17.5.2024 | Svátek má Aneta


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Zdena 18.5.2007 13:15

Tak co, pane doktore

přesvědčí Vás někdo - nebo celá tato diskuse - že my si jako pacienti logicky pamatujeme ty horší zážitky z poskytování zdravotnických služeb a péče? A jak známo, jeden kousek hořkého hřibu Vám zkazí celou míchanici, že...

Je to na lékařích, aby si udělali pořádek ve svých řadách, pokud jim pověst kazí pár  hulvátů (v počmáraném tričku). Já osobně si myslím,že jich není jen "pár", ale o tom se nechci hádat. I kdyby byli jen DVA - nemají tam co dělat. Stejně jako sprostý úředník,  nezdvořilý dopravní policista a neslošně se chovající kadeřník. A jiné profese.

Já i moje dcera si budeme do smrti pamatovat toho hulváta chirurga v Thomayerově nemocnici v Praze - bylo to v sobotu k večeru, jaro roku 1992, dcera si odpoledne při sportu zlomila malíček na levé ruce. Ledování ani klid nepomohly, tak jsme jeli k večeru na pohotovost. Když jsme se sestře ohlásili do okýnka a ona reprodukovala popis úrazu, ozvalo se zevnitř zařvání: COŽE? Malíček? Co sem leze?? To nemůžou počkat na vobvod?

Já vím, nebyl jste u toho a nevyslechl jste toho chirurga sám. Ale tuhle situaci si umíte představit? Jak by to na Vás působilo? Měl byste důvěru v léčení od takového doktora? Já osobně mu přeju, aby se mu to hnusné chování vrátilo a aby si taky užil ten pocit ponížení, který jsme zažívaly my.

Evropan (original) 18.5.2007 13:33

Re: Tak co, pane doktore

Pani Zdeno , malickost, mela jste rici, ze u dcery je to malicek, ale u nej by to mohla byt celist ;-D;-D Nenechat se odstrcit a jit tvrde za svym, mistni obyvatelstvo jinak nefunguje.

MUDr Jiří Kilian 18.5.2007 14:54

Re: Tak co, pane doktore

Milá Zdeno,

nemusí mne nikdo přesvědčovat, že někteří lidé si pamatují horší zážitky, je to přirozené. Ohledně nějakých čistek - nevím, jak byste chtěla takovou věc dělat, nicméně těžko chtít, aby jeden lékař nechal vyhodit druhého. To byste měla chtít po manažerech.

Každý si na něco pamatuje.  Pokud k tomu kterému lékaři nemáte důvěru,  můžete si vybrat jiného.  Jistěže si umím představit tu situaci. Přesto nemám za  správné oplácet zlo zlem.

oakman 18.5.2007 13:01

A teď si představte, že tohle máte doma denně.... Got mit uns!!!

Hezký víkend!

oakman 18.5.2007 12:57

Tak to rozštípnem

Z hlediska systematického jste byli vyškoleni, aby jste za úplatu konali veřejnou službu zdravotní. Společenská smlouva zní: Lékař léčí, pacient (stát) to financuje. Systém vás nevybral ani jako odborníka na PR, ani jako ekonoma nýbrž jako odborníka na konkrétní činnost. Pravidla hry tudíž neurčujete vy, lékaři, nýbrž splečnost skrze instituce k tomu určené. Pokud jsou pravidla komunikace závazná pro všechny ostatní zaměstnance státu, platí i pro vás. Zejména po zkušenostech s ošetřením cizinců u nás konstatuji, že tato vaše arogantní mafiánská nadřazenost pravildům, která tvoří kostru společnosti (úcta a respekt k bližnímu) jsou ostudou nejen lékařského stavu, ale i našeho státu, který tyto lidi živí.

Být ředitelem vašeho špitálu, tak po vašich exposé budu vážně přemítat nad vaší hodinovou výpovědí pro porušení hned několika zásad:

1. Loajalita k dobrému jménu a pověsti zaměstnavatele, kterou jste v očích pacientů zcela zpochybnil.

2. Porušení základního pravidla vstřícnosti k zákazníkovi a tím ohrožení zakázky

3. Hrubého porušení pracovní kázně tím, že nabádáte k ignoraci pravidel obecně slušného chování.Vše na principu- Jeden hulvát je schopen odradit zákzaníka a tím ohrozit výsledek práce všech dalších zaměstnanců ve firmě. Za to je padák!!! Hodinový.

gerontusinza 18.5.2007 12:28

Méte pravdu pane doktore. Do nich.

Skutečně mě to připomíná připosr...ost s klecovými lůžky. Samozřejmě, doktoři jsou jen lidé a vždy každý zodpovídá za své chování sám. Proto s vámi beze zbytku souhlasím  Mimochodem je věcí vedení špitálu jaké bude chování k pacientům vyžadovat. a způsob styku s pacienty a návštěvníky. od milých úsměvů až po použití obušku při obraně proti agresi. Nikoli profesní organizace. Hezký dfen

Klaudius 18.5.2007 12:27

Slušnost a komunikace

Slušnost a dobrá komunikace patří do základní výbavy lékařské profese.Jedná se o vlastnosti vrozené, ale dají se také natrénovat.Proto se domnívám, že školení podobné manažerským by bylo vhodné i pro lékaře během studia i později.Chce to potlačit prvky dominance a posílit prvky vlivové(aktivní pozitivní postoj). Pro charakteristiku výsledků,chování lidí atd. existuje Gaussova křivka.Jsou popisované případy na okraji nebo více ke středu? Pacient poseká mačetou lékaře, lékaři jsou zmláceni při poskytování první pomoci, jeden diskutér výše nazývá lékaře nenažranou pakáží, jiný se vyjadřuje stejně a navrhuje většinu léků jako volně prodejné atd. Kde se nalézají uvedené události a názory v Gaussově křivce? Nemá význam zastírat,že existují chyby v chvání lékařů vyplávající z jejich vrozené typologie a umocněné profesí a jejich kritika není dehonestcí lékařského stavu, Na druhé straně většina lékařů má desítky zkušeností s nevhodným až agresivním chováním pacientů, na které si nikde nestěžují. Chování pacientů je též dáno jejich typologii a umocněno nemocí.Proto, pokud je lékař nezraněn, nikdo se to nedoví.  

oakman 18.5.2007 12:43

Nesrovnatelné!!

Pacient je zraněn, v šoku, znejstěn a to u lidí s potlačeným sebevědomím, kterých je u nás mnoho, vyvolává agresi. Tito jsou nadto mnohdy "bohem pžehnáni" na rozumu.

Lékař je fit, v práci, s institucí za zády, má vdělání a jeho zdroje, které jsou věcně dostatečné, aby v zásadních případech podávalo české zdravotnictví světovou úroveň technologicko odbornostní a tu bezesporu má, ale i reagoval jako profesionál ve smyslu psychologsckém. Pokud to nebudeme "licoměrně" od lékařů vymáhat, musíme si dle pana autor vystačit s tím, co v lékaři vyroste samo. Slušný člověk nebo hulvát. Jestli je ovšem hulvát lekařským partnerem autora proti slušnému člověku v úloze pacienta, je mi ho upřímně líto, ale přes všechny jeho proklamace si musím myslet, že ani on slušný člověk není.

Punktum.

Klaudius 18.5.2007 13:51

Re: Nesrovnatelné!!

Vy se rozhorlujete zbytečně. Napsal jsem, že slušnost a komunikace musí být v základní výbavě lékaře.To je buď vrozené nebo se musí natrénovat.Je nedílnou součásti lékařské profese. Geneticky jsou dány 4 typy chování a některé typy to bude stát velké herecké úsilí. Ale tato přetvářka je v souhlase s Vámi lepší než hulvátství. Punktum.                                                                   Na druhé straně jsou stejně determinováni i pacienti a většina z nich není v šoku,ale jsou chroničtí pacienti.. Pacienti vyrostli ve stejném komunistickém marasmu a když už diskutujeme o slušnosti, tak řada diskutujících(možná pacientů) se naplnění pojmu slušnosti značně vzdaluje.

Omlouvám se za dva velmi podobné příspěvky, první mi byl odmítnut pro reklamu,vulgaritu a rasistický podtext.Když jsem se ohradil, tak byl uvoněn.

oakman 18.5.2007 14:00

Nehorlím, je mi z toho advokáta arogance jen smutno.

Pokud se budou vdělanci chovat takhle, co lze čekat od lidu??

oakman 18.5.2007 12:18

Otázka na tělo, doktore: Cítíte se nějak předurčen či povolán???

Evropan (original) 18.5.2007 12:22

Re: Otázka na tělo, doktore: Cítíte se nějak předurčen či povolán???

Oakmane, otazku SPASITELE uz jsem take polozil ;-)

BOMBON 18.5.2007 12:04

toto je dialog hluchych

pan kilian pise o sobe, neb je dotcen prezentovanymi nazory na lekare (doktor= nevychovane narcisistni hovado), neciti se tak. malokdo z diskutujicich pana kiliana zna osobne, aby mohl zhodnotit, zda je hovadem ci nikoliv. z tohoto pohledu je tedy diskuse bezpredmentna.

diskutujici (vcetne me) maji spise jinou (vetsinovou, nikoliv vyhradni!!) zkusenost se zdravotniky, nez jakou popisuje pan kilian. o nasich zkusenostech zase asi moc nevi pan kilian a tedy i z tohoto hlediska je diskuse bezpredmetna.

diskutovat problemy systemu zdravotnictvi v cesku je zcela mimo tema clanku, je tedy ptakovina presvedcovat pana kiliana o potrebe jeho reformy. az pan kilian napise clanek, ze mrzky peniz garantujici pouze "falesnou, povrchni, strojenou slusnost" neni systemovym resenim, budu rvat jak kdyz me na vidle berou, ale s touto diskusi k tomuto clanku koncim a doporucuji to i ostatnim

hezky den fsem! ;-)

MUDr Jiří Kilian 18.5.2007 12:09

Re: toto je dialog hluchych

trochu jste to s těmi penězi zašmodrchal : já si myslím, že slušnost se nedá koupit a pokud ano, pak je strojená. To je jedna věc. Ohledně systému  zdravotní péče a jejího financování by byla diskuse jistě všelijaká, nicméně nemyslím si, že moc peněz je až takj silná, že by dokázala zneuctít vše svaté a dobýt vše pevné.

BOMBON 18.5.2007 12:49

Re: Re: toto je dialog hluchych

dobra, prece jen jeste jednou:

vy si myslite jedno, ja si myslim neco jineho. pojdme se nepresvedcovat, pojdme zajistit, abyste v systemu mohl uspesne fungovat vy, nefalesny, nepovrchni, nestrojeny a veleslusny a zaroven abych ja mohl (systemove) dostat sluzbu, po ktere touzim. a me je jedno (stejne tak jako treba v autoservisu), jestli je lekar (ci automechanik) slusny povrchne, falesne a strojene, kdyz dostanu sluzbu te urovne, kterou pozaduji.

rozhodne to uvitam vic, nez nestrojene a uprimne hulvatstvi ci ignorantstvi, ktere dle mysch osobnich zkusenosti predvadi nadpolovicni vetsina lekaru.

MUDr Jiří Kilian 18.5.2007 14:42

Re: Re: Re: toto je dialog hluchych

Já si myslím, že v daném systému funguji nefalešně, nepovrchně a nestrojeně slušně.   Kvalitu služby vykazují výsledky.

Nevím, jak jste se dopočítal k té nadpolovině.   

BOMBON 18.5.2007 19:33

Re: Re: Re: Re: toto je dialog hluchych

ale ja se nebavim o vas, ja vas neznam. mluvim o nadpolovicni vetsine lekaru, ktere jsem za dobu sveho zivota potkal ja. nevim, co na tom muze nechapat clovek, jehoz IQ je aspon o bod vyssi nez "IQ 4 body=reaguje na svetlo".

MUDr Jiří Kilian 18.5.2007 19:40

Re: Re: Re: Re: Re: toto je dialog hluchych

Bůhví jaké je mé IQ, ale já nevím, jak jste dospěl k tomu, že lékařů, o nichž mluvíte, je nadpoloviční většina.

BOMBON 18.5.2007 20:02

Re: Re: Re: Re: Re: Re: toto je dialog hluchych

pocital jsem je. je to v zasade jednoduchy matematicky ukon, kdyz celkovou mnozinu vsech lekaru co jsem poznal rozdelim na dve podmnoziny a) hovada b) nehovada. a porovnam jejich velikost. porovnanim jsem dospel k zaveru, ze je-li podmnozina a) vetsi nez podmnozina b), jedna se o nadpolovicni vetsinu.

MUDr Jiří Kilian 19.5.2007 14:09

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: toto je dialog hluchych

hm, tak takto se ale validně aproximovat nedá 

oakman 18.5.2007 12:00

Pan Kilián mi připomíná Vízka

Ten se také snaží tvrdit, že to, co si nerad pamatuje, vlastně nebylo.

Klaudius 18.5.2007 11:58

chování lékaře a pacienta

Slušnost a dobrá komunikace musí být mezi základní výbavou práce lékaře. Jedná se o vlastnosti vrozené, ne všem dané, ale dají se také natrénovat.Proto  se domnívám, že školení podobné manažerským, by bylo vhodné již během studia i později. Chce to trochu potlačit dominanci a posílit prvky vlivové(aktivní pozitivní postoj). Pro charakteristiku výsledků, chování lidí atd. existuje Gaussova křivka. Jsou dva uvedené příklady poze na na okraji křivky nebo situovány více do středu? Pacient poseká mačetou lékaře, mají se lékaři obávat většiny pacientů? Lékař je zmlácen při poskytování přivolané první pomoci,Skepticus maximus nazve lékaře nenažranou pakáží, i když ji nepotřebuje- jde o většinový názor a chování v naší společnosti? Nemá význam zastírat, že existují chyby v chování některých lékařů dané jejich vrozenou typologií a umocněné profesí.Na druhé straně může většina lékařů popsat desítky případů nevhodného až agresivního chování pacientů daného typologií a ovlivněného chorobou.Pacienti mají ovšem výhodu, že jejich chování je bráno jako ovlivněné chorobou, takže pokud lékaře nezraní nebo nezabijí, tak se to nikdo nedoví.

Filip 18.5.2007 11:43

Oakmane

Přiznám se, že doktoři mě vůbec nezajímají. Nemám v rodině patologa, ale zdravotní sestru. Ta každý týden odpracuje 64 hodin. 1× 30 a 4× 8. Její plat je 16 000 čistého což je velmi slušné ale pokud to přepočítám na 8 hodinovou mzdu je to směšných 10 000. A teď něco co vy nechcete slyšet. Bude to o penězích. Při tomto nasazení každý časem vyhoří. Z někoho se stane hulvát a jiný začne přistupovat k pacientům jako k věcem. A to se vám nelíbí. Vaše „systémové“ řešení znamená spotřebovávat lidi dokud to jde, nechat si dotovat jejich pracovním nasazením a ano i nízkou mzdou své léčení a pak až to nevydrží je odkopnout. Podle mne je systémovým řešením přijmout další sestry. Jenže to by znamenalo na straně nemocnic vyšší výdaje a pak by nezbylo třeba na vaše léčení a to by bylo křiku. A protože již několik dní čtu podobné názory jaké tu prezentujete vy, doplňte si na závěr mého komentáře něco ze slovníku jednoho komenátora z Kanady.

Evropan (original) 18.5.2007 11:45

Re: Oakmane

Ja osobne nabizim penize, ale nikdo je nechce !!

oakman 18.5.2007 11:58

Re: Oakmane

Zaprvé, na "systém" se tu vymlouvá pan Kilián, ne já. Tato debata je i o sestrách, ale tam je opravdu potřeba říci, že když naši víceobčané lékaři nedokáží do svého odborového vydírání Ráthovými "švýcarskými" platy zahrnout i ty, které v nemocnici dělají těžkou, manuální, vyčerpávající práci. Správně podotýkáte, o sestrách se nemluví, nevejdou se do lékařské mapy světa dle Rátha a Kubka. Holt musíte pani poradit, aby si našla nějakou méně ponižující práci, když její lekaři kašlou na to, jak žije. Oni se rádi naučí Byulharsky, jinak si ani kafe nedají....

MUDr Jiří Kilian 18.5.2007 12:02

Re: Re: Oakmane

Tímto příspěvkem jste ilustroval dva důvody, pro které nereaguji na Vaše příspěvky, ač se toho domáháte. První spočívá v hrubosti, která provází Vaše sdělení, druhý pak ten, že překrucujete napsané - já jsem se nevymlouval na systém, já jsem napsal, že je třeba oddělit  systémovou chybu od osobní. 

oakman 18.5.2007 12:17

Re: Re: Re: Oakmane

ˇA, pán je cudný a zadumčivý. Hrubost je vynucovat na opuštěném inkontinentním starci dvacku za přebal, ne o tom mluvit. Nechtět o tom slyšet a označovat lidi, kteří mají své zkušenosti za hrubé a zlé je opakování toho, co v bezmoci křičí komunisté. Bez respektu, který nelze nařídit, vás nikdo nebude poslouchat a mlčet, pokud něco namítám a neuráží mne, jak mne jako pacienta definujete, tak byste neměl být cimprlich na slova. To jen vypadá, že jste odvykl tomu, aby si vůbec někdo dovolit o vás pochybovat jako o plemeni. To už je trochu jako SS....

Filip 18.5.2007 12:27

Re: Re: Oakmane

Oakmane to co navrhujete je řešením pro mou ženu. Ale jaksi tam nevidím řešení pro vás jako pacienta.

oakman 18.5.2007 12:59

Re: Re: Re: Oakmane

Vyrazit na hodinu pana autora a podobné -možná to bude řešení pro vaší ženu i nás.

Sumo 18.5.2007 11:41

Nevím o jiné profesi

jejíž členové by vyžadovali úctu a osobní a profesní nedotknutelnost jen a jen na základě příslušnosti k této profesi