnik starejch dob 30.6.2008 8:09

Ekologická stopa je naprostý nesmysl - jenoduše to lze

vyjádřit u té ČR s tou třkrát větší plochou - KDE a v JAKÉ FORMĚ se k nám dováží ta produkce z těch dvou virtuáních ČR. Je to varianta komunistických blábolů o "vykořisťování" chudých zemí. I pokud by se celý třetí svět propadl do moře, životní úroveň v bohatých zemích by klesla jen dočasně, dokud bychom dováženou ropu nanahradili jádrem. To ostatní je ještě snáze nahraditelné domácími surovinami z bohatých zemí. A práci tamních lidí nepotřebujeme vůbec (a jejich žaludky tuplem ne, ale to už je o něčem jiném).

Jura Jurax 30.6.2008 13:38

Re: Ekologická stopa je naprostý nesmysl - jenoduše to lze

A práci tamních lidí nepotřebujeme vůbec - hm, Vy asi nenakupujete u ťamanů ... a vůbec, povšiml jste si, co zboží je nenápadně označeno Made in China, India, Malaysia ... připadně Designed in Italy, manufactured by Thailand ... ovšem je fakt, že pro Afriku aniž Blízký východ (tady kromě nafty) to neplatí ...

Pavel 30.6.2008 7:32

Ten výpočet ekologické stopy je opravdu nesmyslný

Schálně, jak by asi vyšla velká ekologická stopa domorodého kmene v Zadní Indii, kde se hospodaří tak, že se vypálí kus pralesa, tam se asi dva roky něco pěstuje, pak už je půda vyčerpaná a vypálí se kus pralesa vedle, a na původmí místo se ten kmen vrátí asi po padesáti letech, až se tam ten prales obnoví. Takovýto kmen s několika málo desítkami příslušníků potřebuje k prostému přežití několik desítek kilometrů čtverečních pralesa. Ale když se spočítá jejich spotřeba podle ekologické stopy, vyjde několik málo hektarů.

Hrad 30.6.2008 8:06

Re: Ten výpočet ekologické stopy je opravdu nesmyslný

Pošli to své moudro Bill Reesovi. Jistě se hluboce zamyslí a ihned se rozjede na konzultace k dalšímu laureátu Nobelovy ceny. Už je nejvyšší čas, aby někdo Česko ve světě zviditelnil. (to o čem tady "žuchláš" se jmenuje žárové zemědělství. Učí se to pojmenovat  v zeměpise děti na ZŠ)