20.4.2024 | Svátek má Marcela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R 20.11.2007 14:36

Re: Re: Bláboly Zephira a jemu pododných:

Vrabci skutečně vymizeli. Dříve byli v každé hospodě na každém nádraží. Dneska už je jen pár jídelen, kde se dají objednat.

ZEPHIR 20.11.2007 21:44

Re: Re: Re: Bláboly Zephira a jemu pododných:

Typická reakce pivního Čecha, kterýho akorád zajímá kde by si levně nacpal bachor.

R 21.11.2007 7:17

Re: Re: Re: Re: Bláboly Zephira a jemu pododných:

Vrabci jsou ptáci žijící výhradně společně v houfech . Společně hnízdí, společně se krmí. Původně snad žili ve skalách nebo podobných biotopech, na stromech ve větvích dělat hnízda neumí.  Toho si všimli i naši předci, třeba ve rčení "mít vlasy jako vrabčí hnízdo". Dá se říct, že dříve na vesnicích byli přemnoženi, tehdejší konstrukce vesnických baráků a hospodářských stavení jim nabízela spoustu krytých dutin k společnému hnízdění a venkovní výběhy drůbeže u každého baráku, případně rozsypané zrní někde ve stodole prostřený stůl.  Hejno vrabců žilo snad v každém druhém vesnickém baráku a protože byli docela hluční, hlavně na jaře byly vesnice slyšet zdaleka vrabčím hašteřením. Z toho asi pramení i určitá obliba vrabců, protože jinak pokud jsou holubi ve městech nazýváni létajícími potkany, analogicky mohli být vrabci nazýváni létající myši. Taky z dřívějška si pamatuji, že vrabci byli hlavní ptačí potravou vesnických koček.  

R 21.11.2007 7:18

Re: Re: Re: Re: Re: Bláboly Zephira a jemu pododných:

To všechno zmizelo, dnešní konstrukce vesnických domů volné dutiny pod střechou neobsahuje a výběhy, kde by se chovalo jakékoliv hospodářské zvířectvo taky vymizely a zrní na polích se chemicky moří.  Vrabec nyni na vesnicích nemá kde hnízdit ani nemá kde sehnat potravu. Sbírat hmyz z stromů a keřů jako sýkorky neumí, stavba jeho zobáku ho předurčuje k sbírání semen a podobné potravy ze země a pro společenského ptáka musí být té potravy tolik, aby se uživilo celé hejno, potrava pro pár - dva ptáky, kteří by vyvedli mladé mu nestačí.  Nyní ale vrabci přesídlili do měst, objevili spoustu krytých dutin v různých lehkých průmyslových halách, supermarketech a přístřešcích třeba benzínek.  Ideální pro vrabce jsou konstrukce z vlnitého nebo deltovitě prohýbaného plechu ( dříve plechy VSŽ), rozměry těch prohybů jsou pro hnízdění vrabců akorát. 

R 21.11.2007 7:18

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bláboly Zephira a jemu pododných:

S krmením to je horší, zrní po zemi slepicím už nikdo nerozhazuje, vrabci tedy žijí tam, kde vedle možnosti hnízdění se pohybuje množství lidí a živí se tím, co lidem vypadává z kapes a podobně. Kolonie vrabců žije třeba tady v okolí v konstrukci místního autobusového nádraží, dříve za socíku jich bylo poměrně dost, nyní jich ubylo, protože podstatně ubylo lidí jezdících autobusy a vrabci asi mají nouzi o potravu. Kolonie vrabců rovněž  žije kdesi v konstrukci místního Kauflandu a Lidlu a sbírají drobky, co lidem vypadnou z kapes doslova pod nohama lidí v okolí nákupních vozíků. Takže vrabci nehynou, jen prostě téměř vymizel jejich oblíbený vesnický biotop.

Je třeba taky něco o problematice vědět, nechytat se prvního ideologicky zabarveného tvrzení a otrocky ho opakovat, je třeba myslet a používat mozek:-D.

Zephir 21.11.2007 17:04

Re: Bláboly Zephira a jemu pododných:

Za posledních 15 let se hospodaření v západních zemích ani lidský zvyky zásadně nezměnily, nicméně počet vrabců tam razantně klesl také. Podstatně se tam ovšem rozšířilo uplatňování vědecko-technickej výzkumů v praxi.

V Česku se o geneticky modifikovaných potravinách moc neví http://www.radio.cz/cz/clanek/54144

Ladislav N. 22.11.2007 14:43

Re: Re: Bláboly Zephira a jemu pododných:

Blábolíš nesmysly, úbytek vrabců běžných např. v panelákových sídlištích je způsoben m.j. zateplením domů a znepřístupněním spár mezi panely, kde vrabci s oblibou hnízdili. Na venkově, kde lidé provozují malozemědělskou činnost, hnojiště a nejsou tak důslední v "likvidaci" možností pro jejich hnízdění, je vrabců stále dost. Ale tam taky musí dávat do oken sítě proti mouchám, zatímco v paneláku jsou mouchy vzácností.

Zephir 10.12.2007 9:47

Re: Bláboly Zephira a jemu pododných:

Odborníci mají nejrůznější hypotézy, proč vrabci mizí, žádnou z nich ale zatím neprokázali.

No, hlavně že mají Vás....:-)

Alfred 19.11.2007 13:54

A že zelenejm nevadí,

že nejen kukuřice a sója, ale i ostatní rostlinstvo , ba i zvířectvo zelené nevyjímaje je denodenně bombardováno kosmickým zářením a pomalu mutováno. Zelení zřejmě již zmutovali v opravdu nebezpečnou odrůdu. Doporučuji jim proto naléhavě, aby se v zájmu Lidstva zabalili do igelitu , nerozmnožovali ani více nekřížili s přirozenou , dosud nezdegenerovanou populací!

Peta 19.11.2007 14:38

Re: A že zelenejm nevadí,

A že jim taky nevadí ty lány řepky, která také způsobuje alergie, a to není GMO. Když jedeme kolem rozkvetlého pole, tak ani filtr v klimatizaci nepomůže.

A zemědělcům se zdá, že je málo včel a jim klesají výnosy (rozuměj řepky). No bodejď! Takový lány, kdo by se s tím opyloval, včelky se nakrmí na okraji, proč by mely lítat doprostřed? A jestli je to zemědělcům málo, nikdo jim nebrání, aby si založili vlastní včelstva.

Pak taky ta řepka zabírá plochu obilí, které jak je vidět pak chybí. A bude hůř! Čínani a Indové bohatnou a chtějí také koláče a dávat si mléko do kávy. A co teprve až začnou používat toaletní papír!!! Ale to už je moc off topic.

R 19.11.2007 16:49

Re: Re: A že zelenejm nevadí,

Slabou alergii na řepku zmenší používání dalšího produktu a to medu z řepky. Každý med, pokud není filtrovaný, totiž obsahuje malé množství pylu příslušné rostliny. Takže kdo v době květu řepky na jaře nebo případně květu hořčice na semeno v létě nebo květu hořčice na podzim na zelené hnojení trpí sennou rýmou, zmírní ji, když dlouhodobě, nejlépe přes zimu užívá řepkový med. Přes obsah toho pylu v medu dochází k určité imunizaci organismu. Má to fungovat i na ostatní senné rýmy a podobné slabší alergie způsobené pyly..

Zephir 20.11.2007 10:37

Re: Re: Re: A že zelenejm nevadí,

Nebude žádnej med, protože nebude co by ho sbíralo. Proberte se.

R 20.11.2007 12:00

Re: Re: Re: Re: A že zelenejm nevadí,

Takhle podobně bude řvát vedení Včelařského svazu, protože hodně lidí z 50 tisíc našich včelařů, když pozbude včelstev, přestane včelařit a počet včelstev klesne z 600 tisíc třeba na polovinu. Asi vydupou i nějaké dotace.  To dělají vždy, když jsou nějaké větší úhyny. Jinak se nestane vůbec nic, jen asi  trochu stoupne cena domácího medu od včelaře.

Zephir 20.11.2007 12:15

Re: Re: Re: Re: Re: A že zelenejm nevadí,

Jak jsem již uvedl výše, počet včelstev se držel na 500 - 600  tisíc celejch posledních deset let. Čísla ničím neoblafnete. Cena medu je v daným kontextu úplně druhotná, pro zemědělství maj včely význam především jako opylovači a tenhle význam tržně doceníte těžko.

kejki2 25.11.2007 12:52

Re: Re: Re: Re: Re: Re: A že zelenejm nevadí,

Přečtu si celou diskuzi, jen kvůli Vašim výplodům. ;-D

R 19.11.2007 12:37

Včely a GMO

Co se týká mizení včel, nemá to nic společného s GMO. Pro včely mizí snůška, v zahradách lidi likvidují ovocné stromy a kvetoucí trávníky sekané třikrát ročně na píci a nahražují to trávníky hoblovanými každý týden sekačkou. Na polích zmizely plevely coby pravidelná včelí snůška a kvetoucí louky, byly nahrazeny nepravidelnou i když obrovskou snůškou z pěstovaných plodin. V lesích mizí divoké kvetoucí nálety vyrostlé za socialismu, soukromí majitelé je vysekali na dřevo na topení a všude perou smrkové monokultury a skutečně se o ně starají, takže nic jiného než smrky tam nemá šanci. Kvůli alergiím se sekají kvetoucí okraje cest všude, i v polích a v lesích. Výsledek je ten, že zatímco za socialismu 50 - 80 včelstev přineslo příjem srovnatelný s ročním průměrným platem a včelaři se namlsali, nyní tolik přinese chov až 500 - 1000 včelstev. Včelaři, co si po práci přivydělávali chovem nějaké desítky včelstev, mají z nich nyní mizivý příjem, takže jen dožívají a noví nepřibývají.

R 19.11.2007 12:47

Re: Včely a GMO

Co se týká plemenitby včel, dříve většina včelařů rozchovávala svoje vlastní včely, takže na území republiky žily desetitisíce vzájemně trošku geneticky odlišných chovů včel. Nyní, i v honbě za vysokými výnosy, většina včelařů přešla na kupované včelí matky - královny z komerčních chovů, kterých je v Čr jen několik liní, odhadem tak do 5.  Témeř všechna včelstva v ČR jsou proto nyní geneticky stejnorodá  jen z těch pár chovaných linií, což sice zvyšuje výnosy,ale podstatně ztěžuje vývin přirozené odolnosti vůči nákazám a jiným nepříznivým vlivům. Jinde to je podobné. Už nejméně 50 let existuje metoda umělého oplodňování včelích matek, takže i u včel je genetika a šlechtění  velice přísně kontrolováno.

Zephir 19.11.2007 17:09

Re: Včely a GMO

To samý platí i pro Spojený Státy? A proč stavy včel spadly za poslední dva roky, když předtím rostly?

Počet včelstev rostl od roku 1945 (650.000) do roku 1990 (800.000). V roce 1997 510.000, v roce 2005 500.000 včelstev, čili celejch posledních deset let se stavy drží na vyrovnaném stavu.

http://old.mendelu.cz/~apridal/mv/archiv/2007_05_c05.pdf

R 19.11.2007 17:22

Re: Re: Včely a GMO

U nás je většina včelstev zájmové chovy a polokomerční s pár desítkami včelstev. V USA bude většina včelstev v komerčních chovech s řádově tisíci včelstvy, které se převážejí běžně na vzdálenosti stovek kilometrů. Na rozdíl od ČR  tam mají většinu příjmů z poplatků za opylování zemědělských plodin, příjmy za med jsou vedlejší. Příčina úhynů včel tam byla jednoznačně identifikována jako důsledek virové nákazy.

Kanuk 19.11.2007 20:45

Včely v USA

Jen trochu jsem se zajímal o včelařství před několika lety. Dle tehdy dosažitelných informací

1) Velká část včelařů (nevím, zda mohu napsat většina) kupuje na jaře "balená" včelstva od chovatelů z Kalifornie a na podzim je ničí. Ušetří tím za výkrm včel přes zimu.

2) Největší ekonomický význam včel má opylování. Mnoho včelařů proto má převozné včelíny. Nevím, jak se to projevuje ekonomicky.

3) Včely (chované) jsou "dovoz" evropskými přistěhovalci.

4) V mém okolí je menší lipová alej. V době květu je sem tam vidět nějakou včelu, na rozdíl od ČR, aspoň tak to bývalo. Podobně, za teplých letních dnů lesy v ČR jen hučely hmyzem. Ve zdejších lesích je úplné ticho.

R 20.11.2007 9:49

Re: Včely v USA

1) Pravděpodobně se komerční včelaři rozdělili na dvě specializované sorty. Jedni sedí na místě celoročně vhodném pro včely a živí se tvořením nových včelstev, druhá jezdí z místa na místo a vydělává si opylováním různých komerčních plodin v sadech a polích a prodejem produktů. Ta likvidace včelstev na konci sezóny se dá chápat jako veterinární opatření, kdy včely nasbírají při kočování různé nežádoucí choroby a cizopasníky a průběžné léčení je drahé, nejspíš se tam provádí jen omezeně a proti rozšířování afrických včel.

2)Převozné včelíny jsou neekonomické. Používají se samostatné jednoduché "bedničkové" nástavkové úly nebo úly uložené na co nejjednodušší a nejlevnější paletě. Převážejí se na obyčejných náklaďácích naložené několik vrstev nad sebou. Vůbec to je základní zákon velkých komerčních včelařství. Co nejlevněji a nejrychleji, minuta, dvě minuty na včelstvo a pak honem na další.

R 20.11.2007 9:55

Re: Re: Včely v USA

 To, co je vidět u drobných včelařů, že se hodinu rýpají v jednom úlu, u komerčních včelařů absolutně nejde, zkrachovali by.

3) Včela medonosná v Americe není původní, byla tam dovezena. V USA to jsou hlavně variany italské včely, která je výhodnější na území, kde není dlouhá mrazivá zima. zatímco třeba ve střední Evropě se rozchovává kraňská včela, která umí zimu přežít dobře.

4) V USA pravděpodobně prakticky nejsou drobní včelaři s pár včelstvy za domem a proto včely na květech budou jen když je tam dovezou komerční včelaři, když je třeba v okolí opylit nějaké pole nebo sad nebo když tam jsou lesy, kde toho kvete tolik, že se tam dovézt včely pro med vyplatí nebo sem tam zdivočelé včely.

Zephir 20.11.2007 10:41

Re: Re: Re: Včely v USA

Opět irrelevantní diskuse, včely mizej jak v Evropě, tak v USA. V USA začaly mizet o rok dříve, ale stejným tempem. V USA je taky více rozšířeno GMO.

R 20.11.2007 11:54

Zephire Re: Re: Re: Re: Včely v USA

Jestli  včely v USA mizely o rok dříve než u nás, potom pokud jsou úhyny způsobeny GMO, jsme v rizšíření GMO prakticky na stejné úrovni jako USA, kde se GMO pěstuje už asi  15 let? Ta jedna 15 není prakticky žádný rozdíl, ne? Jenže protože se u nás musí pěstování GMO rostlin ohlašovat, já přesto na polích žádné GMO cedulky nevidím, stejně tak v obchodech s potravinami. (Jedině kdysi prodávala stolní olej GMO free Setuza, jenže byl asi dvakrát dražší než normální, tak ho nikdo nekupoval.) Je třeba jen trochu samostaně myslet, to je pro Vaši informaci když se používá to, co je v hlavě  - mozek a ne jen opakovat dogmata nalitá do hlavy na nějakém školení Greenpeace či podobných lidem škodících společenstvech.

Zephir 20.11.2007 11:56

Re: Včely v USA

Ne, GMO kukuřice s BT-toxinem je novej kultivar. Až dosud se šířily jen RoundupReady plodiny.

R 20.11.2007 12:02

Re: Re: Včely v USA

To musí být strašné svinstvo, ta GMO kukuřice s BT-toxinem. Nasadí se to na jednom poli v republice nebo na pár stovkách hektarů v EU a okamžitě začnou v celé české republice vymírat včely. :-D

Zephir 20.11.2007 13:00

Re: Re: Re: Včely v USA

Myslím, že včely kostí GMO řepka, ne kukuřice.

Ta se šíří nekontrolovatelně a jeji geny přebíraj i sousední plevely.

http://www.stuz.cz/view.php?cisloclanku=2005110401

http://www.osel.cz/index.php?clanek=1390

Zephir 20.11.2007 11:59

Re: Včely v USA

Pokud bude GMO stát 2x víc, nevidím s tím problém, dokud ta cena zůstane tržní. Problém je, že my dnes ani nemůžeme zjistit, do jaký míry GMO způsobuje alergie, protože je s ním zamořenej celej potravinovej řetězec. Otázka je, komu taková situace vyhovuje.

R 19.11.2007 12:25

zákaz GMO - cesta do pekel

Jen idiot si může myslet, že zákaz nebo omezování GMO v Evropě Evropě pomůže. Pomohl by, aspoń teoreticky, kdyby  to byl celosvětový zákaz. Takhle naopak odčerpá z Evropy nadané lidi a prosperující firmy podnikající v GMO, přestěhují se prostě tam, kde mohou na GMO svobodně pracovat a následně způsobí masívní odčerpávání financí z Evropy. Protože jen idiot by v době volného trhu a tvrdé hospodářské soutěže mezi světovými státy nevyužil jakéhokoliv nedostatku jakéhokoliv zboží k "optimalizaci" jeho ceny. Jako prakticky vše, co prosazují zelení idioti, je odmítání nebo ztěžování používání GMO cesta do pekel.

ZABA 19.11.2007 13:45

Re: zákaz GMO - cesta do pekel

To je tim, ze cela evropa je takopve RVHP a tak soudruzi veri, ze zakazy a prikazy jsou to prave a ze obcane jsou uplne blbi a neumi o sobe rozhodovat