8.2.2023 | Svátek má Milada


Diskuse k článku

VZPOMÍNKY: Na otce, na normalizaci

Nepamatuji ona „zlatá šedesátá“ a jen slýchávám o nich. Takže je následkem toho vidím přezlacená. Až nedávno mi došlo, že to tak zlaté v četných směrech taky nebylo; i když náš šarmantní pan prezident Antonín Novotný moc rád jezdil na své zahrádce s kolečkem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Rybnická 7.11.2022 12:29

Nevím zda se již někdy někdo zabýval otázkou, kolik lidských potenciálů si ten národ zničil po desítky let sám. Tím že nadaným mladým neumožnil studium, vyhnal je do emigrace nebo akademickou inteligenci poslal do pekařství.

P. Brecík 7.11.2022 17:11

Byla to hnusná doba a mnoho,lidských potenciálů bylo zničeno. Skoro jako dnes. Zkuste si jako PhDr na západní univerzitě nesouhlasit s LGBTIQ+. A můžete jít do soukromého sektoru. Dnes o to hůře, že vám zablokují mobil, účet, sociální pojistku .... Jo, fanatismus je svinstvo !!

H. Rybnická 7.11.2022 18:40

Pokud se Vám osobně takového něco stalo, bylo by dobré se vyjádřit konkretněji.

P. Brecík 7.11.2022 20:53

p. Zárybnická, vy toho asi moc nevíte, že ? O dnešní totalitě, hlouposti a ..... V ČR už žádný !! český ( bílý ) herec nesmí hrát černocha. USA producenti nutili !!!! černochy i do filmu Jan Žižka. Autor tam proto musel "dát" 4%. No, byl to propadák i tak. No a USA/Západní univerzity a šikanovaní profesoři? Jeden z tisíců případů uvádím. Ať žijí Libtardi ( liberální retardi) https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/herec-laurence-olivier-film-othello-rasismus-black-face-ucitel-michigan-usa.A211013_091135_zahranicni_dtt

H. Rybnická 7.11.2022 21:08

Neptala jsem se co píše IDNES, ptala jsem se co jste zažil Vy osobně. Zřejmě nic. Papouškujete co někdo napsal.

P. Jaroš 7.11.2022 11:23

Za Komančů, či za komunistů je správné vyjádření, protože už z ústavy plynulo, že vládne komunistická strana, to, že komunismus už vybudujeme až s novým režimem liberální demokracie, na tom nic nemění

M. Pivoda 7.11.2022 11:42

Chce P. Jaroš snad tvrdit, že v politické straně nazvané "Občanská demokratická strana" vládne jen a jen demokracie?

R. Langer 7.11.2022 11:58

Ne, ale za komančů prostě vládne komunismus. :-P

M. Pivoda 7.11.2022 13:20

Langer je demagog.

V dobách českého reálného socialismu (1948-1989) byli u moci účeloví členové KSČ. To nebyli komunisté z přesvědčení. Prostě křiváci.

A to bylo pro český národ dobře nebo špatně?

Poznámka: Já jsem byl trvale bezpartijní. Narodil jsem se totiž jako silný individualista. Vynikl jsem také v individuálním sportu, džudo, nikoliv v kolektivních hrách.

Ve fotbale mi říkali: "Běháš sice dobře, ale ten balon ti nějak zavazí." A když jsem blbě kopnul, komentoval to kolega: "Z tebe jednou bude něco velkého". A po chvilce dodal: "Pokud ovšem, do té doby, tě něco malého nepossssere!"

R. Langer 7.11.2022 14:50

Neokecávej to, ty naše malá hloupoučká UI. Vládli tu komanči, a zavedli tady komunismus. Že jsi to dodneška nepochopila, je tvůj problém. A ne, nic velkého z tebe fakt nevyrostlo. :-P

P. Brecík 7.11.2022 17:14

Omyl - zaváděli jen socialismus. A vybudovali vše, co se po revoluci "zprivatizovalo". Do nebe se dostanou za výstavbu JElektráren. Ty dodnes vynášejí a dobře se z nich krade. PS: Poláci podepsali Westinghaus. Pátrám po ceně a lhůtě výstavby.

P. Pospisil 7.11.2022 18:43

"vybudovali vše, co se po revoluci zprivatizovalo"

No, velká část toho "všeho" se vybudovala díky tomu nebo na základech toho, co bylo ukradeno (znárodněno) těm, co opravdu začínali (oni nebo jejich předci) od píky. A na nezanedbatelné části toho, co bylo takhle ukradeno, vázl při restituci nebo opětovném zprivatizování takový vnitřní dluh, že to nemělo ani hodnotu pozemku, na kterém se to rozkládalo.

M. Pivoda 7.11.2022 18:25

1: Premisa: Člověk musí prožít život v době, do které se narodil. Já si dnes vůbec nestěžuji.

2: V USA nejsou hlupáci, čeští Pepíci. Oni si tam člověka dokonale proklepnou. Je to dost různorodé v různých lokalitách.

3. Poté, co jsem byl mafií vyhozen z VUT Brno, pracoval jsem několik let pro americkou univerzitu (přes internet) a měl jsem studenty po celém světě, nikoliv jen tedy ze zatuchlé české kotliny ovládané českou akademickou mafií. Fyzicky jsem na různých místech USA strávil 1 rok života v USA.

4. Strávil jsem také 9 měsíců na Kubě a dva měsíce na ostrově St. Kitts v Karibiku.

5. Zajímá mne stále naše budoucnost. Klíčovou technologií pro naši budoucnost bude umělá inteligence (AI).

Z. Lapil 7.11.2022 18:51

Za komunistů nevládli komunisti, ale komunistická strana.

S komunistou se jeden domluví, nakonec je to taky člověk a přinést manželce svíčkovou nebo dítku kalkulačku nedokáže jen tak někdo, ale domluvte se se Stranou.

V. Novak 7.11.2022 13:39

Tak - "za komančů" (nebyli to ti indiáni - proto malé písmeno) neznamená "za komunismu", ale "za komunistů".

A správně - KSČ vládla, tak to bylo za komunistů. Stejně jako "za Masaryka", "za Němců", "za Rakouska"...

V. Čermák 7.11.2022 10:48

Tak s tím Šoférem kontra Pracujícím inteligentem mám zkušenosti zcela opačné, takže mám pocit, že autor trochu kecá. Šofér byl příslušníkem dělnické třídy vládnoucí, kdežto pasažér, v mém případě inženýr byl tzv. pracující inteligent. A Komouši velmi dbali, aby dělníci a rolníci nebyli ponižováni těmi prac. inteligenty, byla přece diktatura proletariátu. Takže, i když šofér jel blbě, nikdy bych se, nejen já, neodvážil ho napomenout, či dokonce kritizovat. Mimochodem, ani mě komouši nikdy neponižovali, to si naopak kapitalisti (podnikatelé) v 90 letech vynahradili nadměrně. Samozřejmě výjimky potvrzují pravidlo....;-D

R. Polášek 7.11.2022 9:55

Tak to mám velmi podobné vzpomínky. Jsem jenom o rok starší.Okupaci 1968 si pamatuji z novin, ze kterých jsem se předtím , než jsem šel do školy učil číst. Řuští okupanti, táhněte domů a na podobných heslech, kterých byla tehdy půlka Rudého práva.

Tajuplný ostrov, krásná kniha, tam mne, kromě jiného, odpálkovala, hlavně ty pasáže o výrobě nitroglycerínu, na chemii. Až o hodně později mi docvaklo, že pokud by Cyrus Smith měl být skutečně tak pracovně výkonný a vyprodukovat tolik různých průmyslových výrobků, muselo by podle jeho příkazů pracovat denně od rána do večera tak 20 - 50 tvrdě pracujících dělníků. Zemí šelem, taky jsem četl v té době, taky v té době perfektní kniha. Jakpak by s eměn asi líbíla dneska.

Sedumdesátky si pamatuji, ale realitu jsem moc nevnímal, až hodně zpětně si uvědomuji to občasné dusno. Občas to nebylo jednoduché. Pionýr a SSM, taky většino hodně formální. Stejnokroje jsme ještě měli, ale moc je nevyužili. Dneska by se daly unosit ty modré košile v kancelářích, dnes je to běžný dress code modrých límečků.

Výjimkou byly letní pionýrské tábory. Nejspíš se tam, hlavně v raných sedumdesátkách, realizovali lidi, kteří chtěli pracovat s dětmi, naučili se to předtím často ve skautech, a potom přes léto si brávali jako pionýrští vedoucí či praktikanti dovolenou ny ty letní tábory. Popřípadě hledali společnost mladých praktikantek a vedoucích opačného pohlaví. Každopádně spousta věcí, které ve svých oddílech a na letních táborech dnes praktikují skauti, se tehdy dělala na letních pionýrských táborech. Co se týká brigád, asi jsem moc nemusel, protože naše rodina nebyla perzekuovaná, ale rodiče mě k tomu přuitáhli a dlal jsem tak hodně v akci Z i potom během střední běžné brigády na JZD.

R. Polášek 7.11.2022 9:56

To neperzekuování za komunistů se mi potom jaksi vrátilo nyní, kdy jako vysokoškolák chemik a s praxí projektanta a technologa jsem ve yvšším věku začal mít problémy s personalisty a nyní ve věku před šedesátkou se přes všelijaké kinderpersonalisty a kindermanažery ve firmách nedostanu k jiné práci než jako dělník . Ještě že díky rodičům jsem kdysi na těch brigádách získal všemožné zkušenosti s manuální prací, jinak bych se dneska ve svém věku v manuální práci nechytal.

M. Pivoda 7.11.2022 9:41

Autor by ve svém vzpomínání mohl aktuálně připomenout i dnešní slavnostní den. Ten začínal říkankou:

"Rudou barvou dneska září, sedmička v mém kalendáři. ....

Moje vzpomínka: Já jsem se, bez nějaké své osobní zásluhy, narodil do dělnické rodiny, ale členem žádné politické strany jsem se nikdy nestal. Tak že jsem dodnes nepříjemný pamětník, který si pamatuje. Byl jsem vyhozen z VUT Brno, kde jsem (jako trvale bezpartijní) nebyl ochoten pro nikoho pracovat jako tzv. bílý kůň.

Fencl dnes může pohnutě hovořit o tom, jak kdysi vyhodili jeho otce (filozofa). Já se ale ptám jinak: Dočkám se já někdy možnosti, abych čtenářům mohl popsat, jak (po listopadu 1989) ČR přišla o silnou konkurenční technologickou výhodu? Filozofů a politologů je dnes totiž nadbytek, ale inovátorů je stále málo. Bez nich se z té české inflace nevyhrabete, Pepíci!

P. Pospisil 7.11.2022 11:28

Proč byste to nemohl popsat? Tato doba to umožňuje. Dokonce mám pocit, že už jsem nějaké texty od vás na toto téma četl a přesto jste stále svobodný - tak ono to s tou možností něco popsat nebude tak zlé.

M. Pivoda 7.11.2022 11:39

Na vědomí: Poslal jsem 27 stran textu (o tom nejdůležitějším!) na Paměť českého národa. Nemají zájem.

R. Langer 7.11.2022 12:00

Kdo by taky o ty tvoje bláboly měl zájem, ty naše malá hloupoučká UI? Vydej si to pěkně za vlastní. ;-D

K. Baziková 7.11.2022 9:26

Jen malý přípodotek. Vzpomínka nemůže být nikdy objektivní. Pouze subjektivní.

M. Hoblík 7.11.2022 9:23

Ti hloupější, ač s titulem si skutečně tenkrát nemohli nijak zvlášť vyskakovat. Nikdo však nemusel chodit žebrat o sociální podporu, nikdo nespal na ulici (kromě ožralých doktorů)...

R. Langer 7.11.2022 9:36

Vážně? Tak to máte asi dost špatnou paměť... :-P

I. Schlägel 7.11.2022 8:24

Jenom technická, za "komančů" nutně nemusí znamenat "za komunismu".

P. Dvořák 7.11.2022 9:26

Jistě. "Za komančů" znamená dobu, kdy to tady řídili členové KSČ, resp. kdy byl uplatňovaný čl. 4 Ústavy o vedoucí úloze KSČ.

Většina lidí nikdy nepochopí, že tady ani jinde žádný komunismus nikdy nebyl, tak leda jakýsi bídný socialismus. Absurdně lze říci, že naštěstí jen ten.

R. Langer 7.11.2022 9:38

Naopak, tady BYL KOMUNISMUS, stejně jako v Německu byl za nácků nacismus. Jenom ho komouši LŽIVĚ přejmenovali, jako ostatně spoustu jiných věcí, třeba ty nácky za pravičáky. ;-€

M. Pivoda 7.11.2022 9:53

Typicky, arogantní Langer nerozumí ničemu podstatnému.

V této zemi, ČR, ani nikde jinde na planetě Zemi, budoucího komunismu nebylo nikdy dosaženo. A v Česku? Zde jen účeloví členové KSČ křivě přísahali svou doživotní věrnost myšlence budoucího komunismu. Šlo jim tím ale o jejich současnost, nikoliv vzdálenou budoucnost. Proto také tzv. Sametová revoluce 1989 proběhla beze ztráty krve. Jenže proběhla s další hlubokou ztrátou konkurenceschopnosti ČR. ...

Disident Havel, jako Prezident, měl sice prvotní snahu udělat jakousi revoluci, proto také původně vyřvával z tribuny cosi o potřebě občanské společnosti v ČR, jenže skutek mu utek. Neslavě také skončily i jeho Prezidentovy ekonomické otazníky v ČT.

R. Langer 7.11.2022 12:05

No jo, já za to nemůžu, že věříš tomu, co ti komouši nakukali, ty naše malá hloupoučká UI. Ty totiž taky uvěříš každé blbině, takže tvá víra ve skvělou beztřídní komunistickou společnost, kde jsou si všichni rovni, je pochopitelná, i když ve skutečnosti je komunismus totalitní režim radikálně omezující veškeré občanské svobody. Ale to je při té tvé blbosti normální, blábolit nesmysly. ;-D