29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
sab 28.2.2007 14:35

Proč není u Motla diskuse?

?

jarda 28.2.2007 14:19

Re: Re: Rýpavá otázka

Ještě dodatek:

Delší období než 50 let nepředpokládám, protože tak jak budou fosilní paliva ubývat, poroste jejich cena a bude se přecházet na jiné zdroje (jaderná energie, thermojaderná a možná i některé jiné zdroje).

Je tu ale otázka oteplování, které se zdá být podstatně vyšší (v poslední době), než odpovídá růstu CO2 v atmosféře. Pokud nejde o krátkodobý výkyv, bude mít jiné příčiny než růst CO2 (pokud ale teplota poroste, začne se CO2 uvolňovat z oceánů, protože za tepla se ve vodě jeho rozpustnost snižuje). Jaké jsou ale důvody tohoto růstu, nevíme. Nevíme ani, jestli to souvisí s činností člověka a nebo s jinými, přírodními procesy. Za daných znalostí s tím ale asi stejně nic nedokážeme udělat.

. 28.2.2007 14:14

Re: Rýpavá otázka

"pokud vezmu fosilní paliva, která se tady ukládala v různých formách po 10-ky miliónů let ......a teďka zmíněné látky začnu ve velkém těžit a uvolňovat z nich C02. Copak se asi stane?"

To záleží na množství. Lidstvo ročně spálí a přemění na CO2 asi 6,3 miliardy tun (6,3 Gt - gigatun) fosilního uhlíku (včetně rozkladu uhličitanů, výroby cementu a pod.). V atmosféře je zhruba 760 Gt, v oceánech (CO2 se dobře rozpouští ve vodě) asi 39000 Gt. Pevnina (horniny, biomasa) obsahují asi 2500 Gt, z toho 500 Gt připadá na živou hmotu, zbytek jsou nerosty, případně fosilie. Fotosyntéza spotřebovává z ovzduší ročně asi 120 Gt, z toho se polovina vrací respirací živých organizmů (včetně rostlin, rostliny v noci spotřebovávají kyslík a produkují CO2). Čistý výtěžek fotosyntézy je tedy asi 60 Gt ročně. Z toho se cca 50 Gt rychle vrací do atmosféry rozkladem biomasy, dalších asi 9 Gt se vrací pomaleji (např. dřevní hmota, do atmosféry se CO2 vrací třeba při požárech lesů a pod.). Zhruba 1 Gt (v současné době je to jen asi 0,7 Gt) se do atmosféry nevrací a zůstává vyřazena z koloběhu (je dlouhodobě ukládána, takto vaznikají třeba fosilní paliva, vápenec a pod.). Kromě toho se ročně mezi atmosférou a oceánem vymění cca 90 Mt. V současné době, vzhledem k vysoké koncentraci CO2 v atmosféře, se v oceánech rozpouští více, než se uvolňuje a to o 2,3 Gt ročně. Takž bilance je taková, že z atmosféry ubyde ročně 0,7+2,3=3 Gt a průmyslovou činností přibyde těch 6,3 Gt. Nárust je tedy asi 3,3 Gt ročně. Kdyby to tak zůstalo, za padesát let by bylo v atmosféře o 165 Gt více, tedy 760+165=925 Gt (tedy asi o 80 ppm více než dnes).  To by znamenalo zvýšení zpětné (skleníkové) radiace asi o 1 W/m2 (tepelný efekt závisí logaritmicky na množství CO2). Teplota by musela stoupnout, aby se tato nadbytečná energie vyzářila. Na jeden W bude třeba zvýšení teploty asi 0,2°C. Takže to je očekávaný vliv spalování fosilních paliv.

Jiří Nálepka 28.2.2007 12:34

Re: Clovek, clovek

Jasně, malinkatí dinosauříčci nesezřali víc než králík!!!!!  Podle těch koster bych naopak řekl,že po takové lehké svačince malinkatého stádečka toho v okolí moc zeleného nezbylo. V té době bylo mnohem více biomasy, tedy logicky i kolujícího CO2 . Taky pro růst těchto porostů asi nebylo potřeba velké teplo, co ?? Ve vápencových usazeninách je deponováno mnohem více CO2 než ve fosilních palivech, kdepak se asi vzalo ??

Jiří Nálepka 28.2.2007 12:27

Re: Rýpavá otázka

Analýzy ledu prokázaly, že množství CO2 se mění přibližně stejně jako probíhají doby ledové. Pokud vezmu zdravý rozum, tak v době, kdy na zemi vesele rostly obří přesličky a mezi nimi se proháněly obrovské karbonské vážky, je jasné, že muselo být ve vzduchu více O2 ale i CO2 a navíc teplota byla v té době mnohem vyšší než dnes. Asi veleještěři moc prděli a způsobili globální oteplení. Myslím, že chovat se šetrně k přírodě je nutné, ale určitě ne proto, že bychom způsobili globální oteplení. Správná cetsa vede od jaderné energie přes fúzní reaktor. Vrtule a sluneční kolektory jsou jen vyhazování peněz, které energii jen zdraží, elektrická energie naopak musí být co nejlevnější, aby byla snadno dostupná pro všechny. Evrospké regulace všeho akorát vedeou do záhuby zdravé ekonomiky.

Machi 8.2.2007 14:31

Rýpavá otázka

Nevím, nevím, třeba mi to někdo vymluví, ale pokud vezmu fosilní paliva, která se tady ukládala v různých formách po 10-ky miliónů let. A tím tedy docházelo naopak k pomalému odčerpávání CO2 z atmosféry do zemského tělesa. No a teďka zmíněné látky začnu ve velkém těžit a uvolňovat z nich C02. Copak se asi stane? Abych se přiznal, nečetl jsem nějaký vědecký článek o tom, kolik přesně bylo kdy na Zemi CO2. Nicméně pokud budu věřit tomu co jsem viděl tvrdit Al Gora na základě měření z Antarktických ledovců, tak za posledních 780 tis. let nebyla nikdy hladina CO2 výše jak 300 ppm a nyní je snad přes 350 ppm. Pokud bych to vzal dle selského rozumu, tak už teďka jsme vážně narušili koloběh CO2 a pokud neexistuje účinný samoregulační systém, tak se máme na co těšit (jak kdo).

kiwi 8.2.2007 10:59

neviditelny pse

uz ne pacnera, uz dost. diky

Mirek 7.2.2007 20:14

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Problém je v tom, že pitomci jsou na obou stranách.

Idea se to zda byt dobra, ale v podstate nerealizovatelna. Jen by to podporovalo rust byrokracie, korupce a cerneho obchodu.

Mirek 7.2.2007 20:10

Re: Re: Pro sromy...

Vetsina pocitacu bezi od rana do rana. Tedy pro Americany 24/7. Vetsinou ani nezahali, pracuji pro nekoho jineho, aniz bychom o tom vedeli.

Mirek 7.2.2007 20:05

Re: Re: prognoza

Jestli se Sahara zvetsuje nebo ne se neridi tim, co si myslite v hospode u piva. Zavery se delaji podle studia map, povrchovych zasob vody, atd. Neni ani divu, ze nevite o suchu v jinych zemich, to se do hospody nejak nedoneslo a bulvar mel zajimavejsi clanky o tom, kdo otehonil tu ci onu zamou osobu.

Plinius 7.2.2007 15:39

Re: Re: prognoza

Myslim si, ze s tvrzenim fabulace na zvetsovani Sahary pravdu tak uplne nemate. Faktem je, ze cca 7000 let pr. Kristem Sahara jeste uplnou pousti nebyla, hlavne v oblasti Haggarskeho pohori, kde existovala jezera a tekly reky. Nakonec i v cadskem pohori ( jmeno mne ted vypadlo z hlavy) se nasly nastenne malby kde jsou vyobrazeni hrosi, krokodyli stada antilop, tudiza zvirata ktera tam jiz tisiceleti neziji. A nakonec jsou to 2000 let co sev. Afrika byla obilnici rise Rimske. Dneska by urcite nebyla. No a ve Spanelsku se da v oblasti Zaragozy uz dnes mluvit  o polopoustni krajine a starosti se srazkami a nedostatkem vody jsou dnes i v Italii ( povodi reky Pad) popr. v jizni Francii v oblasti Languedoc. Zmeny urcite jsou...otazkou zda je to zpusobeno lidskou cinnosti rekneme od roku 1850 ( zacatek narustu industralisace).

Jinak se mne ten clanek ale libil...docela vecne zde bylo poukazovano na radu jinych faktoru. Jen mozna mohl se autor zminit o vyssi aktivite naseho slunce. Ta byla pred 4 miliardami let asi o 25 procent slabsi nez nyni

P.

Zahir 7.2.2007 13:09

Re: Re: Re: Re: Re: Problém je v tom, že pitomci jsou na obou stranách.

Zdravím,

     nakonec ta jejich protijaderná propaganda dopadne tak, že sociálně slabí se zdaní a bohatí plýtvači se budou smát. Proč se nezavede nižší, nezdaněná sazba pro základní spotřebu na ledničku, topení, atd. a až po překročení určitého limitu by se tvrdě zdaňovalo? Stejně by se to dalo řešit s benzínem. Každý by dostal základní příděl, na který by čerpal benzín se zvýhodněnou daňovou sazbou a po překročení tohoto limitu by nastoupila sazba vyšší.

     Navíc nás pan Bursík akorát víc a víc přimyká k velkému bratru na východě, jakoby Ukrajina či Gruzie vůbec neexistovaly. Kdyby se preferoval atom, byli bychom daleko více nezávislí na rozmarech podobných autokratů jakoje Putin a spol.

Zahir 7.2.2007 12:04

Re: prognoza

Zdravím

      před pár dny jsem četl o konci poslední doby ledové a tam stálo, že čím bylo klima chladnější, tím bylo více sucho a např. Sahara byla větší než dnes, naopak když oteplení vrcholilo (7000 př. Kr.) bylo na Sahaře zejména v létě více srážek než dnes, dokonce na staroegyptských monumentech se nacházejí stopy po významějších deštích, takže to zastrašování, že Sahara se zvětšuje, považuji za fabulaci. Možná by se dalo diskutovat o tom, že se posouvá mírně na sever, ale z jihu by se měla postupně nahradit savanou. Spíš bych měl obavy, že by se mohlo opakovat něco jako mladší drias, tedy "přechodné" ochlazení v důsledku ochlazení oceánu vodou z tajících ledovců. Mimochodem začátkem září 2005 jsem byl u známých v jihozápadním Tunisku a ani jeden den tam nebyla jasná modrá obloha a skoro každý den tam měli mírnou přeháňku, takže bych to viděl tak, že ty extrémní deště z Evropy se rozšíří i na Saharu. Navíc, jižní Evropa není jen Španělsko, ale i Balkán a Itálie a tam o žádném suchu nevím. A pokud se někde Sahara opravdu zvětšuje, pak to přikládám špatnému zemědělství, které nadměrně vyčerpává půdu. Když dokázali židé zkultivovat rozsáhlé pustiny v Izraeli, proč to nedokážou i v severní Africe?

qwert 7.2.2007 11:01

Re: Re: Re: Re: Redakci Psa:

no jo, polovina žlučníků by se dala rozmasírovat, tedy masáží uvolnit písek s drobné kamínky. Jo, bolíto jako svině a jde to jen v případech, že tam nejsou šutry jako kaštan. Ale jde to.

qwert 7.2.2007 10:53

s e r e (pardon) se to všechno

emise C02 rosotu stále, slábne Golfský proud a nějak moc rychle se stěhuje magnetický pól Země. Podle Murphyho zákonů se se všechno p o s e r e  v nejméně vhodném pořadí :-/

Elas 7.2.2007 10:29

Clovek, clovek

Ze lidstvo nema vliv na oteplovani zeme? Tak nejak si nedokazu predstavit dinosaury kacejici destne pralesy...a ze je mezi globalnim ochlazovanim a oteplovanim rozdil? To ani ne. Ted se bude oteplovat az na kritickou mez a pak se logicky ochladi. To se delo na zemi vzdy, ale clovek tento proces urychluje a treba jednou prispeje k  takove klimaticke nerovnovaze, ze na ni nebude stacit ani jeden predpovidany klimaticky model, ktery nam predkladaji Pani vedci. Nase novoveka civilizace jede na dluh prirode a to nemuze trvat tisicileti...

Ale treba se do te doby objevi nejaky meteorit, kteremu spocetli spatne drahu pruletu a brzo budou jedinymi obyvateli zeme svabi a jim podobni...a nas debaty o klimatu prestanou zajimat:-D

Emrys 6.2.2007 13:03

Názor

Ty a tobě podobný upálili Giordana Bruna !   ;-O

marek 6.2.2007 11:12

Re: Problém je v tom, že pitomci jsou na obou stranách.

Znáte komunistickou koncepci - Dukovany, čtyřblokový Temelín, JE severní Morava ? Už to mohlo být, nebýt ekologistických keců.

clay 6.2.2007 1:05

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Redakci Psa:

možná je to uvolněný funkcionář LOK

clay 6.2.2007 1:04

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Redakci Psa:

ano, ještě tak "fotograf" šedovous....tam bych to chápal.

gossip 5.2.2007 21:16

Re: Re: Re: Re: Re: Redakci Psa:

Tak jsme si z holkama rikaly,ktery lekar muze cele dny psat na netu?Neni vam to taky divny?

Radim Fousek 5.2.2007 20:47

vtip (bohuzel se muze stat skutecnosti)

Potkaji se dve planety ve vesmiru. Ta jedna lituje tu druhou - nevypadas moc dobre, co je ti? Ale, ani se neptej a moc se ke mne nepriblizuj, mam lidi !!! Ale, to je jen prkotina, rika ta druha!  To jsem mela taky, to prejde rychle samo od sebe!

Karel 5.2.2007 20:47

To je snad posedlost dědečku

napadat mne u dvou článků. Co takhle zplodit vlastní názor, který by se týkal článku rád se zasměji. Ale mít vlastní názor na to jako produkt svojí generace nejsi zvyklý tak se se mnou nezdržuj a koukej vyhlížet nějakého vůdce co to řekne za tebe a ty jen tak z povzdálí utrousíš nějakou jedovatou špínu o člověku co má jiný názor než tvůj gerontovůdce dědoušku.

anonym 5.2.2007 20:45

prognoza

Za sto let ma byt ve stredni Evrope klima jak v jizni Italii nebo Francii. Tak uz se tesim, ze o dovolene zustanu doma a usetrim. Budeme se vsak muset obehnat velmi vysokou zdi, protoze jizneji od nas nebudou mit lidi vodu a desna sucha, tak se pohrnou k nam.

Ladislav N. 5.2.2007 20:37

Re: Karel IP: 165.228.133.xxx

A hele, blb se chová podobně k různým autorům. Starším. Nějaká vlastní nedostatečnost, Karle?

Karel 5.2.2007 20:22

Re: Re: Připojuji se k výzvě doktora

A ty nemáš radost že jsem tady s tebou BORGU? Můžeš mne poučovat jak jsi partizánštil v zákopech proti ruským okupantům.......

.......... jo za normalizace chlapci hned jak jsme roztříleli první ukrajinský front a začali se ze zahraničí vracet naše skvěle vycvičené jednotky jsme se pravým obchvatem pustili i do druhého ukrajinského frontu..........

Pochlub se dědoušku jaký si byl švarný junák.

BORG 5.2.2007 20:06

Re: Připojuji se k výzvě doktora

Což kdyby sis Karle založil vlastní správné, mladé a progresivní internerové noviny? Ale ty asi nemáš čas protože se musíš dívat na eso, MTV a večerníček.

Karel 5.2.2007 19:52

Připojuji se k výzvě doktora

Co místo  Pacnera  zkusit někoho, komu to ještě myslí?

Tedy, pokud to ve svém věku dokážete Neffe ještě rozlišit.

doktor 5.2.2007 17:04

Re: Re: Re: Re: Redakci Psa:

Jsem lékař, pane Honzáku, ne autor sci - fi.

honzak 5.2.2007 17:02

Re: Re: Re: Redakci Psa:

já bych se medicínské články přimluvil. Např. "náprava kloubních poškození po dlouhodobé sportovní zátěži". Nebo "žlučník je do určité míry opravitelný". Úspěch zaručen!