28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

VYTÁPĚNÍ: Nic nového pod sluncem

Naštěstí už padl pod stůl nápad Ministerstvo obchodu a průmyslu vedené bankéřem Jozefem Síkelou, že se bude kontrolovat v jednotlivých bytech, jaká je kde teplota a bude se podle zjištěných „přestupků“ provozovatelům dávat pokuta až do výše 200 000 Kč, jak vyhlásilo . Ale to, co navrhl Síkela a jeho ministerstvo, už tady jednou bylo!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hajský 9.9.2022 10:04

Marie Antoineta kdysi vzkázala podaným, že když nemají na chleba ať jedí koláče. A jak za nedlouho dopadla.

Pekarová vzkázala podaným, že když nemají na topení, ať si vezmou tři svetry. Ještě, že jim nevkátala ať přes zimu jedou na Floridu nebo na Tahiti, tam je teplo, tam topit nemusí. Aby taky nedopadla jednou jako Marie Antoineta.

J. Hanzal 9.9.2022 10:46

To by šlo, jen kde sehnat tu gilotinu!!;-D

K. Křivan 9.9.2022 12:29

Špalek a sekera to zvládnou při nejhorším taky. ;-D

J. Jurax 9.9.2022 20:20

V Evropě je tradice upalování čarodějnic. Pravda neekologicky, dřevěná hranice produkovala zlotřilý CO2; dnes bychom jej snad dokázali nějak jímat.

P. Sura 9.9.2022 9:35

Nojo, Starý Vlku, ale tenkrát nám bylo o 43 let méně ....!

Tenkrát jsem dokázal přijet z Jáchymova do Prahy ve Fiatu 127 s dokořán otevřenými okny jen ve svetru, protože mi zamrzlo topení a do kožichu jsem musel zabalit dětičky a ženu na zadní sedačce....

P. Kubáč 9.9.2022 9:26

Pokud bude letošní zima průměrná tak-tak přežijeme. Pokud by byly mrazy -30 jako v roce 1979 - nejsem si jist. Zejména protože dneska je ( paradoxně ) daleko větší tendence nahrazovat technická řešení ideologickými než tehdy.

Viz podlední návrhny EU - zcela bezzubé, že kterých trčí jako sláma z bot zásady typu - nesahejte na Green Deal, Emisní povolenky, Plyn, pokračujte v rušení jádra atd...

V. Mokrý 9.9.2022 13:07

ALE DOCELA BYCH SI TAKOVOU ZIMU PŘÁL

I

s tím nástupem.

Ukázalo by se drasticky, kam se to dopracovalo 30let po " sametu " !! Samozřejmě že ty začátky byly i v těch všelijakých privatizacích a že ti novodobí svazáci, doopravdy nejsou jako oni.

V. Kučer 9.9.2022 13:41

Postavíte si v ložnici stan, zalezete do spacáku a ani nebudete potřebovat ty dva svetry. Topení vám stejně bude k ničemu protože vám mrazem popraská.

J. Hanzal 9.9.2022 8:52

Ale pane Vlku, vždyť ti všichni enviromagoristé vřeští jak se planeta otepluje, tak na co topení!!;-D

Já jsem realista, takže vím, že tak +/- od půlky října je třeba si pod zadkem přitopit, protože to jejich(tedy enviromagorů) oteplení o nějaký stupeň mě před chladem v naší zeměpisné šířce rozhodně neochrání!!

J. Rybník 9.9.2022 7:54

Pozor, ty zásobníky plynu patří cizím firmám. Stačí jejich "zestátnění" v jejich domovině či jenom přihodit do banku a celá ČR je na konci střeva.

J. Vorlický 9.9.2022 8:25

Asi ano, ale hlavně je to jen možnost si tam dát plyn. Je to asi jako mít bankovní účet, ale zatím nic na něm.

J. Lukavsky 9.9.2022 13:54

Cosi šlo internetem jak jsou naplněny zásobníky plynu. ČR měla myslím 80%, takže docela úspěch. A pokud je zásobník na našem území tak asi těžko si z něj i cizí majitel ten plyn odnese domů. J.L. end

J. Lukavsky 10.9.2022 17:00

No pokud si ČR zaplatila a pronajala ty zásobníky, tak jejich obsah je majetkem ČR. Pokud by tedy sousední země je hodlala "zestátnit" vč. obsahu tak by to byla krádež a to hned mezinárodní. Nakonec "zestátnit" by je mohla i ČR nemyslíte? J.L. end

D. Uhlár 11.9.2022 5:14

Ano, například při covidu doletělo vše, kam mělo a při mezipřistání se nic nezabavilo, že? To je ta evropská solidoriti.

J. Vorlický 9.9.2022 7:38

Nepamatuji se, kdy jsem s větším zájmem sledoval příchod zimy - i jako ročního období. Říká se, že leze tlustý do tenkých, padá kosa na kámen, a podobně. Možná za rok budeme mít i jiná pořekadla. Třeba:

Nosit fialový svetr (určitě nezmrzneš), hrát si na síkelu (věřit pohádkám), topit svíčkama (těšit se na ježíška), atd.

V. Němec 9.9.2022 6:51

Bylo mi v té době necelých 30, na tu mrazivou zimu si pamatuji, děti měly asi 2 týdny uhelné prázdniny, v práci byly plánované výluky, bylo to v tom extrému složité, vagóny s uhlím zamrzaly, ale nemyslím si, že potíže byly jen u nás, na Východě.

Ale, že by někdo někomu lezl do bytů, o tom fakt vůbec nemám potuchy.

Až umře naše generace, bude se třeba psát, že jsme spali ve slámě při mínus 10 stupních v bytech, a to stelivo bylo přidělováno na lístky.

J. Herink 9.9.2022 8:26

Mám naprosto stejné vzpomínky. Minimálně většinu Evropy tehdy drtil mráz a potíže měli všude.

P. Hatina 9.9.2022 8:57

Že tu dobu pamatuju jako školák taky, ano byly uhelné prázdniny, ve školách neučilo. . Ale v bytových domech právě že ano. Takže my jako školáci jsme byli doma pěkně v teple a učili se z učebnic.

A naši rodiče chodili do práce pořád . Ty výluky se počítám týkaly, akurát energeticky náročnejch fabrik.

Ono tedy obecně, oproti tomu co se tady dělo před 2 lety za první vlny covidu, když se zavřelo úplně fšechno, tak pohoda klídek a tabáček.

Ale co s tímhle nyní udělá fialová vláda ve spojení s Bruselem tak to možná vejde do dějin..

V. Němec 9.9.2022 12:20

Ano, pracoval jsem ve válcovně, tam byly po nějakou dobu výluky.

J. David 9.9.2022 6:14

A co když náhodou Adam-Pekar zabřezne a povine oplégra (Pánbůh s námi a zlé pryč)? Také ho bude balit do několika svetříků vlastnoručně uštrikovaných v době tepelné nouze? Doporučuji jí i poslancům jejího ražení, studijní cestu k Inuitům, mají s tepelným hospodářstvím letité zkušenosti. Jak vykládali pamětníci, za K.u.K pasáčci krav, když je zábly nohy, vnořili je do čerstvého kravince (a bylo teplo). Nu nic, pouze fabuluji.

P. Hatina 9.9.2022 3:06

Tak aby to zase nebylo tak jednoduché. tak prosim připomeňme že za socíku bylo skoro všechno státní, a tedy i většina domů.

Tudíž, ti "nájemníci" tam byli skutečně jen v nájmu. A to že vlastník má právo vstoupit do svého bytu, který pronajímá, nebo tam poslat určené kontrolory, v těch v závažných případech, kdy ta kontrola je předepsaná ze zákona, se zdá poměrně legitimní

Nakonec, ono to stačí i dnes - řekněme že vlastník bytu ho pronajímá nájemcům. Takže, kdo z nich má tu povinnost kontroly a riskuje tu pokutu?

J. Vorlický 9.9.2022 8:37

Tady pozor trochu. Ono to bylo jaksi jinak. Slova, slova, slova. Ony byty (spíš než domy a chalupy) byly státní, tedy nás všech. Protože patřily nám všem, nepatřily vlastně nikomu. Slova, slova, slova. Taková revoluce třeba protože byla sametová, nebyla žádná. No a přerod z diktatury na demokracii proběhl tak hodně snadno, že neproběhl skoro vůbec. Slova, slova. Než aby to někdo zpytoval, bylo snadnější pro KSČ zakázat slovník jazyka českého. No a z nemožnosti mít společně chápaný jazyk, jako prostředek k dorozumívání, se stala železná košile.

P. Hatina 9.9.2022 8:48

Ale houbeles. Slova, slova slova byla ta ideologie, že všechno patří všech.

Právně to patřilo všechno státu a jeho institucím.

P. Lorenc 9.9.2022 9:43

"Co je tvoje, to je moje. A co je moje - do toho ti nic není."

Se tehdy potutelně říkalo.

J. Vorlický 9.9.2022 13:33

k P. Hatina, 9.9.2022, 8:48.

Právně, právně . . . další české slovo, které musí mít více významů; státu, který ukradl (nejen byty), ničil lidské životy a zadrátoval hranice, který dnes bereme jako zločinný, a na který jsme právně jako demokratický a právní stát navázali? Napadá mne, zda to právně vůbec šlo.

P. Hatina 9.9.2022 17:41

Je to sice složité. Ale musíte si od sebe oddělit ideální právo - já s Vámi samozřejmě souhlasím v tom že ten komunistický režim byl označen ex post jako zločinný a že většinu těch věcí neoprávněně zestátnil.

Jenomže pak je tu platné právo, ve smyslu aktuálně platných zákonů. Tudíž, v té domě a dle platných zákonů ty domy patřily státu a on jako vlastník měl přístup do těch bytů.

Ono jak jste správně napsal, "..na který jsme právně jako demokratický a právní stát navázali" - jenomže všechny právní normy a vztahy nebyly zpětně zrušeny, to by způsobilo strašný chaos.. Asi si třeba dovedete představit, kdyby po roce 1989 Havel vyhlásil že se zpětně ruší všechna manželství uzavřená za komunistů od února 1948 ;-D

Takže i třeba s těmi domy - ano, kdo požádal po roce 1989 o vrácení domu, co mu komunisti sebrali, byl mu vrácen. Ale už snad chápete že by byla blbost , kdyby chtěl od nájemníků zpětně vyplatit nájmy od roku 1948 , protože to byl přece jeho dům ;-D

J. Jurax 9.9.2022 20:32

Byl-li mu dům státem sebrán, vlastně ukraden, pak mu mělo být vráceno nájemné po odečtení nákladů na opravy domu. Neboť i to nájemné bylo ukradeno.

Nicméně to by stát finančně nepřežil a prostý nerestituující lid nevydýchal.

J. Jurax 9.9.2022 20:38

Doplňuji státem vráceno.

J. Vorlický 9.9.2022 22:01

k P. Hatina, 9.9.2022, 17:49 Ano je to složité, ale ne až tak, jak se pan Hatina snaží ukázat. Je třeba popisovat věci a skutečnosti správnými slovy.a) ideální právo v. skutečné právo???! co to je? Má pan Hatina na mysli de iure a de facto? Podle práva a podle skutečnosti? Tedy zákony a trestná činnost?

b) neoprávněně zestátnil - vzhledem k tomu, že ke krádežím docházelo za světla a veřejně, lepší slovo než krádež by bylo = sebral

c) to, jak právo zločinného režimu formulovalo vlastnictví státem ukradeného majetku, skutečně nevím. Psát ale o jakémsi ,právu ́ zloděje mít přístup, kontrolovat krádeží nabytý majetek, považuji za degradaci významu slov, za zkorumpované myšlení. To, že se tak dělo, je zřejmě to, co pan Hatina popisuje jako ,platné právo ́ . Byť ono to zřejmě nebylo ani to, jak autor článku píše. Bylo to ale právo zloděje, tedy trestné činy.

d) nebyly zrušeny - strašný chaos: tuto představu o strašném chaosu se zřejmě podařilo asi malému počtu v bývalém režimu vysoce postavených lidí (Čalfa, Kočárník , Dyba?) vsugerovat nejen řadovým občanům, ale, hádám, i Havlovi a zbytku českých elit. Pan Hatina se teď na to právo odvolává, což by nemohl, kdyby kontinuita nebyla. Jak to asi udělali v SRN s NDR? Nejednalo se pochopitelně o tak (politicky) nepodstatné úkony jako manželství. Jednalo se o zachování podstaty výsad a práv lidí, na kterých režim stál. Např. výše důchodů vojáků z povolání, vysokých státních úředníků, atp., kteří pro stát nikdy neudělali nic přínosného, naopak; byl jsem na vojně. Tím, že byla zachována kontinuita ,,práva", byl zachován způsob výpočtu důchodů, na což pochopitelně dnes doplácejí řadoví občané. Jedná se o celou řadu dalších věcí. e) to, co zločinný režim způsobil krádeží nejen movitého ale i nemovitého majetku, je věc tak hrozná, že její následky neseme i dnes. pokr.

P. Hatina 10.9.2022 1:36

Bohužel, pořád vidím že vůbec nerozumíte tomu o co se vlastně hádáme. Já s Vámi totiž naprosto souhlasím v tom že komunistický režim byl zločinný, a že mnohým lidem ublížil, ale vyřešit to zpětně právně jest to mnohem, mnohem složitější, mrkněte se na termín právní retroaktivita.

Takže k těm Vašim bodům

a) Jistě že mluvíme o termínu de jure, který značí v té určité době platné právo.

b) neoprávněně zestátnil , ale udělal to prosím formou zákona, který odhlasoval parlament.

c) "..o právu zloděje kontrolovat ukradený majetek" ? Ale jistě že, to platí i do dneška, definici presumpce neviny jistě znáte

d) Jak to udělali v praxi v NDR a SRN fakticky nevím, rád bych znal někoho, kdo by to věděl. Nicméně vzhledem k tomu že i jen u nás je vysoce přes milion právních norem, tak to Vaše rozlišení na podstatné a nepodstatné, s tím že ty podstatné by byly ihned zpětně zrušeny - ale ihned nahraženy zcela novými, byla v krátkém období po roce 1989 nemožné. Ostatně - a asi to víte úplně nový občanský zákoník byl u nás zaveden až od roku 2014 a nový trestní zákoník až od roku 2011. dřív se to prostě tou demokratickou cestou nezvládlo...

A na konec, je mi to líto, ono by se to lépe diskutovalo nad skutečnými komunistickými zločiny a proč zůstaly nepotrestány - než na takové prkotině zda měli za komunismu právo vstoupit úřední kontroly do nájemních bytů...;-D