4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pavla B. 11.3.2009 10:03

Re: Diabetici ve VZP?

Ne, jsme celá rodina od začátku historie zdravotního pojištění u VZP. Jedna věc je, že ze zákona nesmí žádná ZP diabetika odmítnout resp. administrativně se ho zbavit, druhá věc je, že mu revizní lékař pojišťovny nemusí schválit víc než 400 diagnostických proužků ročně nebo přechod na IP. Takže nepřímý nátlak. Je dobře, že se to netýká všech pojišťoven. VZP je ohledně nadstandardů schvalovaných revizními lékaři dost vstřícná.

Lída 11.3.2009 10:16

Re: Diabetici ve VZP?

OZP taky, ve svou dobu byla dokonce vstřícnější, ale to už neplatí. Vím jen o jedné pojišťovně, která nechtěla diabetickým dětem platit to, co VZP a to byla nějaká Česká národní nebo něco takového. VZP ráda argumentuje tím, že hradí víc než jiné pojišťovny, ale asi to není moc často pravda.

Zdenek 11.3.2009 11:09

Re: Diabetici ve VZP?

A proč by VZP vstřícná nebyla, když jí ostatní pojiš´tovny povinně přerozdělují své peníze ? Místo, aby nám snížili pojistné (čtěte "daň"), tak se peníze přelévají do VZP.. To se jim to potom je "vstřícný" za cizí ..

Minutus 11.3.2009 19:56

Re: Diabetici ve VZP?

To je ale naprosto správné, protože mají lukrativnější klientelu. Vůbec nechápu smysl více pojišťoven, konkurovat si mohou de facto jen nižšími náklady. Ale spotřebují více managorů, více budov, zařízení ..

dulcibelka 11.3.2009 9:30

Mimochodem, Pavlo,

ty nadstandardy tkví dneska nejen ve vybavení pokojů...Co tak vím ze svého okolí za poslední dobu, lze si zaplatit, resp. připlatit za lepší materiál či inovované vedení operace (konkrétně hemeroidy a křečové žíly, a jistě by se našlo mnoho dalších), důsledkem čehož je lepší hojení a podstatně zkrácená rekonvalescence - a pojišťovna hradí pouze klasický způsob. Pacient si může vybrat , aniž by byl z důvodu nesolventnosti neošetřen...Prostě rozhoduje pojišťovna, a myslím, že tak to funguje všude po světě.

Lída 11.3.2009 9:37

Re: Mimochodem, Pavlo,

Ale zrovna u těch křečových žil si nemůžete zaplatit nadstandard. Vy si buď vyberete léčbu od ZP, to je ta klasická operace, po které je měsíční pracovní neschopnost, nebo si zaplatíte celou operaci jiným způsobem, ZP Vám na ni nepřidá ani korunu. Podle mě nadstandard by měl spočívat v tom, že ZP zaplatí klasickou operaci a vy si případně připlatíte na tu lepší. To znamená, že ze svého zaplatíte jen ten rozdíl, ne celou cenu operace.

dulcibelka 11.3.2009 9:44

Re: Mimochodem, Pavlo,

No, myslím, že za 15 tisíc (jedna noha;-)) byste celou operaci nepořídila. Anesteziolog, operatér...materiál, technika...to jste z laciného kraje:-/

Lída 11.3.2009 10:14

Re: Mimochodem, Pavlo,

No teda nevím, já jsem před pěti lety dávala kostní štěp z pánve svému synovi, kterému tou mou kostí pak vyplňovali cystu v holenní kosti. Operace byla samozřejmě v plné narkóze s pětidenní hospitalizací. Byla jsem zvědavá, kolik to stálo, tak jsem si nechala udělat výpis. Narkóza stála asi 1200 Kč a celý pobyt v nemocnici i operací asi 3 tisíce. U syna to bylo podobné, jen měl dražší narkózu, asi proto že byl ještě dítě a navíc diabetik.

Nevím, kolik stojí klasická operace křečových žil, ale myslím, že se ta cena bude blížit spíš té mé operaci než těm 15 tisícům za jednu nohu na soukromé klinice. Nakonec kdyby byla operace křečových žil klasicky dražší než ta moderní, proč by ZP neplatily radši tu levnější?

vládík 11.3.2009 11:10

Re: Mimochodem, Pavlo,

Debilní zákon Zuzky se samozřejmě obchází.  Lepší operaci může zaplatit zdravotní zařízení "ze svého" (debilní? - ale parlamentem to prošlo!!!). A pojišťovna v tom případě základ zaplatí. No - a vy nedáte úplatek, ale dáte (oficiální) sponzorský dar.  Výhoda pro vás: dar odečtete od základu daně. Výhoda pro pojišťovnu: kratší doba léčení, tedy nižší (!!) platba. No nekupte to.

Lída 11.3.2009 11:26

Re: Mimochodem, Pavlo,

Teď jste ale narazil na jeden problém, který si lidi neuvědomují. Zdravotní pojišťovna platí léčení, to je sice delší, ale rekonvalescence v domácím protředí zdravotní pojišťovnu nic nestojí. Případná nemocenská se platí ze sociálního pojištění a to jsou jiné peníze. Takže zdravotní pojišťovna by na kratší době léčení nijak nevydělala.

Mimochodem, ty křečové žíly se mě týkají, jednu placenou operaci mám za sebou. Kdyby byla někde možnost nechat si to udělat tak, jak píšete, dost by mi to pomohlo. Máte nějaké konkrétní pracoviště, kde to jde?

Boston Globe 11.3.2009 9:29

skoro 50 milionů Američanů nemá pojištění

Rostoucí nezaměstnnanost jejich počet denně zvyšuje, protož pojištění bývá vázáno na zaměstnavatele.

Neschopnost platit za nemocniční ošetření je nejčastějším důvodem osobního bankrotu. Osobní bankrot se v USA odehraje každých 30 vteřin.

Nemá to Obama lehké.

liberal shark 11.3.2009 8:38

závěr ?

Vzal jsem si z článku jedno poučení: trh ve zdravotnictví existuje, ať si to připouštíme nebo ne.

dulcibelka 11.3.2009 9:20

Re: závěr ?

Existuje - leč není řízen neviditelnou rukou (ani nabídkou a poptávkou), nýbrž zdravotními pojišťovnami.

tich@dohoda 11.3.2009 8:22

verim tomu, ze odbornik na jiny typ onemocneni by popsal situaci stejne

tedy, ze leceni je drahe a prostredku se nedostava. Z clanku bohuzel couha  ucelova manipulace , ve smyslu "socek" , ktere se nechaji "koupit" za 30 stribrnych/Kc a nechteji prispet/solidarizovat  na leceni nakladna /pro potrebne/ . Podivuhodne, ze nikdo z modrych bolseviku nenavrhne hlidat vydaje. Je verejnym tajemstvim, ze v CR se po 20 let tuneluje vybrane zdrav. pojistne/dan a to v rozsahu vice jak velkem. Opakuji po tisisci, "julinkovne" nebylo reformou a uz vubec ne systemovym resenim, melo zachovat status quo, tedy nechat unikat ze systemu penize /do tech spravnych kapes/ a soucasne dopumpovat cash do pokladny zdravotnictvi. Ve zdravotnictvi se mizerne hospodari a krade/tuneluje. Upozornuji, ze jsem priznivcem skutecne regulacnich poplatku /proti zneuzivani/ a taktez priznivcem pripojisteni. Ovsem, predne bych musel videt, ze se s penezi dan. poplatniku radne hospodari a to se v CR nedeje ani nahodou. Nebo si snad nekdo mysli, ze tak caste stridani ministru na postu zdravotnictvi je nahoda, nikoliv, zadny nic nesvede s mafiemi, ktere se na zdravotnictvi pakuji. Cest :-)

Pavla B. 11.3.2009 8:41

Re: verim tomu, ze odbornik na jiny typ onemocneni by popsal situaci stejne

Nevím, kde tu účelovou manipulaci vidíte, když jsem o poplatích ani o zdravotní reformě nanapsala ani slovo - pokud z článku mělo něco čouhat, tak tedy závěr, který uvádí diskutér o patro výš (ohledně trhu ve zdravotnictví). Holt někdo pochopil a někdo ne...

Pacoš 11.3.2009 12:08

Re: verim tomu, ze odbornik na jiny typ onemocneni by popsal situaci stejne

Pro zloděje je nepořádek ideální prostředí pro rozkrádání kdekoliv.A u hromady 260ti miliard Kč.volně ležících zvlášť.Viděli jste někdo účet od lékaře a s pěkně rozepsanými položkami ? Já ne,i když všude jinde toto je samozřejmost .

otec cukrovkáře 11.3.2009 8:20

No nevím

Paní Pavlo dcera má diagnostikovaný diabetes od 10 let.Opravdu jsme platili několik tisíc měsíčně za léky(protože VZP cukrovku neléčí) a mnoho stokorun za měření (protože VZP prostě měření v podstatě neproplácí).Vámi uváděné cifry jsou ovšem nadsazené a byly by věru špatným argumentem při jednání s pojišťovnami o vylepšení situace.

Pavla B. 11.3.2009 8:39

Re: No nevím

Doplatky za inzulín jsme záměrně nechala stranou - to je další problém, navýsost individuální, podle druhu (humánní x analoga) a spotřeby inzulínů, tam bych si rozhodně netroufla modelovat "typického diabetika" a odhadovat jeho náklady - spoluúčast. Bývají to však často skutečně tisícovky měsíčně, jak píšete.

Pokud se Vám zdají nadsazené údaje ohledně ceny za selfmonitoring (předpokládám, že zpochybňujete prožky, nikoliv kontinuální měření - tam je cena celkem jasná), klidně si rozmezí 13.000 - 21.000 Kč/rok zkrouhněte na polovinu (6.500 - 10.500), i tak jsou to dost velké cifry, na které pacienti mohou mít či nemusí (pokud nemají, neléčí se adekvátně). Skutečně jsem však vycházela z toho, co doporučují odborníci - je jasné, že realita je pro řadu lidí jinde.

otec cukrovkáře 11.3.2009 8:53

Re: No nevím

na vysvětlenou-těmi léky jsem myslel mimo jiné i homeopatické a jiné preparáty na oddálení autodestruktivní práce imunitního systému a posílení napadeného orgánu v raném stadiu cukrovky.Většinou ale bývá už pozdě,neboť prvotní indikace bývá hyperglykemický kolaps (naše dcera).Jak to bylo u vás ?

Pavla B. 11.3.2009 9:02

Re: No nevím

U nás to bylo podobné, podezřelé příznaky po dobu asi 3 týdnů jsem přisuzovali změně školy a dojíždění, destrukce beta-buněk mezitím probíhala takovým tempem, že pak během víkendu nastoupil metabolický rozvrat a diabetické kóma, jeli jsme do nemocnice za 5 minut 12. Remisi dcera prakticky neměla,prý bývá právě u takto rychlého nástupu nemoci prakticky zanedbatelná.

otec cukrovkáře 11.3.2009 9:27

Re: No nevím

slovo metabolický rozvrat mi vždy připomene rozvraty jiné....U nás mám silné podezření na vleklá nedorozumění mezi mnou a ženou(již 20 let),jisté nepohodlí (chlapovi nevadí) spojené se stěhováním a životem v materiálním nepohodlí (starý dům.žádná koupelna a záchod,vše zašlé),žití na dluh.

Aleš 11.3.2009 13:17

Re: No nevím

Pavlo, píšete téměř navlas stejný průběh jako měla naše dcerka před rokem a půl. Naštěstí díky výrazné pomoci lidí okolo dětského diabetu  v Ostravě a díky přechodu k vzdálenější diabetoložce už od loňského podzimu máme pumpu.

A k článku: v zásadě souhlasím, konkrétní čísla se samozřejmě mohou lišit případ od případu. My jsme zvolili postup, kdy víme kolik můžeme od pojišťovny dostat jako maximum a děláme vše pro to, abychom toto číslo dosáhli (loni se povedlo, letos už taky máme zažádáno).

Pokud někdo tvrdí, že existuje odvětví lidské činnosti, kde nefungují tržní principy, pak je to trouba. Dokonce i charitativní organizace platí tržní telefony, nájmy, elektřinu, papír do tiskáren, benzín atd.

DM1 11.3.2009 7:30

No nevím

Přemýšlím, co jste vlastně chtěla říct ...

Pojišťovna skutečně hradí jen velice málo testovacích  proužků, to je bohužel fakt, ale mě by spíš zajímalo, proč jsou vlastně proužky tak drahé - pochybuji, že je to dané jejich výrobní cenou.

Ovšem Vaše líčení selfmonitoringu je zcela nereálné. Pět měření denně a jednou týdně glykemický profil ? Pochybuji, že jste sama diabetička -víte, jak byste měla rozpíchané prsty ? Já to vím docela dobře - mám DM1 už dvacet let :-(

Pavla B. 11.3.2009 7:51

Re: No nevím

Dobrý den. Účelem článku (tedy co jsem chtěla říct) je pokus vyvrátit nesmyslné představy řady lidí na téma "trh se zdravím! (zjednodušeně řečeno)  aneb co je a co není (nad)standard - a to pouze na modelovém příkladu dosplěých pacientů s DMI.

Mám diabetickou dceru (věk 13 let, DMI 2 roky, léčená inzulínovou pumpou). V loňském roce se měřila průměrně 8 x denně (vedu si evidenci spotřebovaných proužků nafasovaných na poukazy i dokupovaných), nyní s nástupem puberty jí spotřeba ještě roste. (O dětech jsem ovšem záměrně nepsala, je jich (oproti dosplěým) s DMI relativně málo, platí jiná pravidla pro úhradu selfmonitoringu, jsou jako skupina mnohem méně homogenní  než dospělí jak co se týče chování cukrovky, tak pokud jde o způsob léčení atd. atd.) Odebírá si krev od počátku nemoci z předloktí a nemá s tím naprosto žádný problém - místa dost, ranky se dobře hojí, odběr bezbolestný. Doporučuju vyzkoušet.

otec cukrovkáře 11.3.2009 8:26

Re: No nevím

ještě zkušenost(dceři už je 20 let).V období puberty jsou nejdůležitější povahové vlastnosti,temperament a vůle dcery.Ta naše se dokázala nejen neměřit,ale dokonce si ani nepíchat,dokázala bezuzdně žrát a někdy zase nejíst...A to má luxus superrychlých inzulínů a pera.Snad už je toto období za námi....

Pavla B. 11.3.2009 8:52

Re: No nevím

Když už si sdělujeme osobní zkušenosti: vyzkoušeli jsme i kontinuální měření. Je to drahé (podařilo se mně pár senzorů bez užitku zničit při pouhém zavádění), pro děti dost omezující a psychicky náročné. Ale vím o několika dospělých, kteří jsou na měřák opravdu nepřetržitě napojeni. Přestože existují triky, jak obejít "naprogramovoanou smrt" senzoru po 3 dnech progvozu, není mně jasné, kde na to berou.... ale některé stav jejich cukrovky skutečně donutil.

Bob 11.3.2009 9:01

Re: No nevím

Víte, že Vaše dcera má nárok na lázeňskou léčbu? Doporučuji LL Mánes v K. Varech

Pavla B. 11.3.2009 9:04

Re: No nevím

Děkuji, vím o této možnosti, ale nepovažuji  lázně za účelné - nýbrž naopak za plýtvání prostředky ze zdravotního pojištění, které by mohly být lépe využity jinak.

Lída 11.3.2009 9:27

Re: No nevím

A v čem by jí ty lázně asi pomohly?

otec cukrovkáře 11.3.2009 9:33

Re: No nevím

my máme s lázeňskou "léčbou" ty nejhorší zkušenosti.Popření byť těch nejzákladnějších rituálů počátků diabetika-monitoring,stravovací záležitosti,pravidelnost,denní režim,vzdělání....Podle nás je to tunel na peníze.