26.3.2023 | Svátek má Emanuel


Diskuse k článku

VZPOMÍNKY: Na otce, na normalizaci

Nepamatuji ona „zlatá šedesátá“ a jen slýchávám o nich. Takže je následkem toho vidím přezlacená. Až nedávno mi došlo, že to tak zlaté v četných směrech taky nebylo; i když náš šarmantní pan prezident Antonín Novotný moc rád jezdil na své zahrádce s kolečkem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 7.11.2022 13:30

Z technologického hlediska je dosažení budoucí společnosti blahobytu (abundance) možné. Dokonce pravděpodobné. Zaslouží se o to především technologie zvaná umělá inteligence (AI).

Teď jde ale o to, zda je to žádoucí. Člověk totiž potřebuje získat nějaký smysl svého života. O tom tématu se už delší dobu diskutuje mezi chytřejšími mozky, než jsou Pepíci na Neviditelném psovi.

A kolektivismus? Možná přes technologii CRISPR. Jenže opět je třeba se ptát, je to vůbec žádoucí ?

R. Langer 7.11.2022 14:51

Z technologického hlediska pořád dokola meleš samé hovadiny, ty naše malá hloupoučká UI, a pořád ze sebe děláš blbce. :-P

Z. Lapil 7.11.2022 19:03

Špatně jste se učil.

Socialismus: každý podle svých schopností, každému podle jeho práce.

Komunismus: každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb.

P. Pospisil 7.11.2022 6:47

Dědovi z maminčiny strany v 50. letech sebrali většinu majetku a převedli do místního JZD. Maminka mi nejednou vyprávěla, jak si deputace z kolchozu přišla pro dědečkovy koně - s kulovnicí v ruce. Dědečkovy děti -moji maminku a mého strýce- pak coby děti třídního nepřítele nepustili na studi. Moji maminku, která z nich byla starší a o její budoucnosti se rozhodovalo v době, kdy výše zmíněné bylo ještě čerstvé, nepustili vůbec nikam: ze základní školy rovnou do JZD. Ani učení nepřipadalo v úvahu; než se vdala, byla v podstatě nevolníkem místní obce.

Já pamatuji až léta mnohem pozdější. Zapálené svazáky už ne, lehké až výrazné preferování pionýrů ano. Posudky psané školou před přijímačkami na střední taky. Ale byl jsem přeci jen o generaci dál, mimo drobných nespravedlností kvůli nečlenství v pionýru a později ve Svazarmu se mne to snad ani nedotklo.

Jako pocit z poslední dekády vlády jedné strany mám hlavně jakousi všeobecnou rezignaci, beznaděj, otrávenost a šedý svět okolo. A taky zlodějnu a neuvěřitelně rozsáhlou korupci a úplatkářství začínající na nejnižších úrovních. Kdo nekradl, byl za vola. Kdo nepřinesl flašku, bonboniéru, obálku nebo nabídku lukrativní protislužby, neměl šanci.

M. Hoblík 7.11.2022 9:24

Ano, bylo tehdá většině lépe!

P. Pospisil 7.11.2022 11:29

Asi nemáme úplně kompatibilní smysl pro humor. BYLA to sarkastická poznámka?

R. Langer 7.11.2022 14:53

Obávám se, že ne. :-(

J. Jurax 7.11.2022 17:56

Většině? Lépe? Lépe než dnes?

Pozoruhodný názor, patrně budete ta většina sám ...

J. Jurax 7.11.2022 17:49

Technická - ve Svazarmu asi ne, to byl Svaz pro spolupráci s armádou (já se po jeho hlavičkou naucil pilotovat bezmotorová letadla), měl jste na mysli nejspíš v ČSM nebo později SSM.

P. Pospisil 7.11.2022 18:36

Jasně, moje chyba. Svaz socialistické mládeže byl míněn.

P. Hák 7.11.2022 6:28

Ty brigády pamatuju, můj táta tam chodil kvůli mně, aby mne vzali na gymnázium - ne "snad", ale určitě, to mi pak řekl. I na formální členství v SSM pamatuju, průkazku dostal na gymplu automaticky každý. Vekslovat jsme nemohli, na venkově. Bony jsem v životě v ruce neměl.

Sedmdesátky ale moc nepamatuju, přece jen jsem mladší. Osmdesátky ano, tak vím, že na fungující komunismus už nevěřili ani komunisti. Zapálení svazáci nebyli. To, co si pod vlivem propagandy dnes představují mladí, to ale taky nebylo , to má pan autor pravdu.

Jo, bylo to krásných třicet let svobody a naděje, když to v 89. padlo.

A to vyučení se vůbec není špatný nápad, doktorát nedoktorát. Nikdo neví, co se stane zítra.

B. Liborek 7.11.2022 3:43

Také jsem byl jiskra, pionýr i svazák. Nezanechalo to na mne ideologické stopy. V nejbližší rodině nikdo nebyl v KSČ ale taky před námi dětmi nikdo na komunisty nenadával. A časem jsem si udělal vlastní názor poslechem Svobodné Evropy, Hlasu Ameriky i jen tak mezi kluky přepisováním textů a nahrávek Kryla. Jen se nepřestávám divit některým lidem, co se dokáží pro jakoukoliv ideologii tak zapálit, že v jejím jménu jsou schopni se podílet i na perzekuci jiných....Hezký článek a hezké pondělí všem lidem dobré vůle:-)

H. Rybnická 7.11.2022 0:33

Moc pěkné vyprávění. Znala jsem člověka, ročník 1919, zjevně starý a moudrý člověk. po válce vystudoval medicinu. Před válkou mladík nadšený nacizmem. Zemřel bylo mu skoro sto let. A říkával, že ideologie, které kdysi věřil nebo která mu byla vštěpována okolím se člověk rozumem nezbaví. Je prostě zakotvena v synapsách mozku. Jedno jestli ta nebo ona. Často o tom výroku přemýšlím.

Z. Lapil 7.11.2022 19:13

Poslyšte - já mám úplně opačnou zkušenost. Ne že bych byl někdy nadšeným nacistou, to mě o několik desítek let minulo, ale z r. 1989 si pamatuju vysloveně okamžik prozření. Neboli tvrdím, že jsem se ideologie zbavil.

Nedokážu odhadnout, nakolik mi byla vštěpována okolím, rozhodně nevím o nikom, koho bych označil vysloveně za nadšence, ale taky nevím, že bych někdy potkal vysloveného disidenta.