5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
pje 27.9.2006 17:24

Re: Ekoteroristi samozřejmě nemají s vědou nic společného a proto se vždy staví proti ní.

No, člověk by u krajana světoběžníka hledal více rozšafnosti i toho intelektu :-)

ZW 27.9.2006 9:42

Pane Brezino, tohle je snadné...

Vy si očividně rád k polemice vybíráte snadné soupeře, zvláště když řeknou nějakou větičku, kterou po vytržení z kontextu lehce rozcupujete.

Zkuste ale reagovat na tohle: http://www.blisty.cz/2006/9/22/art30431.html

Tam vaše klimatické plky cupuje skutečný klimatolog a věru z toho nevycházíte nejlépe. Nebojte se ho a jděte do něj!

hodne neRath 27.9.2006 9:52

Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

vazeny ZW, problem bude asi na Vasi strane - nejde o globalni oteplovani jako takove, - to nikdo nepopira - ale o tvrzeni, ze ho pusobi lide.... zmena klimatu je totiz zcela beznou zalezitosti - takze v minulosti jsme tu meli tropy a take ledovce.

76house 27.9.2006 9:57

Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

Zkuste si nejprve ten odkazovany clanek precist a pak neco rikejte.

hodne neRath 27.9.2006 10:00

Re: Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

cetl a jeste i jine.....

pje 27.9.2006 17:37

Re: Re: Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

Dovoluji si pochybovat o informační hodnotě toho, co jste četl. Je to jen můj pocit, že tím, že Klimatologovi upíráte základní klimatologickou znalost hstorického vývoje klimatu, jej činíte menším než je vaše ctěná maličkost?

Papouch 27.9.2006 18:32

Re: Re: Re: Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

Upirat mu ji klidne muzeme. Proc:

- rozumne presny matematicky model zemskeho klimatu se za soucasneho stavu poznani udelat neda - cili predpovedi do budoucna jsou jakesi extrapolace, ktere mozna vyjdou, mozna ne. Daleko dopredu v case (stoleti) neumime presne spocitat daleko jednodussi (mechanictejsi) veci.

- historického vývoj klimatu se zjistuje z udaju zatizenych tak velkou chybou "mereni", ze se z nich da poskladat ledacos, staci pridelit nasbiranym udajum spravne vahy aby vysledny skalar (prumerna teplota do impresivniho grafu s hokejkou) ramcove vysel jak potrebujeme

- co takle graf za poslednic ne tisic let ale 100 tisic let - taky tam bude hokejka? (no, asi nebude) - z tech zajimavych nestabilnich obdobi je dat malo

pje 27.9.2006 18:45

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

Pane kolego, vy opravdu máte za to, že se lidské znalosti dají redukovat na "rozumné matematické modely"? Matematika je mocná disciplína, ale běda, když se jí chopí příliš ambiciozní sluha :-) Deterministická data nejsou a pro stochastická je třeba poněkud lépe mezioborově spolupracovat, třeba by se něco našlo.

Alena 27.9.2006 18:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

Myslím si, že v tom článku je odkaz na PDF soubor a tam je popsáno, jak se ty globální průměrné teploty počítají. Tak si to přečtěte.

Ladislav N. 27.9.2006 10:08

Re: Klimatolog a BListy

A co chcete hodnotit na tom, že dochází ke globálnímu oteplování? Dochází, jako už mnohokrát v geologické minulosti. Chcete snad tvrdit, že člověk má v rukou prostředky a moc, kterými by tomuto procesu mohl zabránit? Jaké? A proč by to měl dělat? ;-P

ZW 27.9.2006 10:15

Re: Re: Klimatolog a BListy

Vůbec nejde o globální oteplování, ale o způsob Brezinovy argumentace. Autor ve druhé polovině odkazovaného článku cupuje jiný Brezinův článek s údajným množstvím "vědeckých" důkazů, vyvrací jeden nesmysl za druhým a ukazuje, jak účelově si pan Brezina vybírá "argumenty", které se mu hodí do krámu. Tož asi tak.

Ladislav N. 27.9.2006 10:28

Re: Re: Re: Klimatolog a BListy

V tomto článku má Brezina pravdu. K článkům v BL byly diskuse zrušeny, tudíž je zbytečné diskutovat o nich zde. A že BL zveřejňují i neuvěřitelné bláboly, o tom jsem se sám přesvědčil.

pje 27.9.2006 18:05

Re: Re: Re: Re: Klimatolog a BListy

Ano, zde má pravdu, ale to stačilo odbýt jedním odstavcem. Brezina ale do mrtvoly kope s gustem predátora, který je rád, že se na chvíli nažere - co na tom, že sám se chová jako chybující potrava jiných méně poživačných konzumentů?

Saša 27.9.2006 10:25

V tom článku není ale ani slovo

o vitaminu A či o rýži.

Tento článek pana Breziny se týká nutrice obyvatelstva jihovýchodní Asie a dementně přezíravému přístupu vrchního činovníka obskurní organisace Greenpeace k tomuto problému, o němž přitom není vůbec schopen hovořit, když ani neví, o čem vlastně je řeč.

Ivan Brezina 27.9.2006 10:30

Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

Text, o ktery mne zadate, prave pisu. Britskym listum ho poslu po nedeli. Pan Metelka se myli v tolika vecech, ze je s podivem, ze se jako klimatolog uzivi. Namatkou si treba plete klimaticky system s ciste fyzikalne fungujicim papinakem a zanedbava tak dulezite biologicke procesy, jako je "vychytavani" CO2 biosferou.

ZW 27.9.2006 10:46

Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

Pane kolego (také jsem absolvoval biologii na PřF UK), vy si skutečně myslíte, že se schopnost biosféry absorbovat CO2 z atmosféry zvyšuje? O nesmyslnosti tohoto tvrzení v případě suchozemských ekosystémů jistě nepochybujete. A v případě těch mořských... nechcete toho po těch rozsivkách příliš?

ptakopysk 27.9.2006 11:25

Re: Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

vypadá to, že pan Březina se domnívá, že kupříkladu amazonský prales zvětšuje svoji kapacitu. Ale třeba mu křivdím...

krmič 27.9.2006 11:42

Re: Re: Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

Amazonský prales z dlouhodobého hlediska k absorbci CO2 vůbec nepřispívá. Ale to už se tu diskutovalo kdysi dávno.

ptakopysk 27.9.2006 12:08

Re: Re: Re: Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

málo hlemejžďů s ulitama? :o)

Ivan Brezina 27.9.2006 11:43

Re: Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

Nejde o dynamiku toho procesu, ale o prosty fakt, ze Metelka s nim vubec nepocita. Pokud jde o morske ekosystemy, existuji docela sofistikovane navrhy brzdit GW jejich prihnojovanim zelezem (ktere je tam limitujicm prvkem), cimz by se jejich schopnost vychytavat uhlik radikalne zvysila. Ale o to nejde - jde o to, ze klimatolog Metelka zrejme vubec netusi, ze neco jako vychytavani uhliku biosferou vubec neresi a globalni cyklus uhliku (vcetne "uhlikove pasti") je mu utajen.

ZW 27.9.2006 13:25

Re: Re: Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

Globální cyklus uhlíku je prostý. Zatímco každoročně biosféra (včetně člověka) z atmosféry absorbuje přibližně 400 miliard tun uhlíku, zpět do atmosféry se každoročně vrací 405 milard tun (to jsou čísla stará asi 10 let, aktuální údaje se od nich moc lišit nebudou). Těch 5 miliard tun uhlíku navíc jde na vrub spalování fosilních paliv, jde tedy o uhlík uložený do země před desítkami až stovkami milionů let. Žádná "uhlíková past" zatím - bohužel - nefunguje. Prostým důkazem může být i měření rostoucí průměrné koncentrace CO2 v atmosféře. Koncentrace CO2 v atmosféře roste, to nelze popřít. CO2 je skleníkový plyn, to také nelze popřít. Z toho mi logicky vychází, že se atmosféra musí v globálním měřítku oteplovat. Což může pochopit i prostý klimatolog, aniž by znal detailní procesy metabolizace hydrogenuhličitanů při tvorbě vápenatých schránek mořských řas.

Ladislav N. 27.9.2006 15:52

Re: Re: Re: Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

Potíž je v tom, že v geologické minulosti Země k podobným procesům docházelo často - a bez přičinění člověka. Teď se spory vedou o tom, nakolik člověk může podobné trendy svým chováním (globálně) ovlivnit. Vyšší přírustky zelené rostlinné hmoty se zvyšující se koncentrací CO2 jsou taky známé. Mnoho ekologistů se stále domnívá, že dokážeme "poručit větru, dešti"... ;-)

pje 27.9.2006 17:59

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

A vy toužíte po tom, aby náhlé neantropogenně vyvolané změny klimatu v historii akcelerovaly dnešní antropogenní vlivy? Já nikoli...

Ladislav N. 27.9.2006 18:13

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

Já se necítím být kompetentní k tomu, abych se pokoušel "bojovat" proti něčemu, na co nemám dost síly (energie) a ni znalostí...;-)

pje 27.9.2006 18:48

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

Tak se zdržte příspěvku! :-P

ZW 27.9.2006 18:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

Myslím, že "poručit větru dešti" se spíš chystá někdo, kdo chce "hnojit oceány železem" (viz výše).

Že ke klimatickým změnám docházelo i v minulosti, to je pravda. Zhusta byly doprovázeny destrukcí celých biomů (obřích ekosystémů) a následným hromadným vymíráním druhů. Nějak se mi nechce zrovna tohle zažít na vlastní kůži. A v situaci, kdy se člověk prokazatelně podílí na zvyšování koncentrace skleníkových plynů, která prokazatelně vede ke zyšování teploty atmosféry, nevidím důvod ke pštrosímu postoji typu "však ono to nějak dopadne" nebo "počátkem čtvrtohor to bývalo ještě horší".

Ano, v souvislosti s rostoucí koncentrací CO2 vědci dříve doufali, že by mohla být doporovázena vyššími přírůstky rostlinné biomasy. Nestalo se, naopak rostlinné biomasy na planetě ubývá. A to nejen vlivem člověka (kácení pralesů, úhyn řas vlivem znečišťování moří...), ale i v důsledku klimatických výkyvů doprovázených vyšší frekvencí klimatických extrémů. Nad Saharou i nad Antarktidou můžete vypustit oxidu uhličitého kolik chcete, stejně tam rostliny neporostou...

pje 27.9.2006 17:52

Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

ZW patrně lépe studoval než vy, Ivane Brezino, a má zjevně více cti, ty rozsivky vás budou budit ze sna (nic příjemného - jsou jich spousty a špatně se odhánějí :-) ...). Jenže ono to není po vašem ani s tou suchozemskou absorbcí. Zkuste se informovat ohledně závislosti bilance  produkce a absorbce CO2/O2 na  věku  fytotaxonů a jedinců - a též na populační vývoj příslušných společenstev! Stále o vás platí, že trpíte přesně stejným neduhem, který vyčítáte všelijakým aktivistům - sám jste aktivista!

Stredocech 27.9.2006 14:18

Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

O příčinách klimatických změn lze diskutovat, podotýkám ovšem, že klimatologové nejsou schopni objasnit MINULÉ historicky prokázané klimatické změny, někteří ale "umí" předpovědět změny budoucí.

Opatření, které se ve jménu "boje proti klimatickým změnám" prosazují (Kyoto, masivní subvencování OZE) jsou ovšem naprostým nesmyslem.

V případě OZE je smysluplné financovat výzkum, nikoliv provoz naprosto neefektivních zdrojů.

pje 27.9.2006 18:11

Re: Re: Pane Brezino, tohle je snadné...

Proč si jen středočeši myslí, že sežrali Šalamouna? Vy máte znalosti špičkové klimatologie a souvisejících disciplín, že si troufáte pindat o fatální neznalosti ohledně historického vývoje klimatu? To, že se neví vše, ještě nenamená nárok na dehonestaci oboru navlékáním obskurní hloupé věštecké kápě!

Maiden 27.9.2006 9:13

Me uplne fascinuje,

jak zeleni ziji z predstavy, ze reknou STOP a pro pristich milion let bude priroda v takovym stavu, jako je tedka. usmevna predstava. A s genetikou si nehrajte, nebo neco poserete. A v deset doma.