15.5.2024 | Svátek má Žofie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
doktor 12.3.2008 13:09

Re: Re: To, co napsal Antonín Hrbek,

Prostě o to, že různé speciality se stejným účinným léčivem mohou mít u různých pacientů různé (odlišné) účinky. To stručným pohovorem u tary nezjistíte.

Alda 12.3.2008 13:23

Re: Re: Re: To, co napsal Antonín Hrbek,

JInými slovy tvrdíte, že stejná účinná látka, s tím co jsem psal třeba o tom simvastatinu i od stejného primárního výrobce, ve stejné lékové formě, síle, cestě podání, po projití bioekvivalenční studií má jiný účinek? Jak je tedy možné, že substituci provádějí, někdy i ve velkém, lékaři s tím, že jednou jde firma A, příště zase B, pak pro změnu C a pacient vůbec neví "která bije".

Přímá generická substituce, a v některých státech i preskripce, probíhá v drtivé většině evropských zemí zcela běžně. Kdyby byl problém, tak by tam "jely" soudy na plné pecky. I u nás je dost nemocnic (lůžková oddělení prestižních ústavů), kde je pacient léčen účinnou látkou, nikoli konkrétním přípravkem a je to zcela bez problému!!

Když jsem viděl v TV prezidenta lékařské komory, kterak tvrdí, že po simvastatinu A je pacient OK, zatímco po simvastatinu B má myopatii, tak jsem nevěděl jestli mám plakat, nebo se smát.

Ladislav N. 12.3.2008 13:27

Re: ...jsem nevěděl jestli mám plakat, nebo se smát.

 ;-PR^ !!Přesně!!

IS 12.3.2008 18:49

Re: Re: Lad .N jakým cytochromem se složky hlavní a pomocné metabolizují ?

Ono se to kecá, že ano ?

Alda 12.3.2008 19:30

Re: Re: Re: Lad .N jakým cytochromem se složky hlavní a pomocné metabolizují ?

Tak jakým? :-D:-D:-D

Aleš 12.3.2008 14:35

Re: Re: Re: Re: To, co napsal Antonín Hrbek,

je to možné- simvastatin je oticky aktivní látka a  podíl izomerů se může lišit u jednotlivých výrobců /používají různý zdroj  účinné látky/  a s ním i farmakologický účinek léku.  

Alda 12.3.2008 16:43

Re: Re: Re: Re: Re: To, co napsal Antonín Hrbek,

Používán a registrován je jeden izomer, stejně jako např. u atorvastatinu. Syntéza těchto látek probíhá za dodržení konfigurace na chirálních centrech.

Směs izomerů je používána např. u cetirizinu - Zyrtec.

Pavla B. 12.3.2008 13:19

Re: To, co napsal Antonín Hrbek,

Napište urgenci Julínkovi do senátní kanceláře, eventuelně se tvařte, že patříte do jeho senátního obvodu (Brno-venkov). (Což jsem ani předstírat nemusela, neboť v tomto obvodě opravdu bydlím.) Odpověď z ministerstva vzápětí přijde. To víte - volič je víc než občan;-)

doktor 12.3.2008 13:59

Re: Re: To, co napsal Antonín Hrbek,

Nemám ve zvyku si stěžovat NA NĚKOHO u jeho nadřízených. Když něco na někoho mám, jdu přímo za ním. Čekat nějakou reakci se mi však v té naší demokracii dlouhodobě nedaří. Jinak jsem právě zjistil, že předměstí Brna, kde jsem se narodil, volilo v posledních volbách senátorem ne Julínka, ale Zlatušku. I kdyby mi to rodáctví uznali, bylo by mi to asi houby platné.

Alfons 12.3.2008 12:28

Cikrte, Cikrte,

jak hluboko jsi klesl !! ;-€

H.K. 12.3.2008 12:57

Re: Cikrte, Cikrte,

jak hluboko jsi klesl !! Alfonsi  IP: 88.146.171

H.K. 12.3.2008 12:20

Beznadějně nemocný pacient.

V neposlední řadě je třeba vzít v úvahu i psychickou stránku pacienta, jeho důvěru v lék, důvěru lékaře i zvyklosti. To vše má výrazný vliv na objektivní účinnost léku. Máte pravdu. Co s tím, ale chcete dělat, to jste nenapsal. Je potřebné umožnit každému, aby si mohl na takový lék případně připlatit.

Udržovat při životě zcela beznadějně nemocné pacienty tím, že se jim ordinují nesmírně drahé léky, které jejich situaci nezlepší, maximálně ji o něco prodlouží. Vy si troufáte rozhodovat o tom kdo je beznaděljně nemocný? Hrát si na PANA BOHA o dost odvážné. Někteří takoví jsou už kriminále. Je nějaká definice toho, kdo je beznadějně nemocný?

Ladislav N. 12.3.2008 12:28

Re: Beznadějně nemocný pacient.

Potíž je v tom, rozhodnout, komu peníze dát a komu ne. Jistě víte, že udržovat dlouhodobě při umělém životě např. člověka s nenávratně poškozeným mozkem neschopného jakékoli reakce na okolí, je z hlediska nákladů naprostá finanční katastrofa. Až ty peníze budete mít, utrácejte z vlastní kapsy.

H.K. 12.3.2008 12:40

Re: Re: Beznadějně nemocný pacient.

Máte pravdu. V okresní nemocnici leží lidé v komatu, kteří jsou na umělém dýchání, a pokud je nezklátí nějaká infekce tak mohou přežívat dlouhou dobu. Kdo rozhodne o tom, koho odpojita koho na umělém dýchání ponecht? Pokud se na financování nebude podílet i rodina pacienta, tak je to neřešitelné. Beznadějně nemocný je i člověk, který má roztroušenou sklerozu.

Josef 12.3.2008 13:23

Re: Re: Re: Beznadějně nemocný pacient.

H.K.

Kde jste slyšel, že beznadějně nemocný člověk je ten, kdo má RS? Co to proboha blábolíte za blbosti?

H.K. 12.3.2008 14:16

Re: Re: Re: Re: Beznadějně nemocný pacient.

Všichni pacienti, kteří mají RES, nejsou vyléčitelní. U každého je to jinak a někteří jsou nevyléčitelní i když přežívají x let.

H.K. 12.3.2008 14:17

Re: Re: Re: Re: Re: Beznadějně nemocný pacient.

Ne RES ale ROS. Promi"nte.

Antonín Hrbek 12.3.2008 12:44

Re: Re: Beznadějně nemocný pacient.

Tentokrát s Vámi absolutně souhlasím. Na "Boha" si musí hrát skoro každý lékař na ARU, protože udržování skutečně beznadějného pacienta na drahých přístrojích a s drahou léčbou blokuje pomoc pro pacienta, který má velkou naději na přežití. Pokud má někdo peníze a může si to dovolit v soukromém sektoru, nic proti tomu. Ale společenské prostředky nejsou neomezené a ve zdravotnictví teprve.

Stejně tak je to s ordinací nových "moderních", zato velmi drahých léků, jejichž působení je schopno pacienta jen udržovat ve stabilizovaném stavu bez naděje nebo jen s nepatrnou nadějí na jeho zlepšení.

H.K. 12.3.2008 12:55

Re: Re: Re: Beznadějně nemocný pacient.

To všechno je pravda. Pokud nebude pacient a jeho rodina na rozhodování finančně zainteresovaná a nebude souhlasit s postupem lékaře, tak postup lékaře může být předmětem žaloby, kterou doktor musí vždycky prohrát. Pokud se do toho vloží media a populisti, tak se rovnou může oběsit. Jednou jsem řekl známému, že to nemá stejně žádnou cenu. On mi řekl, že člověk umírá jenom jednou.

Aleš 12.3.2008 14:44

Re: Re: Re: Beznadějně nemocný pacient.

proto jsou nezbytné vámi zmi%nované léčebné standardy- které mohou  kromě standardizace zajistit i efektivitu  a efektivnost léčby. samozřejmě, že nikdy nemohou pracovat se 100% pravděpodobností vzhledem k varibalitě "biologického materiálu".

Standardy by mohly pomoci i ktomu, aby náročnější výkony prováděly k tomu náležitě vybavená pracoviště jak technicky, tak personálně.

K tomu j potřeba, aby pojišťovny mělina boj s "lékaři" politickou podporu.

Lékaři budou vždy usilovat o co největší vlnost a co nejmenší regulaci. Moudří lékaři vsi však uvědomí, stále stoupající rizika žalob ze strany pacientů .

MUDr Jiří Kilian 12.3.2008 14:55

Re: Re: Re: Beznadějně nemocný pacient.

Skutečně beznadějný pacient je který ?

RomanL 12.3.2008 12:14

Mám silný pocit,

že autor věří na homeopatika... ;-P

Antonín Hrbek 12.3.2008 12:46

Re: Mám silný pocit,

To jste na hlubokém, ale skutečně hlubokém omylu. Ale placebo-efekt je klinickými pokusy plně prokázaný. Ideální je kombinace účinného léku s jeho psychologickou podporou.

Ladislav N. 12.3.2008 13:31

Re: ...placebo-efekt je klinickými pokusy plně prokázaný

Jenomže klinické zkoušky se provádějí tak, aby byl placebo-efekt ze závěrů o účinnosti léku vyloučen.

Pokud si chcete zavést lékařskou praxi na použití placebo-efektu, můžete se stát léčitelem. ;-P

RomaneL 12.3.2008 13:28

Re: Mám silný pocit,

v 80.letech provedli v USA pokus na 40 dobrovolnících. 20 z nich dostalo před spaním sklenici teplého mléka a 20 zbývajících šálek teplé kávy. Výsledek se dostavil velice rychle. Ti co vypili mléko, spali jak zabití. Ti co vypili kávu, nemohli usnout. Celý pokud měl ale jeden dost podstatný háček: káva byla bez kofeinu zatímco v mléce byly rozpuštěny kofeinové tablety.

Placebo efekt jak vyšitý

Ladislav N. 12.3.2008 13:35

Re: Re: Mám silný pocit,

Zkuste s touto zkušeností léčit třeba syfilitidu... ;-P

prouky 12.3.2008 12:01

Řešení našeho zdravotnictví

Už je to v diskuzi jako reakce na nějaký příspěvek, který končí přibližně: Co navrhujete? Tedy -

Navrhuji následující řešení:

Zdravotnictví je plně hrazená služba. Vyjímají se pouze stavy, kdy o sobě nebo potřebné službě nemůže pacient odpovědně rozhodnout - bezvědomí, masivní krvácení, omamující bolest a pod. Zde nastupuje společnost a hradí se ze společenských prostředků, tedy z daní.

Pro zaplacení plně hrazené služby se člověk může/musí pojistit. Lékař/zařízení vystaví účet, pacient zaplatí, pojišťovna proplatí. Při větších platbách je použit jiný mechanizmus - krycí dopis pojišťovny, virtuální účet pacienta u pojišťovny ap.

Pokud na to někdo nemá, není to problém zdravotnictví, ale problém sociální a řeší se v sociální oblasti.

H.K. 12.3.2008 12:25

Re: Řešení našeho zdravotnictví

Kdo bude rozhodovat o tom, jak drahé léky a p. budou použity u konkrétního pacienta?

Vocílka 12.3.2008 12:31

Re: Re: Řešení našeho zdravotnictví

To je jednoduché - součásti pojistky by byla cenová úroveň zdravotní péče i léků. Kdo by chtěl péči nebo léky nad úroveň své pojistky připlatil by si.

H.K. 12.3.2008 12:42

Re: Re: Re: Řešení našeho zdravotnictví

To by šlo. Uživatel zdravotní péče by přesně věděl na co má nárok. R^