28.3.2023 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VYTÁPĚNÍ: Čím topit, když není čím topit

Lidi si vždy najdou něco, čím si zatopí. Takové ty rady, jako že mají lidé v krbových kamnech a krbových vložkách topit vyschlým dřívím, jak doporučuji i já ve svých knihách, jsou pár měsíců před zimou opravdu hraběcí radou. Palivové dříví musí schnout, a proces vysychání na povětří trvá nejméně rok.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 15.9.2022 20:40

R^

J. Fráňa 15.9.2022 11:12

V podstatě se těším na letošní zimu a víte proč? Protože výsledky zeleného údělu uvidí každý ekoterorista na vlastní oči. Uvidí ty čmoudíky z nekvalitního uhlí, dřeva a hlavně petek. Snad některým z nich dojde, že chudí lidé se ekologicky chovat nebudou.;-D

L. Novák 15.9.2022 12:14

Netřeba dramatizovat. Zdražování energií začalo už před rokem a každý soudný majitel rodinného domu má zásoby paliva nejmíň na rok dopředu. Plyn je do dubna příštího roku zajištěn, takže je to jen otázka ceny a schopnosti dokázat rozumně ušetřit. ;-)

P. Brich 15.9.2022 13:51

A ta otázka ceny je naprosto nepodstatná od záchrany planety!!;-€EU;-O

I. Hermanek 15.9.2022 10:27

Vyvracim lži o tom ze Rada je blbec...není to pravda Rada je obrblbec!!!

P. Brich 15.9.2022 13:52

Císař pán není vůl. Císař pán je korunovanej!!;-D

J. Zeman 15.9.2022 9:54

Čim topit? Věřím, že spousta lidí v tom má jasno. Vším, co hoří a vydá víc tepla, než se spotřebuje na zapálení. Tuto zimu razantně klesne množství vyprodukovaného odpadu, což ekology jistě potěší. Tedy pokud se při svém rozjímání nad zářnou budoucností v socialistické unii nenadechnou. Velká část odpadu stejně hoří, ale za podstatně lepších podmínek. Vytříděné plasty, které už Čína nechce a nejsou pro ně zpracovatelské kapacity, se "využívají energeticky". Podobné budovatelské experimenty jsme už zažili. Regulační stupně pro odběr elektřiny i plynu také. Uhelné prázdniny se jen přejmenují na plynové nebo mazutové. Tak hlavně kupředu levá, zpátky ni krok.

P. Pepax 15.9.2022 11:26

Souhlas, ale ta spousta lidí je docela menšina, většina to nemůže realizovat.

J. Kalina 15.9.2022 9:36

Může někdo, kdo to ví, pravdivě napsat co se děje se vším tím tříděným odpadem do asi 8 různých skupin a typů kontejnerů krát varianty velikostní, kdo to sváží, kolik typů aut je na to třeba? Jestli by nebylo mnohem jednodušší a hlavně levnější to třídit hromadně resp vytřídit po čem je momentálně poptávka případně se předpokládá, že bude a zbytek kvalitně spálit a teplo využít. Netřídíme náhodou plasty, aby se tyto stejně pak spálily????

Z. Lapil 15.9.2022 10:34

Obávám se, že někde tak, někde jinak. Podle mě (nemám odnikud potvrzeno) je velký problém se směsí: papírové nálepky na sáčcích plátkovaných uzenin a tak. Někdy úplně blbě - bylo mi líčeno, jak se v Malešicích natrápili nad požadavkem spálit 100(?) tun Jaru.

Dobrá spalovna funguje tak, že odpad prožene nějakou dost šílenou teplotou (v Malešicích 900 - 1200 st. C), čímže se i poměrně ohavné sajrajty spálí na vodu a CO2. Celá ta sranda pochopitelně produkuje vodu/páru. Viz: https://www.psas.cz/princip-technologie-zevo.

Co se dopravy týče - v Malešicích to má být 200 aut denně. Občas jezdím kolem a v podstatě o nich nevím.

Od jisté doby odpad předběžně oplachuju, protože jsem si kdysi představil ty nešťastníky, co ten materiál dobře předkvašený na sluníčku v pytlích třídí. (Že je to divná věta? Ale ať koukám, jak koukám, je to napsané správně.)

J. Pankovic 15.9.2022 15:48

Víte, problém je v tom, že on ten " vytříděný plast" z kontajneru se musí třídit na různé druhy plastu, aby se některý dal využít.

Třeba PET láhev je jiný druh odpadu, než víčka

L. Novák 15.9.2022 16:05

Na největší skládce světa u Rio de Janeira (už byla uzavřena) se hodně lidí na okraji společnosti živilo vybíráním plastů z dováženého odpadu přesně podle zadání firmy, která je od nich vykupovala. Žádné dotace, normální tržní systém. Ti lidé přesně věděli, co mají vybírat, zbytek se zahrnul do skládky. Jeden známý fotograf o skládce a komunitě kolem ní natočil zajímavý dokument ( https://www.csfd.cz/film/278097-umeni-odpadu/ ) a pomohl získat peníze pro tyto lidi, aby se mohli osvobodit a začít dělat něco jiného.

Mimochodem, na té hoře odpadu byly otevřené díry, z nichž unikal metan a plál oheň z jeho spalování. Energie zadarmo. :-)

Z. Lapil 15.9.2022 20:47

Já vím. A ke všemu neplatí, že by se všude třídilo stejně. Někde do plastů dávají i krabice od mléka (ty jsou mimochodem taky různé - některé "vyztužené" jakýmsi staniolem, jiné něčím jiným)...

P. Pepax 15.9.2022 8:18

Myslím že je to velmi jednoduché a zároveň reálně těžko proveditelné, alespoň do letošní zimy, ukončit Green Deal, ukončit hloupé sankce na Rusko a pokusit se ukončit válku na Ukrajině.

P. Rada 15.9.2022 8:35

Dlouhodobě neproveditelné rozhodně je pokračování extenzivního růstu v realitě omezených zdrojů v uzavřeném planetárním systému. Války přitom mohou kolaps extenzivně se chovající civilizace výrazně urychlit.

Klimatické dopady G.D. at už se třeba i celosvětově rozeběhne či nikoli, nastanou pro setrvačnost systému dominantně až pro následující generace.

Proveditelné v Česku naopak rozhodně je snižování měrné energetické náročnosti při tvorbě HDP a přechod k ekologičnosti. Toto dokládá to fakt, že už se to lépe podařilo v naprosté většině sousedních zemí. I naší zkušeností navíc je, že jsme v efektivitě největší pokrok udělali po smetové evoluci s důsledky růstu životní úrovně:

https://www.businessinfo.cz/clanky/zdroje-pro-prumysl-ceskou-energetiku-ceka-rychly-prechod-k-ekologii/

P. Pepax 15.9.2022 8:39

V sousedních zemích, snad kromě Maďarska jsou stejně v prd... jako my, jediná jejich výhoda je snad to, že nemají vládu jako my.

F. De Winter 15.9.2022 9:07

R^R^

L. Novák 15.9.2022 8:55

Když zelený debil Rada nazývá ekonomický krach hospodářství státu "přechodem k ekologii", tak to paradoxně dává smysl... ;-D

P. Jaroš 15.9.2022 9:07

R^

P. Rada 15.9.2022 9:10

K ekonomickému krachu v hospodářství jakýchkoliv organismů musi nutně dojít pokud nebudou respektovány přírodní zákony a zákonitosti.

Ekologie (popis vstahů mezi živými organismy a okolím) se pak týká jen těch kteří takové zákonodárství respektují prostě proto, že nevymřeli což už se stalo cca 99% druhů na planetě Zemi.

Míra hulvátství lidských egoistů přírodní zákony neovlivnuje ale může škodit při jejich poznávání a včasnému respektování.

J. Pankovic 15.9.2022 9:37

Nemůžou se všichni živit parazitováním a prostitucí, někdo musí i "neekologicky" vytvářet skutečné hodnoty;-)

J. Jurax 15.9.2022 12:27

K ekonomickému krachu v hospodářství jakýchkoliv organismů musí nutně dojít pokud nebudou respektovány přírodní zákony a zákonitosti, pravíte a máte recht.

Přesně to činí zelení magoři grýndýlem, skrze Energiewende, bojem proti kysličníku a zbožštěním občasných zdrojů energie.

A. Teply 15.9.2022 12:45

Přesně tak.

Je to docela problém, když si většina našich "lídrů" myslí, že přírodní zákony určuje Europarlament.

J. Pankovic 15.9.2022 16:19

...a proto by bylo dobré, kdyby EP vydal zákon, že na území EU je gravitace aspoň o třetinu nižší - a lidi budou mít lehčí život ;-)

R. Polášek 15.9.2022 11:32

R^

R. Tichý 15.9.2022 9:10

Lzes hlupaku. Nas prumysl je energeticky narocny na pomery EU, protoze stale jeste pro EU provozujeme prumysl tezky. Az skoncime, budeme vsechno dovazet z Ciny. Tady budou zelene louky, hnus zustane ram, ze?!

Vy ekofasiste stale nechapete, ze pomoci sluníčka se ruda v ocel nezmeni.

P. Pepax 15.9.2022 9:44

R^ Fialová vláda snad ani neví že zde máme i hutě a spousty jiného energitecky náročného průmyslu, oni se asi domnívají, že naši ekonomiku dělají vznešené myšlenky.

Z. Lapil 15.9.2022 9:43

Celosvětové dopady G.D. na klima budou mizivé, i kdyby A/ se stal zázrak a celé to neštěstí perfektně fungovalo a B/ Byl CO2 rozhodující příčinou oteplování. Proč? Protože EU produkuje asi 9% CO2.

Nemluvě o tom, že přestavba energetického hospodářství by vyprodukovala tolik CO2, že by ho za několik let vyletělo do vzduchu tolik, že by se tenhle dluh splácel další desítky let. Uvědomujete si, že sklo - jak FV panely, tak tepelná izolace - je přetavený kámen?

L. Novák 15.9.2022 11:44

Otázkou je, jestli vůbec má na klima "pozitivní" vliv celé to klimaalarmistické šílenství, i kdyby se podařilo (měřitelně) snížit globální emise CO2 z fosilních paliv. Nejspíš vůbec ne. Klimatická hysterie a přijímaná opatření typu Green Deal nejspíš produkci fosilního CO2 ještě zvyšují... :-P

Z. Lapil 15.9.2022 12:33

Možná zvyšují, možná nezvyšují. Já k tomu přistupuju tak, že bez velkého zkoumání nevěřím, že v tak složitém (a neuzavřeném) systému, jakým je živá planeta, nemá ŽÁDNÝ jev jednu rozhodující příčinu.