Pátek 21. 6. 2024Alois polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 215
  • Poslední: 29.8. 2021 22:04
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
R. Polášek 28.8.2021 11:26

Nechápu, proč do toho autorka motá globalizaci. Globalizace je potřebná, jinak bychom dopadlo stejně jako za socíku. Jako například v polovodičových součástkách.

Kdy místo toho, aby socialističtí soudruzi nakoupili na Západě globálně vyráběných pár stovek tisíc procesorů Intel8080, aby jiní socialističtí soudruzu mohli stavět v elektronických fabrikách svoje socialistické počítače, socialističtí soudruzi nechali dovézt pár vzorků, aby je npříklad naše československá Tesla pod mikroskopem okopírovala. A vyráběla potom své lokální mikroprocesory. A v Tesle to skutečně udělali, jenomže jim to trvalo pár let, než to stihli a jakž takž vyladili výrobu a začali produkovat své MHB8080. Jenomže v té době už začínaly být zastaralé i výrazně novější procesory Intel 286, jejichž kopie za pár šupů chrlila asijská konkurence a 16 bitové počítače PC286 a Intel sériově produkoval napůl 64 bitové procesory 486, jejichž výpočetní výkon byl nějak odhadem nejméně tisickrát vyšší než osmibitových 8080.

To už si v té době mnohem lépe poradili polokapitalističtí slušovičtí "Čubovi soudruzi ", kteří v kapitalistickém globálním světě vykupovali za pár šupů zastaralé osmibitové počítačové komponenty, v JZD Slušovice z nich skládali počítače TNS a ty za majlant prodávali jiným JZD a dalším socialistickým organizacím.

A takových příkladů by se za socíku našlo plno, kdy lokální výroba byla cesta pořádnou oklikou a ještě k tomu téměř nesjízdnou, zatímco nákup globálně vyráběného zboží byla rovná přímá dálnice.

E. Pribijl 28.8.2021 12:17

Pane Polášek, to co píšete je právě ta cesta do pekel o kterých píše autorka článku. Slušovická mentalita globalistů je Čechům jasná. Socík vyčůrával se vším ale dnešní globalismus to zdatně překonává.

R. Polášek 28.8.2021 12:44

E. Pribijl: Co tady pletete slušovickou mentalitu? Čím dál víc výrobků je prostě tak složitých, že bez zdrojů, personálních, ale třeba i materiálových, na globální úrovni, kvalitní výrobek nesestavíte. Nebo aspoň bez zdrojů, které dáváte dohromady z třetiny až desetiny světa, z oblasti, kde žije aspoň takových pár set miliónů lidí a to většina z nich hodně vzdělaných a spíš bohatějších. Prostě z menšího regionu dostatečně kvalitní lidi, dostatečně kvalitní všechny potřebné komponenty, dostatečně kvalitní všechny potřebné služby prostě neseženete. A pokud jste z nějakého důvodu, třeba politického, nucen ten výrobek poskládat z toho, co nabízí nějaký výrazně menší region, dostanete nekonkurenceschopný výrobek. Může být výjimky, pokud se v tom regionu na tom dlouhodobě, po desetiletí pracuje a vrážejí se do toho velké peníze. Například Rusové mají dnes asi globálně nejlepší jaderné zdroje energie a Číňané je následují, na Tchajvanu (TSMC) mají globálně asi nejlepší výrobu procesorů vysoké integrace atd. Ale jiné produkty, kterým se tak usilovně nevěnují, už musí být poskládané globálně.

M. Jurištová 28.8.2021 15:39

Úskalí globalizace je, podle mého názoru, za prvé to, že některé výrobky právě nejdou sestavit bez určitých součástek, nebo lidských zdrojů, či služeb, které se vyrábějí, nebo nacházejí jen v určitých lokacích. Pokud tyto lokace selžou (z jakýchkoliv důvodů) nastává problém pro celý řetězec výroba-kompletace- prodej- spotřebitel. Jenže ještě větší nebezpečí je, že nadnárodní společnosti mohou získat (a získávají) příliš velkou moc nad jednotlivci, které zaměstnávají. Pokud budete žít v pronajatém bytě, jezdit v pronajatém (sdíleném) autě, budete extrémně závislí na tom, abyste nepřišli o práci. Jak potom dokážete odolat například „ správné firemní etice“, která začíná v některých korporacích přerůstat i do mimopracovních sfér? Pro povýšení, nebo i jen pro prosté setrvání ve firmě bude (někde už je) důležité sdílet ty „správné“ názory, přijímat ty „správné“ myšlenky. Myslím si, že právě proto globalismus zabíjí demokracii i svobodu.

R. Toman 28.8.2021 17:56

Máte pravdu, dnes říkali na ČT24, že Škodovka zase omezuje výrobu protože chybějí čipy. Má vyrobeno cca 40 tis. automobilů, které stojí na parkovišti a nemohou je zatím prodat protože nemají čipy. A stovky dalších jsou polotovary. Čipy jsou z Malajsie, které kvůli covidu vše uzavřela.

R. Polášek 29.8.2021 10:34

Extrémně závislí na tom, abyste nepřišli o práci, můžete být klidně i když nebudete žít v pronajatém bytě a nejezdit v pronajatém (sdíleném) autě. To na tom vůbec nesouvisí. Extrémně závislí na tom, abyste nepřišli o práci budete prostě tehdy, pokud z nějakého důvodu budete vyznávat takový životní styl, že i v pokročilejší fázi kariéry utratíte úplně všechno, co vyděláte. Případně utratíte i něco navíc. Protože pak si nemůžete dovolit ani nejmenší výpadek příjmu nebo dokonce případné mimořádné výdaje spojené s hledáním nové práce, aniž kariérně či ekonomicky spadnete dolů.

A co se týká nadnárodních zglobalizovaných firem, tak ty už z principu musí uznávat myšlení či náboženství atd všech zemí, kde podnikají a kde mají významné trhy. Jinak tam prostě nemohou mít významný trh a pokud náhodou ano, jejich pozice na tom trhu bude strašně vratká. Viz třeba problém Google , Apple a jiných velkých firem v Číně. Pokud globalizovaná firma už z principu bude chtít znormovat nad míru myšlení a chování svých zaměstnanců včetně toho soukromého, tak dokáže jen to, že celou firmu uzavře do své sociální bubliny a všichni mimo tuto sociální bublinu se od firmy brzo odstřihnou. A pokud v té sociální bublině je i dostatek stejně smýšlejících lidí - klientů, tak firma i nadále může fungovat, ale ostatní trh mimo tu sociální bublinu nenávratně ztratí. Pokud to myšlení je globální, tak i nadále je ta firma globální. Pokud je to myšlení jen regionální, tak firma velice rychle ztratí ostaní trhy a zůstane jí jen ten regionální trh.