6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pepa Jetel 25.4.2007 9:29

No opravdu to není tragédie,

těch pár korun si každý asi může dovolit připlatit, spíš mi hlava nebere ten princip. Prosté zavedení poplatků bez toho, aby se snížily zdravotní odvody, znamená další tahání peněz z lidí a zdražení zdravotní péče (i kdyby se objem zdravotní péče snížil - stejně bude relativně dražší). Takže místo toho, aby se šetřilo (školení na Bahamách apod.), reforma spočívá pouze z nalévání dalších peněz do zdravotnictví. JulínekRv

jarda 25.4.2007 9:26

Nemoc je nestesti

a zdravi stoji za vsechny penize. 25.000 rocne na celou rodinu neni nic neunosneho. To je treba ne prilis nakladna dovolena. Koneckoncu, kam taky jezdit s nemocnymi detmi. Kdyz uz nekdo ma tu smulu, ze onemocni, mel by si tim do znacne miry resit sam (myslim ekonomicky, ne obdorne). Stat by mel nastoupit az v okamziku, kdy to je neunosne.

Pavla B. 25.4.2007 9:25

Re: To hekání nad 30Kč za návštěvu doktora mne už unavuje...

Souhlas. Nad těmi drobnými poplatky brečí ti, kteří jsou v podstatě zdraví. Kdo má doma chronicky nemocné dítě, protoho už pár kaček navíc neznamená vůbec nic...

Tomas 25.4.2007 9:21

To hekání nad 30Kč za návštěvu doktora mne už unavuje...

Podívejte se na strukturu výdajů domácností - výdaje na léky a zdraví tvoří 1-2% rozpočtů domácností, zatímco výdaje na alkohol, cigarety, cukrovinky a jiné "hříchy" 6-10%. To se týká i rodin s dětmi a domácností důchodců. Průměrná mamina vezme své dítě po ošetření v ordinaci na HappyMeal (á120Kč), nebo mu alespoň koupí čokoládovou tyčinku, bonbóny, atd. atd. (zvlášť pokud paní doktorka udělala "bebí"). Samozřejmě, že to tak nechodí úplně všude, ale pro 90% domácností prostě poplatky u doktora nepředstavují podstatnou zátěž. Takže - nehekejte nad 30Kč u doktora a raději se zabývejte třeba nedostatkem školek - protože to je vážně průšvih, který rodiny s dětmi trápí...

Pavla B. 25.4.2007 9:19

Re: Re: Re: Plakat

Ozdravovna je do jisté míry rekreace, nebo třeba něco jako dětský tábor. 1800 Kč za měsíc - to je zadarmo. Za týdenní letní tábor pro diabetické děti zaplatíme 3000 Kč.

Pavla B. 25.4.2007 9:17

Ještě k ozdravovnám, lázním apod.

Rovněž si dovolím uplatnit čerstvou zkušenost: diabetické děti mají po záchytu nárok na 14ti denní edukační pobyt s jedním rodičem. Potud všechno v pořádku - řada lidí totiž není schopna si všechno potřebné nastudovat z literatury, jejich lékař se jim nevěnuje atd. takže podobná nalejvárna se hodí. Ale musí to být mermomocí Karlovy Vary - nejdražší lázně v republice? Musí to být vůbec lázně - nestačil by edukační pobyt kdekoliv, vždyť na diabetes nezabírají vůbec nějaké lázeňské procedury?

Hodně rodičů si to pochvaluje - je to takový prima relax za cizí prachy. Určitě by se mě to taky líbilo, ale protože nalejvárnu nepotřebuju a druhou stranou mince je rozkolísání zavedeného režimu diabetika, považovala jsem za rozumnější do lázní nejezdit.

Pavla B. 25.4.2007 9:10

Re: Poplatky pomohou snad změnit přístup lidi ke zdraví

Nemocné děti ve školce mě štvaly odjakživa. Jak tomu ale chcete jako rodič zabránit, aby tam jiní rodiče nestrkali nemocné děti? Žalovat školku, že tam nemocné děti pustí? Mimochodem to samé v bleděmodrém je i ve škole.

Pavla B. 25.4.2007 9:08

Myslím si, že ty poplatky

budou vztaženy "na hlavičku". Ale jak již zaznělo v diskusi, není to taková tragédie v případě běžných dětských nemocí, jakou z toho autorka článku dělá.

Skutečně jiné kafe jsou ty chronické nemoci. Diabetes naší dcery nám pěkně zamával rodinným rozpočtem, přestože jsme rodina s natolik vysokými příjmy, že nemáme nárok na dětské přídavky (a tím pádem ani nemáme nárok na různé příplatky, které berou jiní rodiče diabetických dětí). Pokud bude nějakým rozumným způsobem konstruován "strop" spoluúčasti (například nebude-li VZP tvrdit, že je inzulín jako inzulín a že se to týká všech cca 20 -25ti preparátu dostupných na trhu), tak bychom byli za "strop" docela vděční. Zatím platíme o dost víc než 400 Kč měsíčně.

ladik53 25.4.2007 8:38

Počty

Jestlipak někdo někdy spočítal kolik za celý život státu na daních odvedete( myslím samozřejmě průměrně ) a kolik od státu vyberete. Kdysi jsem někde zaslechl, že průměrný občan cca tři miliony odvede a cca jeden milion vybere, ale samozřejmě nevím jestli je to přesné.

Kamlin 25.4.2007 8:10

Poplatky pomohou snad změnit přístup lidi ke zdraví

Není to jen o tom, že děti péči nezneužívají. Poplatky pomohou i k tomu, aby se rodiče lépe starali o své děti, o instituce, které navštěvují. Není vyjímkou, když před pár dny (slunečné počasí, ale sludený vítr) pobíhaly děti po sídlišti jen v tílku a kraťasek (s řádnou husinou na kůži). Za chvíli pujdou k lékaři, že je něco chytlo. Tomu neříkám odpovědná péče.

Nebo to, že do školek apod chodí děti nemocné a úspěšně šíří nemoci na další děti.

Zdraví je jen jedno a je potřeba, aby si všichni uvědomili, že léčení něco stojí a jednodušší je předcházet. (krásný příklad je, kdy v zimě a 10cm sněhu chodí duchodci bez ponožek v botaskách po měste)

I když ještě jednodušší je naříkat, že někdo chce zase něco zdražit a nebude na cigára.

WaterWoman 25.4.2007 7:38

Re: Re: Plakat

Pokud se dobře pamatuji ze svého dětství, ozdravovna se nerovná nemocnici. Vždycky to spíš bylo něco jako dovolená, akorát s upraveným režimem. A pokud má měsíc pobytu dítěte v ozdravovně stát 1800 Kč, nemyslím že je to taková pálka - a to dítě vás doma stojí skutečně mnohem víc.

nik 25.4.2007 7:23

Re: Plakat

Vážně si myslíte, že rodina se dvěma dětmi má náklady na jídlo o 1800 Kč měsíčně nižší, pokud má jedno dítě celý měsíc umístěné v nemocnici?

Netřeba 25.4.2007 7:12

Jen ať platí všichni !

Důchodci přestanou chodit k lékaři a začne jich ubývat, rozpočtu se uleví. A děti, nejprve budou studovat, potom se budou vyhýbat práci za pár let z nich beztak budou důchodci, tak co.

pepe 25.4.2007 7:09

zadarmo?

Chápu,že je nutno provést reformu zdravotnictví.Pokud jde o zneužívaní zdravotní péče,o které se mluví,tak by lékař neměl předepisovat léky tomu,který to nepotřebuje.Co mě však nadráždí,když v nedělní televizní debatě účastníci hovořili o zdravotní péči,která je zadarmo.Nic není zadarmo,celý život si zdravotní péči platíme.Je pravdou,že někdo si "vybere" více než zaplatil,ale na druhé straně jiný zase né.Je tu totiž solidarita s těmi,kdo jsou nemocní.Mám osobní zkušenost,že se v zdravotnictví příliš nešetří.Nechci zase tvrdit,že stát zdravotnictví přeplácí.

AndyO 25.4.2007 6:47

důchodci, rodiny s dětmi

a samozřejmě i střední generace. Vskutku nevím, proč by měla všechny náklady na pohodlí a sociální jistoty všech nést pouze jedna generace. Ta, zcela zdecimovaná financováním různých vládních projektů, výhod a postupů, jak učinit na zemi ráj nebude mít sama peníze na lékaře a přecházením různých chorob zhorší své zdraví natolik, že k stáru bude ještě větší přítěží systému.;-P

zajíček8 25.4.2007 6:07

Kontrola

Ještě jsem se nesetkala s tím, aby dětská lékařka pozvala dítě na kontrolu za delší dobu než 10 dní, obvykle i při antibiotikám se chodíme ukázat za týden.

A pro opakovanou kontrolu do 10 dnů se poplatek nenavrhuje. To jen tak mimochodem

zajíček8 25.4.2007 6:03

Plakat

Plakat paní umí výbotně, semele páté přes deváté.

Ale  mám drobný dotaz k tvrzení  "Při čtyřnedělním pobytu by se doplácelo na jedno dítě 1800 Kč."  - to fítě doma nejí? nemyje se? oblečení se mu nepere? - myslím si, že měsíc života dítěte doma taky něco stojí - obvykleo trochu víc než 1800 Kč - viz výpočet životního minima.

Místo toho plakání by tady měla představit koncept pozměňovacího návrhu a začít za něj bojovat.

Ono takové čtyřleté dítě ve školce je prakticky pořád s nudlí u nosu, neboť po doléčení dorází do zařízení, kde několik špuntů má evidentně virózu a přesto ve školce pobývá, takže se opět nakazí, obvykl do 3 dnů.

jezevec 25.4.2007 1:57

Re: Re: A co třeba..nějak svázat důchod jedince s budoucími výdělky jeho dětí...

no a ono to snad není????

nebo někdo brání dětem, aby k přispívali svým rodičům k důchodu, apanáž závislou na svém výdělku?????

jezevec 25.4.2007 1:54

Styďte se, vy HYJENO!!!

Je vám snad devadesát korun za dítě MOC?????

Necháte děti radši pochcípat, než abyste do jejich léčení investovala pár tisícovek?

Vím, jak takoví dopadnou - v důchoďáku. Hubou ke zdi.

Nebo jste si snad opravdu myslela, že zdravotnictví je "zadarmo"? NENI zadarmo, za svůj produktivní život do něj každý živitel rodiny odvede statisíce korun. Filosofovat nad tím, zda k těm průměrným 3000 měsíčně (to je zdravotní daň z průměrné mzdy 20.000) přidat ještě litr ze svýho, nebo dětem poškodit zdraví - to je fakt nemravnost. Krkavci by se od vás mohli učit hnusu.

Brundibár 25.4.2007 1:13

Re: A co třeba..

Problém je v tom, že diabetes nebo celiakii si nikdo nenaplánuje a bránit se tomu nedá. A když se to obojí sejde u jednoho dítěte, docela to nabourá rodinný "business case"...

Nehledě na to, že by nebylo od věci nějak svázat důchod jedince s budoucími výdělky jeho dětí...

conqueror 25.4.2007 0:42

Re: A co třeba..

Plánovat rodičovství je naopak pro některé skupiny obyvatel velký problém... i když možná že naopak plánují velice dobře vzhledem k sociálním dávkám...

tris 25.4.2007 0:04

A co třeba..

Vzhledem k tomu, že plánovat rodičovství není dnes zas až takový problém, tak by si třeba rodiny mohly rozmyslet, kolik dětí jsou schopny uživit. To je taky varianta, ne?