21.3.2023 | Svátek má Radek


Diskuse k článku

VYTÁPĚNÍ: Čím topit, když není čím topit

Lidi si vždy najdou něco, čím si zatopí. Takové ty rady, jako že mají lidé v krbových kamnech a krbových vložkách topit vyschlým dřívím, jak doporučuji i já ve svých knihách, jsou pár měsíců před zimou opravdu hraběcí radou. Palivové dříví musí schnout, a proces vysychání na povětří trvá nejméně rok.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 15.9.2022 13:05

Solíš si tu hrachovou kaši s vejci a nebo jen pepříš? :-P

A. Teply 15.9.2022 13:06

Nikde se taky moc nemluví o tom, že zvýšení globální teploty může být ve skutečnosti přínosem.

Nejpozději do 5 000 let (a klidně výrazně dříve) má nastoupit další doba ledová - a to je změna klimatu pro lidstvo nepříjemná. Dochází k výraznému vysychání kontinentů, hladina moře klesá o 100 m, pevninský ledovec končí na severní hranici ČR nebo u New Yorku. Dochází k velké expanzi pouští a severské tundry - obyvatelné jsou jen úzké mírné pásy a úzký tropický pás. Současnými postupy lze pak uživit tak 300 mil. lidí.

Globální oteplování by totiž mohlo zbrzdit současné ochlazování planety (posledních cca 2 mil. let) a poskytnout (z dlouhodobého hlediska) lepší podmínky pro život na Zemi.

https://www.novinky.cz/clanek/kultura-salon-blizi-se-dalsi-doba-ledova-rika-archeolog-geolog-a-antropolog-petr-sida-40406545

M. Pivoda 15.9.2022 13:37

Do 5 tisíc let by lidstvo již mělo osídlit i jiné planety a nebýt stoprocentně závislé jen na planetě Zemi.

L. Novák 15.9.2022 16:07

Plácáš hovadiny. Komunizmus už měl být v roce 2000, a zbyly z něj jenom StBácké trosky jako ty. :-P

P. Rada 15.9.2022 14:47

Pane teplý Petr Š. se pro zúžení nadhledu jen na kvartér zásadně mýlí. Už i dnešní koncentrace CO2 totiž odpovídá stavu třetihor před 10miliony let a tedy planetě bez letních polárních čepiček. O přínosu potenciálního oteplení se v limatologii diskutovalo už daleko dříve s úhrně negativním výsledkem který obsahují i zprávy IPCC. Nejspíše proto se o tom dál mluví málo. Tak problematiku zkusím znovu trochu vysvětlit.

Předně je známo že nad pevniny může vláhu ve významné míře přenést jen vzdušné proudění - nikli difuze vodních par.

Cirkulaci vzdušných mas zejména v mírném pásmu však spoluurčuje poloha bílých polárních čepiček které pro zásadně jiné albedo zas spoluurčují oblasti chladného polárního vzduchu a tedy popohy a směry tryskového proudění.

Tento systém se se ztrátou letních polárních čepiček zřejmě tak jako tak rozpadne = přestane v létě stabilizovat směry větrů, už v polovině tohoto století. Už dnes jsou některé jeho nestability zhoubné.

Sám nárůst průměrných telot tedy nemusí vadit zdaleka tolik, jako zásadní změny přenosu vláhy nad pevniny. Narostlá dynamika neobvyklého typu počasí takto pravděpodobě povede k ohrožení vitality lesů i polí mírného pásma, jehož podmíny se změní na za posledních 10tis let nevídané.

Budou sice postupně co se týče jen glob teploty stále méně závislé na sycení atmosféry uhlíkem a tedy výpočtově teplotně stabilnější - ale zároven už podstatně méně úživné pro narostlou dynamiku podnebí která povede k degradaci půd suchem a povodněmi v zápětí.

Ze sedimentů víme, že taková situace panovala na planetě po celé desetimiliony let konce třetihor ale za obecně zásadně nižší aktivity biosféry a i oproti dnešku snížené biodiverzity.

Uživit dlouhodobě několikamiliardové lidstvo bude proto s každou desetinou nad glob oteplení 1.5C stále obtížnější až nemožné.

https://www.databazeknih.cz/knihy/sest-stupnov-posledne-varovanie-454316

M. Pivoda 15.9.2022 15:29

"... ale zároveň už podstatně méně úživné pro narostlou dynamiku podnebí která povede k degradaci půd suchem a povodněmi v zápětí. ... Uživit dlouhodobě několikamiliardové lidstvo bude proto s každou desetinou nad glob oteplení 1.5C stále obtížnější až nemožné."

Dva komentáře: 1. podnikatelský a 2. okultní

1. Sucho? Z podnikatelského hlediska tedy už víte, jaký obor by přednostně měli studovat vaši potomci, aby na tom vydělali: Přívod mořské vody do Česka, její odsolování a zavlažování půdy. Doporučuji též stáž ve státě Izrael.

2. Nebude možné uživit lidstvo? Okultní středověký Nostradamus již na příští rok, tj. 2023, předvídá velkou válku, která prý vyhubí 2/3 lidské populace na planetě Zemi.

J. Pankovic 15.9.2022 15:38

...a pokud vyhubí dostatečný počet Zelených Magorů,, tak bude Planeta zachráněna před jejich škůdcovskou činností ;-)

L. Novák 15.9.2022 15:53

;-D

A. Teply 15.9.2022 16:45

Řekl bych, že používáte argumenty, postavené na hypotézách.

Zkusme si raději zmínit známá fakta:

- z geologického hlediska jsou naše aktuální čtvrtohory výrazně chladnější a klimaticky nestabilní (střídání dob ledových a meziledových)

- podle dlouhodobého (mil.let) poklesu teplot se dá usuzovat na postupný přechod planety do fáze "ledové koule"

- v předchozích obdobích byla globální teplota klidně výrazně vyšší - při vysoké biodiverzitě

- v předchozích obdobích byla koncentrace CO2 klidně výrazně vyšší - opět při vysoké biodiverzitě

- v teplejších obdobích (viz začátek nynější doby meziledové) byla např. Sahara zelená

J. Vintr 15.9.2022 13:18

To, že nejste klimatolog je právě dobře. Protože takzvaní klimatologové mají mozky prožné alarmistickou ideologií a nejsou schopni myslet. Na to, aby člověk z pozice odborníka obhajoval naprosto nesmyslnou uhlíkovou teorii, musí být buď dobře zaplacený, nebo blbec.

M. Pivoda 15.9.2022 13:33

Já jsem získal vědeckou hodnost v oboru Teorie řízení.

Takže právě proto mne zajímají otázky, jak by měla být racionálně řízena i lidská společnost, nejen byznys-firmy.

Jak lze nalézt poctivé experty, kteří provedou správnou předpověď. V tomto případě, tzn. pod tímto článkem, klimatology. A také, jak tu svou varovnou předpověď v lidské společnosti klimatologové rozšíří, aby v rámci demokracie kvalifikovaní občané se mohli většinově správně rozhodnout.

Konkrétní závěr: Bude tedy lepší se v nadcházející zimě energeticky spíše uskrovnit (protože politici evidentně selhali ve strategii), nebo nechat trpět další generaci lidí v důsledku silných negativních klimatických změn na planetě Zemi?

J. Vintr 15.9.2022 14:04

Pokud nastávají nebo nastanou na naší planetě nějaké klimatické změny, tak se stanou zcela nezávisle na tom, co udělají nebo neudělají lidé. Lidé sice můžou v omezené míře škodit, ale absolutně ne produkcí užitečného oxidu uhličitého.

P. Rada 15.9.2022 14:55

Zásadní omyl pane Vintr a to proto, že planetární klima je dnes v tzv metastabilní situaci kdy stačí relativně málo a může přejít do daleko stabilnějšího modu kdy už na lidech ani obsahu skleníkových plynů nebude zdaleka tak záležet. Praktickyskokem za století může nastat situace konce třetihor.

Poroblém tkví v tom, že v cílové oblasti bude sice výpočtově v proměru roků relativně daleko stabilnější teplota - ale při dynamičtějším podnebí které smyje půdu... a tak nebude co jíst.

J. Mitlener 15.9.2022 16:39

Dobrý den pane Rado, vážím si Vašich neúnavných reakcí k různým diskusím a děkuji za ně. Skutečně.

s pozdravem mitlener

L. Novák 15.9.2022 17:25

To je vtip? 8-o Takovejch nesmyslů co tady Rada naplácá...;-D

A. Teply 15.9.2022 17:09

Na konci třetihor došlo k výraznému zhoršení životních podmínek díky ochlazování planety a nástupu dob ledových.

To je to, co myslíte "situací na konci třetihor" ?

J. Vintr 15.9.2022 17:28

A kdo přišel na tu "metastabilní situaci"? V minulosti bylo na naší planetě i mnohem tepleji i mnohem chladněji než dnes. I těch údajných "skleníkových plynů" bylo v atmosféře někdy mnohem víc než dnes. A žádná katastrofa se nekonala.

P. Brich 15.9.2022 13:43

Pane Pivodo, myslím že v Brně na to máte celý výzkumný ústav se štědrou dotací EUhnije;-)

P. Brich 15.9.2022 13:45

Mj. podle expertů právě začalo 500 leté sucho!!

I. Širůček 15.9.2022 14:31

Jak jsem se před dvěma hodinam,i koukal z okna, tak mi to připadá jako dobrý vtip ;-D

I. Širůček 15.9.2022 14:52

A teď už zase ...

J. Lukavsky 16.9.2022 7:55

"předpověď možných negativních klimatických dopadů." Současné oteplení má a bude mít jistě dopady negativní ale i pozitivní. To, že roztají ledovce v Alpách je jistě škoda, ale na druhou stranu v Evropě (střední) můžeme mít dvě úrody do roka, poroste rychleji obilí, bude se pěstovat víno znovu na starých "Vinicích", ušetříme za topení.... zatím se o těch pozitivních následcích mlčí neb by to sv. Gréta nerozdýchala. J.L. end

M. Pivoda 15.9.2022 12:41

Vlk v posledním odstavci píše: "No, Evropská Unie a naše vláda si také koupily ekologickou „kánohéhu“ a měli v Bruselu veliký opasek s nápisem „Buď připraven“. No a nebyli. ..."

Komentář

No ano připraveni skutečně nebyli, ale dnes se nedozvíte, kdo konkrétně za to může. To je ta další česká „kánohéha“, která může položit český stát, který si navenek říká "demokracie".

Pro pamětníky, včetně autora Vlčáka: K práci a obraně vlasti, VŽDY PŘIPRAVEN!

P. Brich 15.9.2022 13:48

Zasloužíte vyfotit před rozvinutou zástavou EUhnije!!;-D

M. Pivoda 15.9.2022 15:15

EUhnije?

Povídal prý jeden pán: "Já mám ptáka Ohniváka"!

"On vám jiskří?"

"To ne, ale ohnívá."

P. Vychodil 15.9.2022 12:13

No, místní debilni rada to již vyřešil,...

J. Krásenský 15.9.2022 12:06

Tak mne napadá "Čím se opít, když není čím topit". Piráti navrhují legalizaci konopí, nějaký slovenský politik doporučuje jen kvalitní alkohol. No, když bude levnější a k dostání. Ne každý je tibetský mnich, který dokáže i v hlubokém mrazu vysušit na svém těle několik mokrých prostěradel.

Z. Lapil 15.9.2022 12:39

Prostěradla sušit neumím, ale umím si zahřát nohy. Tedy na tibetský způsob, ne že si vezmu lepší ponožky :-).

A mám i čistě fyzikální trik. Vlezu pod deku. Člověk je nahoře větší než dole, takže nahoře je mu za chvíli teplo, ale nohy stále zebou. Načež deku otočím teplým koncem k nohám. Ty dostanou "zahřívací forsáž", a trup si s chladným koncem deky poradí.

T. Diblík 15.9.2022 15:22

Mně babička před šedesáti lety požehlila prostěradlo žehličkou.

J. Pankovic 15.9.2022 16:05

Starý dobrý termofor taková gumová láhev, to se dalo pod peřinu a člověk vydržel v teple i bez topení, ale ty peřiny, opravdu plněné peřím, to byl člověk, jak zasypanej