24.4.2024 | Svátek má Jiří


VYTÁPĚNÍ: Čím topit, když není čím topit

15.9.2022

Lidi si vždy najdou něco, čím si zatopí. Takové ty rady, jako že mají lidé v krbových kamnech a krbových vložkách topit vyschlým dřívím, jak doporučuji i já ve svých knihách, jsou pár měsíců před zimou opravdu hraběcí radou. Palivové dříví musí schnout, a proces vysychání na povětří trvá nejméně rok. Spalujete-li mokré a nekvalitní dříví, je znečištění z tohoto provozu často větší než při řádném spalování hnědého uhlí. Ovšem upřímně řečeno, naprostá většina lidí, která používá jako palivo hnědé uhlí, kupuje to nejlacinější a nejnekvalitnější. A vůbec neví, jak kotel obsluhovat. Ani, co je to primární, a co sekundární vzduch a jak spalování probíhá. V zásadě, pokud vidíte, jak někde z komína stoupá těžký šedý kouř, který má tendenci padat k zemi (to bývá na vesnicích obvyklé), nejenže vzniká obrovské množství škodlivin, ale navíc v nespálených částech paliva při špatně regulovaném spalování uniká v kouři až 60 % výhřevnosti paliva. Podrobnosti najdete v odborných textech, viz např. „O spalování tuhých paliv v lokálních topeništích 1 a 2 (https://energetika.tzb-info.cz/8618-o-spalovani-tuhych-paliv-v-lokalnich-topenistich-1)

Spásu pro tuto zimu hledají mnozí v různých elektrických zařízeních. Protože podléhají dojmu, že když máme elektřiny, kterou si vyrobíme sami, dost, není nic jednoduššího než si k vytápění pořídit něco na elektřinu. Velice módní jsou tepelná čerpadla, která se dle informací od policie také mimořádně kradou. Ovšem nějak lidem nedochází, že když tomu tepelnému čerpadlu vypadne z vnějšku dodávaný elektrický proud (k provozu tepelného čerpadla je mít potřeba k dispozici trvalou dodávku elektrického proudu 380 V-3 F), zůstane vám prakticky jen roura v zemi a ta vás skutečně neohřeje. To byste museli mít v případě výpadku elektřiny k tomu tepelnému čerpadlu ještě benzinový nebo naftový agregát na výrobu elektřiny pro to tepelné čerpadlo, což už je úplně na hlavu.
Z doby topné krize kolem roku 1978 mám ještě jednu zkušenost. Stejně jako dnes si kdekdo kupoval přenosná elektrická topidla, přímotopy, elektrické radiátory atd. V praxi to dopadlo tak, že když se všichni vrátili domů a zapnuli svoje elektrické vytápění, tak to celé „kleklo“. Když to dobře dopadlo, tak jen vyrazili pojistky na přívodu do domu. Když to dopadlo špatně, tak shořely elektrické stoupačky a rozvody v panelácích, běžných činžácích ale i v rodinných domcích. Potom ta různá elektrická zařízení byla, jak se v Čechách říká „na dvě věci“.

Prodejci elektrických topidel vám to jistě neřeknou, a také o tom mlčí všechny ty mluvící hlavy a hlavně tzv. ekologové. Ti se vyznačují obecně naprostou neznalostí základních přírodních zákonů, jinak by nemohli plánovat, že se statisíce elektromobilů budou napájet z jakýchsi stojanů. Nějak nechápou, že ta elektřina se do těch stojanů nedá dovážet v cisternách, ale musí mít zajištěnu složitou infrastrukturu s miliony kilometrů elektrických vedení. Také dnešní domy a veřejné rozvody nejsou konstruovány na to, aby snesly takovou zátěž odběru. Takže to, že ČR vyrábí více elektřiny, než spotřebuje, vám bude v praxi často k ničemu. Marné jsou také nepřiznané naděje politiků, že když nebude mít někdo na zaplacení elektřiny, že ji nebude používat nebo s ní bude šetřit. Ani náhodou! Zima je nám a našim dětem teď a těch 150 000, co po mně budou jednou chtít, jim stejně nezaplatím. Kde bych na to vzal. Takže víte, co mi můžete s šetřením?

Abyste něco zvládli, musíte být připraveni. Tehdy soudruzi, dnes naše Pětikolka jsou na tom stejně, jak vyprávěl vodník Čochtan (ústy Jana Wericha) slečně Kateřině o tom, jak se kdo kdy utopil. Vypráví (cituji z hlavy): „A von (ten lakomej řezník) si koupil takovou tu kánohéhu… A najednou vidím, jak pluje s tou kánoí … on byl tlustej a na břiše měl opasek a takovou tu přezku a na ní nápis ‚Buď připraven!‘. A já jsem ho překlopil a von připravenej nebyl … No nemá to inzerovat, když to není pravda!“

No, Evropská Unie a naše vláda si také koupily ekologickou „kánohéhu“ a měli v Bruselu veliký opasek s nápisem „Buď připraven“. No a nebyli. „Kánohéha“ už se převrátila, ten jejich opasek sice pořád hlásá, jak jsou připraveni, ale ono prd. Z těch ideologických „prdů“ si udělali kuličku, jak se říkalo, když jsme byli kluci. A oni by dnes chtěli, aby se snad tou prdovou kuličkou topilo a my abychom předstírali, že tomu věříme a že s tím souhlasíme a že z toho máme radost.