28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Sígl 23.1.2011 6:02

Bez hádky a nadávek...

Se zájmem čtu ohlasy nejen na své články, ale i na texty jiných. Jejich racionálno, moudro, zkušenosti, svědectví  se obvykle ztrácejí, protože téměř každé jen trochu  kontroverzní téma se neobejde  bez hádky a nadávek. Ne vždy se těmto ohlasům může říkat diskuse, jakou měl na mysli TGM, jehož pojetí diskuse a demokracie zatím mnoha našim  lidem stále ještě chybí. Naproti tomu ohlasy svědčí alespoň o jednom pozitivu - že čtenáři Neviditelného psa nejsou lhostejní k událostem, jevům v naší i světové společnosti.

J. Pašek 26.12.2010 23:10

S bráchou jsme vyrůstali dědově domé v Českém Švýcarsku . . .

který byl uprostřed obrovském ovocném sadu . . .  Brácha, nukleární chemik, dostal zaměstnání šéfovat provozu úpravny uranových rud v Nejdku a v novém 3 poschoďovém paneláku překrásný podnikový byt v Nové Roli . . .   Já byl 12 když brácha promoval, a si on musel dokroutit pár měsíců "vojny"  . . .požádal maminku a mě, abychom v novém bytě pověsili záclony, aby lidé neremcali, že tam je tam volný, neobydlený byt . . . . Vzpomínám si, jak jsnme šli s maminkou z nádraží do paneláku blátem, kde ještě nebyly pozdější asfaltové cesty a chodníky a jak to bylo obtížné zatlouct do železobetonu hřebíky . . . . Když jsme se chtěli doma vykoupat, museli jsme v hrnci na plotně ohřát vodu a na záchiod ven do "kadibudky"  . . .  a v tom novém paneláku  otevřel kohoutek a hned tekla do vany horká voda, zíchodová sdplacovaxcí  mísa hned vedle a všude ustřední topení a teplo . . . . Vzpomínám si, jak se tam bráchovi s rodinou nelábilo bydlet a každý volná čas a dovolené se hrncoval s rodinou mnoho hodin, přiject "domů" . . .  

P. Kylchap 26.12.2010 12:30

Mám pro mnohé

nepříjemné překvapení.

Myšlenka Koldomu a koldomů tak jak byl postaven v Litvínově vznikla už ve třicátých letech ve Francii. Nikoliv v CCCP.

V. Heidlerová 26.12.2010 9:27

Béla Kún

Nebyl to Váš pradědek?

P. Kylchap 26.12.2010 12:31

Re: Béla Kún

A Vy nemáte příbuzenský vztah s Achabem?

V. Heidlerová 26.12.2010 15:24

Re: Béla Kún

Pátrám po něm, není to vyloučeno, nejsem však tak obratná na PC, abych si vše dohledala. Snad se to podaří pro rodokmen dohledat.

J. Kanioková 25.12.2010 13:44

Slovo "kolektivní" je naprosto zprofanováno,

Koldům jsem kdysi viděla, ale zrůdnost takového "soužití" mi došla, až když jsem nějakou dobu bydlela na Hoteláku.  Tam na dlouhatánské chodbě s 40 dveřmi jsme si byli cizejší, než kdysi na docela dlouhé ulici rodinných domů, kde jsem prožila dětství. Přestože to byly "cizí" domy, větišinou jsme tam byli nájemníky, život byl družnější, sousedi si naprosto samozřejmě a bez jakýchkoliv výmluv pomáhali, v zímě jsme si naprosto automaticky všichni odhrnovali sníh na úseku cesty přilehlé k domům( nejen chodníky). Prostě lidi si nelezli do soukromí, ale celou ulici jsme jaksi automaticky brali jako "svou", takžéž zadní zahrady. Možná to bylo dobou, ale byl to vztah jako k "vlastnímu, prostě úcta k majetku, který kdosi vybudoval, udržoval. Kdežto "povinnost" kolektivního snažení naprosto selhávala. Na Hoteláku kašlali všichni na všechno, alibismus rozkvetl v plné kráse.  O moc lepší to nebylo ani v našem čtyřvchodovém paneláku. Ze začátku pár nadšenců se o cosi snažilo, brzy to ale vyprchalo. Orvaný výtah, počmárané stěny, sklepní chodby jako odkladiště. Teprve dnes, po 40 létech a po velmi nákladné rekonstrukci, kterou budeme splácet moc dlouho, mám pocit, že se lidi trošku víc zajímají a občas cosi udělají i navíc, než jen pro jejich vlastní byt. Jen nevím, jak dlouho jim to vydrží.

U satelitních městeček mi vadí, že jsou bez fantazie, že jsou často ty domky podobné jako vejce vejci. Ale i ti dnešní mladí majitelé možná jednou začnou chtít se odlišit, možná přijdou časem na užitečnost zahrady a doba s tím neestetickým prostředím něco udělá. U činžáků nic nezměníte, fantazie je vám na nic. Byty nad sebou jsou stejně situované, uvnitř vypadají jako přes kopírák, protože vám rozměry nedovoli experimentovat.  Člověk s estetickým založením se tam často cítí jako v pasti

V. Kún 25.12.2010 18:47

Re: Slovo "kolektivní" je naprosto zprofanováno,

Paní Kanioková, přečtšte si můj příspěvek ob jeden níže. Jinak Vaše pravicové myšlení hraničí až tmářstvím, jinak byste tu nemohla psát o Koldomu jako o zrůdnosti. Už proto, že bydlení v něm bylo oblíbené a poskytovalo tehdy i dnes (po rekonstrukci) vysoký nadstandard.

Jinak - neznám Váš hotelák, ale byla-li to řadová a k tomu dočasná ubytovna, kam se chodilo jen přespat, asi to bylo s pořádkem a mezilidskými vztahy tehdy i dnes stejné. A to asi všude ve světě, nejenom u nás. Ostatně ty mezilidské vztahy na dnešních satelitech jsou mnohem horší - není divu, že z nich lidi utíkají.

J. Kanioková 25.12.2010 20:16

V Koldomu bydleli mí příbuzní

a vůbec se jim to nelíbilo. A prý takto nesmýšleli sami. Takže to co se líbílo vám, se nemuselo líbit jiným. A Hotelák, kde jsem bydlela, nebyla ubytovna. Bydlely tam rodiny. A všichni utíkali jak jen to nejdřív šlo.

P. Kylchap 26.12.2010 12:36

Madam,

průměrně inteligentní diskutér ví, že Hotelák a jiné podobné ubytovny byla provizoria.

V. Heidlerová 26.12.2010 20:13

Re: Madam,

Ano, snad z počátku, pak se z nich vytvořily byty, aspoň u nás v okresním městě. Žily tam i rodiny s dětmi, tedy žijí dodnes.

V. Heidlerová 25.12.2010 23:34

Re: Slovo "kolektivní" je naprosto zprofanováno,

Neobviňujte p. Kaniokovou z pravicového tmářství. Vyjádřila jen svůj názor na kolektivní bydlení, které je opravdu zrůdné. Žila jsem v Litvínově, ale již v době, kdy se projevovala nedomyšlenost projektu - nájemníci stárli, mnohé zamyšlené záměry ztratily svou funkčnost, postupně odpadaly - společné prádelny, jesle, pohostinství. Asi se v době výstavby nepočítalo s tím, že nájemníci nebudou věčně mladí. Začaly se tam přistěhovávat také živly z méně přizpůsobivé etnické  a soc. skupiny. Myslím si, že ač po architektonické stránce je projekt svým způsobem unikátní, nikdo nemá právo lidem linkovat způsob jejich života - od probuzení, odevzdání dětí do jeslí, praní, společné schůzování, nakupování  - já osobně bych se v takové domě zbláznila, stačí mi menší venkovský panelák. Je to taková fabrika na lidi, nebo lépe na jejich převýchovu a formování určitým způsobem. I když některé byty byly opravdu zajímavě řešeny, nikdy bych se tam nehrnula. U Koldomu bývalo dobré koupaliště, které, myslím ke škodě, zaniklo. Jinak velikými skoky pryč od kolektivního bydlení, nejsme v Rusku. Nazdar.

B. Brousková 25.12.2010 10:32

Koldům

 Stavba Koldomu byla inspirována stavěním podobných domů v CCCP Ty byly ovšem poněkud méně honosné. Základní myšlenkou bylo "kolektivní" myšlení a žití. Byty v těch sovětských tvořila jedna místnost a společné příslušenství. Na celé patro byla například jedna společná kuchyně, kde se "kolektivně" vařilo. Nádobí , to znamená hrnce i ostatní bylo také společné. Společně to znamená celý dům, na společné schůzi, řešil i manželské rozepře a podobné spory. Ruský spisovatel M.I. Zoščenko ve svých povídkách, které trochu připomínaly povídky našeho K.Poláčka popisoval "veselé" příhody, které přinášel život v takovém domě. V jedné z nich se jakási Darja Ivanovna poškorpila se sousedkou, skrzevá svůj osobní kartáček, který si přinesla  do kuchyně a který drze hodlala použít její  sousedka.Výměna názorů skončila "kolektivní" rvačkou celého domu. V jiné povídce "Psí čich", kdosi ukradl v konzumu bečku se zelím. Milicionář doprovázený psem krádež vyšetřoval kolektivním výslechem všech obyvatel. Pes byl stejně geniální jako jeho následovník vídeňský komisař Rex. Pouhým čichem odhalil  každého zloděje. Postupně tak za zloděje označil všechny přítomné.Všichni se kajícně doznávali co každý z nich kde ukradl. Ani jeden z nich však neukradl to zelí. Nakonec zbyl před domem jen pes a milicionář. Když pes označil za zloděje i jeho, milicionář se musel  přiznat, že propijí  peníze na psí žrádlo, které dostává. Sovětský režim odměnil spisovatele za jeho smysl pro humor pobytem v gulagu.

V. Kún 25.12.2010 18:34

Re: Koldům

Ono je to dost jinak, paní Brousková. Bydlení v litvínovském Koldomě bylo oblíbené, poskytovalo opravdu slušný nadstandard. A to, čemu Vy ironicky říkáte kolektivní bydlení, v tehdejším SSSR bylo východisko z nouze a s nějakou ideologií to nemělo nic společného. Ve válce občané SSSR přišli o miliony bytů, celá města byla srovnána se zemí (Stalingrad, Kyjev, Leningrad, Charkov, Oděsa, Kaliningrad, atd.) - o vypálených vesnicích nemluvě. Lidé bydleli v zemljankách, kůlnách a jeskyních, ve městěch to bylo pak tak, že jedna rodina měla v třípokojovém bytě (který přežil válku) jednu místnost, a pak pochopitelně kuchyň a koupelna byly pro ony tři rodiny společné. A pokud se stavěly nové byty, i ty se zpočátku stavěly jako maloplošné, resp. se společným zařízením (WC a koupelny) na chodbě.

V. Kún 25.12.2010 18:37

Re: Koldům

Pokračování:

Rozhodující byl počet bytlů, a až pak  vybavenost a třeba architektura a výtahy. nešlo jen tak nechat bydlet lidi v zemljankách.

V. Heidlerová 26.12.2010 9:23

Re: Koldům

Myslíte, že se v Rusku už v zemljankách nebydlí? Háááááááááááááááá, copak bolševiky zajímalo, jak lidi žijí?

P. Kylchap 26.12.2010 12:35

Madam,

sice jsem Vám to vysvětlil poněkud níže, ale tento Váš text ve mně evokuje známé : "Kdyby blbost nadnášela...

V. Heidlerová 26.12.2010 15:25

Re: Madam,

Člověk vždy toužil po tom, vznésti se do vzduchu, Vám už se to zcela jistě podařilo.

P. Kylchap 26.12.2010 17:59

Madam,

poučte se o významu slov. Dojde Vám, že slovo "blbost" není totožný se slovním spojením "jiný názor".

V. Heidlerová 26.12.2010 20:15

Re: Madam,

Já jsem slovo "blbost" do diskuse nezanesla. Také může existovat spojení "blbý názor", to když je někdo historií a vzdělaností nedotčen a nepoučen.

B. Brousková 25.12.2010 20:26

Re: Koldům

Vážený soudruhu ! Nějak vám unikl malý detail. Zoščenko své povídky psal už před druhou světovou válkou. Ta vámi zmiňovaná města byla srovnávána se zemí až během války. Pokud jde o Koldům, tak podle mých informací rozvodovost a dokonce i kriminalita v něm, vysoko přesahovala tehdejší republikový průměr. Nejlepším důkazem , že záměr kolektivizace bydlení je pěkná blbost je skutečnost, že s podobnými experimenty velice rychle skončili i v Rusku. Koldům je u nás také jen jeden. Proč asi?

V. Kún 25.12.2010 22:00

Re: Koldům

Paní Brousková, asi patříte k těm, co holt nejsou sto pochopit i jednoduchý čtený text. Takže ještě jednou: Nestrefoval jsem se do Zoščenka (jak jste na to probůh přišla?), ale do Vašeho "kolektivního vaření" s jednou kuchyní na chodbě, jakožto součást jakési ideologie. Pokud se totiž byty se společným příslušenstvím stavěly i před válkou (a nejen v Rusku), pak holt na vině byl absolutní nedostatek bytů a zájem o ně, a žádná ideologie. Ostatně nevíte, díky jaké ideologii se tytéž byty stavěly i v Praze a jinde ve světě? Mé ženy maminka  a její maminka bydlely i s dětmi v jedna+jedna IV. kategorie v Praze-Břevnově, společný záchod a jeden kohoutek s výlevkou byly pro šest partají na patře. Tzv. pavlačové byty ze Žižkova, Smíchova, Karlína atd. se společnými záchody pro iks rodin (a samozřejmě bez koupelen) se stavěly také všude, nejenom v Praze a v ČR.

K litvínovskému Koldomu: Tyto domy měly sloužit nejenom k vlastnímu bydlení, ale měly mít v sobě nebo v bezprostředním okolí zabudovánu -  řečeno dnešní terminologií - i občanskou vybavenost. Tedy i školky, knihovnu, jídelnu, sportoviště (bazén, tělocvičnu, hřiště...), kino, klubovnu či přednáškový sál, prádelnu, fotokomoru, atd. navíc to vše v zeleni, mimo hlavní komunikace, apod. Navrhoval je a stavěl  před- i po válce např. sám Le Corbusiér. Litvínovský Koldům byl pak postaven podle vítězného projektu mezinárodní soutěže z roku 1947 (!!), ano - z roku 1947, tedy ještě před komunisty. Projekt také získal na Trienále užitného umění v Miláně Zlatou medaili. Jiný Koldům se v ČR začal stavět dokonce hned v roce 1945 (!!) ve Zlíně, a stavěly se i jinde ve světě. Prostě všude tam, kde podle Vás, paní Brousková, žili hlupáci, kteří nic jiného neuměli.

A toho soudruha sem netahejte, paní Brousková. Nemusí být hned každý, kdo s Vámi nesouhlasí, Váš třídní nepřítel. S takovými praktikami se doufám v roce 1989 skončilo, tak se k nim nevracejte. Děláte si jen ostudu, ale to Vám asi nevadí.

Přeji dobrou noc!

B. Brousková 25.12.2010 23:21

Re: Koldům

Vážený ! Patrně nerozumíte psanému textu. Kolektivní bydlení není o pavlačových domech a společných záchodech na Žižkově či někde jinde . Tam totiž určitě nikdy neexistovaly například společné kolektivní kuchyně a povinné  kolektivní schůze na kterých se povinně praktikovala kritika a sebekritika jako tomu bylo v CCCP. Tzv. kolektivní bydlení začali praktikovat v sovětském Rusku ve třicátých letech a moc dlouho v tom nepokračovali. Po druhé světové pokud vím , už se o něco podobného nepokoušeli. Nevím tedy proč melete něco o nedostatku bytů v Rusku po druhé světové. To byl přece váš hlavní argument. Když slyším něco o "tmářích" tak je mi hned jasné kam zařadit řečníka. A termín "třídní nepřítel"  si zcela určitě nevymysleli nekomunisti a určitě ho nikdy nepoužívali v tom se snad shodneme. Pokud ho používáte vy , je snad jasné kdo jste.

B. Brousková 25.12.2010 23:31

Re: Koldům

Ještě dodatek. Já se ani slůvkem nezmiňuji o architektuře, ale o myšlence "kolektivního bydlení".  A to je určitě o něčem úplně jiném.

M. Trhlík 26.12.2010 13:09

Re: Koldům

Paní Brousková,myslím,že se mýlíte.Kolektivní dům stojí také ve Zlíně.Pochopitelně optimální řešení bytové otázky to nebylo,ale po úpravách jsou tam byty,kde se dá bydlet.Stejně tak si myslím,že podobné bydlení se dalo využít jako domov důchodců,kde by byla společná jídelna.Konkrétně  ve Zlíně,byla poměrně dost dlouho využívána společná jídelna,jako příjemná restaurace.Ale to je vše věcí názoru a diskuse.A s řadou "blbostí" se nekončilo jen v Rusku,ale i u nás.Kupodivu ne všechny už vznikly před rokem 1989.Nemohu předvídat,ale ukazuje se,že ani satelitní městečka se  nějak nedokáží adaptovat s vesnicemi u kterých stojí.Proč asi?

V. Heidlerová 25.12.2010 23:42

Re: Koldům

Jenom se moc nerozněžňujte nad CCCP. Je zajímavé, že kolektivní způsob bydlení - společné kuchně, WC, atd. - jsou asi v CCCP hojně zastoupeny  - a není třeba argumentovat válečnými ztrátami. Mnohé země, např. poražené Německo, zničená Anglie a další státy - se od dob války do 20 let postavily na nohy, a vodkou promazaný sovětský čelověk není DODNES schopen zahladit následky války. Vaše argumentace je směšná, chudá duchem, válka byla před 70 lety, jak ještě dlouho budete omlouvat lenivý národ ztrátami z války, která proběhla v dávné historii?  Pro Rusko je i současný stav hospodářství východiskem z nouze, protože se tam furt jede podle bolševických pravidel, které se jim zažraly pod kůži. Jo - a kolektivní bydlení bylo zaveden po revoluci, tzv. VŘSR, kdy do slušných bytů nastěhovali lůzu a od té doby se už na nic víc nezmohli. Veškeré zlo a chudoba CCCP začala Velkou říjsnovou socialistickou revolucí. Nepiště blbostě 

V. Kún 26.12.2010 1:21

Re: Koldům

Ale notak, paní Heidlerová! Kdyby nebylo toho "lenivého" národa, jak ho nazýváte, tak byste se buď vůbec nenarodila, a nebo - pokud ano - byste i se svými rodiči dávno skončila jako slovanský podčlověk v plynu nebo u zdi.

Jinak se mi moc líbí to Vaše zhodnocení Ruska před- a po revoluci. Holt za carů tam měli takový ráj, že roupama neměli co dělat a jen tak z nudy - ne z bídy - si vystřelili z Aurory. A  pak té lůze už nezbylo, než o dvacet let později - jak už jsem napsal - zachraňovat svět i Vás před nacizmem. Stálo je to mj. téměř třicet milionů životů, zatímco Němce celá jejich agrese asi šest. To se jim pak stavělo nové Německo.

V. Heidlerová 26.12.2010 9:21

Re: Koldům

Ale, no tak klídek. Takové příspěvky pište do Haló novin. A nehažte milióny obětí, většinu jich způsobily rudý teror, Stalinovy čistky, gulagy, genocida celých národů, jejich přemisťování, likvidace celých společenských tříd a vrstev, hrozný způsob vedení války a nekompetentnost hurá velitelů podle hesla "nas mnógo", zákaz jít do zajetí atd.atd. Válka bolševiků proti vlastnímu lidu stála více obětí než ztráty válečné, na jejichž konto se připsalo mrtvých po libosti. Od počátku 19. století do r.1917 nechal carismus popravit asi stovku svých odpůrců, za bolševika to šlo po r. 1917 do statisíců. Konečného počtu se nedobereme - podle odhadů samotných Rusů dosahují ztráty lidských obětí za 80 let fungování této "spásy lidstva" až 90 miliónů. Tak se nestarejte o mé narození, hrozné je, že jste se narodil Vy. takový - no řekněme to slušně -  . ignorant. Proboha, nastudujte si něco a nemelte, co vás naučili v marxáku-lenináku. - Taky si něco přečtěte o tom výstřelu z Aurory, háááááááááá

a. Heidenreich 26.12.2010 20:26

Re: Koldům

Rusko se nejdrive bratrickovalo s Hitlerem, uzavreli pakt o neutoceni a kdyz Hitler vyrazil na Polsko, Stalin si pospisil, aby take kus Polska urval pro sebe. Po napadeni Ruska Hitlerem meli Rusaci plny ruce prace aby zachranovali sebe a svet jim byl ukradenej. Bez silne materialni pomoci Zapadu by se dnes Stalingrad jmenoval Hitlergrad. Valk stala Rusko pres 20 milioonu zivotu, ale samotna predvalecna cistka rolniku na Ukrajine stala take dvacet milionu.

P. Kylchap 26.12.2010 12:25

Madam,

máte velmi, velmi zastaralé informace. "Komunalky" se v CCCP přestaly zřizovat již za Stalina a dnes je tento způsob bydlení v RF mizivý.

Ale "ideologicky" jste na výši!

Co se týká počátku zla a chudoby, tak se seznamte s dějinami samoděržaví a zvláště s carem Nikolajem II.