14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
IS 13.3.2008 0:02

Re: Re: Nedávno jsem byl tři neděle v lázních - na komplexní léčbě.

Pak je to protismyslné, protože opravdoví nemocní  léčbu nezneužívají, ale regulační poplatky musí plati, jako by ji zneužívali.

Alda 13.3.2008 0:15

Re: Re: Re: Nedávno jsem byl tři neděle v lázních - na komplexní léčbě.

Navrhněte jak to vyřešit jinak a lépe.

Ladislav N. 13.3.2008 1:00

Re: IS IP: 89.102.11.xxx

Snad byste nechtěl, aby poplatky platili ti, kteří zdravotnické služby nevyužívají? ;-P

Lída 13.3.2008 8:46

Re: Re: Re: Nedávno jsem byl tři neděle v lázních - na komplexní léčbě.

Ale pokud je někomu líto dát 3000 Kč za třídýdenní pobyt v lázních s plným zaopatřením, tak asi ty lázně fakt nijak nutně nepotřebuje. O 1800 ani nemluvím, to fakt doma taky každý projí. Myslím, že právě u lázní se nejvíc pozná, kdo se tam jezdil spíš rekreovat na účet zdravotní pojišťovny a že takových lidí bylo určitě dost.

frp 13.3.2008 18:38

Re: Re: Nedávno jsem byl tři neděle v lázních - na komplexní léčbě.

jaký účel,že lázně zkrachjí?

IS 12.3.2008 21:31

generika - zástupný problém.

Generika se vyrábějí právě proto, že nahrazují originály. Není nutné obecně pochybovat o možnosti záměny léků se stejnou účinnou složkou. Jenže účinnou složku doprovázejí   pomocné látky. Není jednoduché někdy vyrobit účinnou složku stejné kvality jakou má originál nebo namíchat směs s jinými pomocnými látkami, aby se výsledný léky nevyznačoval najakými vedlejšími účinky pro určitý podíl pacientů. Zejména tam, kde se jedná o biotechnologie, kvalita může kolísat i u orginálu, a proto se na obalu léků uvádí také číslo šarže. Je ilusí se domnívat, že uvolněním patentu se získá veškeré technologické know-how.  Historie však ukazuje paradoxně, že někdy byla generika nakonec lepší než originál.

V zásadě lze tvrdit, že generika nahrazují originál. Není to však absolutní pravda, určitý, většinou jen malý  podíl pacientů může mít problémy. Příčiny zná jen Pán  Bůh.   Dohadovat se lze pak donekonečna a Cikrt toho využívá k odvrácení pozornosti od jiných podstatnějších problémů zdravotnictví.

 

Ladislav N. 13.3.2008 0:48

Re: generika - zástupný problém.

Za to, že "...určitý, většinou jen malý  podíl pacientů může mít problémy..." nemůže ani originál, ani generika. Takový počet pacientů má problémy vždy a s čímkoliv. ;-P

A.S. Pergill 12.3.2008 20:43

Složitější příklad

Mám už přes 40 let sennou rýmu. Léčí se to antihistaminiky. Jejich problematickou vlastností je vedlejší účinek způsobující silnou ospalost. Pochopitelně pro pacienta je klíčový poměr mezi dávkou, která už utlumí potíže a dávkou, která vyvolá ospalost.

V tomhle ohledu mi dobře pomáhal Prothazin (výrobce NDR), který mi stačilo užďubrávat po čtvrttabletce a měl jsem ústup potíží dávno před dosažením dávky vyvolávající ospalost. Po krachu NDR jsem dlouho neúspěšně hledal jiný preparát, neúspěšně i mezi těmi, které "nemohou ospalost vyvolat". Zcela náhodně jsem zjistil, že mi zabírá Fenistil, a to jen a pouze ve formě kapek pro malé děti (tam vystačím s dávkou někde mezi kojencem a batoletem). Tabletová forma mi ani v maximální dávce (nějaký 20 - 30 násobek toho, co je v těch kapkách) nevyvolá ani náznak ústupu potíží. Můj problém je pochopitelně v tom, že ty kapky jsou striktně pro děti a dospělému je nechtějí předepsat. A nedají se ani koupit za hotové (to bych za to klidně dal, protože vzhledem k dávkování mi jedno balení pokryje jeden rok).

Takže z vlastní zkušenosti vidím, že "ekvivalence generik" je idiotština vymyšlená lidmi, majícími představu člověka jako unifikované hromádky ozubených koleček.

Ladislav N. 12.3.2008 20:45

Re: GENERIKA - co to je?

A píšete opravdu o lécích, které jsou schváleny jako generika, a nebo o různých lécích?;-)

Jura O. 12.3.2008 20:56

Re: Re: GENERIKA - co to je?

Hele Laco, ty jsi taky dozajista generikum. Jen ti k té učinné látce místo rozumu jak byl v originále přidali blbost.

A patent už vyběhl před staletímy. Přesně podle definice z Wikipédie.

Ladislav N. 12.3.2008 20:59

Re: Re: Re: GENERIKA - co to je?

Čtěte znovu. Třeba to pomůže.

Jura O. 12.3.2008 21:08

Re: Re: Re: Re: GENERIKA - co to je?

Vidím, že tobě Laco ani Wikipédia nepomůže. Co ti do tý khavy přimíchali místo v generikách obvykleho kukuřičného škrobu?

Jan Cedr 12.3.2008 22:29

Re: Re: Re: Re: GENERIKA - co to je?

Problém je v tom, že je to ve Wikipedii napsáno špatně. Generika totiž neprocházejí stejnými klinickými zkouškami jako originální přípravky. Jsou na ně kladeny dramaticky menší nároky.

Alda 12.3.2008 22:57

Re: Re: Re: Re: Re: GENERIKA - co to je?

No jo, musí třeba projít bioekvivalenční studií.;-)

Alda 12.3.2008 20:53

Re: Složitější příklad

Prothazin je na trhu.

A.S. Pergill 12.3.2008 20:31

Jednoduchý příklad na generika

Dříve se na izolaci salmonel používala půda s brillantovou zelení. Ta fungovala (= vyrostly na ní prakticky jen salmonely) jedině tehdy, když ta brillantová zeleň byla od jednoho konkrétního výrobce. Pokud se použilo "pravidlo shodného generika", tak na půdě identického složení (stejné chemikálie ze stejné flašky), ale se zelení od jiného výrobce, tak měla selektivní účinek prakticky nulový a vyrostlo tam všechno, co bylo schopno na té půdě vyrůst i bez přídavku brillantové zeleně.

Protože můj bývalý šéf byl původně chemik, tak tu brillantovou zeleň od toho jednoho výrobce přečistil chromatograficky - a její skvělé schopnost selekce zcela zmizela. Byla tam prostě nějaká neidentifikovatelná přimíšenina v množství zlomku procenta, která nějak potencovala účinky hlavní látky.

Ladislav N. 12.3.2008 20:43

Re: A pořád totéž dokola - GENERIKA

GENERIKA - račte prosím číst...

IS 12.3.2008 21:58

Re: Re: Ladislav N nepochopil princip, zřejmě není chemik..

Kdyby výrobce zařadil do výrobního procesu další stupeň čištění (sorpční - chromatograficky), aby získal maximálně čistou  účinnou složku,  sice by ji obdržel v nejvyšší čistotě, ale nemusela by vykazovat požadované vlastnosti. To je známá skutečnost u mnoha velmi čistých chemikálií z nejrůznějších oborů. O některých látkách se po staletí tvrdilo, že jsou smradlavé, ale po vyčištění moderními metodami se ukázalo, že za smrad jsou odpovědny příměsi. Křemík s různými koncentracemi příměsí  pouhých tisícin procenta má velice odlišné vlastnosti podle příměsi, čehož se využívá k výrobě mikroprocesorů a tedy i počítačů. Říkejte však Ladislavovi N něco o P-N přechodech.

Zcela opačně. Jestli se nepodaří výrobci generik odstranit nějakou příměs, protože autoři patentu tuto operaci popsali neurčitě s vědomí její náročnosti, má problém a pocítí to nemocní.  Alegie se projevují v odezvě až na koncentrace miliontin procenta.

Alda 12.3.2008 22:59

Re: Re: Re: Ladislav N nepochopil princip, zřejmě není chemik..

Už zase to strašení alergiemi. Kolik jich je ve statistice po záměnách? Dá se jim nějak předejít v akutní terapii a záměně léku při akutní terapii?

IS 13.3.2008 0:00

Re: Re: Re: Re: Ladislav N nepochopil princip, zřejmě není chemik..

Alergie jako první budí pozornost, ale účinek některých látek se projevuje kumulativně a náhle třeba za rok dojde k náhlým příhodám, jejichž původ je záhadný, protože generika neprocházejí tak důkladnými testy jako originály.

Alda 13.3.2008 0:10

Re: Re: Re: Re: Re: Ladislav N nepochopil princip, zřejmě není chemik..

Dejte příklady a případy. Hlášené a prokázané.

Generika musí splňovat stejné parametry jako originály z hlediska kvality, čistoty, atp. To totiž musí všechny léky obecně. Větším problémem by pak mohly být spíše než generika suroviny obecně, všichni výrobci se snaží ušetřit  a přesouvat výrobu nebo nakupovat v levných zemích.

Dokonce je i běžné, že originální výrobce vyrábí účinnou látku, nebo celou lékovou formu a někdo jiný to pak pod svojí značkou obchoduje. Tak pak asi nenbude rozdíl žádný, že.

IS 12.3.2008 19:13

účinná složka u směsných léků ?

Preskripce podle účinné složky má své omezení u léčivých směsí. Kdysi lékař opravdu napsal složení směsi, ale psát dnes místo alnagonu jeho složení by bylo asi nejapné.

Alda 12.3.2008 19:31

Re: účinná složka u směsných léků ?

A jak myslíte, že jsou předepisovány IVLP?;-)

MUDr Jiří Kilian 12.3.2008 19:58

Re: Re: účinná složka u směsných léků ?

to ještě je ? :¨)))

Alda 12.3.2008 20:00

Re: Re: Re: účinná složka u směsných léků ?

Tedy to mě opravdu překvapuje, že to nevíte. Neříkejte, že se na to nemáte koho zeptat. ;-)

MUDr Jiří Kilian 12.3.2008 20:04

Re: Re: Re: Re: účinná složka u směsných léků ?

:-))) fakt :-)) už se to nikomu nechce dělat :-)))

Alda 12.3.2008 20:12

Re: Re: Re: Re: Re: účinná složka u směsných léků ?

Ani nevíte jak mě to štve. A zase se dostáváme k ekonomice. Protože za tu taxu laborum se to opravdu nevyplatí a tak zůstávají ti slušní, kteří stojí o pacienty, o kvalitu léče, a na této činnosti prodělávají, ale mají dobrý pocit. Jenže toho se asi nikdo moc nenají, že?  A pak ti, kteří se jim smějí...

MUDr Jiří Kilian 12.3.2008 20:13

Re: Re: Re: Re: Re: Re: účinná složka u směsných léků ?

ale vázat slušnost k dotování není slušníé , tak je chápu :-)))

Alda 12.3.2008 20:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: účinná složka u směsných léků ?

to já taky chápu...

Alda 12.3.2008 20:06

Re: Re: Re: účinná složka u směsných léků ?

Ale vážně, množství IVLP směřuje dolů, ale nejsem přesvědčen o tom, že si určité místo v léčbě neudrží. Zejména v době, kdy výrobní firmy přestávají vyrábět některé léky s malým obratem, které ale nelze nahradit. Myslím, že zrovna u dětí  by to mohl  být problém.