29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
mleziva 29.5.2008 17:01

Re: Lékařenka rusky vračenka.něco jako stravenka

Zato by se to líbilo někomu, kdo by měl licenci na tisk "léčenek" :o)

Tx 29.5.2008 14:25

Francie...

Francie je velmi sociální až socialistický stát (taky jsou samá stávka). Podívejme se na poplatky ve zdravotnictví, přestože i oni podepsali Listinu práv a svobod, kde je zaručena bezplatná zdr. péče.

U doktora -        30% spoluúčasti

Lab.vyšetření    40% spoluúčasti

Léky:                  0-85% spoluúčasti (cca jako u nás)

V nemocnici      20% nebo 16 Eu (400 Kč) denně (max.30 dní).  To se tedy prohnete. Navíc to musíte vysolit 100% na prkno a pak Vám to pojišťovna částečně vrátí. A pak řveme kvůli posr..., 30 Kč... Co píše Pasáček koz, je sice pravda, ale velice záleží na tom, jakémáte v USA pojištění. Kamarádka (pracovala, pravda, ve farmaeutickém výzkumáku a zamestnavatel jí platil maximální pojištění) platila jen 100 USD, za což jí byla poskytnuta um. ledvina, vyměněny klouby atd.

Ypsilon 29.5.2008 14:55

Když říkáte A , řekněte také B

Francouzský systém patří k systémům s vysokou spoluúčastí pacienta. Proto většina Francouzů (99 %) má uzavřeno doplňkové zdravotní pojištění u některé z celé řady soukromých pojišťovacích institucí. V případě, že pacient má sjednáno doplňkové zdravotní pojištění, ve většině případů jsou náklady kryty v celé výši. Výše příspěvku doplňkového zdravotního pojištění činí kolem 2,5 % z výše platu." http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/podnikatelske-prostredi/systemy-zdravotniho-pojisteni-ve/1000520/13637/

Pravdou ovšem je, že část platu, kterou Francouz celkem zaplatí za zdravotní pojištění je vyšší než u nás

doktor 29.5.2008 15:12

Re: Když říkáte A , řekněte také B

Před lety (nevím, jak teď) se ve Francii platilo SPOJENÉ zdravotní a sociální pojištění kolem 20% příjmu. To už se od našeho tak neliší.

Ypsilon 29.5.2008 15:21

Re: Re: Když říkáte A , řekněte také B

Vlastní zkušeností bohužel sloužit nemůžu, ale kolega tam nedávno pobýval zhruba rok a co o tom vykládal, tak to zhruba odpovídalo údajům v linku, který jsem uváděl výše. T.j. asi 9% zaměstnanec (i s připojištěním) a asi 14 % zaměstnavatel. Postihla ho tam nějaká patálie se žaludečními vředy a péči si pochvaloval.

doktor 29.5.2008 15:24

Re: Francie...

Průměrné mzdy jsou ve Francii 3 x větší (2.300 Euro), než u nás. 16 Euro je potom cca 120 korun denně. To časové omezení u nás nenajdete.

zalozak 29.5.2008 16:14

Re: Francie...

Ono je hezke psat o cislech ale je take dobre se podivat co se za nimi skryva.

Spoluucast (resp omezene kryti - coz neni totez!!) je ve francii dle typu lecby (ci leku) skutecne mezi 65-80%  Proto existuje tzv. Gap insurance - ktere prekryva tyto naklady,. Soucasne take poskytuje pri-pojisteni pro uhradu takzvaneho stropu ... To je z duvodu ze rada lidi ma moznost si peci do urcite vyse platit sama (a tim padem prispivat pouze minimem ) a v pripade ze ucty preskoci kritickou hranici zbytek hradi pojistovna. (V anglii a australii je se toto nazyva "self-insurance protoze je tento system mozne kombinovat i s tim ze "pouzivam sve vlastni prachy" ktere ale musi byt ulozeny na zvlastnim typu ucty tzv "trust account")

Ovsem stoji take za to zminit ze tato spoluucast se tyka navstev lekaru a ukonu v miste vlastni volby..  A to proto ze doktori kteri nedelaji "na pokladnu" si mohou stanovovat ceny mimo "statni sazebnik"

Takze nemlzte prosim!

zalozak 29.5.2008 16:15

Re: Re: Francie...

sorry- chtel jsem rict - Spoluucast diky omezenemu kryti ....

Bianca 30.5.2008 14:36

Re: Francie...

Francouzsky system zdravotnictvi se mi zamlouva.

Tomáš z Vokovic 29.5.2008 14:19

Cena zdravotní péče

Cena zdravotní péče je nejen ten poplatek, ale (a to hlavně) zdravotní pojištění.

Výr 29.5.2008 14:15

Poplatky by měly být skutečně regulační a ne jen poplatky

Pojišťovny mohou bez problémů zjistit kdo zneužívá péče a léky dle četnosti návštěv a spotřeby léků s ohledem na závažnost diagnózy. Těmto lidem zavést poplatky, včetně lékařů, kteří předepisují nadměrné množství léků. Po nápravě pak poplatky odstranit. Není přece možné, aby na to dopláceli poctivý lidé, kteří si běžné léky stejně kupují sami a k lékaři nechodí.

Bohata 29.5.2008 15:51

Re: Poplatky by měly být skutečně regulační a ne jen poplatky

To pojišťovny dělají ,ale doktorům. Takže napsání drahého léku (i když je objektivně zapotřebí) nakonec od/sere lékař.Pojišťovna mu dá pokutu a to sakra.

Pasáček koz ve Vermontu 29.5.2008 14:01

Americké zdravotnictví

Američané platí za zdravotní služby nejvíce ze všech států. V průměru vydají ročně 4,000 dolarů. Podle World Health Organization jsou však USA ve kvalitě poskytované péče na 37. místě za Portugalskem, Kolumbií a Spojenými Arabskými Emiráty. Na 1. místě je Francie a po ní Italie. Podle společnosti HealthGrade, Inc, která shromažduje data pro pojišt´ovny, každý rok zemře v amerických nemocnicích asi 195 tisíc pacientů v důsledku chyb lékařů, podání chybných léků a jiných omylů. Před časem se stalo, že v nemocnici uřízli pacientovi omylem zdravou nohu. Ten chirurg snad musel být opilý. Lékaři jsou za svoje omyly často žalováni u soudů, jeden známý bostonský chirurg si platí pojištění 90,000 dolarů ročně pro kompenzaci poškozených.

A jaké jsou ceny (částka, kterou žádají zdravotníci, kdo má pojištění, platí méně):  Návštěva praktického lékaře (na venkově) sestávající z poptání na zdraví, potřesení rukou, změření teploty a krevního tlaku, vypláznutí jazyku a předepsání léků stoji 100 dolarů. Léky na snížení krevního tlaku, cholesterolu a cukru v krvi (Vytorin, Lisinopril, Nifediac, Glyburide) stojí 150 dolarů měsíčně. Den v nemocnici, jídlo a postel (bez lékařských zákroků) je za 500 až 1000 dolarů.  Vytržení zubu 150 dolarů, Můstek (10 zubů) 9,000 dolarů, protéza (8 zubů) 4,700 dolarů. Jiný případ: Pacient navštívil zubaře. Po umrtvující injekci se mu udělalo špatně. Byla zavolána sanitka, pacient převezen  na pohotovost (asi 3 km), kde pobyl 30 minut. Účet byl 1300 dolarů. Se sanitkou nejezdí lékař, ale pouze střední zdravotní personál. Bylo by to příliš drahé.

Pojištění 4 členné rodiny stojí ročně asi 6,000 dolarů (záleží v kterém státu). Pro 47 miliónů Američanů je to příliš mnoho, nemohou si to dovolit.  České zdravotnictví je vlastně levné.  Pan Julínek to jistě brzy změní.

Účelem výroby automobilů není, aby lidé měli v čem jezdit, ale zisk. To funguje velmi dobře. Účelem amerického zdravotnictví není zdraví lidí, ale zisk. To někdy funguje hůře.

RomanL 29.5.2008 14:35

Re: Americké zdravotnictví

Primárním účelem každé práce je zisk. To se týká i zdravotnictví. Pokud se ovšem stanete lékařem, nic vám nebrání v tom ordinovat bez osobního prospěchu. Buďte první vlaštovka a dokážete, že to myslíte vážně. Takový inteligentní člověk, který si dokáže najít tolik faktů o americkém zdravotnictví přece nemůže být tak tupý, aby propagoval levičácké teorie o tom, že všichni doktoři musí dělat bez zisku. Proto to musí být ryzí charakter a já mu do jeho neziskové budoucnosti přeji mnoho zdaru. R^

doktor 29.5.2008 15:29

Re: Re: Americké zdravotnictví

S tou první vlaštovkou bezziskových lékařů se mýlíte. My všichni, kteří jsme začali dělat medicinu před rokem 1989, jsme věděli, že jdeme do povolání, které je placeno bídně. No a my, kteří jsme i dnes zůstali ve veřejnoprávních (krajských) nemocnicích, stále ordinujeme "bez osobního prospěchu". Ony jsou i jiné životní hodnoty, než peníze; víte, RomaneL?

zalozak 29.5.2008 16:25

Re: Re: Americké zdravotnictví

Primárním účelem každé práce je zisk.

Respektuji vas nazor ale divil by jste se kolik lidi s vasim presvedcenim nesouhlasi. Zdravotnictvi v principu je nesmirne nakladna oblast (tedy pokud v nem chcete pokrok) Jeho nakladnost je navic podporena existenci temer monopolu v oblastech dodavek urcite klicove techniky a hlavne leku... Nejsem doktor, ale presto se domnivam ze vetsina lekaru (i tech "privatnich" zapadnich) to dela predevsim pro sebeuspokojeni, profesni prestiz, a take jako slusnou obzivu. Je pravdou ze rada vysokych specialistu na zapade skutecne si uctuje vysoke castky ale co vy nevidite je ze tito "de fakto kontraktori" si take hradi spoustu svych nakladu (napr. vlastni kancelar/ordinaci), plati si sveho asistenta, kupuji velice drahou literaturu pro sebevzdelani, plati si extremne drahe kurzy a konference (z vlastniho), prispevky profesnim organizacim a plati nechutne velke pojisteni. Vetsina tech opravdu bohatych si mnohem vice vydelava publikacni cinosti ci organizovanim kurzu (ovsem to jiz musi mit jmeno)...

Takze ono jim toho na konci pasky sice zbyde dost na slusne zivobyti ale vetsina vam rekne ze kdyz vydelane penize rozdeli poctem hodin tak jejich "zisk" neni az tak zazracny. A to mluvim o "placene" spicce ... pak jsou ti ostatni. 

bukowsky 29.5.2008 13:43

pan ředitel splnil svoji roli mořenína za své ustavení do funkce

a tak nám vykladá, jak jsou poplatky nemocných solidární s poplatkama taky nemocných. A jak jsou vlastně bezvýznamné, neb jsou jenom stotinou rozpočtů nemocnic a právě pro jejich bezvýznamnost je potřeba na nich trvat. A co se týče ambulantních lékařů, tak néšť, ať si za ně třeba koupí auto nebo vybaví čekárnu,nebo spíše zaplatí sestru.

A při 50 pacientech denně ? Necelých 6 minút na pacienta s příchodem a odchodem, včetně vypsání receptů a zápisu vyšetření+ inkasa 30 Ká. Zhruba tedy 4 min a to bez přestávky a bez jídla.

O rohlících zdarma: jenže my si ty rohlíky nepředplacujeme měsíčně, mudr docente mudrlante pane řediteli!

A v podstatě celý článek v duchu eunuchů.

bukowsky 29.5.2008 13:48

Re: pan ředitel splnil svoji roli mořenína za své ustavení do funkce

zapomněl jsem na zkazku o tom, že si někdo chce jít k doktorovi, kdy to vyhovuje jemu, místo aby šel třeba večer -- (kam asi? na pohotovost + 90 Ká) , nebo odpoledne (ke komu? Doktor skončí v 13,00 - pohotovost yačíná v 17,00) Volat záchranku?

Toť dobře kádry si vybírá Julínek.;-D

RomanL 29.5.2008 14:26

Re: Re: pan ředitel splnil svoji roli mořenína za své ustavení do funkce

Volejte třeba na nádraží, pokud si myslíte, že vám (zadarmo) pomohou. Je to zcela na vás.

Vont 29.5.2008 12:46

zdražení zdravotní péče

Pan ředitel FN musí mít Julinka rád, jinak by zítra už nemusel být ředitelem. Líbí se mi jeho sdělení "Výsledek je, že se vyberou nějaké peníze, které se předistribují těm nejpotřebnějším". A to jsou soukromé firmy, chudáci praktičtí lékaři, farmaceutické firmy lékárníci a pod. Poplatky ano, ale určitě šly zavédst jednodušeji, s určitými limity (např. pobyt v nemocnici do 28 dní), hledat postihy na pacienty, kteří chodí od lékaře k lékaři. V Německu mají jednorázový poplatek za čtvrtletí (pokud navštívíte lékaře, poplatek za návštěvu odborného lékaře bez doporučení praktika, omezený poplatek za pobyt v nemocnici, poplatek za pohotovost a velmi jednoduše zpracované. Faktem je, že by z toho nešly takový prachy voličům modráků. A především tyto akce nelze dělat jen za podpory dvou zrádců fi Melčák Pohanka.  Lidumil Julinek mohl říci "a stanovujeme horní hranici poplatků". Ale ten kuba to používá jako argument, že lidi s rakovinou konečně nebudou platit víc. Myslím, ale, že neplatili ani předtím. Co můžeme, ale čekat od počtáře, který při 15 úst. soudcích a vyhlášení poměru 7:8 sdělí národu, že to bylo o dva hlasy.

Zuzana C 29.5.2008 13:24

Re: zdražení zdravotní péče

"Zapomněl" jste napsat, že ty jednorázové poplatky jsou v Německu podstatně vyšší než u nás.

bukowsky 29.5.2008 13:48

Re: Re: zdražení zdravotní péče

a vy jste zapomněl, že ty poplatky jsou jednorázové

Marat 29.5.2008 12:34

Proč kvílíte pro třicet korun?

Lidí na celém světě jsou stejní,ale v Čechách jsou snad nejchamtivější.Kdyby se dozvěděli,že někde dávají facky zadarmo,tak by se určitě v Čechách našlo desetitisíce lidi,kteří by staly i mrazech několika hodinovou frontu,jen aby také dostali facku zadarmo.A jak vidíte,jen aby nemuseli u doktora zaplatit mizerných třicet korun,tak s rýmou k doktorovi nepoběží,ani se zadřenou třískou v palci nu a lékař má více času na nemocné,kteří lékaře potřebují a bez řečí těch třicet korun zaplatí.Budete se muset smířít s těmi polpatky.Platí se bezmála v celém světě.Cigarety také nemáte zadarmo a zbytečné  tlachání na tel. mobilech a přesto rádí za to vyhazujete nemalé peníze.K lékaři tak často přece nechodíte,na rozdíl od každodeních nákupu v trafice a zbytečně s maličkostmi ve kterých si snadno pomůžete sami,tak k doktrovi nepoběžíte a těch třicet korun zbytečně nevyhodíte a místo několika hodinové nudy v čekárnách u lékaře si posedíte u piva.A Konstituci by ste potřebovali jinou,neupatlanou tak nahonem,jako je tá nynější a která nebude obsahovat nemožnosti.

doktor 29.5.2008 13:30

Marate,

děláte čest svému francouzskému jmenovci Jean Paul Maratovi. I on byl demagog, i on horoval pro diktaturu a teror (co jiného dělá tato vláda?), i on byl nakonec umlčen.. Nějaká Charlotta Cordayová se už tady na Psu najde.

Talián 29.5.2008 17:26

Re: Marate,

Marate, souhlasím s vámi. Zdejší populace je dlouhodobě vycvičena na známé: Pracuj když se dívají a přikrádej, když se nedívají. 30 Kč není ani na kafe v kavárně, ale jako regulační poplatek funguje. Mnozí již mají zdravotní péči na čistě tržním principu už dávno ( třebaže to není čistě legální ). Viděl jste někdo šéfa firmy, nebo podobnou úroveň sedět v čekárně? Jsem přesvědčen, že zdravotní služby a pojištění je nutno oddělit od státu a ponechat tržním principům. Nevidím podstatného rozdílu mezi pojištěním auta a zdraví. A také by tam patřily bonusy a malusy. Kdo hulí a chlastá, by si musel výrazně připlatit.

Q 29.5.2008 13:36

Re: Proč kvílíte pro třicet korun?

Nev všichni hulí jako vy a nemají na vykecávání na mobilech. Dnes jsem v jídelně zaslechl hovor, kdy paní říkala, že neví z čeho bude žít. Pokud její děti onemocní, tak asi nebude mít ani těch 30 korun na lékaře.

RomanL 29.5.2008 14:20

Re: Re: Proč kvílíte pro třicet korun?

... a pak spolu šťastně žili až do smrti. Jo vlastně ne, to je jiná pohádka, tahle je o tom jak jedna paní nemá ani na jídlo pro děti. Předpokládám, že jste ten dojemný příběh zaslechl v jídelně Armády spásy, protože zatím jsem ještě v čechách nepotkal nikoho, kdo by umíral hlady. Zato ty přežraný jako kdyby shazovaly shůry, kapitalisty jedny... ;-D

ddrak 29.5.2008 16:36

Re: Proč kvílíte pro třicet korun?

:-D A Vy berete návštěvu u lékaře, jako ukrácení dlouhé chvíle. Já se jí vyhýbám, chodím tam s velkou nechutí, protože mně tam nečeká nikdy nic příjemného !!;-O

xtl 29.5.2008 12:15

Zadarmo a bezplatně

Příspěvek by byl méně demagogický, pokud by autor důsledně rozlišoval mezi slovy zadarmo a bezplatně. Zadarmo je na Zemi snad jen sluneční energie, dokud si ji někdo nepřivlastní třeba obřím slunečníkem. Lékařská péče v žádném případě a nebylo tomu ani v době před i po zavedení manipulačního poplatku za recept ve výši 1,- Kčs. Jestliže je kritizováno zneužívání lékařské služby, kterému mají poplatky zabraňovat, pak bych takové rozhodnutí nechal především na odbornících - lékařích. Dosud mně totiž není jasné, jak poplatky regulují například pobyt předčasně narozených dětí v inkubátorech, porody v nemocnicích či zraněné pacienty například po autonehodě.

Ciric 29.5.2008 12:23

Re: Zadarmo a bezplatně

No, regulace spotřeby léků je taky hezká pitomost. Reguluji příjemce a né toho kdo vydává a je závislý na množství předepsaných léků u jejich dodavatelů. Takto provádět regulaci v technice, tak nic nefunguje a nutně tak dojde i u předpisů na léky.