20.4.2024 | Svátek má Marcela


VYTÁPĚNÍ: Nic nového pod sluncem

9.9.2022

Naštěstí už padl pod stůl nápad Ministerstvo obchodu a průmyslu vedené bankéřem Jozefem Síkelou, že se bude kontrolovat v jednotlivých bytech, jaká je kde teplota a bude se podle zjištěných „přestupků“ provozovatelům dávat pokuta až do výše 200 000 Kč, jak vyhlásilo . Ale to, co navrhl Síkela a jeho ministerstvo, už tady jednou bylo!

Právě v letech 1978 a hlavně v roce 1979. Pamatuji si, jak aktivní soudruzi a soudružky z uličních výborů KSČ anebo tzv. „topných komisí“ se pokoušeli za použití všelijakých nástěnných a podobných teploměrů vnikat nájemníkům do bytů a „kontrolovat plnění pokynů strany a vlády“. V mnoha případech to dopadlo tak, že došlo na facky a v některých domech bylo nutno přivolat Veřejnou bezpečnost. To, když se rozzuření nájemníci pokoušeli tzv. inzultovat kontrolory, česky řečeno pokoušeli se jim nabít hubu. Takže brzy to soudruzi vzdali a jen „apelovali na občany“, aby šetřili teplem.

Tehdy na podzim 1976 jsem byl také členem „Brigády racionalizace práce“ společně s lidmi z Výzkumného ústavu paliv a energetiky. Nějakou tu „brigádu“ boje za lepší příští musela mít každá firma a úřad, ovšem nazvat spolek, v kterém jsem fungoval „Brigádou socialistické práce“ nešlo, beze mne to taky nešlo, tak jsme měli racionalizovat.

V provozu v kotelnách jsme zkoušeli např. nový kotel na uhlí typu HARK. Výsledky byly nevalné, protože už tehdy se soudruzi politicky „montovali“ do těžby hnědého uhlí. S podobnými výsledky, jaké jsme dnes předvedli s plynem a ropou.

Dodnes si pamatuji, jak strašlivě ječel jakýsi soudruh nad výsledky provozních zkoušek, kam jsme napsali, že jak by nový kotel mohl fungovat na hnědé uhlí přesně nevíme, protože dostáváme místo předepsaného uhlí směs s hlínou, kde hlíny a kamenů je občas převaha. Soudruh se strašlivě divil a argumentoval tím, že soudruzi z povrchových dolů lámou rekordy a dělnické třídě se musí věřit. Tak jsme mu ukázali, jak nám do násypky nad kotelnou Sokolovská 969 přivezli spolu s uhlím také celý německy popsaný náhrobek z hnědouhelných dolů z Mostecka.

Ty jeho žvásty, jak máme kvalitní uhlí a jak je ho dost mně připomínají neustálé tvrzení dnešní vlády a Fialy, jak máme „zajištěno“ dostatek plynu. To, že si vláda nasmlouvala „někde nějaký zásobník“, ještě neznamená, že máme či budeme mít nějaký plyn. A jen připodotýkám k oné úřední přísnosti „na chudý lid“: Jakou že to budou mít naši poslanci a politici teplotu v parlamentu v případě „stavu nouze“, když budou příště 24 hodin „diskutovat“ třeba o svržení vlády? No 18 °C určitě ne, to by na sobě museli mít nejen dva svetry Pekarové. To by jim nestačily ani 3 svetry. To by museli mít na sobě kabáty a čepice. A neo-soudružka Pekarová, jejíž jedna ambaláž, účes a make-up, by cenově stačily na celoroční živobytí pro jednoho důchodce, by tam seděla v čem? Minulý týden v době, kdy peskují celý národ, jak se má uskrovnit a neplýtvat energiemi a teplem, tam seděli všichni v oblecích a svetřících a vesele si klimatizovali na „příjemnou“ teplotu. Hezký příklad pro „poddané“!

Také mne fascinuje bohorovné tvrzení vlády pronesené prý s požehnáním EU, že elektrárny a teplárny vyřeší problém nedostatku plynu tím, že budou pálit hnědé uhlí anebo topný olej (což je vlastně nafta). Ta výše zmíněná odborná skupina Europäische Feuerstätten Arbeitsgemeinschaft, v překladu Evropské sdružení pro ohniště (topidla) už léta pracuje na porovnání různých „ohnišť“ a paliv. A i hodně hloupého chlapečka napadne, že když je někde plynový hořák u obrovského „kotle“, tak se nedá jen tak lehce vyměnit za ohniště na uhlí anebo topný olej. To znamená nejen dovézt uhlí, anebo topný olej, ale vyměnit celý sytém, ohniště, dopravu paliva do ohniště, jeho skladování (cisterny, rozvody, skladovací plochy, odvody spalin, komíny, lapače popílku, síry a spalin, a milion dalších věcí. P. Fiala a jeho „boys and girls “ si to zřejmě představují jako Hurvínek válku. Anebo prostě lidem lžou a zatajují skutečný stav věcí. A nakonec to všechno nakopne neskutečně drzý Síkela, když na námitku výrobců tepla, že přichází takovéto opatření pozdě, vyhlásí, že je to jejich chyba, že s tím měli počítat!! Když ještě před týdnem Ursula von der Leyen vyhlašovala, že „smraděnky“, tedy „emisní povolenky“ se rušit nebudou. Která energetická firma by v takovém případě plánovala přechod od plynu k uhlí a nakupovala ho! I ti pitomí normalizační komunisté věděli, že na další topnou sezonu se musíte technicky a materiálně (třeba uhlím nebo topným olejem) začít připravovat od května, hned po skončení staré topné sezony a hotovo musíte mít nejpozději do 15 srpna.

Ale nezoufejte! Ani tehdy v mrazech v roce 1979 nikdo nemrzl, i když dva měsíce mrzlo až praštělo. Našinci si vždycky nějak pomohou. Ale že na OÚNZ Vysočany bylo v ordinacích 18 °C, to je fakt.

Přežili jsme to tenkrát, přežijeme to i teď.