2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
předběžně opatrný 25.2.2008 16:40

Re: Re: Re: Jseme pořád stejní

Víte, kolik stál (celosvětově, v ČR, a třeba na úrovni jedné velké instituce, banky apod.) "boj" s Y2K? Kdo rozpoutal ty obavy?? A kdo si na nich nakonec namastil kapsu???  A jak moc???? Chtěl jsem jen říct (možná nešikovně), že by míra vynaložených prostředků měla odpovídat riziku. Nenavrhuji, jak mi podsouváte, zrušit očkování, jen si myslím, že očkování eskymaček proti moskytům se hodí leda do povídky Š+G. A boj s emisemi CO2 je mnohem větší pitomost. Vřele doporučuji toho Lomborga. Nejde ani o konkrétní data, jako o (mnoho) názorných ukázek, jak lze manipulovat s davem. Každý, kdo říká, že je nutno chránit přírodu, to přece myslí upřímně. Nebo ne?

Karel 25.2.2008 16:30

Re: Re: Rozum by měl zvítězit.

Na rovníku jsme byli před 350 miliony let, čtvrtohory a doby ledové začaly před 2 miliony let. Při úvaze o zalednění u nás je možné kontinentální drift pominout.

Roy Boehm 25.2.2008 15:48

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: klimatizace v létě

Inu, polemizujete hezky, ale ne se mnou. Já jsem se o pólu vůbec nezmiňoval. K tomu úhlu: vzhledem k tomu, že zemská osa je,  proti rovině Země-Slunce, odchýlena o 23,5 stupně (přesněji 23°26,5’), pak bude úhel dopadajících slunečních paprsků v části mírného pásma příznivější než na rovníku (Až někde do Maďarska či Švýcarska. V Praze, bohužel ne). A to v době před a po rovnodennosti, čím blíže k obratníku, tím déle. Na rovníku bude úhel kolmý kolem jarní/podzimní rovnodennosti, tedy bude nejvýhodnější v době, kdy klesá potřeba použití klimatizace v mírném pásmu.

Darwin 25.2.2008 15:33

Re: Rozum by měl zvítězit.

Článek není špatný, i když o fundovanosti některých se dá pochybovat. například faktory ovlivňující klima - vesmírné faktory - ano, ale také změny v koloběhu CO2, s tím související změny systému mořského proudění. Autor také opomenul, že evropská platforma (geologicky) se do stávající zeměpisné šířky přesunula z jižní polokoule přes rovník, také proto ty tropické pralesy.

JE 25.2.2008 15:23

Andělóóóó!!!

Anděla snad odjela na brigádu do Brazílie kácet deštné pralesy!

mondeo 25.2.2008 15:19

Re: Rozum by měl zvítězit.

Opravdu,jeden z mála kvalitních a přitom  fundovaných článků,který jsem za poslední dobu četl !      Škoda jen,že článek si přečte dost lidí,ale málokdo z těch ,,zelených zabedněnců" se zamyslí,že

ZW 25.2.2008 15:13

Re: Re: Re: Re: Re: Konečně rozumná řeč.

Jeďte se podívat do JV Asie, jaké důsledky tam má dnešní (relativně nepatrné) obnažení půdy v okolí řek. Splach jílovitých částic do moře zanáší korálové útesy, takže při ústí řek (a čím dál častěji i malých potoků) vznikají rozsáhlé mrtvé zóny s rozpadajícími se korálovými útesy a s ohromnými plochami holého mořského dna pokrytého vrstvou neživého jílu. Například jen v takovém Thajsku se za posledních 10 let plocha živých korálových útesů vinou splachů z pevniny zmenšila na polovinu(!). Zkuste jim tam poradit nějaké ty naše "rybníkářské" zkušenosti...

jasan 25.2.2008 15:05

Re: Re: co je cílem "snižování emisí CO2"?

ale kdez... cilem je jen presun prostredku  od obyvatelstva k pravym a jedinym "bojovnikum" proti klimaticke zmene.

ZW 25.2.2008 15:04

Re: Re: Re: ZW

Proč se domníváte, že se domnívám, že Bangladéš hraničí s Vyšehradem?

ZW 25.2.2008 14:59

Re: Rozum by měl zvítězit.

To vás docela lituji.

ZW 25.2.2008 14:57

Re: Re: Jseme pořád stejní

Tenhle "reciproční" argument má jednu logickou chybu: Tím, že nejezdím autem, vám nijak neškodím. Tím, že vy jezdíte autem, zhoršujete ovzduší, které dýchám, a snižujete potenciální zásoby neobnovitelných zdrojů pro naše (tedy i mé) potomky.

Kecal. 25.2.2008 14:52

Rozum by měl zvítězit.

Fundovanější článek jsem dlouho nečetl.Díky.

zírám 25.2.2008 14:51

Re: Re: Proč vyhynuli .....sauři?

Milý maturante,ne že by odpůrci globálního oteplování se snažili vše dotáhnout do extrému.Do extrému to dotahují zelení khmérové.Všemi možnými daněmi ,poplatky a nařízeními.Na MŽP je už odbor Změny klimatu,,co tam asi tak dělají?Že se lobisté snaží za každou cenu zničit prostředí k žití v pražském Suchdole pomocí tam trasované dálnice a další vzletové dráhy letiště,to je úředníkům v MŽP šumafuk.Oni řeší globální problémy,ŽE !!!???(Y)

Jenda 25.2.2008 14:50

Re: ZW

pracoviti evangelici mozna ... ovsem obavam se, ze ti uz predstavuji v Holandsku mensinu.

Malý Aston 25.2.2008 14:49

Nepřítelem planety Země je člověk!

Jednak ničí přírodu,vypouští plyny,spaluje všechno co hoří a pokouší se spalovat i to co nehoří.Takže čím méně bude obyvatel Země,tím bude lépe.Evropa a ostatní vyspělé kontinenty na tom pracují.Čím se má obyvatelstvo lépe,tím menší přírůstek dalších kazisvětů.A naopak čím se mají hůře,tím více rodí kazisvětů.Takže jediná možná alternativa je snížit počet člověků na m2.Místo toho se řeší větrníky,místo žrádla se pěstuje řepka olejnatá a někteří dokonce chodí po ulicích a pokřikují "Otepluje se bude konec světa"Pokud nám jde o planetu Zemi,nemám obav ona si to vyřeší sama.Pokud nám jde o řešení,preferuji zdravý rozum.Využívat všechny vymoženosti vědy a techniky,žrádla mít plné stoly to se to bojuje proti změně klimatu co Vy na to Zelené hlavy.:-D

Honza z podhůří 25.2.2008 14:48

Re: Re: co je cílem "snižování emisí CO2"?

no vida - a je to venku! A pak že je cílem "záchrana planety" ;-D

bob52 25.2.2008 14:44

Re: Re: souhlasím s 99%

Sám píšete že došlo ke změně lokální. To ovšem neznamená, že vykácení lesů na Jadranu mělo za příčinu vyhynutí Tanzánského čerta. A Klaus sám poukazuje na to, že bychom neměli zdroji plýtvat ale využívat je efektivně.

ZW 25.2.2008 14:43

Re: Re: Re: Re: Re: Re: klimatizace v létě

Ano, za polárním kruhem je dokonce 24 hodin denně. Ale pod jakým úhlem, pane kolego?

Alex 25.2.2008 14:42

Výborný článek

DěkujiR^

ZW 25.2.2008 14:39

Re: co je cílem "snižování emisí CO2"?

Cílem není "nastolení chudoby" ale mírné "zpomalení bohatnutí". Jak je vidět, pro většinu z nás je i tohle minimum naprosto nepředstavitelným zásahem do našich "posvátných" práv.

Fafa 25.2.2008 14:34

Maturante,

u Vas na gymnasiu je zvykem oznacovat nazory, se kterymi nesouhlasite, jako nazory ekonomicko-americke? No to teda potes. ;-)

Jeste jednou 25.2.2008 14:24

U uhli zde ...http://zlomropy.blogspot.com/

 Peak Coal – zlom uhlí kolem roku 2025?

Problematika vrcholu těžby uhlí je podrobně zpracována v článcích, na něž odkazuji. Tento příspěvek pouze shrnuje hlavní závěry.

Úvodem je třeba říci, že je pravděpodobné, že k případnému využití nám zbývá mnohem méně uhlí, než se většina lidí domnívá.

Dostupná data o rezervách vykazují nízkou úroveň spolehlivosti a to jak na globální, tak i na státní úrovni. Lze se oprávněně domnívat, že v globálním měřítku jsou rezervy uhlí nadhodnocené – nasvědčuje tomu fakt, že během posledních dvou desetiletí byly tyto opakovaně přehodnocovány směrem dolů, v některých případech drasticky. Globální odhady rezerv byly během posledních 25 let sníženy o 55% (z 10 bilionů tun v roce 1980, na 4.5 bilionů tun v roce 2005). Některé země (včetně Velké Británie a Německa) revidovaly objem svých zásob směrem dolů v tomto období o 90%. Dokonce i Polsko, které je největším producentem uhlí v EU, snížilo své rezervy za posledních 10 let o 50%.

Jeste jednou 25.2.2008 14:22

Fosilni paliva

Mnoooo... fosilni paliva jsou v zasade nevycerpatelna. To mate pravdu. Nikdy se nam nepodari dostat kazdou kapicku ropy, kazdy kousek uhli ci kazdou bublinku zemniho plynu z podzemi.

Problem je, ze se nam v brzke dobe nepodari dostat z podzemi tolik, kolik budeme potrebovat.  Budeme si muset utahnout opasky. Lepe receno upasky nam budou utazeny.   A nedelejte si iluze a falesne nadeje o ropnych piscich v Kanade. Jednak jsou v Kanade a potom a hlavne se jejich ekonomicka vyhodnost se jaksi  s inlfaci a slabnoucimi menami nepriblizuje. Je to totiz ENERGETICKY drahe a ne moc vyhodne (energeticka navartnost!!).

MMnoooo... fosilni paliva jsou v zasade nevycerpatelna. To mate pravdu. Nikdy se nam nepodari dostat kazdou kapicku ropy, kazdy kousek uhli ci kazdou bublinku zemniho plynu z podzemi.

Problem je, ze se nam v brzke dobe nepodari dostat z podzemi tolik, kolik budeme potrebovat.  Budeme si muset utahnout opasky. Lepe receno upasky nam budou utazeny.   A nedelejte si iluze a falesne nadeje o ropnych piscich v Kanade. Jednak jsou v Kanade a potom a hlavne se jejich ekonomicka vyhodnost se jaksi  s inlfaci a slabnoucimi menami nepriblizuje. Je to totiz ENERGETICKY drahe a ne moc vyhodne (energeticka navartnost!!).

M

Honza z podhůří 25.2.2008 13:57

co je cílem "snižování emisí CO2"?

Mám pocit že cílem je zejména nastolení chudoby i v nyní rozvinutém světě. Jinak bych se nemohl dočkat (nyní tak častého) upozorňování, že chudí "třetího světa" produkují na osobu mnohem méně CO2, než já, průměrný středoevropan. Měl bych se asi zastydět - stlouci si boudu ala slum z vlnitého rezatého plechu a manželce přikázat vařit na ohništi. Sorry, to nedovedu - na to za sebou vidím hodně dlouhou řadu civilizovaných předků.

Pavel 25.2.2008 13:57

Konečně odborný článek,

vždycky když nás někdo straší, měli bychom se ptát s Cicerem "Komu to slouží?"  Evropský ekofašismus je otevřeně založen na strachu, snad proto, že se neumí ubránit terorizmu, který je skutečnou hrozbou a tak to maskuje hrozbou virtuální. A pan Gore už vesele kšeftuje s teplým vzduchem . . .

fousek 25.2.2008 13:55

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: offroad

Ja sem reagoval jen na skodovky vs. off-roady. To ze sefove jezdi drahejma autama je zvyk rekl bych po celem civilizovanem svete

MF 25.2.2008 13:54

Re: no dobra snaha

Protože v podstatě nikdo nic neví, bylo by lepší přestat blbnout. Nakonec jsem četl že nikdo ani pořádně neví jak vzniká nafta a dokonce se vyskytly názory že se obnovuje.

Karel 25.2.2008 13:50

Re: Re: Zapamatovat si trochu středoškolských znalostí nikdy neškodí

Nevím, že by ve středočeském karbonu byly mořské sedimenty - to k fotce. Jde původně o usazeniny říční delty v jezeru.

Jak velká musí být plocha pokrytá písečnými dunami, aby to byla poušť?

fousek 25.2.2008 13:48

Re: Re: Re: Re: Proč vyhynuli .....sauři?

Hehe ten odkaz je jako potvrzeni. Je to jen dalsi teorie, ktera se opira o modely a vypocty (nic vypoctum, ale co kdyz model neni presnym modelem? co kdyz vstupni informace nejsou spravne?) A na konci sam vedec rika ze je pravdepodobne a ne automaticky ze se tak stalo a to je presne ten rozdil. Vedec rekne mozna je to takhle a media verejnosti reknou je to tak a tak.

Tech teorii o vyhynuti druhohornich jesteru je doopravdy nekolik a to ze je jedna z nich nejvic provarena neznamena ze se to tak muselo stat.

IvaA 25.2.2008 13:44

Re: Re: Re: Re: Proč vyhynuli .....sauři?

Vážený maturante, domyšlení nápadů zelených khmerů do důsledků, kterým Vy říkáte extrémní je legitimní a nesmírně důležitá činnost. Příklady, kdy to takto extrémě dopadlo, je minulost doslova prošpikována (Ostatně jedno neblahé výročí v našich nedávných dějinách připadá právě na dnešek) A pokud zelení khmerové jeví ve svém vývoji nápadnou podobnost s jinými totalitními ideologiemi, pak je prostě nutné je jako takové brát a mít se před nimi nesmírně na pozoru - jsou to po moci toužící škůdci civilizace