26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
biochemik 19.11.2007 12:09

děkuji za pěkný článek

Děkuji za pěkný článek, ze kterého pro změnu nečiší ani propaganda  ani nenávist :)

To Zephir: Velice ráda bych s vámi debatovala, neb máte zřejmě leccos načteno a diskuze by mohla být zajímavá a plodná. Ovšem doporučím vám abyste tady ze sebe zbytečně nedělal ...(doplňte cokoliv co se vám líbí) a nejdříve si přečtěte nějakou učebnici biochemie a molekulární biologie. Na co vám jsou články a znalosti získané odjinud, když docházíte k zásadním omylům na základě neznalostí jako například co je to gen a genom, různé druhy mutací atd. ( A pomůže vám to najít i další slova abyste veškeré látky neoznačoval jen jako proteiny a toxiny).

dino 19.11.2007 12:42

Re: děkuji za pěkný článek

Domnívám se, že toho zjednodušení se pan profesor dopustil (pokud vůbec) kvůli čtenářům, kteří jsou laiky a jemnější rozlišování by je mátlo. Jinak - doporučovat tomuto muži studium biochemie je...nu, přinejmenším úlet :-D. Má rozhodně víc než jen "trochu načteno." Autorovi děkuji, i když se obávám, že nebude vždy pochopen, především těmi, kdo nerozumějí, ale chápat něchtějí...

biochemik 19.11.2007 13:33

Re: Re: děkuji za pěkný článek

Já nevím jestli si rozumíme- doporučení nebylo mířeno k panu Drobníkovi(tam by opravdu nemělo smysl ;-)), nýbrž k Zephirovi...

terra 19.11.2007 14:26

Re: Re: Re: děkuji za pěkný článek

Ježišmarjá, a jak to mám poznat? Omluva hluboká až nejhlubší vám i autorovi - Zefýrovi ne, aby bylo jasno...

dino 19.11.2007 14:28

Re: Re: Re: Re: děkuji za pěkný článek

Pardon, to jsem byl já...váš dinosaurek...

dino 19.11.2007 14:29

Re: děkuji za pěkný článek

A ještě k tomu neumím číst! Mějte se tu všichni pěkně, a hlavně už mi dnes nedávajte do ruky PC! Odcházím do houští....

Stredocech 19.11.2007 9:22

Speciálně kukuřice je rostlina AMERICKÉHO PŮVODU, dovezená

do Evropy.

A dokonce ani v Americe se nepodařilo najít jejího divokého předchůdce a předpokládá se, že byla získána dávnými Indiány na základě dlouhodobého řížení a využívání náhodných mutací.

Také v případě PŠENICE se usuzuje na využití náhodné mutace, které si dávní zemědělci všimli a právě tento mutant dále pěstovali a šířili.

Zephir 19.11.2007 9:53

Re: Speciálně kukuřice je rostlina AMERICKÉHO PŮVODU, dovezená

Pokud bude GMO operovat v rámci jednoho druhu a nebude do organismů zanášet cizorodý bílkoviny třeba z baktérií, nevidím v něm zase tak velkej problém. Když to nebude narušovat zavedený biologický rovnováhy, ať si lidi křížej třeba jabka s hruškama.

František I. 19.11.2007 11:22

Re: Re: Speciálně kukuřice je rostlina AMERICKÉHO PŮVODU, dovezená

Zefirátko, vy jste kouzelný. Potom už to totiž nebude GMO. Naštěstí vývoji v tomto oboru nezáleží na nicce s nikem Zephir. Jinak hruškojabko si kupte pod jméne Kumoi.

Zephir 19.11.2007 17:12

Re: Speciálně kukuřice je rostlina AMERICKÉHO PŮVODU, dovezená

Proč by to nebylo GMO, Frantíku? O tom co je a není GMO rozhoduje použitá metoda, ne jaký druhy a geny navzájem mícháš.

jasan 19.11.2007 11:57

Re: Re: Speciálně kukuřice je rostlina AMERICKÉHO PŮVODU, dovezená

muzete prosim definovat, co to je "cizoroda bilkovina"?

TTSO 19.11.2007 12:58

Zephire - mouka například obsahuje části jiných rostlin a hmyzu,drobných škůdců a jejich exkrementů

nemluvě o tom že v genomu každého tvora a rostliny na světě jsou zabudovány sekvence pocházející z jiných druhů .....

Zephir 19.11.2007 17:13

Re: Zephire - mouka například obsahuje části jiných rostlin a hmyzu,drobných škůdců a jejich exkrementů

Imunitní systém spoléhá na to, že se ty sekvence nemění zase tak často. Kdyby musel počítat s tím, že i vůči bílkovinám v jabku si nejprve musí vytvořit imunitu, asy by nic jinýho nedělal, než imunizoval.

tmoravec 19.11.2007 19:20

Re: Re: Zephire - mouka například obsahuje části jiných rostlin a hmyzu,drobných škůdců a jejich exkrementů

Tak alou - do ruky ucebnici molekularni imunologie pro materske skoly a studovat a studovat a studovat. Az budete mit neco nastudovano o tom, jak imunitni system rozeznava cizi/vlastni, pak se vratte. Protoze vidim, ze rad ctete, necham vam odkaz na jednu docela dobrou a zadarmo

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/bv.fcgi?rid=imm.TOC&depth=2

Jenom ve zkratce pro ostatni - imunitnimu systemu je uplne jedno jestli nejaky protein pochazi z jablka, kravy, bakterie, viru, zaby  nebo pavouka. Pokud na necem v kontextu potravy zalezi pak je to koncentrace, stabilita v travicim traktu, velikost, prostorove usporadani, schopnost vazby na receptory na M bunkach a podobne. zdravim.

Zephir 20.11.2007 10:40

Re: Re: Re: Zephire - mouka například obsahuje části jiných rostlin a hmyzu,drobných škůdců a jejich exkrementů

Imunitnímu systému to samozřejmě jedno není, jinak bychom opuchli už po snědení jablka. Některý bílkoviny toleruje, některý ne. Hádejte, podle čeho je asi tak rozlišuje?

honzak 19.11.2007 7:16

rozhodnutí a směrnice

Rady vzájemné evropské pomoci bohužel škodí všemu, čeho se týkají. I kdyby ten problém byl pozoru hodný.

K problematice GMO mám jednu otázku - jsou GMOm "mutanti" schopni se dále rozmnožovat? Budou mít jejich plody vlastnosti jejich "rodičů"? Genetika nebyl nikdy můj obor....

tmoravec 19.11.2007 8:50

Re: rozhodnutí a směrnice

Zatim pouzivane GMO odrudy se ve schopnosti rozmnozovani nelisi od tzv. konvecnich odrud. Existuji sice technologie jak omezit klicivost druhe generace semen (opet funguji i u konvecnich odrud), pripadne "vystrihnout" transgen v duhe generaci, takze se rostlina vrati k normalu. Tyot  technologie se ale nepouzivaji. Zatim je to reseno licencni smlouvou, ktera opetovne pouziti vlastniho osiva zakazuje. Jeste bych rad upozornil, ze u mnoha zemedelskych plodin, treba prave u kukurice, rostliny druhe generace vlastnosti svych rodicu nedosahuji. A vubec to nesouvisi s GMO ale s tzv. heteroznim efektem. Jiz na zacatku 20. stoleti si slechtitele vsimli, ze zkrizi-li dve vzdalene linie, vznikly krizenec (hybrid) ma napadne lepsi vlastnosti nez oba rodice, ale v dalsich generacich se vse vraci k "normalu". Proto se dnes pestuji tzv. F1 hybridy, ktere je nutno pro udrzeni vlastnosti kazdy rok kupovat znova.

Jinak pokud bychom meli spravne dodrzovat terminologii, GMO odrudy nejsou mutanti ale transgeny. Mutanti jsou konvecni odrudy.

Zephir 19.11.2007 9:51

Re: rozhodnutí a směrnice

Samozřejmě, EU nesleduje ani tak ochranu přírody, ale hlavně svý protekcionistický zájmy. Je jen náhoda, že se náhodou krejou s ochranou přirody. Proto bych se na EU vůbec neodvolával.

Drobníkův článek se sice ohání vědou, ale veškerý argumenty, kolem kterejch se točí jsou ekonomický. Pokud budou trhy GMO a ostatních potravin zřetelně oddělený, neni důvod je nechat vedle sebe, ať navzájem prokážou svoji životaschopnost. Naopak, tím že zůstanou oddělený je jediná cesta, jak prokázat, že se GMO skutečně vyplatí.

tmoravec 19.11.2007 10:10

Re: Re: rozhodnutí a směrnice

no hlavne kdo to zaplati. pokud se bude znacit GMO-free a budou to tak platit ti, kdo z nejruznejsich duvodu nechteji gmo pozivat, pak neni problem. bohuzel zatim je to naopak.

Zephir 19.11.2007 10:17

Re: Re: Re: rozhodnutí a směrnice

Zatím je to tak, že všichni hradíme i zvýšenej nárůst astmatu, alergií a pokles stavů včel a lovný zvěře. V budoucnosti tento problém může vyřešit čipování potravin, počítejte ale s tím, že Vás současně budou kasírovat zdravotní pojišťovny podle toho, kolik alergenů jíte. Takže pokud budete chtít ušetřit na potravinách zamořenejch pesticidy, prodraží se vám zdravotní péče.

tmoravec 19.11.2007 10:31

Re: Re: Re: Re: rozhodnutí a směrnice

zakladem reseni nejakeho problemu je najit jeho pricinu. abyste toto udelal, musite prokazat kauzalitu. to, ze si myslite, ze za vzrustem incidence astmatu stoji narust spotreby Bt kukurice, jeste nutne neznamena, ze tomu tak je. Nekdo jiny si muze myslet, ze za to muze nedostatek pohybu, zvysena automobilova doprava, vysedavani u televize, mobilni telefony, lahvovana voda sycena CO2, koureni, asistovana reprodukce a nebo jeste neco jineho. Vzhledem k tomu, kolik lidi jiz se snazilo nejaky negativni vliv GM plodin na neco dokazat a ze zatim vsichni bez vyjimky hanebne pohoreli, lze si byt stale vice a vice jisty, ze zadna takovota pricinna souvislot neexistuje. howgh, ceka me soja.

Zephir 19.11.2007 11:13

Re: rozhodnutí a směrnice

Za nárůstem astmatu bych spíš viděl GMO sóju, pěstuje se už dvacet let. GMO kukuřice by mohla spíš za mizení včel, samozřejmě ne jako jedinej faktor.

tmoravec 19.11.2007 11:44

Re: Re: rozhodnutí a směrnice

GM soja se pestuje od roku 1996. Nevim jak vy, ale me to pripada jako 11 let, nikoliv 20.

TTSO 19.11.2007 13:01

Re: Re: rozhodnutí a směrnice

Nárůst astmatu je jasně propojen s domácí chemií .... tedy čím víc uklízení, voňavých sprejů, umělého nábytků koberců atd atd doma máš tím víc máš větší šanc dostat astma.

Včely napadá roztoč varióza a problémem není GMO ale Globální přenost místních chorob

Zephir 19.11.2007 17:15

Re: Re: Re: rozhodnutí a směrnice

Opět, nevidím důvod, proč skok v domácím uklízení datovat zrovna do roku, kdy se do Británie začala vozit GMO soja.  Rok 1998 neni pro Británii ničím vyjímečným - kromě zahájení dovozu soji.

Zephir 20.11.2007 10:49

Re: rozhodnutí a směrnice

To je možný, ale vrabci a další ptactvo nepřichází do styku s domácí chemií. V Anglii vzrostly alergie tentýž rok, co se do ní začala dovážet GMO soja. Ve skutečnosti je pravděpodobný, že se všechny vlivy násobí, takže když je netestujete současně, mnoho toho nezjistíte.

Šumavák 19.11.2007 10:22

Proč by se to značilo??

když podle Zepfira je genově manipulované všechno??

Nebylo by lepší extra pro Zefira označovat jen ty potraviny, které žádné geny neobsahují ???:-P;-D

Zephir 19.11.2007 10:53

Re: Proč by se to značilo??

Doufám, že se mi nesnažíte naznačit, že potravinářskej průmysl nemá žádný možnosti jak kontrolovat původ svejch produktů. Když se může značit BIO nebo nucenej výsek (do konce roku 2004), tak proč ne GMO? Stačí značit to, o čem víme, že z GMO pochází určitě a zbytek namátkově kontrolovat na obsah BT-toxinů nebo jinejch látek, charakteristickej pro GMO.

Uvědomme si, že GMO je cesta, jak zabudovat do potravin téměř jakoukoliv látku. Když se musí podrobovat klinickejm testům trvajícím léta např. léky vudáv , proč ne GMO potraviny, který lidi jeděj po kilech?

tmoravec 19.11.2007 12:02

Re: Re: Proč by se to značilo??

S prominutim, zase ukazujete, ze moc nevite o cem mluvite. System znaceni potravin je nastaven tak (a Vy i vam podobni to tak pozadujete), ze se znaci i potraviny, ktere zadnou detekovatelnou GM slozku neobsahuji, ale nekdy v prubehu vyroby ji obsahovaly - jako napriklad olej, glukozovy sirup, skrob  nebo lecitin. Pak jsou tu dobraci, kteri chteji znacit i maso a mysli si, ze existuje zpusob jak zjistit co krava sezrala nebo naopak nesezrala pred tremi lety.

Nerikam ze neexistuji moznosti jak to hlidat papirove a administrativne, napriklad ve farmaceutickem prumyslu existuji administrativni postupy jak hlidat konzistetni kvalitu

pomoci neceho cemu se rika Good laboratory practice, nebo Good manufacturing practice. Asi by nebyl technicky problem prijmout podobne postupy i pro vyrobu potravin, vyresila by se tim nezamestnanost, ale pecen chleba by zrejme byl 10x az 100x drazsi.

Takze, kdyz si to verici zaplati, nic proti tomu.

TTSO 19.11.2007 13:05

Re: Re: Proč by se to značilo??

1. značit BIO si může kdekdo a to cokoliv .....napoříklad jahodu vypěstovanou v hromadě hnoje která má stejně nebo víc dusičnanů než jahoda hnojená sem tam Cereritem.:-P

2. Jakoukoliv látku se do sebe příroda snaží zapracovat po celou dobu její existence, proto jsou některé rostliny jedovaté a jiné trnité, některé trpké a některé sladké. Proto některé rostliny produkují zpuchýřující látky a některé látky pokožku konejšící. Je to jen otázka strategie