18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
oakman 19.6.2007 17:55

Re: Standardizaci skoro nikdo ve skutečnosti nechce.

1. Pane doktore, ještě nevíme, jak vysoko stát nastaví standard a už tvrdíme, že ho splní menšina pracovišť, což je první chyba.

2. Nedojde k omezení spektra, nýbrž k povinné substituci generikem, u oprávněných případů pak ordinaci konkrétního léčiva.

3. nadstandard bude zcela jitě definován jako dražší produkt stejné pojišťovny jako jsou ty, co obhospodařují účty "standardů". Jde jen o výpočet nového paušálu, který zahrnuje dopravu atd. P0sal jsem o tom níže.

Ono jediné, co zbývá, je vyhodit lékaře z vedení jistých odborů ministerstva a nahradit je ekonomy. Jediné, co totiž medicíně chybí, je dobrá vůle samotných zdravotníků. Nezapomeňte, zdravotnictví tu není od toho, aby se někomu někde líbilo, že.

Doktor 19.6.2007 17:49

Re: Nutnost reformy

K té rychlé: řešení takovýhle excesů je samozřejmě možné. Stačí aby se zařízení, kam se pacient nechal odvézt nahlásilo pojišťovně neoprávněný výjezd RZS. Jenže je s tím příliš papírování a zařízení z toho nemá nic  -  tedy to nedělá. Stejně jako není obvyklé, že pokud lékař zjistí, že byl pacient jinde léčen neúčelně, draze, či dokonce tzv. "recyklován" - tedy opětovně si posílán skupinou spřízněných lékařů k nesmyslným výkonům, že by toto oznámil. Ono to smrdí udavačstvím. Jenže pak na menší část šizuňků, "vyzobávačů rozinek" a jiných dojičů systému doplácejí všichni.

Doktor 19.6.2007 17:42

Re: Nutnost refomy

Obecně by bylo vhodné zvýšit podíl výdajů na zdravotnictví v procentu HDP ze současných cca 7.2% na cca 9% obvyklých v zemích OECD. Nicméně současný systém je nastaven tak, že čím větší prostředky se do zdravotnictví vloží, tím více ze systému odteče. V první řadě je potřeba uzavřít penězovody které odčerpávají veřejné prostředky vybrané na zdravotní dani směrem k různým parazitujícím subjektům, aniž by tyto peníze nějakým způsobem prospěly pacientům. V letošním roce se bohužel loni přiškrcené roury opět otevřely a návrhy páně Julínkovy vytvářejí další.

Doktor 19.6.2007 17:35

Standardizaci skoro nikdo ve skutečnosti nechce.

Zavedení přesně definovaných standardů zdravotní péče je sice pěkné téma, ale ve skutečnosti na něm má málokdo zájem. V okamžiku, kdy by se tak skutečně stalo by muselo neodvratně dojít k druhému kroku - z veřejného pojištění (resp. zdravotní daně) by byla hrazena pouze péče standardní, nadstandardy by pak přešly do režimu přímých plateb či komerčního připojištění. Zároveň by vznikl tlak na rozčlenění zdravotnických zařízení na ty co budou garantovat všeobecnou dostupnost standardní zdravotní péče a na ta ostatní.

A důsledky  1. z pohledu pacienta: snížení dostupnosti - zařízení garantujících standardizovanou péči by bylo méně než je současný počet zařízení. Omezení spektra používaných léků. Zvýšení spoluúčasti, rozhodně by třeby odpadla tzv. "doprava nemocných" a tp. . 2. z pohledu ambulantních pracovišť - nemožnost "recyklace" pacientů, nemožnost divoké preskribce léků (což je významným zdrojem příjmů lékařů na úplatcích od farmaceutických firem). 3. z pohledu malých privátních nemocnic: nemožnost šidit léčbu "standardních" pacientů, jejich pravděpodobný odliv do velkých nemocnic, existenční závislost na "nadstandartech" - nevypočitatelná příjmová stránka. 4. zdravotní pojišťovny - možné odříznutí od příjmu zdravotní daně a ponechání pouze nejistého komerčního připojištění. 5. farmaceutické firmy - výrazný dohled nad preskripcí, omezení spektra užívaných léků, výrazné snížení příjmů. 6. velké nemocnice: možnost zavalení "standardními" pacienty kteří jsou "ztrátoví" pro soukromé nemocnice. na druhou stranu pravděpodobně vyšší podíl na přerozdělení zdravotní daně. 7. státní rozpočet a fond zdravotního pojištění - úspory v řádu miliard až desítek miliard korun ročně.

Standardizace by se tedy líbila pouze tomu, kdo by chtěl dosáhnout racionalizace výdajů na zdravotnictví a zdravotnickým zařízením poskytujícím tu nejzásadnější a nejsložitější zdravotní péči. Byla by katastrofou pro farmaceutické firmy.

IS 19.6.2007 16:59

Re: ta hsitorrka je na psu snad už po tisícáté !

pavel 99 19.6.2007 16:39

Re: Politikové jsou hluší

podstatu problému je fakt, že žádná ekonomika nedokáže vyprodukovat dostatek prostředků, aby úplně všichni dostali "špičkovou" péči. Je tedy nutné zavádět určitá omezení a jsou v zásadě 2 cesty.

1) Definovat standard (na co ekonomika v základu "má") a za peníze připustit "nadstandardní péči, tedy péči "pro někoho" lepší

2) Nastavit byrokratické bariéry (viz. DRATHOVY limity) množství čerpané péče. (Někteří pamatují doby ne tak dávno minulé.)

Důsledky jsou v obou případech stejné - ne každý dostává stejnou péči. A je celkem logické, že ti, kdo se téměř jistě "vejdou" do seznamů vyvolených (tedy např. doktoři) budou dávat přednost onomo byrokratickému způsobu omezení pro ostatní.

H.K. 19.6.2007 16:11

Nutnost refomy

Většina občanů tohoto státu ví, že bez reformy zdravotnictví, školství a sociálního systému nebude ekonomika státu na požadované úrovni. Reforma zdravotnictví je pro každého politika strašák. K zabezpečení dobře fungujícího systému je potřeba velké peníze a kde je vzít. Stát žádné peníze peníze nemá. Musí je vybrat od občanů , nebo nadělat dluhy. Socialistům dluhy nevadí, oni je splácet nebudou. Reforma je o to složitější, že konzumentem péče jsou z 80 % senioři tj. občané, kteří si nemohli našetřit významné peněžní částky. I když se průměrné důchody zvýšily ze 40% průměrného platu za vlády ČSSD, na 42% v letošním roce.

H.K. 19.6.2007 16:10

Nutnost reformy

. Konzument péče není nijak zainteresován na četnosti využívání systému diagnostiky, léčby a prevence. Ani opakovaná vyšetření, která si ordinuje sám, se jej finančně nijak nedotýkají. Neplatí, léky, přepravu do léčebných zařízení ani hotelové služby v nemocniční zařízení. Navíc mu doma zůstává důchod. Poskytovatel péče má na různých úrovních různé podmínky. Lékař v první línii má kapitační platbu. Má vydělané, aniž by člověka viděl.Když by dělal víc, nic nedostane, kromě pokuty od pojišťovny za překročení limitu na léky. Jsou lékaři pracující ve stejném oboru ve státní službě a mají také soukromou praxi. Není vůbec žádná konkurence.

Bez přímé finanční účasti konzumenta péče nelze zjistit v jaká péče a v jakém rozsahu bude požadována. Není možné, aby si pacient zavolat odvoz do zdravotnického zařízení kdy se mu zlíbí. Pokud dude cestu platit, tak nech volá koho chce, kdy chce. Není možné požadovat solidární cítění pro člověka, který zneužívá systém. V místní nemocnici si jeden takový výtečník, zavolal rychlou již 145 x a to i na dovoz na rehabilitaci.. Myslím, že o platbě za tzv. hotelové služby by nemělo být pochyb. Platit by nemusel jenom ten, kdo donese potvrzení, že doma nejí a spí pod mostem. Na straně poskytovatele služby chybí konkurence a zájem o to, aby se pocient vrátil , v případě potřeby, zpět do tohoto zařízení.

Dnes je stav takový, že není spokojený konzument služby, který má pocit, že je všechno zadarmo a má na všechno nárok, i na to být neurvalý na personál. Není spokojený poskytovatel služby protože si myslí, že by měl mít příjem jako doktor v USA, protože je taky doktor. Pacienta vlastně ani nepotřebuje, protože má stejnou výplatu jestli ho pacient potřebuje nebo nepotřebuje.

Celý systém je nutné změnit. Na tom se shodnou téměř všichni. Pokud někdo má odvahu do toho zavrtat tak jsou nespokojení téměř všichni

Sch.glosátor 19.6.2007 16:08

Je lékař něco jiného než právník? Odpověď zní ano.

Proti špatnému rozhodnutí lékaře neexistuje opravný prostředek s odkladným účinkem.

bac 19.6.2007 15:42

pohled zvenčí na české zdravotnictví

pohled zvenčí na české zdravotnictví http://bakala.mediblog.cz/index.php?op=ViewArticle&articleId=103&blogId=10

Fafa 19.6.2007 14:19

Oakmane:

obecne velky souhlas. Nejsem si ale jist s tim bodem 1.Operater jiste muze byt jako externista, ale IMHO v pomerne malem okruhu. Nejde jenom o pristrojove vybaveni, ale o zbytek tymu. Dejme tomu kardiochirurg bude potrebovat kardiologa, anestesiologa, par intensivistu, stredni personal etc., pokud k temhle lidem nema duveru danou dlouhou spolupraci, tak se nepohrne do elektivnich vykonu.

Jo, k tem patologum. To zacina byt problem. Asi bude fungovat outsourcing. Ja uz ted posilam biopsie na UCSF a neni zcela jasne, jestli vlastne potrebujeme tolik patologu jako dosud.

Fafa 19.6.2007 14:06

Re: Politikové jsou hluší

Cesky narodni duchod na hlavu a ceska zivotni uroven jsou uz ted lepsi nez stejne ukazatele pro cca 85 procent lidi na planete. Svetove standardy nejsou totez, co standardy Olmsted County, ve kterem lezi Mayo Clinic. Navic ceska medicina dosahuje casto vykonu, ktere plne obstoji v porovnani se svetem, viz napriklad novorozenecka umrtnost. 

Fafa 19.6.2007 14:00

Cumile:

Zakladnim problemem je to, ze pacienti tu neschopenku potrebuji i na banalni zalezitosti. Prijde pacient do ambulance a prohlasi, ze celou noc zvracel a ma prujem. Pri fyzikalnim vysetreni ma celkem jasne znamky dehydratace. No, tak nejspis dostane neschopenku. Samozrejme, dalo by se udelat toxikologicke vysetreni, jestli nahodou nesimuluje, ale to, snad uznate, je blbost. Stejny pacient v ponekud racionalnejsim systemu by rano zavolal do prace, rekl, ze je mu spatne a ze si bere den volna.

ijáček 19.6.2007 13:18

Re: Abych to dorazil

> Základní otázka zní: Je lékař něco jiného než právník?

Ano i ne, moje babička říkala: omyl doktora medicíny vede 5 stop pod zem, omyl doktora práv 5 stop nad zem.

Ladislav N. 19.6.2007 12:43

Re: Re: Vízek - klasický blábol jako vždy

Já taky nechjápu, proč Vízek, celoživotní komunista a zastánce rovnostářského systému píše takovéhle texty. Nedává to žádný smysl, ve zdravotnictví nepracuje, jako důchodce se senátorským (ČSSD) důchodem chce mít všechno zadarmo jako sociální případ...

Ladislav N. 19.6.2007 12:38

Re: Léčebné standarty dosud nejsou stanoveny

Jádro pudla je v tom, že autor Vízek je systematickým zastáncem rovnostářství (viz jeho požadavky typu "ať platí bohatí" (vyšší daně), takže on vlastně "pláče" nad výsledky politiky, kterou sám celý život podporuje a propaguje. On bude první, kdo na NP "vystřelí" proti zavádění finanční spoluúčasti  pacienta na léčení  (především  méně  závažných  onemocnění) a  zavedení  skutečného  zdravotního  pojištění místo dnešní zdravotní daně. Diskutovat s komunistou o problematice financování zdravotnictví je ztrátou času.

Ladislav N. :-))) 19.6.2007 12:30

Re: Re: Vízek - klasický blábol jako vždy

Vidím, že to je první Vízkův text, který jste kdy četl, že? Ale s ohledem na vaše prokomunistické postoje pravidelně prezentované na NP pod vaším nickem mě nijak nepřekvapujete. ;-)

oakman 19.6.2007 12:27

Kdo tvrdí, že to na západě funguje??? Třeba v U.K.??

1. Neziskovka je nesmysl, protože vytváření zisku je základní podstatou každého podniku. Z toho "zisku" (přebytek neplánovaných příjmů nad plánovanými náklady) se platí rozvoj a bonusy, po kterých tak toužíte. Neziskovka znamená územní monopol nejen léčebný, což je pech pro pacienta, ale i mocenský, což je pech pro doktory. Bez soutěže nevíme, kdo je lepší - ty "průzkumy" jsou jen teorie. Soutěž je tu možno vyhlásit jen v jedné rovině - která pojišťovna dokáže nasmlouvat nejlepší balans mezi platbou a zahrnutou péčí.

2. To ti musím zdůraznit - tady nejde o soutěž toho druhu, že si pojišťovny určí národní kartelovou cenu za standard a lékaři budou kasírovat to nad.... Jinak - pojišťovna ze zákona vypíše Program Bazál Rumpál, který poskytuje VZP (nár. standard péče) - to bude za cca 1 tisíc měsíčně. Potom mi nabídne Program Střední třída -za cca 3000 - 5000 měsíčně paušalizuju standard II. No a nakonec tu za cca 30000 měsíčně bude Program Velký prachy - kdykoliv a kdekoliv v EU. Vsadím se, že většina populace se za pár let sejde u těch dvou druhých - DOBROVOLNĚ!!!!:-D

Jo a s tím, že to bude ajnclík se sprchou a televizí nemá Pojistné nic společného. To a jídlo jsou hotelové služby - ne náklady léčebné péče.  Ono totiž vše skončí jednotným léčebným a nemocenským pojištěním, tak se to dá ufinancovat.

Ladislav N. 19.6.2007 12:20

Re: Politikové jsou hluší

Re: "...za český národní důchod nemůžeme mít světovou medicinu..."

Na český "národní důchod"? Proč ne na "výši české zdravotní daně"? 8-o

oakman 19.6.2007 12:10

...

Motol vytíží talent tak, aby si vydělal jako externista, ale zároveň měl úvazek na kmenovém, ctyři špitály v okolí ušetří za plat jednoho povinného doktora, skasírují za zákrok, vyplatí gáži proti faktuře, ušetří za pojistné a odvod ze mzdy a peníze budou končit tam, kam patří - v rukou toho, kdo nám pacientům pomáhá. Takto si "rotující operatér" vydělá podle sazebníku cca trojnásobek bez nutnosti odsloužit dvacet nocí za měsíc. Bude na sál chodit ve formě, bude vyspalý, noční budou sloužit ti, kterým bůh ručičky nepožehnal.  Operatér je sólista orchestru - v manšaftu se vrzalové ztratí, ale frontman musí být stále ve formě!!

oakman 19.6.2007 12:02

Lépe se vyjádřím

Dnes je opravdu nástrojově situace dobrá, chybí mladé talenty, ti dobří odcházejí. To je nutno zastavit tím, že okresní talent - operatér mrhá čas na lůžkovém, zatímco třicet kilometrů vedle tým packalů úspěšně mrzačí pacienta. Tohle je neúcta k myšlení, to je prostě vojenská buzerace místo možnosti nečekat, až matka smrt uklidí zlého šéfa.... nejde o vysoce specializované zákroky jako transplantace srdce a tak.  Zručný laparooperatér má daleko větší rychlost a kvalitu než lempl s kudlou. Tak je neplaťme stejně. A nenuťme toho lepšího dělat zástupnou agendu na oddělení, ale nechme ho v po operovat v Berouně, út a čt v kmenovém Motole, ve st v Kladně a v pá v Rakovníku. Náklady jsou - auto a benzín.

oakman 19.6.2007 11:55

Příteli, půjdou

já je totiž mohu nabídnout jako službu podmíněnou vyklizením městského podnájmu, takže získám zpět byt. to se vyplatí obci. Dále lze nabídnout u lidí bez příbuzných kapitalizaci majetku obcí a tím se opět získávají zdroje. Obec přijímá statkáře Vávru na obecní vejminek, vysvětlí mu, že za pluh už v životě nevleze, pomůže mu střelit statek pražákům za 10M a skásne ho na jeho 10M Senior účtu o nájemné a služby. Vávra má jistotu, že nemusí do smrti šáhnout na práci, aby mu nespadl barák na hlavu a naopak může utratit peníze za důstojné dožití. Náklad na jedno takové apartmán je cca 1M, to Senior centrum postavíš za běžnou hypotéku, stačí k němu přidat starobinec pro Holanďany, Dány, Skandinávce obecně. V EU se důchody posílají klidně z Holandska do Litoměřic teď, proč by to nešlo i jinde?. Na chudé straně si to rádo zaplatí spousta nechudých Slováků a Poláků.

Ignác 19.6.2007 11:53

Léčebné standarty dosud nejsou stanoveny

1/ Celkem jste uhodil hřebík na hlavičku-léčebné standarty v Čechách nejsou-a zřejmě se sociální semokracii nechce ano do ¨budoucna. V Americe víte, že pokud budete mít vysoký tlak, budete STANDARTNě léčen zřejmě betablokátorem. Pokud bude mít žena karcinom prsu, bude zřejmě provedena parciální resekcí /do určité doby byla standartem TOTÁLNÍ resekce/. V Čechách se liší pracoviště od pracoviště-a mnohdy jsou tu používány MODERNĚJŠÍ a dražší léčebné metody, než za oceánem. Ať se tedy konečně stanoví standarty.2/ Připusťme možnost komerčního zdravotního připojištění v různých kategoriích /třeba jako tomu je ve Švýcarsku 3/ ať sociální demokracie neblokuje jednání a přizná, že na "ZDRAVOTNICTVÍ ZDARMA" prostě finančně nemáme - a nemá na ně skoro nikdo /mimo např. Kuvajtu apod./

StandaT 19.6.2007 11:47

drobná poznámka

Pokud srovnáváte to, že v autoservisu zaplatíte 500 Kč a doktor má 150 Kč, srovnáváte jabka a hruška. Srovnáváte na jedné straně platbu za službu, kde je zakalkulovaná veškerá režie (nájem, energie, mzdy, pojistky a poplatky...) a na druhé straně samotnou mzdu.

oakman 19.6.2007 11:42

Cena práce lékaře neexistuje!!!

protože neexistuje žádný trh s ní. Ten nebude existovat do té doby, než si všichni v medicíně přestanou lhát do kapsy jako učitelé a budou požadovat "státem nivelizované jistoty".  Až bude nedostatek patologů vyjádřen jejich cenou, rychle se najde dost "nových patologů", kteří jí pozvolna vrátí zpět k průměru. Trh je přirozenost, která pomáhá schopným. Její dopad na špatně vedené a personálně obsazené nemocnice bude o všem fatální. Smrt je také příroda, ne?. A od toho je tu stát, aby pohlídal to vedení a nepřiputil smrt správnou léčbou - nucené nabídce jinému poskytovateli. Kromě toho tu budou nemocnice, které s VZP vůbec spolupracovat nebudou, ale mohou být osloveny v případě takového kolapsu. Hlavně se bude řešit krize v jednom špitále, ne v celém zdravotnictví.

jirka.s. 19.6.2007 11:32

Re: Re: Oakmane, nádhera!

Podepisuji! Ale je v tom všem takový malý čertík! Kdo to všechno prosadí, tedy myslím ty LDN jako Seniorcentra? A i kdyby, myslíte že půjdou na dračku?

oakman 19.6.2007 11:27

Pravidlo č.1

o rozdílech v počínání jednotlivce a státu říká, že stát, když hledí na provoz, přemýšlí: Kolik neduživých straníků to uživí bez toho, aby to kleklo??, zatímco jedinec myslí: Co všechno mohu za tenhle budget udělat, abych to ufinancoval??. Stát přemýšlí, že pan tajemník Osinavzadku bude nejlépe uklizen na židli ředitele, jedinec si vybere clapíka, který za ten managorský veleplat něco umí a si na sebe vydělá. Stát přemýšlí, že slečna Nicneumim, dcera pana náměstka, profesora, doktora - no znáte to - bude tou nejlepší nominací na primářku, zatímco jedinec nemůže chtít od druhého práci šéfa a dávat mu plat sluhy. Tak nebudou slečny, nýbrž fachmani. Odspodu musí jít nadšení, zezhora kvalita a uprostřed je dobrá služba zákazníkovi. Takže nedeprimovat mladé, méně buzerace, více příkladu a ono to přestane lidsky vrzat... jo a vyhazovat lemply hlasitě a na hodinu - na §53 nejlépe. To posiluje "spravedlnost" a morálku v manšaftu.  

Zní to jako ráj?? Ne zní to jako obyčejný den privátní firmy...zní to dobře!!;-)

H.K. 19.6.2007 11:25

Re: Cena práce

Myslíte si, že automechanik nabo zedník dostane na výplatní pásce plat 500 Kč na hodinu?

jirka.s. 19.6.2007 11:18

Re: Proč náhle stát?

Tvrdíš: "soustředit je do několika míst, kde budou schopny kooperace - získají tím všichni tři - a hlavně jejich zaměstnanci."

Čímž ovšem popíráš svůj původní námět, aby cestovali operatéři a v podstatě obhajuješ stávající stav! Je to ovšem diskuze na dlouhou míli a pro odborníky, do které bych se já, pouhý konzument zdravotnictví ani nechtěl pouštět! Jenom se laicky domnívám, že i ten špičkový operatér potřebuje tzv. "pomocný personál", na který se může spolehnout a který by pravděpodobně musel cestovat s ním. Pravděpodobně by se také neubytovali na společné ubytovně s "bidlama" (co na to pojisťovny?). Podle mého je skutečně efektivnější převézt jednoho pacienta jednou sanitkou na specializované pracoviště než stěhovat celé týmy.

Ale, jak říkám, je to pouze můj laický názor! Do tebou nakousnuté reorganizace zdravotnického školství se ani pouštět nebudu, protože tomu skutečně nerozumím a septika ze sebe rozhodně dělat nemíním!

oakman 19.6.2007 11:16

Re: Cena práce

Právník čekatel - minimální plat - nikdo neplatí více. Dokud právník "neodatestuje" nemá nárok, je čekatel. K advokacii je to pár let bídy a potom, kdo ti zaručí, že seženeš likvidního klienta. Ono, když máš šest hodin konzultací po 800 týdně, tak taky moc neskáčeš. Druhá varianta je být na nohou od šesti do půlnoci.

Vsaď se - koupím teoreticky Bulovku, najmu nadprůměrné východoevropany za cca trojnásobek až pšětinásobek jejich původní mzdy, ušetřím náklady na mzdu pár fachmanů do vedení a natvrdo zavedu trojsměnný provoz. při známé nouzi o RZ lůžka v Praze mi bude stačit podržet kapacitu a příslušné obory dle sezónnosti nemocí a úrazů, tak aby se zvětšila "průchodnost" nemocnice. Pozvu si místní praktiky na školení a udělám si s nimi "rotující" pohotovost - mohou společně přešit noční. Další tabu , které prolomím je - lempl na kolečku nemůže brát více než staniční, sálová, či odborná sestra. Dobře zaplacený střední personál je důležitější než počet "sloužících vleže" na lékařáku. No a hlavně, ne vedení toho cirkusu mi bude stačit 10 managorů a 5 účetních.

Další námět - LDN. Dnes hrůza - nechápu, co to dělá ve zdravotnictví - je to více služba sociální než zdravotní. Ti lidé platí někde zbytečně nájemné (nebudeme si lhát do kapsy, pro většinu pacientů jde o dožití, ne přežití), berou důchod, který kradou jejich děti, které mezitím pronajímají byt, aby nemusely pracovat. Jak z toho ven? Nabídnout obci takový program, že bude schopna vytvořit "Seniorcentrum s intenzivní péčí", kde budou pacienti bydlet, kde se obec postará o chod té sociální fáze (tam lze spolupracovat i s řády) a já dodám tým geriatrů, kteří budou působit při Krajském (okresním) špitále a kromě toho sloužit služby v LDN - ono jednotlivé specialisty lze použít nárazově a střední personál může být placen z obou zdrojů.