7.7.2024 | Svátek má Bohuslava


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Plzák 2.7.2024 9:32

Jen tak provokuje a my mu skočili na špek.

M. Valenta 2.7.2024 9:27

70 a dost.

T. Kohout 2.7.2024 9:13

Je to soutěživý typ. Chce být zapsán v knize rekordů. O inteligenci to "nebude"...

J. Plzák 2.7.2024 8:58

Proč zrovna limit sedmdesát?

Proč ne 65, nebo 82,5. Autor je ajťák, tak co do toho žvaní.

Kechlibar ať počká do sedmdesáti, aby viděl jak je jeho teze trapná.

Jenže, jak ho tak vidím, toho se nedožije.

P. Dvořák 2.7.2024 9:49

Protože takhle blbě byste se zeptal, i kdyby to bylo 65 nebo 82,5.

J. Plzák 2.7.2024 11:19

Jistěže, protože věkové omezení není definovatelné.

M. Kocián 2.7.2024 8:48

Omezit právo volit by bylo asi záhodné, ale věk sám o sobě bych jako kritérium nebral. Zvlášť u lidí, kteří jsou natolik psychicky fit, že ještě v 75 pracují hlavou. Spíš bych ho vázal na státní dávky - žiješ převážně z nich - nevol.

J. Plzák 2.7.2024 8:59

Podívejte se na "piráty", jak jsou mladí a blbí.

T. Kohout 2.7.2024 9:15

O věku to nebude, spíš o inteligenci.

P. Dvořák 2.7.2024 9:51

Jenže u Pirátů se to sčítá. Pokud rovnou nenásobí nebo dokonce neumocňuje :-)

T. Kohout 2.7.2024 11:07

Inteligentního piráta jsem ještě nezažil. Contradiction in adjecto.

P. Adámek 2.7.2024 8:41

Je to jen další snaha zamaskovat následky místo hledání a řešení příčin. A tou příčinou je, že sice máme (skoro) demokratické volby, ale nemáme skoro žádné demokraty. Ostatně anketa (na kechlibar.net) nyní ukazuje, že jen 6 % hlasujících je proti limitům.

R. Dubravský 2.7.2024 8:36

Historické zkušenosti s věkovým omezením výkonu významné, i když ne volené, funkce tady jsou. Má je zavedené církev, biskupové mají omezený věk pro výkon funkce, tuším do 75 let.

P. Diviš 2.7.2024 8:45

Ale není to "natvrdo", musí podat žádost o vystřídání, ale to vystřídání může trvat roky.

J. Plzák 2.7.2024 9:01

Duchovní, všech církví, jsou branže sama pro sebe. Tedy ne relevantní.

V. Kučer 2.7.2024 9:34

Duchovní nemá co zkazit, jeho zodpovědnost je minimální.

M. Kanda 2.7.2024 8:34

S věkovým limitem nesouhlasím. Každý jsme jiný, někdo je v devadesáti plný elánu a jasné mysli, jiný je zdevastovaný již v pětapadesáti.

V demokracii by voliči měli mít tolik soudnosti, aby nevolili vetché geronty. Pokud jí nemají, je to jejich volba. A v totalitě si s nějakými limity diktátor tak akorát vytře pozadí.

Moc se mi však líbí myšlenka maximálního povoleného času v politice. Ale nejsem si jistý jejím fungováním. Délesloužící mocní by jí mohli obcházet formou různých pozic poradců apod.

P. Diviš 2.7.2024 8:47

Jo, souhlas. Pokud voliči volí blbě, což se stává dost často, tak to nezachrání věkový limit.

I když tedy zrovna teď a v USA to dost "bije do očí".

V. Dosoudil 2.7.2024 8:13

Články, knihy a vše zajímavé od pana Kechlibara čtu rád a oceňuji jeho přehled a logiku. V tomto případě spatřuji výjimku, myslím, že se rozhodně se mýlí. A to ne proto, že jsem sám překročil sedmdesátku. Vidím v četných lidských aktivitách spoustu těch "přestárlých", úspěšných vůdců. Nelze formálně paušalizovat. Spíš se obávám snižování věkové hranice mladých voličů i řidičů.

M. Kanda 2.7.2024 8:36

Souhlas až na ty mladé voliče. Přirozeným způsobem přibývá voličů seniorů. A mladí, kteří mají před sebou mnohem delší budoucnost než ti senioři, mají stále menší šanci ten svůj osud ovlivnit.

Snížení věku pro voliče by toto mohlo kompenzovat.

P. Diviš 2.7.2024 8:50

Časem tu možnost dostanou. Najdou se vyjímky, zralých k volbě i v mladším věku, ale jsou to vyjímky, podobně jako u těch "přestárlých".

J. Jurax 2.7.2024 13:49

Mladí tu možnost dostanou.

Ono přece jen v šestnácti nejsou ještě mentálně vyzrálí a mlátí s nimi puberta.

Když jsem kdysi dávno řekl něco v tomto smyslu svým potomkům zhruba v tomto věku, smrtelně se urazili a vrhli se na mne jak bombardéry na nechráněný konvoj; obávám se, že tehdy jsem je nepřesvědčil.

Dnes po mnoha letech, přijde-li na to řeč, s úsměvem mi opáčí, že holt byli ještě blboučcí, leč záviděníhodně mlaďoučcí, kdežto já jsem dnes již očividně geront. Já opáčím, že mlaďoučcí už nejsou, ale rezidua toho druhého jim zůstala v množství větším než malém a že pravé moudrosti dosáhnou až v mém věku; zaručeno to sice není, ale že k tomu mají - po mně - genetické předpoklady. Moje paní se při replice o těch genetických předpokladech nevím proč usmívá.

J. Plzák 2.7.2024 9:13

Churchill, Adenauer a Masaryk také nebyli zrovna junáci a byli dobří politici.

Spíš bych redukoval nárůst stále nových kateder a ústavů na vysokých školách.

Když je někde vědců příliš, část jich odejde do Horní Dolní a tam založí novou "universitu".

A když už jsme u toho: co takhle poručit staroslavné UK, aby do dvou let zlepšila své umístění v kvalitě z pětistého místa na nejméně třísté. Pokud nesplní, 15 procent vědců vyhodit.

A tak dále, vždy po dvou letech (gender vědy zlikvidovat hned).

F. Navrátil 2.7.2024 7:48

U politika nezáleží na věku, ale na tom, jaké zastává postoje a jak svůj program dokáže uskutečňovat. V historii najdeme desítky příkladů neschopných, hloupých a předčasně zchátralých nadějných mladých politiků. A na druhé straně úspěšných starců, kteří měli být podle statistických předpokladů na pravdě boží. Pseudodemokratům, kteří by volby chtěli nahradit věkovým limitem, doporučují přečíst si něco o jednom z nejúspěšnějším dóžeti Enrico Dandolovi, který stanul v čele Benátské republiky slepý ve věku 86 let. Dalších 12 let určoval dějiny východního středomoří, provedl peněžní reformu, organizoval křížovou výpravu a významně rozšířil moc republiky svatého Marka.

L. Žaloudek 2.7.2024 11:46

Dandolo, který slepý vedl vydrancování Cařihradu? Zrovna toho bych z politiky raději odstavil...

F. Navrátil 2.7.2024 16:02

A také dojednal, když křižáci neměli peníze na dopravu do Svaté země, že cestu zaplatí dobytím a vydrancováním města Zadaru, obchodního konkurenta Benátek.

F. Zakruzny 2.7.2024 6:53

Slysel autor clanku neco o panu Ronaldu Reaganovi? Ten nastoupil do uradu v sedmdesati a roznesl komunisty na kopytech. A co Churchill? Ten take nebyl zadny teenager.

M. Chlupová 2.7.2024 8:06

A slyšel jste o senátorovi Čubovi, který většinu svého mandátu nebyl schopný svou funkci vykonávat, a nebyl dostatečně soudný, aby se mandátu vzdal? Nebo o prezidentském kandidátovi Baštovi, který, kdyby byl náhodou zvolen, by se nedožil ani prvního výročí svého mandátu?

Argumentace Reaganem apod. je podobná argumentaci "Babička kouřila a dožila se devadesáti". Ovšem statistika je neúprosná - 80tiletý senior má 25% pravděpodobnost, že do roka zemře a více než 50% šanci, že se nedožije konce mandátu. Nemluvě o pravděpodobnosti náhlého zhoršení zdravotního stavu, kdy nebude schopný mandát kvalitně vykonávat.

S takovou vyhlídkou nastupovat do důležité funkce, i když se člověk zrovna cítí fit, je z jistého pohledu nezodpovědnost a nesoudnost dané osoby.

F. Zakruzny 2.7.2024 8:40

Pani Chlupova, ja tady neobhajuju lidi, kterym je pomalu sto, ale snazit se odstavit nekoho, komu je sotva sedesat, to je na hranici drzosti. Nuze, pokud je pro pisatele clanku sedesatnik uz prestarly a neschopny vykonavat funkci, je pro mne tricatnik kojenec a nezletily spratek, ktery svou radoby dynamikou, nabubrelosti a neschopnosti slyset dobra doporuceni muze byt zivotu nebezpecny. A jak uz jsem jinde poznamenal. Jeste nikdy jsem neslysel o dvacetiletem horskem vudci nebo sefovi polarni expedice. Ani na orbitu je nepotkate. Ti ustoji leda selficka na instagramu, ale ne bivak ve stopadesatikilometrove vichrici, kde musite potrebu konat do igelitovych sacku.

P. Diviš 2.7.2024 8:52

" snazit se odstavit nekoho, komu je sotva sedesat" - to píše Kechlibar?

A k tomu věku a výkonu funkce - podívejte se, kolik bylo leteckým důstojníkům RAF za II WW. Kolem dvaceti a veleli jednotkám ve vzduchu.