4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L.Metelka 5.9.2008 13:54

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Jistě. Pokud by byly změny jen na přírodě, bylo by to fajn.

L.Metelka 5.9.2008 13:53

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Psal jsem, že je to záležitost glaciologů a to já nejsem...

Klimatologie obecně patří do fyziky atmosféry.

L.Metelka 5.9.2008 13:51

Re: Re: Re: Re: Re: Upresnenie

Ano a taky jsem psal, že právě proto je třeba otestovat, jak jsou výsledky závislé na volbě začátku a konce řady. Máte něco proti tomu? Vy přesně to děláte, pokud počítáte nějaké desetileté trendy se začátkem v roce 1998. Protože kdybyste vzali jiný začátek, tak by Vám nevyšlo to, co chcete aby vyšlo

Ale to je typické. Něco vytrhnete z kontextu, uvedete jen co se Vám hodí, co se nehodí, jako by neexistovalo.

Vladan 5.9.2008 13:46

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

V jedné naší diskuzy ohledně vzorků ledu, jste napsal, že to je záležitost fyziků a to vy nejste.

Můžu tedy tvrdit, že klimatologie patří do fyziky?

Roman Šula 5.9.2008 13:46

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

V Anglii tou dobou skutečně víno rostlo, ale ten Labrador se mi teda nezdá. A s povídáním vikinga Erikssona bych byl opatrný, stejně jako jeho táta Erik potřeboval nalákat osadníky, takže lze minimálně předpokládat určité chvalozpěvy na zemi zaslíbenou.

Pjotr 5.9.2008 13:45

Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

No jistě! Pokud měříte teplotu na rozpáleném parkovišti, v blízkosti trysek letadel na letišti, nebo výduchu klimatizace na střechách budov tak můžete dojí ke všelijakým výsledkům. Stupeň sem stupeň tam. Můžeme se potom strašit navzájem.

Roman Šula 5.9.2008 13:43

Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Moje kroky nejsou řízeny nepřesným matematickým modelem a můj pobyt v Hradci Králové je naplánován. Může se samozřejmě stát, že do té doby podlehnu dopravní nehodě, rakovině plic či budu odsouzen za vraždu, kterou jsem nespáchal, a pak na místo samozřejmě nedorazím.

BM 5.9.2008 13:42

Re: Re: Re: Re: Upresnenie

Na temu statistiky z metelkovych vlastnych ust :

"Šikovná volba začátku nebo konce řady udělá s trendem svoje."

Re: Re: Re: Špatná doba na oteplování:

Autor: L.Metelka IP: 194.228.235.xxx Datum: 05.09.2008 09:53

Roman Šula 5.9.2008 13:39

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Vnější podmínky se mění vždy, protože se vyvíjí Slunce, sluneční soustava i celý vesmír. A nakonec i sama Země je v neustálém vývoji. Tudíž, určitě se mnou budete souhlasit, že se za každou a jakoukoliv cenu snažit zabránit nějakým změnám v přírodě je poněkud scestná myšlenka...;-D

BM 5.9.2008 13:38

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Upresnenie

samozrejme myslel som teplejsi normal ( stredoveke optimum) ktorym som reagoval na Boba. V tom pripade aku statisticku vyznamnost bude mat ( podla Vasho tvrdenia v bode 3 ) odchylka za "komicky smiesne" obdobie 1980-2005 v ciselnej rade napr. od roku 900 ?

Sam si vyvraciate Vase argumenty. Keby ste ma behom hodiny "neucil" citat, poznavat geometricke rady a teraz aj odcitat, mozno by som aj uveril, ze ste vedec.

Berte to ako definitivny epilog, lebo naozaj takto skodim ceskej vede.

JJ 5.9.2008 13:38

Jinak jsem velmi rad, ze

se CR cela oblast GO dotyka pouze okrajove (dopady na CR velmi male, negativni hlavne pro priznivce zimnich sportu). Akorat se mozna v CR zacne mluvit Holandsky. 

Pjotr 5.9.2008 13:37

Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Nijak přehnané pane Šula. Ty ovečky se tam skutečně pásly. Myslím si, že není důvod nevěřit panu Erikssonovi, že ve Vinlandu se dalo pěstovat víno, když ve srovnatelných zeměpisných šířkách k tomu docházelo - např. v severní Anglii.Pokud v Grónsku rostla tráva, dal se nazvat Zelenou zemí ne?Ohledně konce doby ledové: měl jsem na mysli závěrečnou fázi: během několika málo let se skutečně drasticky oteplilo, takže chudáci mamuti a nosorožci...Pokud by přechod byl tak pozvolný, jak říkáte, nebyl by pro ně problém se přesunout do severnějších končin, přizpůsobit se a přežít. Jak to dopadlo víme.

JJ 5.9.2008 13:35

Re: Re: je to jinak?

Obavam se, ze rambajs nemel na co zapominat.

Roman Šula 5.9.2008 13:35

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Stát se může cokoliv, co není přírodními zákony zakázáno. Na druhou stranu vliv těchto cyklů je prokázán jen ve čtvrtohorách, ale to možná z důvodu, že ze starších geologických dob jsi již data příliš integrovaná a výchylky tudíž vyhlazeny. Ale na druhou stranu snad v žádném geologickém období nebyla taková zima jako ve čtvrtohorách.

Vulkanická činnost i impakt by kvůli zaprášené atmosféře znamenalo nejpravděpodobněji ještě další ochlazení, ovšem po usazení prachu na povrch zalednění by se snížilo albedo ledu, takže by po vyčištění atmosféry mohl začít tát alespoň v místech, kde mocnost ledové vrstvy není nijak markantní.

nonevim 5.9.2008 13:30

Re: Re: permafrost tedy byl a musí být vždy zmrzlý ?

čili smrk nahradí nějaké jiné stromy, semena stromů vzejdou i na místech kde před pár lety zašla a na broučcic se specializuje nějaký jiný druh .... .

Mě jen fasicnuje jak přistupují ekologové k planetě, být ekologové u "boží moci" tak se dodnes plazí cosi na pobřeží kde to holinka ekologa vždy zašlápně protože obojživelník je cosi co vytlačuje "živelníka" a biodiversita ve stávajcí formě je tou nejlepší možností co země má!

A nebo savce by bylo potřeba vystřílet protože žerou vajíčka saurů a tím je vytlačují. A představ si takového bílého medvěda jako ho před nějakými 400,000 léty střílí z vrtulnůku protože "jak každý tou dobou  ví  pořádný medvěd je hnědý a ti světlí do biotopu nepatří !

I-Worm 5.9.2008 13:29

Viděl jste film "Bitva v Ardenách"?

mám dojem, že tam byla na dlouhodobé předpovědi počasí založena celá ofenziva...

Roman Šula 5.9.2008 13:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Souhlas, ale aby ta statistika byla přesná, musí počítat se všemi jevy, okolnostmi, pravděpodobnostmi a podobně. Já vím, že to není jednoduché, ale počítat se s tím musí. Nelze předpovídat budoucnost stylem, že koho mají oběsit, ten se neutopí. Proto taky nabádám k opatrnosti k výrokům typu, že nejbližších 30 000 let nám doba ledová nehrozí. Stačí blbá náhoda a máme ji tu za pár století.

janoryna 5.9.2008 13:26

chtěl bych poznamenat, že ptopení Titanicu v roce 1912

bylo v důsledku globálního oteplování. narazil totiž na kru, která se odtrhla již tehdy od grónského ledovce. Na tohle Al-gore ve svém filmu zapomněl. a o zmenšujících se polárních čepičkách na marsu už jsem mluvil. takže dokonce mezplanetární oteplování

L.Metelka 5.9.2008 13:25

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Bez Milankovičových cyklů by ale taky ledové doby nejspíš nezačaly nebo neskončily. To KVAZI tam znamená, že to není neměnný konstantní stav, ta vnitřní dynamika tam pořád je, jen je velmi málo pravděpodobný přechod systému mimo určité meze. Mimochodem - co kdyby v tom 100% zalednění výrazně vzrostla sopečná činnost, nebo na Zem dopadl asteroid - náhodné jevy, které by mohly Zemi dostat z tohot kvazistabilního stavu.

para 5.9.2008 13:24

Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Pane šula je pozoruhodné, že na jednu stranu nabízíte Nobelovku za přesnou předpověd počasí na příští týden - protože reálně NEVĚŘÍTE, že by to mohlo vyjít - /a ono to určitě absolutně přeně nejde/. A na druhé straně nabízíte, že se třeba s někým můžete za pár týdnů setkat v nějakou hodinu na hvězdárně - a najednou ale ve vzdálenou realitu VĚŘÍTE!  Čímpak to? Není přání otcem myšlenky - či spíše diktátorem Vašeho jinak asi konstruktivního myšlení?

Roman Šula 5.9.2008 13:21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Novináři v ČT tvrdily, že sníh, tak to byl sníh...;-D Novinář má vždycky pravdu, stejně jako politik. Podobně jako reportáže v ČT z Bali, kde ryby loví dynamitem, ale korály tam umíraji důsledkem globálního oteplování...:-D

L.Metelka 5.9.2008 13:21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Přesně tak. Proto taky klimatologické modely nepředpovídají počasí (jednotlivé nehody), ale statistické vlastnosti atmosféry (statistiku nehodovosti, chcete-li)

Roman Šula 5.9.2008 13:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Zalednění od pólu k rovníku už by nebyl kvazistabilní stav, ale stav stabilní.:-D S pravděpodobností blízkou jistotě už by ten led neměl důvod roztát do doby, než Slunce dostatečně zvýší svůj zářivý výkon, což je otázka minimálně stovek milionů let.

L.Metelka 5.9.2008 13:18

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Jde taky o to, jestli jsou ty změny jen fluktuacemi, způsobenými vnitřní dynamikou klimatického systému nebo jestli jsou způsobeny změnou vnějších podmínek.

AA 5.9.2008 13:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

v te  Keni ovsem nesnezilo, ale padali docela slusne KROUPY - zvysovani ruznych extremnich projevu pocasi je jen dalsim z dusledku (a zaroven dukazu) oteplovani...

Roman Šula 5.9.2008 13:16

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Samozřejmě nejdou předpovědět, ale nejdou ani ignorovat, vykazují pouze nenulovou pravděpodobnost. Podobně nelze předpovědět kdy a kde dojde k dopravní nehodě, ale lze vyčíslit míru pravděpodobnosti, že se můžete zabít v autě. Ignorování pravděpodobnosti dopravní nehody už řadu lidí přivedlo na hřbitov.

L.Metelka 5.9.2008 13:16

Re: Re: Re: Re: Běžte se podívat do studny

Ne, to nepředpokládám. Část vody zůstane v atmosféře (vyšší absolutní vlhkost), část zkondenzuje a vypadne, ale hlavně v chladnějších oblastech (Arktida, Antarktida)

Roman Šula 5.9.2008 13:14

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Kvazistabilním stavem se myslí stav, kdy krom meziročních fluktuací nevykazuje klima větších změn. Otázkou je, co lze považovat už za větší změnu. Zcela určitě rozdíl mezi glaciálními a interglaciálními epochami, ale není už jasné, zda je takovou změnou i rozdíl mezi středověkým teplotním optimem, malou dobou ledovou a dnešním stavem. Tady chybí jasná kvantitativní (velikost změny) i kvalitativní (rychlost změny) definice.

L.Metelka 5.9.2008 13:13

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Jeden z těch kvazistabilních stavů je to, co máme po skončení poslední doby ledové. Jiný je vrchol doby ledové. Další třeba kompletně zaledněná země až k rovníku.

L.Metelka 5.9.2008 13:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ono totiž není vůbec jasné

Jistě. To jsou náhodné jevy, které ale do modelu nedáte, protože neumíme předpovědět (ani Vy a ni já), zda nastanou, kdy přesně, s jakou intenzitou a podobně.