2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Babák 13.1.2010 9:07

Debaty o ničem

Podstatné není zda, o kolik a za jakou dobu se otepluje. Neexistuje definice pojmu teplota zeměkoule, neexistuje všeobecně uznávaná metoda jejího měření, neexistuje možnost ověření předpovědí a je jen omezená možnost potvrzení výsledků z minulosti jinými metodami. Měření za různé časové intervaly dají různé výsledky a neexistuje shoda o tom, jak dlouhý časový interval je třeba použít abychom oddělili trend od výkyvů.

Pramenem vášní je to, že odpověď ano/ne, sama o sobě z vědeckého (i klimatologického) hlediska nevýznamná, je klíčem k penězům. Jenže ne k penězům na přípravu adaptace, ale na zbytečný a marný boj proti přírodě. Moudrý muž staví svůj dům na skále, hlupák (nebo chytrák?) chce, aby mu za cizí peníze udělali skálu z písku.

A ještě k jednomu častému argumentu. Václav Klaus jasně napsal, že není kompetentní k otázce, zda se otepluje, to je věc odborníků. Tedy ani netvrdí, že se otepluje nebo ochlazuje. Prostě to neví a nevadí mu to. Ale ví a vadí mu (a spoustě dalších "technokratů", že se vydávají prostředky a energie na zbytečnosti, jako stanovení povolené změny klimatu. A v tom s ním souhlasím.

fuf 13.1.2010 9:17

gloalni teplota neni nejlepsi velicina

to souhalsim. Daleko vyznamnejsi velicinai je tepelna bilance planety. Ovsem teplota je pro vetsinu lidi pochoptelnejsi pojem. Bohuzel i zmeny prumerne globalni teploty, ktere jsou male v pomeru k variacim teploty v denim/nocnim cyklu, tedy "pouhych" nekolik stupnu, dramaticky zmeni tvar planety. Tedy intuitivne "male" zmeny teto "intuitivni" veliciny - globalni teploty - nekomunikuji dostatecne riziko z nich plynouci.

Ohledne mereni tepelne bilance planety doporucuji odkazy zde: http://www.skepticalscience.com/global-cooling.htm

K. Babák 13.1.2010 9:31

Re: gloalni teplota neni nejlepsi velicina

Tvar planety?

fuf 13.1.2010 9:55

Re: gloalni teplota neni nejlepsi velicina

Tva`r~ planety. Pardon, cestina bez diakritiky je zradna. 

Jinak receno - civilizace je detailne adaptovana na klima prevladajici poslednich 100 let. Efekty klimatickych zmen, jako migrace skodlivych hmyzu a dalsi haveti smerem k polum, narust hladiny oceanu, okyselovani oceanu  a podobne, by mely znacny dopad na lidstvo. Problem je, ze takove efekty jsou spatne vycislitelne.

Osobne si myslim ze bychom meli nejlepe vcera prejit na jadernou energii - tim vyresime nejen znacnou cast emisi CO2, ale i emise zpusobujici smog, emise sazi atd, navic uhli dochazi a jadro je stejne drahe nebo dokonce levnejsi - tedy vsichni vyhrajeme.

Az prejdeme na >80% jaderne energie, tak bych resil co dal. Pak take budeme moudrejsi co se vyvoje teplot tyce. Saskovani s vetrnikama, biomasou, atd. je zjevne k nicemu.

vita 13.1.2010 11:03

Re: gloalni teplota neni nejlepsi velicina

Bude-li toto výstupem z bláznění kolem GW, tak jednou vyjímečně nesmysl prospěje dobré věci.

Ale na optimistu jsem už starý...

Ludva 13.1.2010 9:29

Re: Debaty o ničem

Přesně tak. Pan prezident je ekonom a vadí mu neekonomické, ba přímo ideologické zásahy. Přece snižování spotřeby energií je přirozeně vyvoláváno jejich dostupností a cenou. Rýsující se obrovská poptávka po ropě v Číně a Indii ji spolehlivě zdraží a vyvolá mnohem silnější tlak na úspory a alternativní zdroje než zelené náboženství. A plně souhlasím s novoročním výrokem - starat se o věci, které možná nastanou za sto let - to je jen sprostý podvod.

fuf 13.1.2010 9:58

Re: Debaty o ničem

Byl to prezident Klaus co podepsal zakon o podpore nesmyslnych vetrniku, fotoclanku a biopaliv, bohuzel.

Kajan 13.1.2010 9:05

Podle Bursíka a jiných zelených pomatenců, včetně těch z ODS, je sežral Václav Klaus, pane autore ! Dzp.

Karel 22 13.1.2010 9:01

Nevím jestli data ztratili nebo schválně zašantročili, ALE

do doby, než se vše vysvětlí by se měl zastavit přísun miliard do boje za zachování klimatu.  Mimochodem - co se má vlastně zachovat, když se počasí v průběhu historie planety neustále mění? Jaké klima se má vlastně zachovat? To z roku 1904? 1922? A co rok 1957? Kdy byla ta "správná průměrná teplota"? A taky by se měl vysvětlit obsah hacknutých e-mailů. Doufám, že to je rozumný nápad. A "vědci" se nemusejí vztekat, když někdo chce ověřit data a z nich plynoucí grafy, z kterých tvořili "hokejku". Měli by spolupracovat a HODNĚ vysvětlovat. Opačné jednání budí zdání, že neprobíha GW, ale GREAT SWINDLE.

i.h. 13.1.2010 8:55

Jo, uz pred deseti lety bylo klimatologum

vsecko jasne, napriklad to, ze uz NIKDY u nás nebudou zimy se snehem a teplotami pod nulou jako driv: Predpoved velkeho nemeckeho klimatologa Mojiba Latifa z roku 2000, ktery je v jednom kuse v televizi a predpovida a predpovida: http://www.spiegel.de/wissenschaft/mensch/0,1518,71456,00.html

Pavel 13.1.2010 14:32

Re: Jo, uz pred deseti lety bylo klimatologum

Moje znalosti němčiny jsou opravdu minimální, ale nepíše tam za dvacet let?

L.Metelka 13.1.2010 8:50

CRU a data z ČR

Originální data samozřejmě existují a pokud nejsou na CRU, mají je jednotlivé klimatologické služby.

Minulý týden přišel na ČHMÚ mail z CRU s žádostí o souhlas se zveřejněním dat ze stanic v ČR na serveru CRU. Protože jsme nechtěli dát ihned souhlas se zveřejněním něčeho, o čem nevíme, co tam je, tak jsme si od nich nejdříve vyžádali, aby nám poslali veškerá data, která oni mají z území ČR s tím, že je porovnáme s originálními daty v naší databázi. Data přišla, jde o měsíční průměrné teploty ze stanic Cheb, Brno-Tuřany, Ostrava-Mošnov a technická řada, která vznikla kombinací dat ze stanic Klementinum a Praha-Ruzyně.

Pokud jde o Cheb, Tuřany a Mošnov, porovnání s našimi daty ukázalo, že do roku 1992 tam je rozdílů velice málo, většinou náhodně a většinou jen o nějaké ty desetinky.  Jak nahoru, tak dolů. Původ těch rozdílů mi není znám. Jsou tam ale i ojedinělé odchylky (na každé stanici dvě) větší než 1 stupeň, ty vznikly zřejmě chybným zápisem znaménka u teploty. Po roce 1992 je tam rozdílů víc, ale taky náhodně nahoru i dolů a taky jen o desetinky. Zřejmě je to tím, že data do roku 1992 nějak sehnali přímo od nás a po roce 1992 to doplňovali operativními daty, která jdou do mezinárodní výměny (asi ze zpráv SYNOP). Operativní data neprocházejí žádnými velkými kontrolami, zatímco data v naší databázi jsou zkontrolovaná (konzistence dat v rámci stanice, kontrola proti blízkým stanicím v okolí), takže drobné rozdíly tam být mohou.

Podstatné ale je, že v těch datech není ani známka nějakého systematického zvyšování nebo snižování hodnot oproti našim stanicím, rozdíly jsou opravdu náhodné, nikoli systematické a ani ty rozdíly nemají vliv na trendovou složku (dokonce, paradoxně, trendy za období 1961-2000 vykazují na našich stanicích stejné nebo o malinko větší oteplování, než co je v datech CRU).

L.Metelka 13.1.2010 8:54

Re: CRU a data z ČR

Pardon, vyjádřil jsem se nepřesně - nemají ten vliv na trendovou složku, jaký předpokládají "kritici" CRU, tedy že v CRU uměle navyšovali rychlost oteplování.

i.h. 13.1.2010 8:56

Jak rika klasik,

die Wörter hör' ich schon, nur der Glaube fehlt mir ...

L.Metelka 13.1.2010 8:58

Re: Jak rika klasik,

Němčinu neovládám, německy si tu pište, co chcete...

i.h. 13.1.2010 9:00

Google

vam to prelozi, vsadte se. I na Wikipedii to najdete s prekladem. Mozna znate i autora a románovou postavu, ktera to rika. Zkuste leo.org, pokud neznate.

onetearofbluedeer 13.1.2010 10:36

Re: Google

patri tam ne "die Wörte", ale "die Botschaft" viz Wiki

Xury 13.1.2010 9:11

Re: CRU a data z ČR

Pane Metelko mohl byste mi vysvětlit, jak je možné, že NOAA uvádí ve svých historických rekonstrukcích odchylky globální teploty od současného průměru od roku 1000 n.l. s přesností 3 desetinná místa, když i současná meteorologická měření se provádí s přesností na 1 desetinné místo o proxydatech ani nemluvím. Děkuji za odpověď.

L.Metelka 13.1.2010 9:13

Re: CRU a data z ČR

Které rekonstrukce máte na mysli? Můžete dát odkaz?

Posleda 13.1.2010 9:20

Re: CRU a data z ČR

Myslím, že by nebylo od věci, kdyby se klimatologové přihlásili do rekvalifikačních programů-např. na klimakteriology, obor jim zajisté blízký.

L.Metelka 13.1.2010 9:23

Re: CRU a data z ČR

To je vskutku inteligentní příspěvek... :-)

BM 13.1.2010 10:04

Re: CRU a data z ČR

Zato ty vaše, ty jsou inteligentní všechny. Zase v pracovní době chatujete, lumpe?!

Xury 13.1.2010 9:29

Re: CRU a data z ČR

http://www.ncdc.noaa.gov/paleo/recons.html

můžete si vybrat víceméně libovolnou rekonstrukci globální teploty.

Mirek Šejna 13.1.2010 9:40

Re: CRU a data z ČR

Máte na mysli nejspíš teplotní řády pro severní a jižní polokouli, pro oceány a kontinenty a globální řady. Tyhle řady jsou od roku 1880 a NOAA je opravdu provádí s přesností na 4 desetinná místa. Je to tím, že zpracují velké množství dat a dělají z nich poté průměr. Já na tom nevidím nic nekorektního a pokud Vám ta 4 desetinná místa vadí, tak si to zaokrouhlete.

Pro vysvětlení, proč to tak NOAA dělá, Vám uvedu příklad:

v jednom roce naměřili na 3 meteostanicích tyto průměrné teploty : 10.1°C, 11.1°C a 9.1°C. Celkový průměr je tedy 10,1; (neboli 10.1000°).

v následujícím roce byly teploty takovéto: 10.1°C, 11.2°C a 9.2°. Celkový průměr byl 10,2°C (neboli 10.1667°).

No a teď mi sdělte, o kolik se oteplilo.

vita 13.1.2010 10:05

Re: CRU a data z ČR

Už v prvním ročníku středních ekonomických škol se učí (nebo za socialismu učilo - třeba to bylo zrušeno co totalitní pozůstatek), na jaký počet míst má smysl počítat s daty s omezenou přesností.

Pokud si vzpomínám na fyzikální laborky a jejich vyhodnocování, ke zpřesnění hodnoty o řád bylo třeba zprůměrovat 100 nezávislých měření. Na zpřesnění o 3 řády tedy 10**6.

Xury 13.1.2010 10:55

Re: CRU a data z ČR

Podle mne o 0.07+-0.05. Je ovšem otázka, jakou vypovídací schopnost má taková odchylka.

Pete Brich 13.1.2010 10:40

Kdo požil množství větší než malé? Zapisovač, čtecí zařízení, počitač, ...

Pane Metelko, vy jste jim poslali zdrojová data originální, psaná např. mnichy z Klementina tužkou na papír? Že při jejich přepisování došlo náhodně k odchylce o nějaké ty desetinky, někde o stupeň ...

A já měl takovou důvěru v elektronická media a CD, DVD, ...

PB

L.Metelka 13.1.2010 10:42

Re: Kdo požil množství větší než malé? Zapisovač, čtecí zařízení, počitač, ...

Představte si, že máme taky databázi a v ní spoustu dat...

Ale ty originály na papíře samozřejmě existují a jsou uloženy v archivu...

Pete Brich 13.1.2010 10:47

Klasický Cimrmanův úkrok stranou?

Pane Metelko, posílali jste jim to na papíře nebo ne? Jinak než překlepem někoho, kdo to datloval do počitače, si ty náhodné odchylky o desetinky, někde i o stupeň nedovedu představit.

PB

L.Metelka 13.1.2010 10:49

Re: Klasický Cimrmanův úkrok stranou?

Nevím, nebyl jsem u toho. Rozhodně ale už tenkrát byly ty řady v databázi a pokud jde o Klementinum, tak tam veškerá data byla vydána i tiskem. Nevím, z čeho vycházeli a  ani mě to nijak nebere. Prostě porovnávám to, co mají, s tím, co máme my.